Průvodce bezobalovými obchody — Praha: Bezobalový Koloniál Jelen

JEn Lehce Ekologický Návyk. To se skrývá za slovem JELEN, které má ve svém názvu pražský bezobalový obchůdek. A i v samotném obchodě se skrývá mnoho zajímavého.

PRAHA: BEZOBALOVÝ KOLONIÁL JELEN

Prakticky přímo u vršovického nádraží v Praze najdete obchod Bezobalový koloniál Jelen. A tento obchod bude první z pražských obchodů, které vám v rámci našeho mapování představíme. Pro mě, nepražáka, sympatický bezobalový obchůdek nacházející se v jedné z typických pražských uliček s kostkovou cestou a zdobenými domy. Pro místní je to ovšem místo, kde zero waste život dostává reálné obrysy. A ty mu dává jeho majitel Štěpán, který nás jeho obchodem provedl.
Obchod se nachází v na adrese Mečislavova 225. Dostanete se k němu buď z výše zmíněného nádraží Praha-Vršovice. Nebo dále se ve velmi malé vzdálenosti nachází “trojúhelník” zastávek městské dopravy. Na zastávkách Nuselská radnice, Náměstí Bratří Synků a Horky staví několik tramvajových spojů, na prvních dvou také autobusových. Lze zde dojet i autem, ulice je jednosměrná, a zaparkovat za pomoci parkovacích hodin. Před obchodem se nachází parkovací místo.

Obchůdek je samoobslužný, instrukce poskytuje přehledná tabule.

V případě potřeby je samozřejmostí i pomoc obsluhy.

Sortiment

Prodejna není nikterak velká, její prostor je ale perfektně využitý. Vejde se do ní i více zákazníků najednou a všichni mají svůj prostor pro nakupování. Trochu ji rozděluje velký sloup, kolem kterého se nachází pult obsluhy, menší lednice a pult s pečivem. Pravá část prodejny patří drogerii, zboží do domácnosti a kosmetice. Nachází se v ní i přibližně polovina násypníků. V této části je i prostor pro zeleninu a nechybí velká tabule s instrukcemi, jak to v Jelenovi funguje.
Levá část, myšleno teda spíše část prodejny po levé straně od vchodových dveří, nabízí další násypníky. Mají tu i velkou lednici s chlazenými potravinami, druhá lednice se nachází za pultem obsluhy. A regál s nápoji a marmeládami. Výklenky pod okny jsou využity taktéž a jsou v nich sypké suroviny a sušené ovoce. Prostor prodejny je tak opravdu maximálně využit, přesto zachovává dostatek místa k pohodlnému nákupu.
Čerstvé potraviny

Hned na první pohled od vstupu uvidíte čerstvé ovoce a zeleninu, které přímo lákají k nákupu. Čerstvé pečivo je samozřejmostí, ať už chléb nebo třeba buchty. Také má Štěpán ohledně pečiva jednu zero waste vychytávku, tu nám popíše o trochu níže. V chladícím boxu lze najít mléko a mléčné výrobky jako jsou různé sýry či smetany. Velmi mile překvapila hlíva ústřičná. Nemohou chybět kvalitní vejce. A na osvěžení například netradiční chlazené limonády Coldbrew coffee.

Kosmetika, drogerie, domácnost

Co se týká kosmetiky a drogistického zboží, tak prodejna je na vaši návštěvu plně připravena. Barely, ze kterých je možno načepovat si do vlastního, jsou automatikou. Vévodí značka Tierra Verde, která je osvědčenou klasikou bezobalových obchodů. Kostky bezobalových mýdel lákají k přivonění a nechybí ani šampony a kondicionéry. Prací gely, čističe a vše, čím se udržuje čistá domácnost, je k dispozici, i třeba WC čistič. V nabídce je taktéž slušný výběr z hygienických pomůcek a doplňků do domácnosti. Vše znovupoužitelné a udržitelné.

Ostatní sortiment

Jako každý správný bezobalový obchod i Koloniál Jelen nabízí velké množství suchých potravin v násypnících. Ty zdobí levou i pravou část prodejny. Těm nalevo vévodí luštěniny a těstoviny nebo stáčené oleje. Napravo najdete ořechy, semena, výborný výběr z rýží. Obě strany pak obsahují přísady na pečení, opět v širokém výběru. Nechybí cukrovinky, pomazánky a nebo sirupy. Své místo v prodejně má i sušené ovoce a například kakaové prášky. Určitě stojí za zmínku regál s různými šťávami, limonádami a netradičními víny.

Celkově vzato je sortiment velmi široký. Nachází se v něm vše potřebné pro běžnou domácnost. Ochotný personál rád poradí, případně třeba pomůže a například rozkrojí chléb. Vidět v bezobalovém obchodě tak velký výběr ovoce, zeleniny nebo pečiva mě vždy potěší. Značí to, že obchodu se opravdu daří a našel si své zákazníky napříč spektrem výrobků. Ne vždy je pro bezobalový obchod lehké prodat čerstvé potraviny. Štěpánovi a jeho týmu se to však daří.
A jestli něco v sortimentu chybí? Za sebe bych řekl, že ne. Jistě se však najdou zákazníci, kteří by ještě něco dalšího uvítali, to je pak ale na zvážení obchodu, zda se daný výrobek do prodeje zařadí. A co bych určitě řekl, tak v tomto obchodě se zákazníkům opravdu jde naproti.

Zakoupit můžete i chutné sušené plody.

Výběr v Bezobalovém Koloniálu Jelen je opravdu široký.

O obchodu

Bezobalový Koloniál Jelen je obchodem, kde je zákazník na prvním místě. Sortiment je široký a v obchodě pracují neustále na tom, aby v něm přibývaly nové věci. Je tak standardem, že tu najdete sezonní věci, jako je čerstvé ovoce či zelenina z lokálních zdrojů. Často jsou vlastnoručně nasbírané lidmi z obchodu, takže za každým kusem je i kousek práce lidí z Jelena. V létě jsou to poté například zmrzliny.
A není to vše jen o sortimentu. Majitel Štěpán neprovozuje pouze obchod, ale snaží se budovat silnou komunitu lidí, kteří sdílejí své nadšení pro bezobalový život. A tato komunita se, dá se říct, podílí svým způsobem na tvorbě svého okolí, v tomto případě jejich blízkého obchodu. O co se jedná mi majitel Štěpán Cipra popsal při odpovědích na pár mých otázek.
číst dále: Průvodce bezobalovými obchody
Štěpáne, zaujalo mě to, odkud jste k založení bezobalového obchodu přišel. Mohl byste pro čtenáře Váš “přerod” popsat?
Myšlenku vlastnit takový obchod mi přišlo vždy fajn, byl to můj sen. Paradoxně jsem ale před založením Jelena pracoval pro řetězec rychlého občerstvení. Práce tam mě bavila, ale vadil mi přístup k životnímu prostředí, množství vyprodukovaného odpadu a celkový greenwashing firmy. Když přišlo vyhoření z více důvodů, věděl sem, že změnit pouze značku pro kterou pracovat nemá smysl. Našel jsem vhodné obchodní prostory a za pomoci přátel a rodiny je opravil, pořídil zásobníky a nakoupil zboží a postavil se za kasu bezobalového obchodu Jelen.
Jak velký to byl skok, z manažerské pozice v takovém řetězci na majitele bezobalového obchodu?
Řekl bych, že skok to byl téměř sedmimílový. Na jednu stranu to byla velká úleva, odpadla veškerá zodpovědnost za provozovnu s několika desítkami zaměstnanců, která spadala pod velmi přísné nároky řetězce a tlak na peníze ze shora. Na druhou stranu to bylo velmi těžké, jelikož jsem se ocitl opět sám a byl jsem zase na začátku. Ale myslím, že se ptáte spíše na provozní rozdíly. Asi ten nejvýraznější je, že z podniku, který denně vyprodukuje 2 kubíky netříděného odpadu denně (dva plné kontejnery) nyní provozujeme Jelena, kde vyvezeme popelnici o objemu 80 l maximálně 1x za rok. A to vůbec nemluvím o rozdílech v jednotlivých surovinách. Skok od nezdravých majonéz a kuřecího masa z Číny (to jako opravdu) k lokáním produktům bez chemického ošetření pro mě byla opravdu příjemná změna. Třetím nejvýznamnějším rozdílem je typ klientely. Od zákazníka, který si nárokuje obsloužení do 3  minut od zaplacení objednávky, jsem se dostal k lidem, kterým záleží více na osobním přístupu a přesahu než pouze naplnit bříško a na shledanou. Je to prostě jízda sundat franšízovou kravatu a otevřít si obchod a jezdit zákazníkům pro čerstvé jahody nebo ostružiny. 😊
Váš obchod je nejen obchodem v pravém smyslu slova, ale budujete v této lokalitě i velmi pěknou komunitu. Příkladem může být komunitní kompostér, který jste mi ukázal. Jak to s ním u vás funguje?
Kompostér nám do Jelena zakoupili naši skvělí zákazníci a nyní mají možnost podle nastavených pravidel nosit nespotřebované kuchyňské kousky, a to i včetně starého pečiva. Náš kompostér pracuje s vysokým teplem, takže si za 24 hodin poradí i s těmito surovinami. Vše funguje na principu sjednocených zálohovaných nádob na bioodpad, které zákazníkům zapůjčujeme. Jakmile ji naplní a přinesou, zaplatí příspěvek na elektřinu a dostanou čistou nádobu. Mají tak možnost hravě snížit svoji produkci bioodpadu ve městě. Ten totiž tvoří až 50% z celkového množství komunálního odpadu, co vyprodukujeme.
Plánujete rozšíření případně zakoupení většího kompostéru, abyste mohl přijímat i nadále nové zájemce?
Velmi bychom rádi, na to však už není místo ani kapacita. Naštěstí si Pražané mohou zažádat u magistrátu o popelnici na bioodpad zdarma, což vytrhlo spoustu lidem trn z paty. Zase jsme společně o krok blíže bezodpadovým domácnostem, tedy naprosto normálnímu způsobu života.
Vaše zapálení pro zero waste život dokládá i spolupráce s místní blízkou pekárnou. Osobně mi to přijde úžasné. Přiblížíte nám, co jste společně upekli?
Je fajn, že místní podniky mezi sebou spolupracují. Domluvili jsme se s pekárnou za rohem, že si od nich neprodaný chléb a koláče na konci dne odkoupíme a budeme ho prodávat za dobrý peníz u nás v obchůdku. Je to kvalitní kvasové pečivo, chléb vydrží i celý týden, tak proč by mělo končit v koši. Společně tak chceme omezit vyhazování jídla, které ho se na celém světě vyhodí až 30 %.

Komunitní kompostér aneb každý krok k méně odpadu se počítá.

Štěpán není pouze majitelem, je to hlavně člověk na svém místě.
Jak bychom návštěvu tohoto obchodu shrnuli? Bezobalový Koloniál Jelen není jen bezobalovým obchodem — je to místo, které pro tento styl života dýchá. Velký výběr produktů, ochotný a zapálený personál, velmi příjemné prostředí. To je jen pár superlativů, které se dají použít. Nemůžu na závěr nezmínit i výbornou práci se sociálními sítěmi. Ty jsou vždy aktuální a skvěle udržované, a můžete tak denně sledovat, co nového. Dělám to i já; a to bydlím na druhé straně republiky. Tak poutavý obsah mají.
Pokud bydlíte v Praze a máte tento obchod v dobré dosažitelnosti, tak jej můžeme jen vřele doporučit. A až se na nákup do Bezobalového Koloniálu Jelen vydáte, nezapomeňte se dostatečně vybavit prázdnými nádobami, protože při této návštěvě je budete potřebovat.

Adresa: Mečislavova 225/10, Praha 4 Nusle

Kontakt: info@bezobalovyjelen.cz

Web: bezobalovyjelen.cz

Otevírací doba: Po – Pá: 10.00 – 19.00, Ne: 15.00 – 19.00

Sociální sítě: Facebook & Instagram