Tuhý šampón Svieže ráno od MusK

As I mentioned several times before, when I became more interested in a zero waste lifestyle, my first steps went into my bathroom. I was fully aware of the fact that all the beauty products I own and use every day are in plastic. I knew about package free alternatives, I came across them quite frequently in videos, articles or on social media, so I didn’t have to do any research to find out how I can replace shower gel or micellar water.
One such product was a shampoo. Until then, I didn’t care what brands I was using – all I was looking for was that it was a shampoo and it’ll wash my hair. I wasn’t interested in what ingrediences it had, what kind of hair it was intended for, and what results it promised. Fortunately, my approach has never caused any major problems.
But then I got excited for zero waste, which went hand in hand with a search for natural and vegan cosmetics. And that’s how I found a Slovak brand MusK, which immediately caught my attention with its products and philosophy; and I reached for the solid shampoo Svieže ráno (Fresh Morning).

About the brand

The name MusK is an acronym of Mydláreň u slečny Kaplánovej (Soapery at Miss Kaplánová), which speaks for itself. Lucia, who got into the soap production accidentally, has been enthusiastic about the process and today her shop offers not only a wide range of soaps, but also solid shampoos, oils, bath salts, or flowery waters.
MusK focuses on the simplicity that is evident in the ingredients used in the products that contain only natural substances and are hand-made in small batches using the cold method, as well as in the design of the whole brand. In addition, it also takes into account the ecological aspect – the soaps and shampoos don’t contain palm or palm-kernel oil, the products are in recyclable packaging (or unpackaged) and during the production process they also focus on minimizing waste and saving resources.
I guess you can imagine why I decided to test their solid shampoos. They currently offer seven different types – from normal hair to shampoo to support hair growth – but I didn’t hesitate when it came to choosing one and I bought Svieže ráno (Fresh Morning), which is designed for oily hair.

Svieže ráno

Shampoo Svieže ráno (as well as all other solid shampoos) is available in two sizes – 40 or 80 grams. It’s packed in a box from dark recycled paper or you can buy it completely without packaging. It fits in the palm beautifully, which is a huge advantage when travelling, as it doesn’t take up a lot of space and there’s no risk of it spilling and getting everything dirty.
It has a wonderful scent that I cannot describe in any other way than fresh; and it can make the whole bathroom smell lovely. I’m usually not a big fan of fragrances in beauty products, because I feel that they are just trying to disguise the stink of all the chemicals, while having an artificial odor themselves; but I just adore this scent.
The main ingredients are coconut oil surfactants, which not only help to get rid of grease and various dirt particles from the hair, but also create a beautiful fine foam. In addition, Svieže ráno contains jojoba oil, which is known for its moisturizing qualities and helps to give the hair shine and softness; as well as a conditioning component – thanks to which the shampoo washes the hair while helping to comb it later and reduce its static electricity.

Ingredients

All used substances are natural and vegan; and you won’t find any sulphates, silicones, parabens, artificial fragrances or colorants in the shampoo. It includes:
 • coconut oil surfactants – make the hair free of grease and create a foam;
 • BIO Jojoba Oil – adds smoothness and shine, counteracts dandruff and stimulates hair roots;
 • a conditioning component – namely, Behentrimonium Methosulfate, Cetyl Alcohol and Butylene Glycol, which help to easily comb the hair and make it super soft;
 • sage extract – helps maintain a healthy scalp;
 • sage essential oil – adds aroma;
 • citronella essential oil – eliminates sebum and reduces dandruff;
 • vitamin E – moisturizes, improves dry or damaged skin;
 • panthenol – has electrostatic, regenerative and calming effects;
 • lactic acid – is used for its exfoliating ability, adjusts pH of skin and hair and moisturizes;
 • a natural colorant – in particular green chromium oxide;
 • substances which are naturally present in essential oils.

Use & Availability

It foams really amazingly (even better than some of the classic liquid shampoos) and, thanks to the fact it fits easily into the palm, it’s very easy to use – you rub it on wet hair a few times, it lathers immediately; and you only have to massage it in and rinse as you would normally. It leaves the hair soft, smooth and feeling light.
I bought it for the first time in my local zero waste store called U dobrožrúta, then I discovered it at Fresh Market in Bratislava, but you can buy it in various natural cosmetics shops all over Slovakia and the Czech Republic (list is HERE). Of course, they also have an e-shop where there’s a whole offer and a short description for each product – so you can easily find out which one is best for you.
I buy a larger, eighty-grams package; and because I only wash my hair every fifth day, it lasts approximately for four months. I also bought a portable aluminum case that makes traveling a lot easier; I store it on a bamboo holder at home.
Honestly, I was a little skeptical at the beginning. I heard some many positive reviews on solid shampoos or the brand MusK, that’s why I decided to try it, but I took it with a pinch of salt. I couldn’t quite imagine how to use it and whether it would like it, but I’m extremely glad I convinced myself to give it a chance. Because now I don’t want any other shampoo! I’m very satisfied with it, I have the third package by now – and by far not the last.

advantages beautiful smell, lathers amazingly, leaves the hair soft and smooth, lasts very long

disadvantages absolutely none

price online: 40 g – 5 € / 80 g – 9.50 €

rating 10/10

Ako som už viackrát spomínala, keď som sa viac začala zaujímať o bezodpadový životný štýl, moje prvé kroky smerovali do kúpeľne. Sama som si uvedomovala, že všetky kozmetické produkty, ktoré vlastním a i dennodenne používam, sú zabalené v plaste. O alternatívach bez obalu som vedela; vo videách, článkoch či na sociálnych sieťach som sa s nimi pomerne často stretávala, preto som si nemusela robiť žiaden prieskum a zisťovať, ako by som mohla nahradiť sprchový gél alebo micelárnu vodu.
Jedným z takýchto produktov bol aj šampón. Dovtedy mi bolo viac-menej úplne jedno, aké značky používam – jediné, na čo som hľadela, bolo to, aby to bol šampón a umyl moje vlasy. Nezaujímala som sa o to, aké mal zloženie, na aké bol určené vlasy, aké výsledky sľuboval. Našťastie takýto môj prístup nikdy nespôsobil nejaké veľké problémy.
Avšak potom som sa nadchla pre zero waste, čo šlo ruka v ruke s vyhľadávaním prírodnej a vegánskej kozmetiky. A tak som sa dostala k značke MusK, ktorá ma okamžite zaujala svojimi produktami a filozofiou, a siahla som po tuhom šampóne Svieže ráno.

O značke

Názov MusK je akronymom Mydláreň u slečny Kaplánovej, ktorý hovorí za všetko. Luciu, ktorá sa k výrobe mydla dostala náhodou, proces nadchol a dnes jej obchod ponúka nielen širokú škálu mydiel, ale aj tuhých šampónov, olejov, solí do kúpeľa či kvetových vôd.
MusK sa sústredí na jednoduchosť, ktorá sa prejavuje v zložení produktov, ktoré obsahujú iba prírodné látky a sú vyrábané ručne v malých dávkach metódou za studena, aj v dizajne celej značky. Okrem toho prihliada aj na ekologické hľadisko – mydlá ani šampóny neobsahujú palmový ani palmojadrový olej, výrobky sú v recyklovateľných obaloch (alebo bez obalu) a v procese výroby sa zameriavajú na minimalizáciu odpadu a šetrenie zdrojmi.
Asi si teda viete predstaviť, prečo som sa rozhodla otestovať práve ich tuhé šampóny. V súčasnosti ponúkajú sedem rôznych druhov – na normálne vlasy až po šampón pre podporu rastu vlasov – no ja som nemala o čom dlho premýšľať a vybrala si Svieže ráno, ktorý je určený na mastné vlasy.

Svieže ráno

Šampúch Svieže ráno (rovnako ako aj všetky ostatné tuhé šampóny) je dostupný v dvoch veľkostiach – 40 alebo 80 gramov. Je zabalený v krabičke z tmavého recyklovaného papiera alebo ho môžete kúpiť úplne bez obalu. Krásne sa zmestí do dlane, čo je obrovskou výhodou pri cestovaní, nakoľko nezaberá veľa miesta a nehrozí, že by sa niekde rozlial a všetko zašpinil.
nádhernú vôňu, ktorú neviem popísať nijako inak ako svieža; a dokáže rozvoňať úplne celú kúpeľňu. Nie som veľký fanúšik vôní u kozmetických produktov, pretože mám pocit, že sa len snažia zamaskovať smrad kadejakých chemikálií, pričom samé majú umelý pach; avšak túto vôňu jednoducho zbožňujem.
Hlavnou zložkou sú tenzidy z kokosového oleja, ktoré pomáhajú vlasy nielen zbaviť mastnoty a rôznych nečistôt, ale vytvárajú aj nádhernú jemnú penu. Svieže ráno okrem toho obsahuje aj jojobový olej, ktorý je známy pre svoje hydratačné účinky a pomáha dodať vlasom lesk a hebkosť; a tiež kondicionizačnú zložku – vďaka ktorej šampón vlasy umýva, a zároveň ich pomáha rozčesať a znižuje ich statickú elektrinu.

Zloženie

Všetky použité látky sú prírodné a vegánske; a v šampóne nenájdete žiadne sulfáty, silikóny, parabény, umelé vône alebo farbivá. Obsahuje:

Použitie & dostupnosť

Pení fakt úžasne (dokonca lepšie ako niektoré klasické tekuté šampóny) a vďaka tomu, že ľahko padne do dlane, sa veľmi ľahko používa – párkrát ním pošúchate po mokrých vlasoch, šampón hneď napení; a stačí ho rozmasírovať a klasicky opláchnuť. Vlasy zanecháva jemné, hebké a ľahké.
Prvýkrát som ho kúpila U dobrožrúta, potom som ho objavila aj vo Fresh Markete v Bratislave, no kúpite ich v rôznych predajniach s prírodnou kozmetikou na celom Slovensku i v Čechách (zoznam nájdete TU). Samozrejme, majú aj eshop, kde je celá ponuka a krátky popis pri každom produkte – a jednoducho tak zistíte, ktorý bude pre vás najlepší.
Ja si kupujem väčšie, teda osemdesiatgramové balenie; a vďaka tomu, že si vlasy umývam už len každý piaty deň, mi vydrží približne štyri mesiace. Kúpila som si naň aj prenosku z hliníka, ktorá značne uľahčuje cestovanie; doma ho skladujem na bambusovej podložke.
Úprimne vám poviem, že zo začiatku som bola trochu skeptická. O MusK a tuhých šampónoch celkovo som počúvala samé chvály, preto som sa aj rozhodla ho vyskúšať, ale kupovala som ho s rezervou. Nevedela som si veľmi predstaviť, ako ho používať a či mi bude vyhovovať, ale som nesmierne rada, že som presvedčila samú seba, nech mu dám šancu. Lebo teraz nechcem už žiaden iný šampón! Som s ním maximálne spokojná, mám už tretie balenie – a ani zďaleka nie posledné.

plusy nádherná vôňa, krásne pení, vlasy zanecháva jemné a hebké, vydrží veľmi dlho

mínusy absolútne žiadne

cena online: 40 g – 5 € / 80 g – 9.50 €

hodnotenie 10/10