Průvodce bezobalovými obchody — Valašská Bystřice: Krámek

Uprostřed vsetínských vrchů se nachází obec Valašská Bystřice a v ní, tak trochu nečekaně, malý bezobalový obchůdek a zdravá výživa s názvem Krámek.

Valašská Bystřice: Krámek

Pokud si někdo myslí, že bezobalové obchody jsou záležitostí jenom větších měst, kde žije hodně lidí a dají se tak jednodušeji najít zákazníci pro takovýto typ obchodu, tak ho jistě mile překvapí, že i v obci o přibližně dvou tisících obyvatel se daří jednomu takovému obchodu. Valašská Bystřice takovou obcí je; a ačkoliv je obklopena horami a kopci, tak i zde si bezobalový obchod našel cestu. Je jím místní Krámek, který zde už 5 let provozuje majitelka Ilona.
Valašská Bystřice zřejmě nebude místem, kam se vydáte přímo na bezobalové nakupování, pokud nejste z nejbližšího okolí. Je to však místo, které se nachází v malebném prostředí vsetínských vrchů, které jsou jako stvořené pro dovolenou a výlety. Když se sem vydáte, tak nemusíte alespoň vůbec nic měnit na svých bezobalových zvycích. Samotný obchod se nachází v centru obce. Dá se před ním pohodlně zaparkovat, případně můžete přijet autobusem, jehož zastávka je prakticky přímo u obchodu. V těchto místech se zároveň nachází místní turistické informační centrum, restaurace, kostel, či knihovna.

Malý obchůdek naplněný kvalitním a zdravým zbožím.

Bezobalový sortiment rozhodně není nijak upozaděn.

Sortiment

Krámek ve Valašské Bystřici je bezobalový obchod spojený se zdravou výživou a různými doplňky do domácnosti. Po pravé straně prodejny od vchodu najdete balené výrobky spadající pod sortiment zdravé výživy. Regál s těmito výrobky vede až téměř úplně na konec prodejny, kde je na pravé straně pultík obsluhy. Ještě před ním však najdete chladící box a koutek s drogerií. Tato pravá část prodejny je primárně pro balené zboží, jsou tady však i pytle s bezobalovým sortimentem.
Vedle pultu obsluhy najdete stáčené produkty, ale také mlýnky na mouku a kávu. Přesně v rožku je pak stojan s čerstvým i baleným pečivem. Levá strana prodejny až po výlohu patří bezobalovému sortimentu, který zde najdete v dózách, ale i trochu nezvykle v pytlích. U výlohy je pak druhý malý koutek s kosmetikou. Střed prodejny je obsazen regálem, chcete-li ostrůvkem, na kterém jsou hlavně sladkosti, šťávy a různé džusy. Tento ostrůvek pak prodejnu dělí a ta má tak, dá se říci, dvě uličky.
Bezobalově

Bezobalový sortiment je v Krámku dobrý a pokrývá velké množství položek. K výběru je zde několik druhů těstovin, i třeba méně známá tarhoňa, mouky taktéž ve více variantách. Naleznete zde velký výběr ze sypaných čajů, luštěnin, ale i sladkých dobrot, ať už želé nebo třeba oříšků v čokoládě. Samozřejmostí jsou sušené plody, stáčené oleje, čerstvé pečivo. Na výběr je také pár kousků bezobalové kosmetiky.

Zdravá výživa

Sortiment zdravé výživy je taktéž pestrý a relativně se s bezobalovým sortimentem překrývá. Přináší však i mnohé další produkty jako jsou čerstvé šťávy a džusy, směsi na pečení, kaše, bezlepkové potraviny, potřeby pro pečení i vaření. Velký výběr je od značky Zdraví z přírody, která je častým dodavatelem do obchodů tohoto typu. V sortimentu dále nakoupíte produkty pro děti, různé sirupy, džemy, kávy i kávoviny.

Ostatní sortiment

K ostatnímu sortimentu bych v první řadě zařadil výběr z chladícího boxu, kde naleznete mléčné, vegetariánské i veganské produkty, ať už od známých značek, tak i od lokálních dodavatelů. Dostatečný je výběr z kosmetiky, ze které zde naleznete sprchové gely, šampony, krémy, zubní pasty, mýdla a deodoranty. Drogerii v tomto obchůdku zastupují výrobky od společnosti Feel Eco, a to ve formě pracích gelů, univerzálních čističů, gelu na nádobí nebo třeba aviváže. Za zmínku z ostatního sortimentu stojí určitě krásné ponožky od Valaškování. A milovníky vína potěší možnost si v Krámku načepovat do vlastního.

Kombinace bezobalového obchodu a zdravé výživy dělá sortiment Krámku ve Valašské Bystřici velmi dobrým. Možnost nakoupit i pečivo, ať už balené tak i čerstvé, a také vybrat si zboží z chladícího boxu jsou vždy vítány a přivedou ještě více zákazníků. Sortiment je tak komplexní a nechybí v něm nic podstatného k tomu, abyste nemuseli už jiný obchod navštívit.

U výlohy najdete i koutek s kosmetikou a drogerií.

Chladící box s lokálními produkty nesmí v takovém obchodě chybět.

O obchodu

Otevřít si obchod takového druhu je často komplikované i ve větších městech. Paní majitelka Ilona se však nebála a i v menší obci, kde lidé často mívají prvotřídní potraviny a produkty přímo z vlastní, případně komunitní produkce, se jí daří provozovat obchod, ve kterém může nabízet bezobalový sortiment. Její přístup je jasný: sama si uvědomuje, kolik obalů a odpadů se vyprodukuje, a tak chce přinést svým zákazníků sortiment, který je bezobalový.
Je však také realistka; a tak se nepustila do čistě bezobalového obchodu, ale provozuje i zdravou výživu a zaměřuje se i na lokální dodavatele. V mých očích je tak krásným příkladem, že když se chce, tak jde bezobalovosti svým způsobem jít naproti všude. A jsem proto rád, že aspoň krátkým způsobem zodpověděla pár našich otázek.
číst dále: Průvodce bezobalovými obchody
Valašská Bystřice má jen málo přes dva tisíce obyvatel, jaké to je mít prodejnu s bezobalovým sortimentem v takto “malé” obci?
Začátky nebyly vůbec jednoduché. A i když zájem o můj sortiment stoupá, pořád vedou supermarkety.
Prodejnu provozujete už pátým rokem, dá se říct, že si lidé na takovýto styl nakupování zvykli?
Myslela jsem, že bude o bezobal větší zájem. Jsou tu děvčata, co si nosí svoje nádoby a jsou rády, že nemusí řešit spoustu zbytečných obalů. Ale zvyk a pohodlnost jsou přece jen silnější a nakupuje se očima, takže co je v obalu, vede.
Všiml jsem si strojků na mletí mouky a kávy. Jak moc je Vaši zákazníci využívají?
Je to o nárazovosti. Někdy tu hrčí mlýnek pomalu celý den a někdy za celý týden nic.
Co Vás přivedlo k tomu nabízet bezobalový sortiment?
Sama jsem náruživá třídička obalů a tak vím, jaké neuvěřitelné množství se nastřádá.
Máte v plánu ještě rozšiřovat bezobalový sortiment?
Zatím ne, mimo jiné proto, že mám omezený prostor.

Čerstvé pečivo, ale i třeba sezónní nabídky vína zde koupíte.

Ostrůvek se sladkostmi prodejnu rozděluje.
Ať už jste místní nebo v okolí trávíte třeba dovolenou, tak sortiment obchodu Krámek Valašská Bystřice dokáže naplnit vaši touhu po bezobalovém nakupování. A nejen po něm. V obchodě najdete i sortiment zdravé výživy, který je dostatečně široký a plný chutných a kvalitních výrobků. Třešinkou na dortu je možnost nákupu čerstvého pečiva nebo chlazeného zboží.
Na Krámku se mi nejvíce líbí, že když se chce, tak jde obchod s bezobalovým sortimentem provozovat i v malé obci a jde ho tam provozovat dlouhodobě a úspěšně. Krámek si své zákazníky našel a ti se do něj rádi vracejí. Ať už na nákup kvalitního a bezobalového zboží, tak třeba na popovídání si s paní majitelkou Ilonou. A my ho můžeme jenom doporučit.

Adresa: Valašská Bystřice 318, Valašská Bystřice

Kontakt: ilona.vala@seznam.cz

Otevírací doba: Po, Út, Čt: 07:00-15:30; St: 07:00-13:00; Pá: 07:00-15:00; So: 08:00-10:00

Sociální sítě: Facebook