Jesenný kapsulový šatník — inšpirácia a naše tipy

Či už s kapsulovým šatníkom iba začínate alebo ho využívate už roky — poradíme vám, ako pripraviť šatník na jeseň a podelíme sa o inšpiráciu na kúsky oblečenia.

Kapsulový šatník pozostáva z pár nadčasových kúskov, ktoré sa medzi sebou ľahko kombinujú.
Minulý týždeň sme oficiálne zahájili jeseň a už aj počasie vonku to tak naznačuje. Príjemne teplé babie leto skončilo, a i keď sa stále poobede ukazujú hrejivé slnečné lúče, rána i večery už bývajú nepríjemne studené. To si žiada aj obmenu šatníka — letné šaty, kraťasy a sandále budú čakať do ďalšieho roku a na rad prídu svetre, teplé tričká a čižmičky.
Kapsulový šatník je skvelým spôsobom, ako k móde a obliekaniu pristupovať minimalisticky a rozvážne. Tento koncept pozostáva z približne tridsiatich kúskov, ktoré človek nosí počas celého ročného obdobia — mali by byť nadčasové a navzájom ľahko kombinovateľné, aby tak vznikli desiatky rôznych kombinácií. Kapsulový šatník výrazne skracuje čas strávený ranným výberom a obliekaním, a podporuje pomalú módu.
My vám dnes ukážeme príklad na jesenný kapsulový šatník — a dúfame, že pre vás bude inšpiráciou pri skladaní toho svojho.

Aj takto môže vyzerať kapsulový šatník na jeseň. Zdroj obrázkov: everlane.com.

Tričká, roláky a košele

Biele tričká sú základom každého šatníka — a počas jesene sa hodí i s krátkym, i s dlhým rukávom. Ľahko sa kombinujú s ďalšími kúskami a sú aj ideálne na vrstvenie počas chladnejších dní. Tričko s dlhým rukávom v inej farbe je dobrou obmenou; a počas konca októbra a novembra nesmú chýbať teplé roláky, ktoré ochránia pred studeným vetrom. Biela košeľa alebo blúzka sa hodí k rifliam i k sukni a na formálne i menej formálne príležitosti. Biely rolák bez rukávov vynosíte začiatkom jesene, kedy je ešte teplo, aj ako extra vrstva pod sveter, kedy je už vonku zima.

Svetre

Tie počas jesenných mesiacov nesmú chýbať a milovníci tohto ročného obdobia sa na nich tešia snáď celý rok. Niet sa čomu diviť — dokonalo zahrejú a človek sa v nich cíti ako v mäkkom objatí. Možnosti výberu sú priam nekonečné; no v šatníku by nemal chýbať tenší svetrík, hrubší a voľnejší sveter, ktorý sa dobre vrství, a sveter s rolákom na tie naozaj mrazivé dni.

Rifle a nohavice

Modré rifle nechýbajú v takmer žiadnej skrini a sú nadčasovým kúskom, ktorý má svoje využitie počas celého roka. Aby však nepôsobili nudne, občas ich môžete vymeniť za čierne, alebo aj sivé či biele. Nohavice využijete aj v kombinácii s obyčajným tričkom na stretnutie s kamarátkami, ale aj s bielou blúzkou a sakom na pracovný obed. Tiež sa ľahko vrstvia s pančuchami, a tak zahrejú. A na voľnejšie dni môžete do šatníka zaradiť aj tepláky.
čítať ďalej: Prvé kroky ku kapsulovému šatníku

Sukne a šaty

Nie, koniec leta neznamená, že ich musíte odložiť na dno skrine. Stačí sa len vyhrať s vrstvením, aby vám nebola zima. Od siloniek až po zateplené pančuchy — vďaka nim ostanete v teple počas akéhokoľvek počasia. To isté platí aj pri šatách a vršku. Doplňte ich tričkom, rolákom alebo aj svetrom.

Bundy

Bez nich nespravíte ani krok (pokiaľ nie ste úplne odolný voči zime a mrazu). Keďže jeseň vie byť premenlivá, začiatok je teplý a slnečný, no koniec je mrazivý, budete potrebovať viacero možností. Trenčkot je nadčasový kúsok a je obľúbený medzi mnohými vďaka tomu, že je sofistikovaný, ale pohodlný. Teplejšia bunda zahreje počas studeného rána a pôsobí uvoľnene. A do šatníka môžete zaradiť aj sako, ktoré z módy nevyjde asi nikdy a vždy bude vyzerať skvelo.

Topánky a doplnky

Čo sa týka obuvi — aj tu budete potrebovať z čoho vyberať. Jednoduché biele tenisky, ktoré mnohí milujeme počas leta, nájdu svoje využitie aj počas septembra. Elegantné mokasíny ozvláštnia každý outfit; a čižmičky budú záchranou počas dažďa a ranných mrazov. V rámci doplnkov môžete siahnuť po kabelke, plátenke, niekto aj po batohu, keďže toto sú kúsky, ktoré využívame viac-menej celoročne. No a hrejivý šál a čiapka tiež nesmú chýbať.
Aké kúsky sú vaše obľúbené počas jesene?