Prehľad tuhých šampónov — ako si vybrať ten správny?

Zaujali vás tuhé šampóny, ale neviete, aký si vybrať? Prehľad druhov od MusK, Ponio a Kvitok spolu s porovnaním cien a zloženia vám vo výbere určite pomôže.
text: Berenika — fotografie: SimplyBerenica
Výber tuhých šampónov je stále širší a širší. Ešte tri-štyri roky dozadu bolo zohnať tuhý šampón veľmi ťažké a u nás to bola novinka, ktorú poznal len málokto, ale teraz ich bez problémov zoženiete už aj v bežnej drogérii.
To je, samozrejme, veľkým plusom, keďže lepšia dostupnosť znamená vyšší záujem a v konečnom dôsledku aj nižší dopyt po šampónoch v plastových obaloch, ktoré spôsobujú zbytočný odpad. Má to ale jednu nevýhodu — o to je ťažšie vybrať, aký šampón je pre nás ten najlepší.
Preto sme pre vás dali dokopy veľký prehľad tuhých šampónov od najznámejších slovenských značiek prírodnej kozmetiky — budeme hovoriť o šampónoch od MusKu, Ponio a Kvitok. Článok je len informačný — keďže každý má iný typ vlasov, ktoré vyžadujú inú starostlivosť, to, čo vyhovuje jednému, nemusí vyhovovať aj druhému. Ale veríme, že vám prehľad pomôže výber zúžiť.

Druhy šampónov

Každá značka ponúka niekoľko druhov tuhých šampónov — podľa typu vlasov alebo špeciálnej starostlivosti (ako sú šampóny proti lupinám). V tabuľke nájdete prehľad o tom, aké druhy daná značka ponúka; a rovno aj s preklikom na ich web a eshop, kde si daný šampón môžete kúpiť.
  MusK Ponio Kvitok
Na normálne vlasy Vážna známosť Dvojitá levanduľa & Ružová alej Ylang Ylang & Vzácne drevo
Na jemné vlasy Láskykvet
Na mastné vlasy Svieže ráno Citrón a rozmarín Čajovník
Pre poškodené vlasy Mint obnova & ochrana
Na podporu rastu/proti vypadávaniu Povzbudenie & Kapitán Maca
Proti lupinám Nezbedník Levanduľa & tea tree & Tea tree & lemongras & Orient chai Moringa
Na citlivú/problematickú pokožku Jemný dotky Šampúch s ichtamolom a pyritiónom zinku
Poznámka: dané druhy šampónov sú dostupné v čase publikovania tohto článku.
čítaj ďalej: Nebezpečné látky v kozmetike / časť 02

Rozdiely a ako si vybrať ten správny

Všetky tri značky majú spoločné to, že ich tuhé šampóny sú:

  • dostupné v dvoch veľkostiach — malý a veľký;
  • sú vhodné pre vegánov;
  • neobsahujú SLS (sodium lauryl sulfate), SLES (sodium laureth sulfate), silikóny, syntetické vône a farbivá.

Cena

Cena tuhých šampónov sa na prvý pohľad trochu ťažšie porovnáva, keďže šampóny sú predávané v rôznej gramáži. Ak budeme porovnávať malé veľkosti šampónov, tak MusK má 40 g a stojí 5 €, Ponio má 30 g a stojí 4.20 € a Kvitok len 25 g za cenu 3.90 €.
Po prepočítaní na rovnakú hmotnosť je jasným víťazom MusK — s cenou 12.5 €/100 g, nasleduje Ponio za 14 €/100 g a posledný je Kvitok s 15.6 €/100 g.

Kondicionačná zložka

Ak ste zvyknutí pri umývaní vlasov používať aj kondicionér, tak šampóny od MusK a Kvitok už v sebe obsahujú rastlinný kondicionér, v Ponio chýba. Ale aj kondicionačná zložka je v šampónoch rozdielna. MusK používa Behentrimonium methosulfát, čo je amoniová soľ z repkového oleja, a Kvitok využíva inulín — sacharid, ktorý sa nachádza v rôznych druhoch ovocia a zeleniny.

Rozdiely v zložení

Základnú zložku majú všetky tri značky rovnakú — a to tenzidy z kokosového oleja, ktoré šampónom dávajú penivé vlastnosti. Okrem toho prevažná väčšina obsahuje aj pantenol, ktorý má regeneračné a upokojujúce účinky.
Šampóny od MusK obsahujú aj vitamín E, ktorý hydratuje, kyselinu mliečnu (upravuje pH pokožky) a sú obohatené o rôzne oleje — ako argánový, konopný, olivový, kokosový, ricínový alebo jojobový. Ponio pridáva do svojich šampónov rastlinný glycerín, ktorý pomáha rýchlejšie vstrebať výživné látky do pokožky, a väčšina druhov je obohatená o kokosový alebo slnečnicový olej. Nevýhodou je ale to, že obsahujú tenzidy získavané z palmového oleja. Kvitok využíva rastlinný glycerín a v mnohých šampónoch nájdeme aj bambucké maslo, ktoré vlasy zjemňuje a dodáva im lesk, a tiež upokojujúci harmančekový hydrolát.

Zaujímavé výhody

Za zmienku ešte určite stojí to, že šampóny od MusK si môžete kúpiť aj úplne bez obalu (aj na eshope), čím ešte viac znížite svoju spotrebu obalových materiálov. Kvitok je zase výnimočný tým, že šampóny obsahujú komplex rastlinného keratínu, ktorý vlasy posilňuje, zlepšuje ich hydratáciu, chráni pred vysúšaním a zabraňuje lámaniu a štiepeniu.
Ťažko vybrať, ktorý šampón je najlepší — ako sme hovorili v úvode, každému z nás bude vyhovovať niečo iné. Ja už asi dva roky používam Ako vánok od MusK, a som s ním maximálne spokojná; ale mám kamarátky, ktoré nedajú dopustiť na šampóny od Kvitok, iné si veľmi obľúbili šampúchy od Ponio.
Dajte nám vedieť v komentároch, aký šampón používate vy!