Bude cirkulárna móda budúcnosťou odevného priemyslu?

Spôsobov, ako bojovať proti rýchlej móde a jej neudržateľnosti je niekoľko. Jedným je aj cirkulárna móda, ktorá odevného priemyslu prináša zaujímavý koncept.
text: Berenika — fotografie: SimplyBerenica
Počuli ste už o cirkulárnej móde? Ak tento pojem vidíte prvýkrát, určite nie ste sami; ale keď vám vysvetlíme, v čom spočíva táto filozofia, hneď uvidíte, že presne viete, o čo sa jedná.
Cirkulárna móda je ďalší spôsob, ako bojovať proti fast fashion a spraviť odevný priemysel viac udržateľný. V súčasnosti je to druhý najšpinavší priemysel hneď po ropnom. Pre nikoho nie je novinkou, aký veľký negatívny vplyv má rýchla móda na životné prostredie. Pestovanie bavlny vyžaduje používanie nebezpečných pesticídov a zbavuje pôdu potrebných živín, v procese výroby do vody vypúšťajú toxický odpad, a poškodené a nespotrebované oblečenie končí na skládkach, kde sa nikdy nerozloží.
Ako teda funguje cirkulárna móda a na čom je založená?
Pojem cirkulárna móda úzko súvisí s udržateľným vývojom a cirkulárnou/obehovou ekonomikou, ktorej cieľom je opätovné využívanie a recyklácia vecí, minimalizujú vstupy zdrojov a dbá sa na znižovanie výsledného odpadu a emisií.
Cirkulárna móda sa zaujíma o celý proces produkcie oblečenia. Začína to už samotným nápadom a dizajnom, kde je cieľom vytvoriť oblečenie, ktoré je nadčasové a dlho vydrží. Dôležitý je výber materiálov — pestovanie rastlín na úrodných pôdach, nepoužívanie pesticídov, fungicídov a ďalších toxických látok, prihliada sa na lokálnosť, udržateľnosť a obnoviteľnosť. Rovnako dôležité je aj to, aby boli látky rozložiteľné, recyklovateľné alebo kompostovateľné, ale zároveň aby bola ich produkcia výhodná, bezpečná a etická. A samozrejme aj to, aby vydržali čo najdlhšie.
čítaj ďalej: Dokumenty o rýchlej móde, ktoré musíš vidieť / časť 01
Pointou je, aby žiadne oblečenie neskočilo v koši a následne na skládke. Rozložiteľnosť materiálu umožňuje to, aby po spotrebovaní boli látky skompostované alebo zrecyklované na výrobu ďalších látok alebo iných materiálov. Oblečenie, ktoré je možné kompostovať, dodáva rastlinám a organizmom v ekosystéme živiny, a tieto rastliny sú využité na ďalšiu výrobu tkanín; čím sa uzatvára kruh.
Takto vyrobené oblečenie je drahšie. Vyžaduje hľadanie a implementáciu prospešnejších praktík, výber ekologickejších materiálov, a aj etický prístup k pracovníkom v továrňach. Ale práve cirkulárna móda je považovaná za budúcnosť módneho priemyslu, keďže je to efektívny spôsob ako produkovať nové oblečenie, ale zároveň nevytvárať zbytočný odpad.
Zdroj: blog.arcadia.com

Ako funguje cirkulárna móda v praxi

Cirkulárna móda je stále pomerne nový koncept, čo je pochopiteľné vzhľadom na to, že nikdy sa na udržateľnosť nekládol taký dôraz ako za posledné dva-tri roky. Pomedzi širokú verejnosť sa dostáva pomaly, ale predsa nájdeme už príklady aj u nás.
Príkladom je oblečenie z biobavlny — pri pestovaní a spracovaní biobavlny sa dôkladne prihliada na celý proces, aby mal čo najmenší dopad na životné prostredie, aby bola zachovaná kvalita pôdy, čo najnižšia spotreba vody a podobne. Keďže biobavlna neobsahuje žiadne toxické látky, takéto oblečenie môžete bez výčitiek hodiť do lokálneho kompostu. Čo však odporúčame je vypárať všetky voľné vnútorné štítky a zbaviť látku nití (často sa používajú polyesterové nite, ktoré sú odolnejšie, trvanlivejšie a netrhajú sa).

Je cirkulárna móda naša budúcnosť?

Pravdepodobne. Cirkulárna móda prepája potreby, ktoré sme si vybudovali vďaka fast fashion — ako to, že radi nakupujeme nové oblečenie, obliekame sa do pekných kúskov a vyjadrujeme tak svoj štýl, ale zároveň je to viac šetrný a udržateľný spôsob. Vykorisťovanie ľudí, zneužívanie lacnej pracovnej sily a znečisťovanie životného prostredia ostane vecou minulosti.