Všetko o kapsulovom šatníku

Fast fashion, teda rýchla móda, je založená na tom, aby spotrebiteľov nútila kupovať stále nové oblečenie. To je ušité z nekvalitných materiálov a počas pestovania bavlny či výroby sa používajú desiatky toxických a nebezpečných chemikálií. Šičky v rozvojových krajinách sú nútené pracovať až šestnásť hodín denne v nehumánnych podmienkach za mzdu vo výške len troch dolárov za deň. A pomalá móda sa snaží s týmto všetkým bojovať.
Jeden zo spôsobov ako prejsť na pomalú módu a priniesť minimalizmus do obliekania je vytvorenie kapsulového šatníka. Ten nie je ovplyvnený trendami, spolieha sa na nadčasovosť a praktickosť. Spomaľuje proces nakupovania a kladie dôraz na používanie kvalitných a odolných materiálov.
Ak o kapsulovom šatníku počujete prvýkrát, žiadne obavy. Poradíme vám, ako začať.

Čo je kapsulový šatník?

Kapsulový šatník je kolekcia oblečenia, ktorá pozostáva z približne tridsiatich kúskov. Tie sa dajú medzi sebou jednoducho kombinovať a je možné z nich vytvoriť desiatky rôznych outfitov. Kapsulu nosíte jedno ročné obdobie, teda tri mesiace. Obsahuje nielen tričká, svetre a nohavice, ale aj bundy, topánky, tašky a doplnky.

Prečo ho vyskúšať?

Kapsulový šatník nie je o limitovaní sa a odopieraní si možností voľby. Jeho účelom je zjednodušiť proces výberu oblečenia — keďže všetky kúsky k sebe ladia a ľahko sa kombinujú, už za pár sekúnd vytvoríte zaujímavý outfit. Týmto prístupom tiež podporujete pomalú módu, kvalitné značky, ktoré prihliadajú na životné prostredie, a uvedomelé nakupovanie.
Ušetrené peniaze
Poriadok v skrini
Rýchly výber oblečenia
Podpora pomalej módy
Lepšie pre prírodu
Základom kapsulového šatníka sú jednoduché a nadčasové kúsky, od ktorých sa ľahko odrazíte. Patrí sem biele tričko, modré džínsy, sako alebo pohodlné tenisky. Tieto kúsky doplníte oblečením, ktoré vyjadruje vašu osobnosť a to, kto ste. Pridať môžete farby, vzory, rôzne látky. Cieľom je vytvoriť kolekciu, ktorá vás bude baviť.

Hľadáte inšpiráciu?

Ak zostavujete kapsulový šatník prvýkrát, nemusíte mať žiadne obavy. Jeho vytvorenie netrvá vôbec dlho a je to príjemná aktivita, pri ktorej zistíte, čo všetko sa vám skrýva v skrini; alebo čo vám v nej naopak chýba. Pripravili sme návody, v ktorých sa môžete inšpirovať a získať pár dobrých nápadov či tipov.
Ďalšie tipy o kapsulovom šatníku zdieľame aj na našom Instagrame!