Sprievodca bezobalovými obchodmi — Považská Bystrica: Za hrsť

Neďaleko železničnej stanice a estakády v Považskej Bystrici sa nachádza aj malý bezobalový obchodík Za hrsť. A ukážeme vám, ako vyzerá a čo všetko tu kúpite.

Predajňa niesla do mája 2022 názov “Špajzka”.

Považská Bystrica: Za hrsť

Predajňa, na ktorú sme narazili úplnou náhodou pri návšteve Považskej Bystrice. Týmto ďakujeme pani majiteľke, ktorá nás ochotne prijala a dovolila nám priestory pofotiť, spýtať sa pár otázok a prehliadnuť si sortiment. Väčšinou sa pred návštevou ohlásime; no keďže sme boli nablízku a obchodík bol otvorený, bola by škoda, ak by sme ho nezmapovali aj pre vás.
Bezobalový obchodík Za hrsť je trošku ťažšie nájsť pretože nemajú žiaden výrazný výklad ani banner. Na to, že ste na správnom mieste, vás upozorní nálepka ich loga na okne. Predajňa sa nachádza na ulici M. R. Štefánika 149 vo obchodnom komplexe pri bytovom dome, ktorý zdieľa spolu s ďalšími službami. Za hrsť je zároveň aj výdajným miestom Packety, takže spolu s vyzdvihnutím balíčka si môžete aj doplniť zásoby potravín.
Len pár metrov od predajne sa nachádza autobusová zastávka s názvom Park, kde stojí až šesť liniek; takže dostupnosť mestskou hromadnou dopravou je po tejto stránke veľmi jednoduchá. Necelých desať minút odtiaľto je aj vlaková stanica, čo poteší všetkých, ktorí bývajú v okolitých obciach, radi by sem prišli nakúpiť, ale nechce sa im s nákupom chodiť cez celé mesto. Ak ale prídete autom, zaparkovať môžete na druhej strane budovy, na parkovisku pre obyvateľov paneláku.

“Tehlová” stena dodáva predajni útulný vzhľad.

Sortiment

Bezobal Za hrsť patrí medzi menšie. Priestory sú pomerne malé, takže naraz môžu nakupovať nanajvýš dvaja ľudia. Predajňa ale nie je samoobslužná, takže aj tak budete musieť počkať na pomoc predavačov. Ale aj na malé priestory sa im podarilo dostať celkom slušný výber potravín, ktoré bežne využívame v domácnosti na varenie, pečenie, do sladkej i slanej kuchyne. Drogériu ako pracie a čistiace prostriedky tu síce nekúpite, ale majú aj menší výber kozmetiky a praktické ekologické výrobky do domácnosti.
Jedna z vecí, ktorá nás na ich priestoroch zaujala, je vzhľad celej ľavej steny. Tú sa rozhodli ozdobiť tapetou s motívom tehiel — a vznikol tak veľmi pekný element, ktorý dodáva celej predajni charakter a máte pocit, akoby ste naozaj boli vo vlastnej špajze. Na tejto stene nájdete výber rôznych potravín, tie sa potom nachádzajú aj na pravej strane, no tu prevládajú pokrmy a potraviny balené v skle od viacerých dodávateľov. Hlavným prvkom priestoru je veľký pult s pokladňou.

Aj strukoviny si môžete pohodlne nasypať do vlastnej dózičky.

V chladničke nájdete živočíšne aj rastlinné výrobky.
Potraviny
V predajni Za hrsť nenájdeme samospádové zásobníky a ani typické veľké sklenené fľaše. Na uskladnenie potravín zvolili menšie plastové dózy, ktoré sú jednoduchým riešením z cenového hľadiska, no otáznym je ekologický dopad používania tohto materiálu. Plusom ale je, že každý dóza je viditeľne označená popisom potraviny, cenou a aj pôvodom.
Do vlastnej nádoby si tu môžete nasypať:

 • cestoviny — penne, rezance, mušličky, písmenká, fliačky a ďalšie;
 • strukoviny — cícer, fazuľu, šošovicu, hrach;
 • obilniny — krúpy, ryžu, pšeno;
 • múky — cirokovú, mandľovú, špaldovú a iné;
 • semienka, sušené ovocie, orechy (aj v čokoláde);
 • kaše, vločky, cereálie, sušené mlieko;
 • prísady na pečenie, lahôdkové droždie, koreniny, bylinky;
 • soľ, cukor, kávu a čaje, ocot;
 • raw tyčinky, jablkové trubičky, cukríky, piškóty, lízanky.
Majú aj slovenský med, ocot a ume ocot, domáce ovocné sirupy a šťavy, džemy a pečené čaje, arašidové maslá a nátierky, hummus, hotové omáčky, pečené paradajky, javorový, ďatľový a tapiokový sirup či rôzne oleje — a to všetko balené v skle.
Na predajni nájdete aj chladničku; a v nej napríklad sójové dezerty od SOJAPRODUKT alebo tahini a ghí od Natural Jihlava, rastlinné mlieka od Nuttery, jogurty alebo aj kokosové mlieko.
Občas prijímajú aj objednávky na čerstvé pečivo. Ovocie a zeleninu tu nekúpite.

Kupovaním tuhých mydiel by ste mali šetriť plastové obaly. Ale je tomu tak?
Kozmetika
V Za hrsť sa sústredia primárne na predaj potravín a kozmetické produkty sú len menším doplnením sortimentu. Preto tu toho nájdeme menej ako na iných bezobalových obchodoch; a sú to skôr doplňujúce maličkosti, z ktorých si môžete vybrať pri nákupe strukovín či sladkostí.
Berú produkty len od jednej značky — Soap Freaks, čo je menšia slovenská značka prírodnej kozmetiky a onedlho zmení názov na MUCUMU. Z ich sortimentu majú na predaj:

 • tuhé mydlá — v balenej aj nebalenej podobe,
 • balzamy na pery.

Voskové obrúsky od značky Eko obrúsky vyrobené v Malackách.

Majú aj pár vecičiek pre ekologickejšiu domácnosť.
Ekologické výrobky do domácnosti
Aj z tejto kategórie majú zopár výrobkov, i keď je výber menší a obmedzený. Ale my považujeme za plus, že sa snažia svojim zákazníkom vyjsť v ústrety a ponúkajú im aj šikovné vecičky pre ekologickejšiu domácnosť, v ktorej aj vďaka takýmto udržateľným alternatívam vzniká o niečo menej odpadu.
Vybrať si môžete:

 • kokosové kefy na čistenie a malé kefky na nechty;
 • konjac hubky;
 • voskové obrúsky rôznych vzorov a veľkostí;
 • sieťové vrecká, bavlnené tašky a sieťovky.
Tiež tu zakúpite aj nebalené zubné kefky od Curaprox, pričom predajňa je aj zberným miestom pre kefky, ktoré už doslúžili. A majú aj zopár kníh pre deti s ekologickou tematikou a sójové sviečky.

Na pulte nájdete aj výber sladkých dobrôt a čokolád.

Dózy sú naukladané vedľa seba a vyzerajú veľmi pekne.

Ako hodnotíme predajňu Za hrsť?

Tento malý bezobalový obchodík funguje iba druhým rokom; a je skvelé vidieť, ako sa im darí získavať si nových a nových zákazníkov a rozširovať svoju ponuku a sortiment. Dnes to bezobaly nemajú ľahké, preto nás veľmi teší, ak sa ich v jednom meste drží aj viacero.
Ak bývate v Považskej Bystrici a máte predajňu Za hrsť nablízku, určite ich príďte podporiť. Nákupom do vlastných obalov ako sú vrecká alebo dózy pomáhate šetriť životné prostredie. Zároveň kupujete kvalitné potraviny a poctivé výrobky, a jedinečný osobný prístup, s ktorým sa v bežnom supermarkete len tak nestretnete. Za hrsť vás príjemne prekvapí svojim širokým výberom od základným potravín až po zdravé sladkosti, pri ktorých nemusíte mať žiadne výčitky alebo sa obmedzovať. A to všetko s úsmevom od milej a prívetivej obsluhy.

Adresa: M. R. Štefánika 149/37, Považská Bystrica

Kontakt: zahrst149@gmail.com

Web:

Otváracia doba: Po-Pia: 09.00-17.00

Sociálne siete: Facebook & Instagram

Navštívili ste už predajňu Za hrsť?