Prvé kroky ku kapsulovému šatníku

Fast fashion, teda rýchla móda — trend posledných desaťročí — je založená na tom, aby spotrebiteľov nútila kupovať stále nové oblečenie. To je ušité z nekvalitných materiálov a počas pestovania či výroby sa používajú desiatky toxických a nebezpečných chemikálií (vedeli ste, že módny priemysel je druhý najšpinavší na svete?). Šičky v rozvojových krajinách sú nútené pracovať až šestnásť hodín denne v nehumánnych podmienkach za mzdu vo výške len troch dolárov.
Pomalá móda sa snaží s týmto všetkým bojovať. Nie je ovplyvnená trendami, spolieha sa na nadčasovosť a praktickosť. Cieľom nie je rýchly predaj a zisk, ale vytvorenie oblečenia, v ktorom sa ľudia cítia pohodlne, dobre a ktoré vykonáva svoj účel. Pointou pomalej módy je aj spomalenie procesu nakupovania a používanie kvalitných a odolných materiálov.
Jeden zo spôsobov ako prejsť na pomalú módu a priniesť minimalizmus do obliekania je vytvorenie kapsulového šatníka. Ten pozostáva z približne tridsiatich kúskov, ktoré nosíte jedno ročné obdobie, teda tri mesiace. Okrem toho, že kapsulový šatník zjednoduší proces ranného obliekania, vždy máte prehľad o celom obsahu, nemáte nutkanie nakupovať nové oblečenie a radšej investujete do kúskov, ktoré vám vydržia aj roky.
Ak o kapsulovom šatníku počujete prvýkrát, žiadne obavy. Poradíme vám, ako začať.