Parafín, stearín alebo sójový vosk? Ktorý je ekologickejší?

K chladným a upršaným jesenným dňom patria aj sviečky. No záleží, z akého sú vosku. Ktorý druh je najekologickejší — parafín, stearín alebo sójový vosk?

Sójové sviečky od českej značky Moje Hygge.
Po krásnom, slnkom zaplavenom lete prichádza jeseň, ktorá nás núti spomaliť, opäť sa vrátiť do bežnej každodennej rutiny. A ako sa dni postupne stávajú kratšími a chladnejšími, teplo si do domova musíme priniesť inými spôsobmi ako len slnečnými lúčmi. Ale teplo neznamená len zapnutý radiátor a hrubé ponožky. Teplo znamená aj pocit pokoja zvnútra.
Jeseň je obdobím sviečok. A aj my ich počas týchto mesiacov zbožňujeme. Blikotajúci plamienok vytvára na stenách rôzne obrazce a miestnosť zaplní vôňa sladkej vanilky, škorice alebo jesenného ovocia. Na blogu alebo na našich sociálnych sieťach sme už niekoľkokrát spomínali naše obľúbené značky — a jednu vec majú spoločnú. Sójový vosk. Tento rastlinný vosk sa dostáva do pozornosti spolu s nevýhodami parafínu; a často s odkazom na ekologický aspekt.
Kde je ale pravda? Ktorý druh vosku je najekologickejší — parafín, sójový vosk alebo stearín, ktorý sa tiež často používa ako alternatíva?

Sójové sviečky sú drahšie, ale horia dlhšie a nezaťažujú životné prostredie.

Aké druhy vosku poznáme?

Najrozšírenejším voskom, ktorý sa používa pre výrobu sviečok, je parafín. A nižšie si povieme aj prečo, no dôvod je asi viac-menej jasný. Postupne narastá popularita sójového vosku, ktorý nesie viacero plusov. V praxi sa stretneme aj so stearínom — ten ale mnoho ľudí až tak nepozná, respektíve možno často ani nevie, že je v sviečke použitý stearín.
Okrem týchto troch druhov, ktoré vám v tomto článku predstavíme a porovnáme ich, sa v môžeme stretnúť ešte s včelím voskom. Ten vo sviečkach ľahko spoznáme vďaka výraznej žltej farbe a niektoré včelie sviečky majú aj nezvyčajný rolovaný tvar s textúrou včelieho plastu. Existuje ešte aj kokosový vosk; ten je ale pomerne mäkký, a preto sa vo sviečkach často mieša spolu so sójovým voskom.

Zloženie, respektíve označenie sviečky s informáciou, že obsahuje parafín, nájdeme až na samom konci.

Parafín

Obchody ako IKEA alebo JYSK majú vo svojej ponuke široký výber sviečok v rôznych farbách, vzoroch a vôňach. A najčastejšie obsahujú práve parafín. Ten vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe ropy — ten je potom bielený a spracovaný na vosk.
Hlavným dôvodom, prečo sa pri výrobe sviečok používa hlavne parafín, je cena. Keďže je vedľajším produktom, je veľmi lacný, čo sa potom odráža aj na výslednej cene samotnej sviečky, ktorá sa pohybuje okolo pár desiatok korún. Má strednú teplotu topenia a bez pridaných esenciálnych olejov alebo vôní sám o sebe žiadnu vôňu nemá. Je veľmi ľahko dostupný, ľahko sa doň pridávajú farby a sviečka môže byť v akejkoľvek veľkosti i forme.
Má ale aj svoje nevýhody — a tie sú spojené so zdravím. Parafín je farbený syntetickými látkami a parfumovaný rôznymi zmesami (ktorých pôvod je často nemožné dohľadať, čo asi značí aj o ich bezpečnosti pre človeka). Počas horenia sa uvoľňujú toxíny, ktoré sú nebezpečné pre nervový a dýchací systém; a ukladajú sa v pľúcach, čo môže byť škodlivé pre zdravie. To, samozrejme, neznamená, že pri pálení parafínových sviečok umriete. Ale je to vec, na ktorú treba pri väčšej spotrebe sviečok myslieť.
Zhrnutie:

je najlacnejší zo všetkých

ľahko dostupný

pri horení vznikajú sadze a uvoľňuje sa formaldehyd a benzén

vosk rýchlo horí

Stearín sa najčastejšie nachádza ako prímes parafínu.

Stearín

Stearín, presnejšie teda triglycerid kyseliny stearovej, sa v praxi používa aj na výrobu mydiel, v kozmetike alebo ako gumárenských zmesí. V sviečkach sa s ním stretneme v čistej stopercentnej forme, no niekedy sa používa aj zmes parafínu a stearínu, čím výsledný produkt získa vlastnosti oboch.
Tento druh vosku sa vyrába z rastlinných olejov alebo živočíšnych tukov. Na rozdiel od parafínu je to obnoviteľná a biologicky rozložiteľná surovina. Sviečky sú kvalitnejšie a ťažšie, čím sú aj pevnejšie. Majú vyššiu teplotu topenia — preto sa zo stearínu alebo stearínovej zmesi často robia vysoké sviečky, ktoré si dlhšie zachovávajú svoj tvar. Pri horení tiež vzniká najmenej CO2 v porovnaní s parafínom alebo sójovým voskom.
Ak je stearín živočíšneho pôvodu, nie je vhodný pre vegánov a je v rozpore aj s etickými aspektami. Tento argument je ale trochu kontroverzný, pretože živočíšny stearín sa vyrába z loja, ktorý je odpadovým materiálom pri živočíšnom priemysle; a teda používanie stearínu pomáha využiť všetky časti zvieraťa a nič nie je odpadom. Tu už záleží na tom, či vďaka tomu vnímate stearín ako udržateľným vedľajším produktom alebo do úvahy beriete celkovú (ne)ekologickosť živočíšneho priemyslu a jeho dopadu na životné prostredie.
Stearín sa ale často používa ako prímes do parafínových sviečok. Sviečky sú vďaka tomu stále lacné, dostupné a ľahko tvarovateľné, ale vďaka stearínu je vosk pevnejší, má jasnú bielu farbu a je lesklý a hladký. Sviečky zo zmesi horia pomalšie.
Zhrnutie:

obnoviteľný a rozložiteľný

horí pomalšie

vzniká najmenej CO2

často sa používa len ako prímes k parafínu

Kvalitné sójové sviečky môžete kúpiť aj od lokálnych značiek.

Sójový vosk

Sója má mnoho spôsobov využitia; a zo sójového oleja sa môže vyrábať práve aj sójový vosk. Do sójového oleja sa pridáva hydrogénová zmes, vďaka ktorej olej stuhne a vznikne vosk. Ten má rovnaké alebo veľmi podobné vlastnosti ako parafínový alebo stearínový vosk, a má aj viacero ďalších výhod.
Stopercentný sójový vosk horí pomalšie ako parafín a nevznikajú pri tom sadze. Sójový vosk považujeme za úplne netoxický, čo znamená, že pri spaľovaní takýchto sviečok sa nemusíte obávať, že by ste si do ovzdušia v miestnosti vypúšťali akékoľvek potenciálne nebezpečné látky. Horenie sójového vosku je preto úplne čisté. Vosk je biely a bez výraznej vône.
Nevýhodou, pre niekoho možno ale výhodou sójového vosku, je jeho nižšia schopnosť udržania vône. Pri parafínových sviečkach sme zvyknutí na to, že ich vôňa je veľmi výrazná a cítiť ju po celej miestnosti počas horenia. Sójové sviečky sú ale schopné poňať menej vône; a keďže sa namiesto syntetických parfumov zvyknú používať prírodné esenciálne oleje, vôňa je veľmi jemná. To je ale pre niekoho práve plusom. Ďalšou kontroverznou nevýhodou je ekologický dopad pri pestovaní sóje. Sója vyžaduje pomerne rozsiahle pôdy na pestovanie, na čo je potrebné odlesňovanie. Faktom ale ostáva, že až 70 % vypestovanej sóje sa používa ako krmivo pre hospodárske zvieratá.
Zhrnutie:

pri horení nevznikajú sadze

sviečka horí “čisto”

rozložiteľný v prírode

mnohé sviečky majú 100 % prírodné zloženie

slabšia a menej výrazná vôňa

Sviečky od Moje Hygge vo vôňach škorica & klinček a rozmarín & pomaranč.

Ktorý druh vosku je najekologickejší?

Na túto odpoveď neexistuje jednoznačná a stopercentne jasná odpoveď, pretože sa na všetky tri druhy vosku musíme dívať z viacerých uhlov a brať do úvahy niekoľko faktorov.
Čo sa výroby týka, parafín je vedľajším produktom pri výrobe ropy, živočíšny stearín je tiež vedľajším produktom, no sójový vosk sa vyrába zo sójového oleja ako primárny produkt, teda nie je len odpadovým zvyškom. Ak sa ale pozrieme na udržateľnosť a obnoviteľnosť ako celok, teda počas celého výrobného procesu, tak je sójový vosk na prvom mieste. Ten je obnoviteľný a rozložiteľný. V tesnom závese je stearín, ale keďže sa v praxi často používa ako prímes k parafínu, jeho udržateľnosť týmto klesá. Výroba parafínu ekologická nie je, pretože je z ropy, ktorej produkcia má výrazný negatívny dopad na životné prostredie po mnohých smeroch.
Preto my preferujeme sójové sviečky. Majú prírodné a rastlinné zloženie, čím sú vhodné aj pre vegánov. Nám vyhovuje aj ich jemnejšia a menej výrazná vôňa, vďaka čomu sviečka nepôsobí tak silene. A keďže sójové sviečky u nás často vyrábajú značky ako je Moje Hygge alebo Vonný sen, podporujeme aj našich menších a lokálnych výrobcov. A to podporuje aj pomalosť, čoho sme my vždy veľkým fanúšikom.
Aké sviečky používate vy?