Najdôležitejšie textilné certifikáty — jednoducho a stručne

Vďaka textilným certifikátom vieme, či je je značka etická, udržateľná a ekologická. Ktoré označenia sú ale najdôveryhodnejšie? Stručne vám ich priblížime.
Módny priemysel je tretím najšpinavším na svete. Produkcia rýchlej módy za sebou zanecháva spustošené bavlníkové polia chudobné na živiny, znečisťuje vodné toky a podzemnú vodu toxickými a nebezpečnými pesticídmi, bielidlami a farbami, a trpia aj komunity ľudí v rozvojových krajinách, ktorí pracujú v neetických podmienkach za neférovú mzdu.
Opakom fast fashion je pomalá a etická móda. Takéto značky vyrábajú svoje oblečenie z ekologickejších materiálov ako je ľan, BIO bavlna alebo recyklovaný polyester, pri produkcii sa snažia znížiť množstvo vytvoreného odpadu a spotrebu zdrojov, a svojim zamestnancom platia spravodlivo. Medzi takéto značky patrí Everlane, People Tree alebo Organic Basics.
Na visačkách od eticky a udržateľne vyrobeného oblečenia alebo aj na eshopoch týchto značiek sa stretneme s označeniami rôznych certifikátov. A je ich celkom dosť — tak ako vedieť, ktoré sú spoľahlivé a dôveryhodné?

GOTS

GOTS, teda Global Organic Textile Standard je jeden z najdôveryhodnejších certifikátov pre textílie z organickej bavlny alebo organickej vlny. Oblečenie z certifikátom musí obsahovať minimálne 70 % BIO vláken. Certifikát ale zahŕňa aj spracovanie, výrobu a distribúciu, ktoré musia spĺňať ekologické a sociálne normy — ako zákaz detskej práce, férovú mzdu, ochranu pôdy a životného prostredia.

čítať viac

OEKO-TEX

OEKO-TEX® je medzinárodný testovací a certifikačný systém pre tkaniny neobsahujúce žiadne škodlivé látky. Najpoužívanejším certifikátom je STANDARD 100, ktorý testuje prítomnosť nebezpečných zložiek a zdravotnú nezávadnosť. Certifikát MADE IN GREEN udáva, že oblečenie bolo vyrobené za bezpečných a sociálne zodpovedných pracovných podmienok a s prihliadnutím na ekologické hľadisko.

čítať viac

FSC

Forest Stewardshop Council je medzinárodná nezisková organizácia s certifikačným systémom lesného hospodárstva. Výrobky z dreva s týmto označením sú z environmentálne zodpovedných a udržateľných lesov. Sú tri druhy tohto označenia — FSC 100%, FSC Recycled a FSC Mix pre rôzne pomery obsiahnutého certifikovaného dreva. U oblečenia sa s FSC môžeme stretnúť pri viskóze, lyocelle/tencele alebo aj pri visačkách a obaloch.

čítať viac

Fairtrade International

Fairtrade je sociálne hnutie, ktoré pomáha menším výrobcom v krajinách celého sveta, predovšetkým v rozvojových krajinách. Poukazuje na udržateľnosť, dodržiavanie sociálnych a environmentálnych štandardov a presadzuje férovú cenu za produkty. Cieľom Fairtrade je zaručiť týmto komunitám lepšie obchodné podmienky a prostredie, ktoré je zodpovedné voči životnému prostrediu.

čítať viac

Bluesign

Pri oblečení s certifikátom Bluesign si môžete byť istí, že pri výrobe sa dbá na <>bezpečnosť ľudí i životného prostredia. Organizácia sleduje celý výrobný proces a jej cieľom je znížiť ekologickú stopu. Certifikát patrí medzi najdôveryhodnejšie a zaručuje, že produkt je “čistý” — od získavania surovín cez spotrebu vody až po vypustené emisie; a to s veľkým ohľadom na ochranu zdravia ľudí.

Global Recycled Standard

GRS je certifikát pre oblečenie a tkaniny s obsahom recyklovaného materiálu; najčastejšie je to recyklovaný polyester. Organizácia sleduje celý dodávateľský reťazec, pôvod surovín, environmentálne zásady, pracovné podmienky i sociálne požiadavky. A v neposlednom rade aj vplyv výrobkov na životné prostredie.

Je viacero ďalších certifikátov, s ktorými sa môžete na oblečení stretnúť — no už nie sú až tak dôveryhodné. Je to napríklad:

  • Organic Blended Content Standard: označuje podiel BIO bavlny vo výrobku, ale nijako nesleduje etickú stránku výroby alebo distribúcie, nepoužívanie chemikálií alebo ekologický aspekt;
  • Organic 100 Content Standard: rovnako ako predošlý certifikát označuje len podiel bavlny a nie etickosť a ekologickosť produkcie;
  • Better Cotton Initiative: nezisková organizácia, ktorá podporuje udržateľnejšie spôsoby produkcie bavlny, no až pätina takto certifikovanej bavlny pochádza z neetických pracovných táborov v Číne;
  • PETA: označenie je podľa mnohých kontroverzné, každopádne označuje len to, že je výrobok vegánsky a nijako nezohľadňuje vplyv na životné prostredie.
Certifikátov je mnoho a je ľahké sa v nich pomaly strácať. My sme vybrali pár, ktoré považujeme za najdôveryhodnejšie. Ak poznáte ďalšie, ktoré vám v zozname chýbajú, určite nám napíšte do komentárov alebo na info@simplyberenica.com a radi ich doplníme!