ECONYL — ekologická alternatíva plavkoviny z rybárskych sietí

Plavky z recyklovaného materiálu? ECONYL je revolučnou látkou, ktorá je vyrobená z nylonového odpadu z oceánov a využíva sa pre svoju pružnosť a odolnosť.

Potápači vytrvalo lovia rybárske siete a ďalší nylonový odpad v moriach a oceánoch. / Zdroj: econyl.com.
Aj vy sa túto letnú sezónu obzeráte po nových plavkách, no radšej by ste zvolili niečo udržateľnejšie a etickejšie? Pri hľadaní možností ste potom určite narazili na materiál zvaný ECONYL®. Znie futuristicky, no za týmto menom sa skrýva jedinečný materiál, ktorý je revolúciou pri výrobe nylonového oblečenia.

Čo je to ECONYL®?

Jedná sa o recyklovaný nylon — je to alternatíva nylonu vyrábaná z odpadového materiálu. Nylon sa okrem iného používa v odevnom priemysle aj na výrobu plaviek; vďaka nemu sú plavky pevné, odolné, pružné a držia svoj tvar. Recyklovaný nylon má tiež všetky tieto vlastnosti, ale má oveľa nižšiu záťaž na životné prostredie.

Zjednodušený proces výroby — lov nylonového odpadu → depolymerizácia → tkanie → návrat na trh. / Zdroj: econyl.com.

Ako sa ECONYL vyrába?

ECONYL prvýkrát vytvorila talianska značka Aquafil. Na výrobu tejto látky použili odpadový priemyselný materiál ako je odpadový plast, zvyšky látok a použité rybárske siete z oceánov. Tie by po skončení svojej životnosti putovali na skládku, takto ale získavajú ďalšie využitie.
Výroba ECONYLU prebieha v niekoľkých krokoch. Po zbieraní zdrojový materiál dôkladne triedia a čistia, čím ho pripravia na ďalšie pracovanie:

 1. depolymerizácia — pomocou chemických procesov rozložia nylonové polyméry na monoméry;
 2. roztavenie — zložky recyklovaného nylonu roztavia opäť do polymérneho stavu;
 3. vytláčanie — ten ďalej pretlačia cez kovovú zvlákňovaciu dýzu;
 4. namotávanie — vzniknuté vlákno namotajú na cievku;
 5. naťahovanie — vlákna postupne naťahujú, čím zvyšujú ich silu a elasticitu;
 6. ďalšie namotávanie — odolné vlákna opäť namotajú na cievku;
 7. pradenie — z ECONYL vláken spradú priadzu, ktorú potom chemicky ošetria a nafarbia;
 8. tkanie — tak je priadza pripravená na utkanie novej látky.
Výsledná látka zdieľa všetky vlastnosti ako nylonová látka z panenskej suroviny. Avšak výrobný proces vyžaduje používanie nižšieho množstva vody a produkuje menej odpadu. Odpad, ktorý vznikne pri procese výroby ECONYLU, ale nekončí na skládke. Opäť sa vracia do prvej fázy — vyčistia ho, nasekajú na menšie kúsky, a nasleduje depolymerizácia a formovanie do nového vlákna.

Report za rok 2021: 250 dobrovoľníkov v priebehu 108 dní vylovilo z oceánu 188 500 kg rybárskych sietí a iného odpadu. / Zdroj: econyl.com.

Prečo je ECONYL udržateľný?

Okrem spomenutého uzatvoreného kruhu pri výrobe, kedy sa čo najväčšie množstvo odpadového materiálu vracia do výroby na ďalšie spracovanie, má ECONYL aj ďalšie veľké pozitívne výhody. Hlavným plusom ECONYLU a aj tým, vďaka čomu je udržateľný, je používanie nechceného plastového odpadu, ktorý inak nemá využitie.

Využitie sietí duchov

Vedeli ste, že až 46 % odpadu v oceánoch tvoria odhodené rybárske siete? Pri love rýb a morských živočíchov musia byť rybárske siete pretrhnuté, aby lov dostali rybári na palubu lode. Tieto zničené siete pre nich už nemajú žiadne využitie — tak ich nechajú v mori. Alebo ich v oceáne jednoducho zabudnú.
Podľa odhadov ročne umrie až 100 000 veľrýb, delfínov, tuleňov a korytnačiek len kvôli odhodeným rybárskym sieťam. Morské živočíchy sa do sietí zamotajú a nevedia sa z nich dostať von, čím nielen sami umrú, ale aj prilákajú ďalšie obete.

Ekologický dopad

Výroba ECONYLU pomáha šetriť primárnu surovinu — teda ropu. Na každých 10 000 ton surovín, ktoré sú recyklované do vláken ECONYLU, ušetria až 70 000 barelov ropy. Pri tomto procese vznikne aj o 57 000 ton emisií CO2 menej oproti tradičnej výrobe nylonu. A aby toho nebolo málo — opakované používanie nylonu na výrobu ECONYLU znižuje dopad nylonu na globálne otepľovanie až o 90 %.
Nylon nie je biologicky rozložiteľný — takže sa v prírode sám nikdy nerozloží. Jeho premena na ECONYL je tak efektívnym spôsobom, ako zužitkovať tento odpadový materiál a vrátiť ho do obehu.

Drobné kúsky plastu, ktoré sa z ECONYLU uvoľňujú, majú nepriaznivý vplyv na životné prostredie. / Zdroj: econyl.com.

Najväčšia nevýhoda

ECONYL znie ako zázrak a dokonalý materiál — no nie je to tak úplne pravda. Síce má viacero výhod, má aj svoje mínus. A tým sú mikroplasty. Tie sprevádzajú všetky tkaniny, ktoré sú synteticky vyrobené z ropy. Maličké, niekedy až mikroskopické kúsky plastu sa počas prania uvoľňujú z vláken a dostávajú sa do vody. Následne môžu ohroziť vodné ekosystémy, ale aj všetky živé tvory a prírodu.
Pomerne efektívnym riešením tohto problému je používanie pracieho vrecka, ktoré mikroplasty z oblečenia zachytáva a zabraňuje im, aby sa dostali do odpadovej vody. Priamo do práčky si môžete nechať zabudovať aj filter, ktoré mikročastice plastov zachytáva počas prania.

Využitie v praxi

Tento revolučný materiál sa vo veľkej miere využíva ako alternatíva plavkoviny. Plavkám dáva všetky vlastnosti, ktoré vyžadujeme — je pružný a prispôsobí sa postave, je dostatočne pevný a odolný, po namočení nepresvitá a zachováva si elasticitu. Plavky z ECONYLU sú tak plnou náhradou klasických plaviek z nylonu.
Ale to nie je jediné využitie — nájdeme ho aj v spodnej bielizni, športovom oblečení či dokonca v ponožkách.

Jednodielne hnedé plavky od BEKVÅM, bikini od CIRCLLE & Basic Flora Blue od PLOVE. / Zdroje: bekvam.sk, circlle.com, plove.cz.

Kde kúpiť plavky z ECONYLU?

Na domácom trhu sa výrobou plaviek z ECONYLU venujú tieto značky:

 1. BEKVÅM — slovenská značky inšpirovaná švédskym minimalizmom, ktorá má v sortimente jednodielne dámske a detské plavky za veľmi dostupné ceny.
 2. CIRCLLE — v Prahe vyrábajú športové oblečenie i plavky pre ženy, ktoré sú jednodielne i dvojdielne, v nadčasových jednoduchých farbách.
 3. PLOVE — česká značka, ktorá v sebe spája minimalizmus a praktickosť s hravosťou a zaujímavými prvkami, majú veľmi originálne, ale aj jednofarebné plavky.
Ak vás zaujímajú ja zahraničné značky, odporúčame sa pozrieť na MYMARINI, ktoré sú vyrábané v Nemecku a ich plavky sú odolné voči UV žiareniu, chlóru a soli. Ďalšou nemeckou značkou je aj ANEKDOT a ich jednodielne a dvojdielne plavky pre ženy alebo britský výrobca STAY WILD SWIM, ktorý v sebe spája jednoduché strihy a zaujímavé farebné kombinácie.
Počuli ste už o ECONYLE?