Digitálne upratovanie za 7 dní krok za krokom

Pri ceste minimalizmom ľahko zabudneme na digitálny priestor. No aj ten môžete dôkladne upratať, vyčistiť a zjednodušiť. Dali sme dokopy plán, ktorý vám s tým pomôže.
Minimalizmus nie je len o jednoduchom kapsulovom šatníku, knižnici s piatimi knihami a čistom upratanom domove. Na minimalizmus a poriadok v digitálnom svete často zabúdame — a hlavne preto, že sa postupom rokov vnútorná pamäť v mobiloch, tabletoch a počítačoch zväčšila natoľko, že už vôbec nemusíme premýšľať o tom, či máme dostatok úložiska.
Neporiadok v digitálnom svete nevidíme, ale cítime ho. V praxi znamená dlhé hľadanie kontaktov, sociálne siete plné príspevkov a profilov, ktoré nás nezaujímajú, tisíce fotiek, na ktoré sa nikdy nepozeráme. Z úložiska sa stalo skladisko, z ktorého reálne používame len malú časť.
Prečo sa pustiť do digitálneho upratovania? Lebo vďaka tomu bude hľadanie oveľa jednoduchšie. Či už budete chcieť zaspomínať na minuloročnú dovolenku, potrebujete do školy prácu, ktorú ste odovzdali v minulom semestri alebo ste si do poznámok zapísali dôležité číslo — vďaka dobre upratanému a zorganizovanému digitálnemu priestoru nemusíte zbytočne strácať čas hľadaním. A pôsobí čistejšie, harmonickejšie a možno sa vám aj podarí odnaučiť tráviť toľko času s mobilom v ruke.
Dali sme dokopy sedemkrokový plán, ktorý vás digitálnym upratovaním prevedie. Vďaka nemu už za týždeň budete mať vo fotkách a súboroch poriadok, všetko bude fungovať v dobrom systéme a budete mať len to, čo potrebujete a využívate.

DEŇ PRVÝ / PONDELOK

 1. Vytrieďte tretinu fotiek v mobile
 2. Odinštalujte aplikácie, ktoré nepoužívate
 3. Vymažte staré kontakty
Začneme triedením fotiek. To sme ale rozdelili do troch dní, pretože mnoho ľudí má v mobile niekoľko stoviek obrázkov. Začnite triedením ostatných priečinkov — stiahnuté fotky, snímky obrazovky, inšpirácia z Pinterestu a podobne. Všetko, čo nepotrebujete, presuňte nekompromisne do koša. A potom začnite triediť fotografie — odstránením rozmazaných fotiek, duplikátov, a nakoniec sa zamyslite nad tým, ktoré snímky si chcete naozaj nechať.
Popri triedení fotiek vymažte z mobilu aplikácie, ktoré nepoužívate. V nastaveniach uvidíte, kedy naposledy ste danú aplikáciu otvorili. Ak je to niekoľko mesiacov dozadu, tak ju odinštalujte.
A na záver prvého dňa pretrieďte aj kontakty. Telefónne čísla na osobu, s ktorou ste sa videli raz v živote a šanca, že sa niekedy ešte stretnete, je malá, tak nemá zmysel si nechávať na ňu kontakt.

DEŇ DRUHÝ / UTOROK

 1. Vyprázdnite inbox a staré emaily
 2. Pretrieďte záložky v prehliadači
 3. Vytrieďte druhú tretinu fotiek v mobile
Druhý deň začneme emailovou schránkou. To bude jednoduchý a rýchly krok pre tých, ktorý svoj inbox kontrolujú pravidelne a snažia sa držať počet neprečítaných správ na nule, ale pre tých, ktorí to už dávno vzdali, to bude úloha na dlhšie. Ale stojí to za to. Keď vymažete emaily nedôležité správy, oveľa jednoduchšie sa vám bude hľadať to, čo potrebujete.
Potom sa premiestnime do prehliadača a do uložených záložiek. Ak si radi ukladáte články, ku ktorým sa chcete vrátiť, venujte im teraz čas. Vymažte to, čo už nechcete čítať.
No a na záver budeme pokračovať v triedení fotiek a zvládneme druhú tretinu.

DEŇ TRETÍ / STREDA

 1. Odhláste sa z newsletterov, ktoré nečítate
 2. Vytrieďte poslednú tretinu fotiek v mobile
 3. Odinštalujte programy, ktoré nepotrebujete
Stredu začneme opäť v emailovej schránke. Ak ste pri mazaní starých emailov narazili na opakované správy z newslettera, do ktorého ste sa kedysi prihlásili a viete, že už nechcete dostávať tieto emaily, odhláste sa z nich! Na konci každého newslettera nájdete odkaz pre odhlásenie.
V tento deň zdoláme aj poslednú, tretiu tretinu fotiek a obrázkov v mobile. Takže by vám mali ostať iba fotky, ktoré pre vás niečo znamenajú.
V stredu sa ešte vrátime k notebooku/počítaču a aj tu spravíme úlohu z prvého dňa — a odinštalujeme všetky programy, ktoré nevyužívame. Takže ak máte ešte stále stiahnutý program na strihanie videí, ktorý ste neotvorili za dva roky, odinštalujte ho.

DEŇ ŠTVRTÝ / ŠTVRTOK

 1. Vymažte staré poznámky
 2. Roztrieďte potrebné emaily do priečinkov
 3. Zorganizujte aplikácie do priečinkov
Dostávame sa do polovice tejto výzvy! Začneme opäť mazaním nepotrebných súborov — a zameriame sa na poznámky. Sem si ukladáme všetko od nákupných zoznamov a zoznamov, čo si zabaliť na výlet, cez dôležité čísla až po náhodné myšlienky. Venujte dostatok času na to, aby ste všetky poznámky dôkladne pretriedili.
Vo štvrtok sa naposledy vrátime do emailovej schránky — a potrebné emaily roztriedime do príslušných priečinkov. Tak sa vám bude lepšie hľadať.
Ak ste v pondelok odinštalovali nepotrebné aplikácie, teraz prišiel čas ich zorganizovať. Priečinky, ktoré zoskupujú aplikácie so súvisiacim účelom a funkciou spravia mobil prehľadnejším.

DEŇ PIATY / PIATOK

 1. Vyprázdnite kôš na notebooku
 2. Roztrieďte súbory a dokumenty
 3. Zorganizujte priečinky na notebooku
Kôš na notebooku (alebo aj s obrázkami v mobile) nie je miesto, ktoré by sme často kontrolovali. Vyprázdnenie koša trvá len pár sekúnd — tak šup do toho.
Rovnako ako triedenie fotiek, ani triedenie súborov nie je ľahké a zaberie dosť času. Ale vyplatí sa to! Venujte čas tomu, aby ste prebrali všetky uložené súbory, dokumenty, tabuľky a prezentácie, zmazali to, čo už nepotrebujete a roztriedili čo ešte budete využívať. A týmto úzko súvisí aj správne označenie súborov.
Po roztriedení všetkých súborov ich aj rozdeľte do správnych priečinkov. Práce zo školy rozdeľte podľa rokov, semestrov a predmetov. Dôležité dokumenty dajte do spoločného priečinka. A takto postupujte aj s filmami, stiahnutými knihami a podobne.

DEŇ ŠIESTY / SOBOTA

 1. Upracte si domovskú stránku na notebooku
 2. Vyprázdnite priečinok so stiahnutými súbormi
 3. Roztrieďte fotky a obrázky do priečinkov
V sobotu uzavrieme upratovanie notebooku/počítača; a to zorganizovaním domovskej obrazovky. Skúste z homepage vytvoriť motivujúce a inšpirujúce miesto. Nechajte si tu len programy a priečinky, ktoré často využívate.
Kedy naposledy ste vyprázdnili priečinok so stiahnutými súbormi? Práve tu často končí to, čo potrebujeme len na jedno použitie. Tak to prerieďte.
V piatok sme organizovali súbory na notebooku, v sobotu sa budeme venovať organizácii v mobile. Keďže ste už začiatkom tohto týždňa tak prácne vytriedili obrázky, rozdeľte ich aj do priečinkov. Vytvorené fotografie môžu ostať spolu, no ostatné zorganizuje podľa toho, na čo slúžia alebo čo znázorňujú.

DEŇ SIEDMY / NEDEĽA

 1. Spravte si zálohu
 2. Pozastavte upozornenia z aplikácií
Posledný, teda siedmy deň, bude už len na doladenie detailov. A hneď prvým je spravenie zálohy. Tu vrelo odporúčam zaobstaranie si externého disku. Ak máte veľa súborov, s ktorými pracujete len občasne, no potrebujete ich, externé úložisko vám pomôže nechať tieto súbory bezpečne uchované.
Premýšľali ste o pozastavení upozornení? Obzvlášť pre aplikácie, ktoré majú tendenciu ich posielať príliš veľa. Prichádzajúce upozornenia sú pri práci často iba zbytočne rušivé.
Samozrejme, rovnako dôležité ako toto týždňové digitálne upratovanie je aj snaha o zachovanie poriadku. Ale tým, že si už od začiatku vytvoríte dobrý systém, naučíte sa pravidelne mazať súbory, ktoré nepotrebujete a nenecháte sa rozptyľovať zbytočnými správami a upozorneniami, vytvoríte dobrý základ. Zariadenia by nám mali slúžiť pre zjednodušenie práce, kontakt s ľuďmi, šírenie osvety a zdieľanie inšpirácie. A nie na to, aby boli skladiskom pre tisíce zbytočných obrázkov a dokumentov, v ktorých nikdy neviete nájsť to, čo v danej chvíli potrebujete.
Ako často robíte poriadok vo vašom digitálnom priestore?