Ako na minimalizmus — 1. krok: triedenie & upratovanie

Zaujíma vás minimalizmus, ale neviete, kde začať? V prvej časti série sa pozrieme na to, ako s týmto životným štýlom začať; a to veľkým triedením a upratovaním.
text: Berenika — fotografie: SimplyBerenica
Na sociálnych sieťach alebo v komentároch pod článkami na blogu zameranými na minimalizmus sa pomerne často stretávame s reakciou, že ľudia sa snažia žiť viac podľa tohto štýlu, zopár praktík už zakomponovali do svojho bežného dňa, ale aj tak sa nevedia poriadne odraziť a nevedia, kde začať. Na našom webe sme už zdieľali niekoľko článkov s tipmi, ktoré vám pri minimalistickom životnom štýle určite pomôžu, ale rozhodli sme sa dať dokopy súhrnný návod, ktorý vám počas cesty minimalizmom určite pomôže; hlavne počas jej začiatkov.
V dnešnej časti sa budeme baviť o triedení. Každý svoju cestu minimalizmom začína z istého bodu a už s nejakým množstvom vecí. Oblečenie a knihy, staré veci zo školy a spomienky z detstva, alebo aj plné zásuvky v kuchyni a príliš veľa drogérie a kozmetiky. Medzi všetkým sa nájdu zbytočnosti, ktoré už dávno mali byť preč.

Kde začať?

Na to asi neexistuje univerzálna odpoveď. Cieľ je jasný — vytriediť každú miestnosť, každý kút a každú skrinku; ale to, ako sa k cieľu dostanete, je len na vás. Ak však takto “vo veľkom” upratujete prvýkrát alebo to pre vás je veľmi výnimočné, začnite niečím menším. Určite sa nepúšťajte do hromadného upratovania šatníka, kedy všetko vyhádžete na posteľ, lebo to vás iba ohúri, nebudete vedieť, čo skôr, a po hodine to vyčerpaní vzdáte.
Veľmi odporúčame ísť na to postupne a pomaly. Každú väčšiu sekciu si rozdeľte na menšie. Nedívajte sa na šatník ako celok, ale začnite napríklad tričkami, pyžamom alebo košíkom s ponožkami. V kuchyni ako prvé pretrieďte koreničky a vyhoďte obité hrnčeky. V knihách dajte dokopy len jednu poličku. Práve menšie úlohy sú viac splniteľné — hneď uvidíte progres a výsledok, a je jednoduchšie v tom pokračovať.
čítať ďalej: Sdílené knihovny a jejich místo v minimalismu

Všetko von

Nenechávajte veci v zásuvke alebo skrini s tým, že “hej, to ostáva, to ani nemusím dávať von”. Len to pekne vyberte a dajte na kopu k ostatným veciam. Jednak vám to pomôže odstrániť všetok prach a špinu, ktorá sa na mieste za takú dobu nazbierala, ale hlavne k žiadnej veci nepristupujte so samozrejmosťou. Nič nedostáva automatickú priepustku. A to, že všetky veci uvidíte spoločne na jednom mieste vám pomôže vidieť, koľko toho reálne máte; a možno zistíte, že vec, ktorú ste si chceli nechať, vlastne ani nepotrebujete, pretože máte inú vec, ktorá pre vás znamená viac a viac ju využívate.
Každú vec chyťte do ruky a spýtajte sa samých seba, či to naozaj potrebujete. Niekde je odpoveď jasná a jednoduchá, inde to bude chcieť chvíľku uvažovania. Ale dôležité je sa nad všetkým poriadne zamyslieť a úprimne si odpovedať.

Nie ste si istí?

Je úplne v pohode, ak si pri niektorej veci nebudete na sto percent istí, či si ju nechať alebo nie. Hlavne ak to bude niečo, k čomu máte citovú väzbu — ako suveníry, tričko, ktoré máte ešte zo základnej, román, ktorý ste kedysi milovali, ale naposledy ste ho držali v ruke pred piatimi rokmi, staré fotografie alebo darčeky od blízkych, ktoré ste nikdy nevyužili.
Ak neviete, či si vec ešte odložiť alebo sa jej môžete zbaviť, položte si nasledujúce otázky:
  1. Kedy som danú vec použil naposledy?
  2. V akej situácii by som po tejto veci siahol?
  3. Mám za danú vec náhradu, ktorá ma pre mňa väčší význam, širšie využitie alebo ju používam častejšie?
  4. Bude mi chýbať, ak ju už nebudem mať?
Pokiaľ ste stále na vážkach, netlačte na seba. Nemusíte spraviť rozhodnutie hneď. Zaveďte si krabicu, kam budete dávať všetky veci, o ktorých pochybujete; odložte ju bokom a vráťte sa k nej až o niekoľko mesiacov. Ak budete niektorú z odložených vecí potrebovať, pokojne ju vyberte (a tak budete vedieť, že ešte nie je čas dať ju preč), ale po uplynutí maximálne polroka budete mať istotu, že nič z krabice vám chýbať nebude a môžete sa toho zbaviť.
Takýmto štýlom postupne prejdite každý jeden kút. Pre lepšiu organizáciu si môžete spísať zoznam, aké úložné priestory máte v každej miestnosti, a postupovať podľa toho. To vám tiež pomôže, aby ste na nič nezabudli.
To, čo s vytriedenými vecami spravíte, je už na vašom uvážení. Ešte predtým, než ich bez milosti hodíte všetky do koša (to, prosím, nerobte) sa spýtajte vašich blízkych a kamarátov, či nemajú o niečo záujem. Cieľom nie je prehodiť vaše zbytočnosti na nich; ale možno túžia po knihe, ktorú vy chcete vyradiť, alebo by sa im hodil presne taký set kuchynského náčinia, akého sa vy potrebujete zbaviť. Veci môžete aj darovať alebo skúsiť predať. Možností je naozaj mnoho.
Druhým krokom bude správna organizácia toho, čo vám ostalo. Ale na to sa pozrieme už v druhej časti minisérie.