Udržateľná menštruácia — alternatívy jednorazových produktov

Ročne vyhodíme 200 000 ton odpadu v podobe jednorazových vložiek a tampónov. No existuje niekoľko ekologických alternatív, ktoré môžete používať stále dookola.

Existuje viacero alternatív k jednorazovým produktom, ktoré sú šetrné voči prírode.
Jeden z cieľov zero waste je neprodukovať zbytočný odpad a hľadať udržateľnejšie alternatívy. To platí aj keď hovoríme o menštruácii. Vedeli ste, že ročne vyhodíme až 200 000 ton odpadu, ktorý tvoria tampóny, vložky a ich plastové obaly? To je až 150 kilogramov za celý život na osobu. A pri tom je také jednoduché tento odpad znížiť.
V súčasnosti existuje niekoľko ekologickejších možností oproti klasickým konvenčným vložkám a tampónom. Aj tie síce majú svoje “lepšie” alternatívy — sú vyrobené z organickej bavlny s certifikátom GOTS, nie sú farbené, bielené chlórom a neobsahujú žiadnu parfumáciu. Aj napriek tomu, že sú kompostovateľné a rozložiteľné v prírode, koniec-koncov je to stále odpad a jedná sa o jednorazové produkty.
Preto sa v dnešnom článku budeme sústrediť len na alternatívy, ktoré môžete bez problémov používať stále dookola a vydržia vám dva, tri alebo dokonca až desať rokov. Hovoriť budeme o menštruačných kalíškoch, o látkových vložkách a o menštruačných nohavičkách.

Menštruačné kalíšky sú pohodlné, hygienické a vydržia až desať rokov.

Menštruačné kalíšky

Menštruačné kalíšky už dávno nie sú žiadnou novinkou a každý má vo svojom okolí niekoho, kto kalíšok používa alebo ho aspoň raz skúsil. A niet sa čomu diviť — kalíšky sú veľmi pohodlnou a udržateľnou alternatívou tampónov. Princíp používania, respektíve zavádzania je viac-menej rovnaký, no na rozdiel od tampónov, ktoré po pár hodinách používania skončia v koši, stačí kalíšok vyprázdniť, očistiť a môže sa použiť znova. Jeden kalíšok vydrží až desať rokov, čím výrazne znižuje množstvo zbytočného odpadu.
Tak ako každý sme iný, tak existujú aj viaceré druhy kalíškov. Ľahko tak vyberiete pre vás ten pravý — či vám viac vyhovuje väčší alebo menší, mäkší alebo pevnejší, so stopkou alebo bez nej, lievikovitý alebo v tvare gule/misky. Pred kúpou odporúčame spraviť si prieskum, vďaka ktorému na prvý alebo druhý pokus siahnete po kalíšku, ktorý zaručí, že ho počas dňa nebudete vôbec cítiť, nebude pretekať a bez akýchkoľvek problémov a ťažkostí ho budete môcť nosiť od začiatku až po posledný deň menštruácie.
Menštruačné kalíšky môžete kúpiť od značky Lunette, OrganiCup, Diva Cup. Viac o mojej skúsenosti s menštruačným kalíškom si môžete prečítať v článku VŠETKO O MENŠTRUAČNOM KALÍŠKU.

Jednoduchá látková vložka od značky GAIA PADS.

Látkové vložky

Nie každému vyhovuje zavádzať si niečo do tela, aj keď je to nezávadný lekársky silikón. No existuje alternatíva aj jednorazovým vložkám — v látkovej verzii. A nemusíte sa báť, nie je to ani zďaleka také čudné a nechutné, ako sa môže zdať. Sú extrémne savé vďaka viacerým vrstvám materiálu — bambus alebo bavlna ľahko sajú tekutinu a nepremokavá vrstva zaručí, že počas dňa nemusíte mať žiadne obavy. No čo oceníte určite najviac je to, že sú priedušné a veľmi pohodlné. Samozrejme, nie sú bielené chlórom, sú ekologické a lacnejšie v porovnaní s klasickými vložkami.
Aj látkové vložky kúpite v rôznych veľkostiach — od denných slipových až po predĺžené nočné. Starostlivosť o takéto vložky je jednoduchá, a po použití ich stačí vyprať. Odporúčame ich najprv preprať v studenej vode obyčajným mydlom (pokojne aj v rukách), potom v práčke na 60 °C, predídete tak predčasnému trvalému zafarbeniu.
Látkové vložky zakúpite na eshope Breberky, na českom webe Alucha.

Nohavičky značky REPETKY na predaj v bezobalovom obchode.

Menštruačné nohavičky

V posledných mesiacoch sa menštruačné nohavičky dostali viac do popredia a určite ste aj vy na sociálnych sieťach zahliadli značku Snuggs. Menštruačné nohavičky fungujú na rovnakom princípe ako látkové vložky — majú nepremokavú vysoko savú vrstvu. Ich výhoda je tá, že ak si zvolíte správnu veľkosť, sú extrémne pohodlné a nemusíte sa báť akejkoľvek nehody.
Nohavičky sú dostupné vo všetkých obľúbených strihoch — od braziliek na slabú menštruáciu až po strih hugger s vysokým pásom. Pre pokrytie celej dĺžky menštruácie vystačia 3-4 kusy, ktoré pri správnej údržbe a starostlivosti vydržia približne dva roky. Podobne ako látkové vložky, aj nohavičky najprv preperte v studenej vode, potom v práčke na 40 °C a nechajte ich voľne uschnúť. A do rána budú suché a pripravené na ďalšie použitie.
Menštruačné nohavičky kúpite od českých značiek Snuggs, SAYU alebo Repetky.
Používate niektorý zo spomenutých produktov? Aké sú vaše skúsenosti?