Prehľad textilných materiálov — ktoré sú najekologickejšie?

Na výrobu oblečenia používame niekoľko rôznych druhov materiálov — prírodných i syntetických. Vytvorili sme stručný prehľad, v ktorom si prečítate aj o ich ekologickom dopade.
Vedeli ste, že módny priemysel je tretí najviac znečisťujúci na svete? Výroba oblečenia spotrebúva veľa surovín a vyžaduje obrovské množstvo vody, sú znečisťované toky a rieky, pôda je ochudobnená o živiny a trpia aj komunity ľudí v rozvojových krajinách, ktorí sú zamestnaní v rôznych odvetviach módneho priemyslu.
Riešením je podporovanie pomalej a etickej módy. Takéto značky kladú dôraz na to, aby pri ich výrobe netrpelo životné prostredie, znižujú svoju produkciu odpadu a šičky dostávajú férovú mzdu a majú bezpečné pracovné podmienky.
V súvislosti s pomalou módou na SimplyBerenica často spomíname organickú bavlnu, no v článkoch ste sa mohli stretnúť už aj s ľanom alebo recyklovaným polyestrom. Materiálov, z ktorých môže byť oblečenie ušité, je viacero; a nie je divu, že sa v tom mnohí ľudia už trochu strácajú. Dali sme preto dokopy stručný prehľad o najpoužívanejších materiáloch — a prečítať si môžete aj o ich ekologickom aspekte.

Bavlna & organická bavlna

Bavlna je jeden z najpoužívanejších textilných materiálov. Je priedušná, dobre saje vlhkosť a v chladnom počasí zahreje. Produkcia konvenčnej bavlny ale nie je ekologická — na vypestovanie 1 kg bavlny potrebujeme až 10 000 litrov vody. Podľa odhadov sa pri pestovaní bavlny používa až 25 % svetovej spotreby insekticídov a 10 % pesticídov. Tieto pesticídy obsahujú amoniak, formaldehydy a ťažké kovy, a podľa tejto štúdie spojené s ochoreniami dýchacích ciest, pokožky a hormonálnej sústavy.
Opakom je ale organická bavlna — ktorá si ako materiál zachováva všetky pozitívne vlastnosti, no jej produkcia nepoškodzuje životné prostredie. Pri pestovaní sa nepoužívajú nebezpečné látky, je oveľa nižšia spotreba vody a dbá sa na minimálne zaťaženie pôdy. Pravdou je, že oblečenie z BIO bavlny je drahšie, no je to investícia, ktorá sa vám vráti aj vo vyššej kvalite a dlhšej životnosti. Odporúčame siahnuť po značkách s GOTS certifikátom.

Ľan

Ľan na výrobu oblečenia používali už v roku 8000 p.n.l. a dodnes je veľmi populárny v oblečení, ale aj v pyžamách, obliečkach, prikrývkach či závesoch. Je to prírodný materiál, ktorý je odolný, dobre priedušný, termoregulačný a prirodzene antibakteriálny, a rozloží sa v prírode. Jeho mínusom je vyššia cena, ale rovnako ako pri organickej bavlne — aj to je to investícia, ktorá sa vyplatí; obzvlášť, ak investujete do nadčasových kúskov ako sú letné šaty alebo biela košeľa.

Tencel

Označovaný aj ako “materiál budúcnosti” — tencel sa vyrába z celulózy eukalyptového dreva. Má nízky dopad na životné prostredie, je rozložiteľný v prírode a na 1 m² sa vypestuje až desaťkrát viac produkcie v porovnaní s bavlnou a pri farbení sa nepoužívajú žiadne toxické látky alebo chlór. Tencel je pevný, nekrčí sa, je termoregulačný a veľmi príjemný na dotyk. V praxi sa označuje aj ako lyocel.

Hodváb & mierumilovný hodváb

Hodváb je produktom priadky morušovej; presnejšie sa vyrába zo zámotku tohto motýľa. Zakuklenú húsenicu zabijú (najčastejšie ponorením do vriacej vody), čím sa kokón uvoľní a vlákna namotávajú do zvitkov. Na výrobu 1 kg hodvábu je potrebných až 2-3 tisíc kokónov. Výhodou hodvábu je, že je prírodný, rozložiteľný, priedušný, termoregulačný a dobre absorpčný.
Mierumilovný hodvábetickejšiu výrobu, pri ktorej nie sú kukly varené zaživa, ale farmári počkajú, kým ju priadky opustia sami. Aj pestovanie stromov moruše, ktorými sa priadka živí, prebieha bez insekticídov a genetických postrekov. Avšak, tak ako i pri ostatných ekologickejších a etickejších materiáloch, cena je pochopiteľne vyššia.

Polyester & recyklovaný polyester

Polyester je najpoužívanejší materiál v ultra fast fashion značkách. Jeho hlavnými výhodami je veľmi nízka cena, vďaka ktorej je takéto oblečenie lacné, a tiež široké využitie. Tam ale plusy končia — produkcia polyesterovej látky je škodlivá voči životnému prostrediu. Polyester sa vyrába z ropy, a teda nie je kompostovateľný a môže trvať až 200 rokov, kým sa rozloží. Na farbenie materiálu sú potrebné špeciálne farbivá, ktoré sú nebezpečné pre životné prostredie i ľudí. A aby toho nebolo málo, pri praní polyestru sa do vody vypúšťajú mikroplasty, ktoré sa dostávajú do riek a oceánov, kde ovplyvňujú ekosystémy.
Ekologickejšou alternatívou je recyklovaný polyester — ten ale tiež nie je úplne najlepším riešením. Výhodou je, že pri jeho produkcii sa používa už vyrobený plast, a teda nie je potrebná nová prvotná surovina a polyester nekončí na skládke. Faktom ale ostáva, že i recyklovaný polyester pri praní vypúšťa mikrovlákna — tie vo vode nevedomky vstupujú do tráviaceho traktu živočíchov a nie je novinkou, že sa mikroplasty našli aj v ľudskej krvi.

Akryl

Druhý polyester, len s trochu iným zložením. Akryl sa vyrába z polyméru polyakrylonitrilu — a Environmental Protection Agency v jednej zo svojich štúdií zistila, že vdychovanie tejto zložky spôsobuje rovnaké symptómy ako je otrava kyanidom a je potenciálnym rakovinotvorným rizikom. Taktiež nie je kompostovateľný, rozklad trvá desiatky rokov a celá produkcia poškodzuje životné prostredie. S akrylom sa najčastejšie stretneme v svetroch a kabátoch, pretože po spracovaní pripomína vlnu a je to lacnejší variant. Výhodou je, že sa nekrčí a rýchlo schne, ale nie je až tak hrejivý.

Nylon & Econyl

Polyamid nesie obchodný názov nylon a pri tomto pojme mnohých ako prvé napadnú pančuchy. Tam ale jeho využitie nekončí — a stretneme sa s ním aj u spodnej bielizne, plavkách, kabátoch alebo i kabelkách. Používa sa aj ako lacná náhrada hodvábu. Tak ako u všetkých syntetických materiálov — nekrčí sa a má jednoduchú údržbu, ale nehreje, nie je priedušný a jeho produkcia vytvára vysokú záťaž na životné prostredie.
Ekologickejšou alternatívou je ECONYL — recyklovaný nylon, ktorý sa vyrába z odpadového materiálu, najčastejšie použitých rybárskych sietí. Má rovnaké výhody ako nylon; teda je pevný, pružný a odolný, ale znižuje dopyt po primárnej surovine a používa materiál, ktorý by bol inak odpadom. Any ECONYL ale nie je biologicky rozložiteľný a pri praní vypúšťa mikroplasty.

Elastan

Ďalší syntetický materiál, tentoraz z polyuretánu. Jeho hlavnou výhodou je, že je veľmi pružný a dokáže sa natiahnuť až na trojnásobnú dĺžku, preto sa najčastejšie používa ako prímes k inému materiálu. Oblečenie tak lepšie obopne telo a nebráni pohybu. Nevýhody sú ale rovnaké ako u ostatných syntetických materiálov; a tak si dávajte pozor, pretože aj tričko, ktoré obsahuje organickú bavlnu, môže mať prímes elastanu, a tak sa v prírode samo úplne nerozloží.

Vlna & kašmír

Vlna sa vyrába najčastejšie z ovčej alebo kozej (potom sa nazíva kašmír) srsti, ale stretneme sa aj z vlnou z koní, tiav, alpaky alebo zajacov. Je to veľmi priedušný materiál, ktorý má dobré termoregulačné vlastnosti — a obzvlášť merino vlna dokáže v zime hriať, ale v lete ochladiť. Už na danom type vlny záleží presná starostlivosť, platí ale, že k nim treba zachádzať šetrne a odvďačia sa vám dlhou trvanlivosťou a vysokou kvalitou. Má ale vyššiu cenu a keďže je to živočíšny materiál, nie je vhodný pre vegánov.
Toto sú najpoužívanejšie textilné materiály — ak vám nejaký v zozname chýba, napíšte nám a my ho radi doplníme!