Prečo minimalizmus nie je cieľ, ale cesta

Minimalizmus u mnohých začína dôkladným triedením, upratovaním, organizovaním. No tým to ani zďaleka nekončí. Pretože minimalistický životný štýl je niečo viac.
O minimalizme píšeme na SIMPLYBERENICA pomerne často. Tento životný štýl je nám veľmi blízky a stotožňujeme sa z jeho podstatou. Úzko súvisí s udržateľnosťou a pomalosťou. Keďže ho i my sami praktizujeme už niekoľko rokov, prostredníctvom článkov a príspevkov na sociálnych sieťach s vami zdieľame naše skúsenosti a tipy, podávame radi a vyzdvihujeme pozitíva.
Nedávno sme zverejnili tretí, posledný diel do minisérie Ako na minimalizmus. V ňom sme vás previedli troma krokmi k začiatkom minimalistického životného štýlu — triedením, organizáciou a zachovaním. No poslednou fázou to ani zďaleka nekončí.
Pretože minimalizmus nie je o dosiahnutí cieľa. Je to o ceste.

Neustále zlepšovanie

Nie je možné byť dokonalým minimalistom. A keď si myslíte, že niekto, koho vidíte na sociálnych sieťach, je perfektným príkladom minimalizmu, tak sa pletiete.
Minimalizmus je o neustálom zlepšovaní sa. Keď s týmto životným štýlom začínate, vstupujete doň s istým počtom vecí. Často teda práve preto, lebo tých vecí máte veľa a chcete v nich mať poriadok. No proces rozhodovania a výberu, čo si chcete nechať, čo potrebujete a čo vás robí šťastnými, nie je tak jednoduchý. Zo začiatku je ťažké vedieť posúdiť, či daný objekt pre vás plní nejaký úžitok alebo či ho viete nahradiť niečím iným, prípadne sa bez neho zaobísť úplne. Keď sme zvyknutí byť obklopený nadmerným množstvom vecí, hľadanie harmónie a “zlatej strednej cesty” chce čas.
Tu na seba ale nemôžete príliš tlačiť. K minimalizmu sa nemôžete donútiť. Podstatou nie je dôjsť do extrému, v ktorom máte len najnižší možný počet vecí. Cieľom je mať len to, čo naozaj potrebujeme; ale dosiahnutie tohto cieľa vyžaduje viac času, než myslíte. Nie je to mesiac a nie je to ani rok. Pre mnohých ľudí je to cesta na celý život.

Učenie sa z vlastných chýb

Nadväzujúc na prvý bod — mnohé zlepšovanie plynie z učenia sa na vlastných chybách. Keď začínate z minimalizmom, bude sa vám stávať, že spravíte rozhodnutia, ktoré nebudú správne. Zbavíte sa šiat a topánok, ktoré by sa vám hodili na svadbu alebo promócie. Necháte si vec, o ktorej ste boli presvedčení, že ju potrebujete a využívate, ale na poličke sa na ňu iba práši. Darujete knihu, z ktorej potrebujete čerpať informácie a na internete ju neviete nikde nájsť. Na chladničke máte magnetku, ktorú vám niekto priniesol z cesty, ale vám sa nepáči, no z pocitu viny sa jej nechcete zbaviť. No zbavíte sa dobrého mixéra, ktorý v kuchyni potrebujete viac ako ste spočiatku predpokladali, a teraz si ho musíte kúpiť znova.
Cesta minimalizmom je plná prekážok. Niektoré sú maličké, no iné viac viac zaskočia. No len na vlastných skúsenostiach zistíte, čo všetko je pre vás v živote potrebné a bez čoho sa viete zaobísť. No opäť — toto všetko chce čas.

Hľadanie podstaty v každom dni

Minimalizmus nie je len jednorazové upratovanie. Áno, je to ten najlepší začiatok, ale ani zďaleka to tým nekončí. Osvojenie si podstaty tohto životného štýlu je najdôležitejšie, lebo to vám pomôže pri robení rozhodnutí počas bežných dní. To sa týka napríklad vyhýbanie sa zbytočnému nakupovaniu vecí, ktoré nepotrebujete, alebo rýchle každodenné upratovanie, ktoré vám pomôže zbaviť sa vizuálneho neporiadku a udržiava domácnosť bez rušivých a rozptyľujúcich elementov.
A práve v tom minimalizmus spočíva. Tým, že sa prestanete sústrediť na finálny cieľ, ale namiesto toho sa zameriate na cestu. Proces. Na dosiahnutie harmónie v každom dni. Hľadanie lepších možností organizácie. Zjednodušovanie domova. Udržateľnosti. Obklopovaním sa tým, čo vás robí šťastnými a prináša vám do života nejaké plus.
Sledujte náš Instagram, kde každý deň pridávame tipy a inšpiráciu!