Kde kupovať etické oblečenie / časť 04 — spodná bielizeň

Spodná bielizeň, ktorá je udržateľná, vyrobená eticky, s ohľadom na životné prostredie a lokálne? V článku vám ukážeme päť značiek, ktoré sa tomuto venujú.
text: Berenika — fotografie: unsplash.com & zdroje uvedené v obrázku
Opäť prešla už pomerne dlhá doba odkedy sme s vami zdieľali pokračovanie tejto minisérie. Značiek, ktoré sa zameriavajú na výrobu oblečenia, ktoré je udržateľné a pri jeho výrobe sa vo veľkej miere prihliada na etický aspekt, je pomerne veľa a je škoda, že mnohí ľudia o nich vôbec nevedia.
Na blogu sme zverejnili už tri časti série o etických značkách; a štvrté pokračovanie bude prvé, v ktorom sa budeme zameriavať na konkrétnu oblasť. Veríme, že vďaka tomu bude pre vás jednoduchšie spraviť si ucelený prehľad a lepšie sa vám bude porovnávať čo sa týka ceny, ponuky, dostupnosti a podobne. Tentoraz sa budeme zameriavať na spodnú bielizeň — kúsky oblečenia, ktoré nosíme každý deň, no tomu, ako veľmi sú udržateľné alebo eticky vyrobené, venujeme málo pozornosti.
Všetky vybrané značky spodnej bielizne sú lokálne — sídla na Slovensku alebo v Českej republike.

Zdroj: creeme.eu — Body Vera & Nohavičky s vysokým pásom

Créeme

sídlo Bratislava
zameranie dámska spodná bielizeň z biobavlny
cena 16 € – 59 € / 439 Kč – 1 605 Kč
eshop https://creeme.eu/obchod/

Značka Créeme vo svojich produktoch spája dokonalú harmóniu medzi udržateľnosťou, minimalizmom a etickosťou. Všetky produkty sú z organickej bavlny, ktorá nie je farebná, a zachováva si tak prirodzenú svetlú farbu, ktorá je aj príznačná pre celú ich kolekciu. Keďže pri výrobe a produkcii nie sú používané žiadne toxické a nebezpečné látky, bielizeň je vhodná aj pre citlivú pokožku. Veľký dôraz kladú nielen na správny výber materiálov, ale aj na možnosti recyklácie alebo skompostovania, preto používajú dôkladne vybrané mosadzné súčiastky a látku a nite zo stopercentnej bavlny. Sú tak dokonalým príkladom toho, že cirkulárna móda nie je žiaden nemožný a komplikovaný koncept.
Na ich eshope nájdete podprsenky, nohavičky a body; a ich ceny sú pomerne dostupné a adekvátne v porovnaní s kvalitou. Hoci sa ich ponuka nezdá byť veľmi široká, zameriavajú sa na nadčasovosť a jednoduchosť — ich spodná bielizeň je v tradičných strihoch, z ktorých si vyberie každá žena.

Zdroj: maiashop.cz — Brazilky do véčka bílé & Kalhotky nohavičkové tmavě modré

Maïa

sídlo Mikulůvka, okres Vsetín
zameranie dámske bambusové nohavičky
cena 289 Kč
eshop https://www.maiashop.cz/kalhotky/

Maïa je pomerne nová česká značka, ktorá má svoje zameranie jasné vytýčené — dámske nohavičky. A nie hocijaké — svoje nohavičky šijú z kvalitného prvotriedneho bambusu od českého výrobcu s certifikátom Oeko-Tex®. Bambus má mnoho výhod — je antibakteriálny a antialergénny, jeho výroba je ekologická a udržateľná, a ako tkanina pohlcuje zápach a saje vlhkosť. Nohavičky sú ľahké, priedušné a veľmi príjemné na dotyk.
Nohavičky ponúkajú v šiestich klasických tradičných strihoch a v štyroch rôznych veľkostiach od S až po XL. Ľahko si tak vyberiete tie, ktoré vám budú sedieť ako uliate a budete sa v nich cítiť pohodlne celý deň. Na rozdiel od Créeme, nohavičky od Maïa sú dostupné v niekoľkých farbách — bielej a čiernej, ale aj telovej a tmavomodrej. A všetky majú jednotnú cenu 289 korún.

Zdroj: corpuslingerie.com — Ami Active Bra & Mâle Boxers

Corpus

sídlo Brno
zameranie bambusová spodná bielizeň na každý deň
cena 150 Kč — 1 550 Kč
eshop https://www.corpuslingerie.com/e-shop

Corpus si názov svojej značky vybral z konceptu, z ktorého vychádza — ponúknuť súhrnnú kolekciu spodnej bielizne, ktorá predstavuje základ šatníka. Spája v sebe vášeň z nadčasového dizajnu, výber kvalitných udržateľných materiálov a etický princíp. Aj Corpus používa na výrobu svojej bielizne certifikovaný bambus, ktorý je krásne jemný a prináša pocit “druhej kože”. Všetky produkty sú šité v Brne.
Ponuka značky je veľmi rozmanitá a minimalistická zároveň. Nenájdete v nej žiadne zbytočnosti alebo príliš veľa produktov, ale tiež je z čoho vyberať a na svoje príde naozaj každý. Majú podprsenky na každodenné nosenie, na šport a cvičenie alebo pre dojčiace mamičky; dámske nohavičky v troch rôznych strihoch, a na svoje prídu aj muži, pre ktorých majú boxerky v klasickom strihu. Kreatívne využívajú aj odpad vzniknutý pri produkcii — a kúpiť si môžete gumičky do vlasov alebo odličovacie tampóny.

Zdroj: elka-underwear.sk — Pánske boxerky Black-khaki & Dámske trenírky Blue with stripes

Elka

sídlo Praha
zameranie originálna bielizeň pre celú rodinu
cena 16.50 € — 35.25 €
eshop https://www.elka-underwear.sk/

ELKA Underwear vystupuje na trhu s podtitulom “štýlové spodné prádlo, ktoré vás dostane”; a majú pravdu. Značka bola založená už v roku 2008 na podnet od Lenky, ktorej na našom trhu chýbala kvalitná a dizajnová spodná bielizeň; a tak sa do toho pustila sama. ELKA zožala veľký úspech nielen v Českej republike, ale aj na Slovensku. Sústredia sa na etickú výrobu komfortnej bielizne zo stopercentnej bavlny, bambusu, bavlneného saténu alebo micromodalu (vyrobený z celulózy buku).
Sústredia sa na lokálnosť, originalitu a kvalitu. Ich ponuka je veľmi široká, no tiež je obmedzená počtom kusov, preto ak sa vám niečo páči, tak neváhajte a kupujte, pokiaľ majú produkt na sklade. Typické sú pre nich trenírky, ktoré majú v rôznych kolekciách a v strihoch pre celú rodinu. Trenírky sú jednofarebné alebo s jednoduchými vzormi, ale aj veselé, kvetinkové, valentínske či vianočné. Okrem toho ponúkajú aj tričká, dámske tielka, podprsenky a body.

Zdroj: instagram.com/dedolescz

Dedoles

sídlo Bratislava
zameranie rozmanitá spodná bielizeň a ponožky
cena 99 Kč — 1 299 Kč
eshop https://www.dedoles.cz/

Malý sen, z ktorého sa stal obrovský úspech. Značka Dedoles začínala v roku 2011 s predajom tričiek, dnes je známa skôr pre svoje veselé ponožky a originálnu spodnú bielizeň. V súčasnosti predávajú svoje produkty až v dvadsiatich krajinách Európy, podieľajú sa na výsadbe stromov a podporujú detský fond UNICEF.
Rovnako ako ich typické ponožky, rovnaké veselé vzory a potlače preniesli aj do kolekcie spodnej bielizne. Na rozdiel od prvých troch značiek, ktoré sa viac sústredia na väčší výber strihov a farebná stránka ostáva jednoduchá, Dedoles ponúka svoje produkty v malom množstve strihov (dámska bielizeň zahŕňa klasické nohavičky, trenírky a dva strihy športových podprseniek, pánska zahŕňa boxerky a trenky a detská je dostupná v chlapčenskej a dievčenskej verzii), ale výber vzorov je veľmi široký a rozmanitý — dámske nohavičky sú až v 62 rôznych potlačiach.
Poznáte niektorú zo značiek?