Ako rozumieť značkám údržby na štítku oblečenia?

Päť symbolov, ktoré nájdeme na štítku oblečenia. Mnohí si ich nevšímajú a štítok odstrihnú, no majú veľký význam a pomôžu, aby oblečenie vydržalo dlho krásne.

Nájdeme ich na štítku na takmer každom oblečení či látke.
Jedným z cieľov pomalej módy je aj nosenie oblečenia stále dookola. Značky, ktoré sa sústredia na pomalú módu, si dávajú záležať na tom, aby boli ich kúsky vyrobené z kvalitnej látky, ktorá vydrží opakované nosenie, pranie, občasné znečistenie a potenie. No bez ohľadu na to, ako veľmi kvalitná je samotná tkanina, oveľa dôležitejšie je to, ako sa o ňu staráme. Pretože aj najlepšia BIO bavlna sa zničí, ak ju budeme nesprávne prať a použijeme príliš agresívny prací prášok, tencel tiež nemôžeme prať nad určitú teplotu a nie každá látka môže ísť do sušičky.
Našťastie, všetky informácie o tom, ako predísť neželanej katastrofe, uvádza výrobca na štítku oblečenia. Vďaka nim sa dozvieme, ako kúsok prať a žehliť, ale aj sušiť či bieliť. No našim zlozvykom je nielen tento štítok odstrihnúť len čo si nové oblečenie prinesieme domov, ale často sa naň ani poriadne nepozrieme. A potom sa divíme, prečo sa nám po prvom vypraní nohavice zrazili o päť centimetrov.
V tomto príspevku vám symboly údržby stručne vysvetlíme. Dúfame, že vám to pomôže zachrániť oblečenie pred nepríjemným osudom.
Prvý symbol v rade znamená pranie. Číslo, ktoré je uvedené vo “vaničke” udáva najvyššiu odporúčanú teplotu prania, a nie teplotu, na ktorej máte oblečenie prať, ako si mnohí myslia. Okrem čísla môže byť vo “vaničke” aj ruka, ktorá značí ručné pranie o teplote nie vyššej ako 40 °C, alebo môže byť úplne preškrtnutá, teda výrobok sa nesmie prať.
Ak je “vanička” ešte podčiarknutá, znamená to miernejší, šetrnejší spôsob prania. Dve podčiarknutia značia ešte šetrnejší spôsob — to dosiahnete nižším počtom otáčok v práčke a jemnejším pracím prostriedkom.
Symbol trojuholníka značí bielenie. Ak na štítku nájdete len obyčajný trojuholník, tak môžete na kúsok použiť všetky dostupné bieliace prostriedky. Trojuholník s diagonálnymi čiarami značí použitie len oxidačných bieliacich prostriedkov, teda tých, ktoré neobsahujú chlór. A ak je trojuholník preškrtnutý, tak oblečenie nebielime.
Prostredný symbol zobrazuje sušičku, teda možnosť sušenia v sušičke. Ak sú v kruhu dve bodky, výrobok môžeme sušiť na normálnej teplote (teda 80 °C), ak je bodka len jedna, tak na nižšej teplote 60nbsp;°C. A opäť, ak je sušička preškrtnutá, oblečenie nesušíme.
Symbolu žehličky väčšina rozumie, keďže podobné označenia sa používa aj na samotných žehličkách. Ale pre vysvetlenie — tri bodky značia žehlenie možné pri maximálnej teplote žehličky (200 °C), dve bodky pri strednej teplote, teda 150 °C, a len jedna bodka značí najšetrnejšie žehlenie o teplote 110 °C. Ak je žehlička preškrtnutá, oblečenie nežehlíme.
Poslednému symbolu rozumie málokto, no predsa je dôležitý. A obzvlášť dôležitý je na oblečení, ktoré chcete dať profesionálne čistiť — teda kožu, hodváb, saká, drahé šaty. Ani tety v čistiarni nepoznajú úplne každý jeden kúsok, a tento symbol im je nápomocný, aby vaše oblečenie omylom nepoškodili.
Ak je v kruhu písmeno P, oblečenie môže byť čistené perchlorethylenom a monofluórtrichlormetánom. Pri označení F môže byť oblečenie čistené iba trifluórtrichlóretanom a ťažkým benzínom. W označuje možnosť čistenia “za mokra”. Podčiarknutie naznačuje nutnosť jemnejšej starostlivosti (dvojité podčiarknutie veľmi jemnej starostlivosti); a ak je kruh preškrtnutý, tak oblečenie nemôže byť profesionálne čistené.

Často si ich vôbec nevšímame, ale majú obrovský význam.
Keď si najbližšie domov prinesiete nový kúsok oblečenia, ešte pred tým, než mu odstrihnete štítok, pozorne si prečítajte, ako sa oň starať. Pri bežnom praní v domácnosti sú pre vás najdôležitejšie tri symboly, teda o praní, žehlení a sušení. Veľmi dôležitá je najvyššia odporúčaná teplota — pranie na zbytočne vysokej teplote môže oblečenie nielen zraziť, ale hlavne to zbytočne namáha vlákna, ktoré sa tak rýchlejšie opotrebujú. S používaním vysokej teploty samozrejme súvisí aj žehlenie a sušenie, ktoré by mohlo látku až spáliť.
Neignorujte symboly, ktoré uvádza výrobca. Správna starostlivosť o oblečenie vám výrazne predĺži jeho vzhľad, uchová farbu i tvar. A budete sa mu môcť tešiť oveľa dlhšie.