Všetko o menštruačnom kalíšku

Menstrual cups are a great alternative to not creating unnecessary waste during menstruation, they are comfortable and safe to use, they are cleaner, cheaper and last for years.
text: Berenica — main photo: archive SimplyBerenica
I have been postponing writing of this article for a long time. It was never the right time — at first I thought that I should wait until I had more experience with it, then came other topics I wanted to write more about, other projects and so. But then interest in reducing waste and finding alternatives to disposable products is still growing; and as menstrual cups become more talked about, we will be talking about them today.
If you are hearing about the menstrual cup for the first time — the cup is a hygienic product that can be used during menstruation. It’s most often made of soft medical silicone, but you will also find latex or thermoplastic cups on the market. It’s funnel-shaped and works on the principle of collecting blood (unlike pads or tampons, which soak up blood), and thanks to that it can be used repeatedly for several years. It has a few holes around the perimeter to release the suction and many cups also have a short stem for easier removal.
I first came across the cups about five years ago, when I became more interested in sustainability. I had a lot of questions in my head at the beginning, but the more I read about it, the more I wanted to try it. About three years ago, at my local drugstore, I came across Lunette cups, about which I had heard only praise, and I didn’t hesitate any longer. And if you’re still not decided — give it a chance. It will change your life.

Using

Using the cup is simple — after insertion you can have it for 6-12 hours (depending on the intensity of bleeding), then just pour out the blood, wash the cup and insert it again; so you can use it throughout your whole period. Inserting requires a little practice, but don’t worry about it. There are several ways to fold and insert it, you only need to find what suits you best. When properly inserted, a suction is created, so you don’t have to worry about overflowing or an unpleasant odor (which is caused by the blood coming into contact with the air).

Maintenance

During menstruation, it’s enough to rinse it thoroughly with a sufficient amount of water or clean it with mild soap. After menstruation, it must be cleaned in boiling water to thoroughly cleanse and sterilize — and you can use it again in a month. I boil it before starting the next cycle as well, although more for a better feeling, to be sure that it is 100% clean.

Choosing the right cup

You will find a number of brands on the market, and each produces slightly different cups — the difference is in material, shape, size and so on. You can find tables on the Internet comparing different cups, but this is a very individual thing. The same shape won’t fit everyone. It’s a little easier with size — most sizes are divided according to whether the woman gave vaginal birth or not. I read a few such comparisons before the purchase, but as I mentioned, I came across Lunette cups by accident and it fits me like a glove, I like the size, I don’t feel it at all during my period and it doesn’t overflow.

Benefits

Compared to pads and tampons, the cup has several advantages:
  1. It doesn’t create waste. The only waste will be the box in which you buy it for the first time. Then there are no more plastic packaging or plastic applicators. By using it all the time, you no longer have to use any disposable products and can throw away the rubbish bin in the toilet. And did you know that a woman consumes up to 10,000 pads or tampons during her lifetime?
  2. It will last a long time. If cared for properly, it can last up to ten years.
  3. It’s comfortable. The choice of the shape and size that suits you and the correct insertion depend on it, but you won’t feel it at all during use, it doesn’t hurt anywhere, you don’t feel that you have something “big” and “foreign” in you. You’ll forget that you are menstruating at all.
  4. It will replace all hygiene products. You will no longer need pads, larger extended pads for the night, tampons or any other stuff. You can use the cup from the beginning of your period until the end.
  5. You can’t “run out”. Every woman with a period has experienced quite a few situations when she was out somewhere and only later found out that she didn’t have a spare pad with her, or she finished a package at home before she could buy another one. You don’t have to worry about this with a cup.
  6. It’s cleaner. Although it seems terribly disgusting, I consider the use of a cup to be much cleaner than the use of pads, as you only come into contact with blood for those few seconds before you pour out and clean the cup.
  7. It’s cheaper. The average price of a cup is around 20 € (500 CZK), which is less than the price of pads for a few months. And the cup will last you for years and years.
  8. It’s safe and healthy. When using tampons, there is a risk of toxic shock and the pads can cause unpleasant rashes from constantly rubbing the surface on the skin.
  9. You can use it for any activity. For sports, during the night, in summer and in winter, when bathing and swimming, anywhere and anytime.

My experience

I’m so happy with it that I highly recommend it and I don’t want to return to the classic pads and tampons.
When I started using it three years ago, I had great respect for it. It seemed huge to me, and the thought that something like that should be in me for almost a whole week scared me. But after the first period I was excited about it — I was very surprised by how comfortable it was and that during the day I didn’t have to worry about it at all. With heavier menstruation, I have to empty it more often, even every five to six hours, but the last few days are enough to empty it in the morning and then in the evening. As for the cycle, I’m inserting it for the first time the day before my period is due to avoid any surprise.

Tips

If you’re still deciding whether to buy a cup or not, or you’ve already bought one and don’t know how to start using it, some tips may help:
  • Do your research. Although if you have no experience, it’s hard to guess which shape will suit you best, but it’s nice to read a little about the brands and go through a few reviews.
  • Give it time. Inserting requires practice, so I recommend “training” this before you get your period. Take the time to find out the easiest way to put it in, how to take it out, whether you know when it’s properly open and won’t overflow. You will save so much nerves and stress.
  • Toilets for the disabled. Sometimes you just can’t avoid emptying your cup away from home. But it’s not as bad as it seems, and even in public toilets it can be done. I have a tip from Lily to empty it in toilets for the disabled, where you also have a sink, but in the three years I’ve been using it, I haven’t had to use it once. But it is good to know about this possibility.
  • Don’t be afraid to ask. The community of people who use the cup is already quite large today, and you certainly have a friend or cousin who has already tried it and to whom you can turn to. You can also message me at berenica@simplyberenica.com at any time and I will be happy to answer any question.
What do you think about menstrual cups?
Menštruačné kalíšky sú skvelou alternatívou ako počas menštruácie nevytvárať zbytočný odpad, sú pohodlné a bezpečné na používanie, sú čistejšie, lacnejšie a vydržia roky.
text: Berenica — fotky: archív SimplyBerenica
Písanie tohto článku odkladám už dlho. Nikdy na to nebol správny čas — najprv som si hovorila, že počkám, pokiaľ s ním nebudem mať viac skúseností, tak prišli iné témy, o ktorých som chcela písať viac, do toho iné projekty a podobne. Ale záujem o znižovanie produkcie odpadu a hľadania alternatív k jednorazovým produktom stále narastá; a keďže do podvedomia sa viac dostávajú aj menštruačné kalíšky, dnes sa budeme baviť práve o nich.
Ak o menštruačnom kalíšku počujete prvýkrát — kalíšok je hygienická pomôcka, ktorú je možné používať počas menštruácie. Je vyrobený najčastejšie z mäkkého lekárskeho silikónu, ale na trhu nájdete aj kalíšky z latexu alebo termoplastu. Má lievikovitý tvar a funguje na princípe zbierania krvi (na rozdiel od vložiek alebo tampónov, ktoré krv vsakujú), a vďaka tomu je možné používať ho opakovane aj niekoľko rokov. Okolo obvodu má pár dierok na uvoľnenie podtlaku a mnohé kalíšky majú aj krátku stopku na jednoduchšie vyberanie.
Ku kalíškom som sa dostala prvýkrát asi pred piatimi rokmi, kedy som sa viac začala zaujímať o udržateľnosť. Zo začiatku som mala v hlave veľa otáznikov, no čím viac som si o ňom čítala, tým viac som ho chcela skúsiť. Asi tri roky dozadu som v drogérii DM narazila na kalíšky značky Lunette, o ktorých som počula len samé chvály, a dlhšie som neváhala. A ak stále nie ste rozhodnutí — dajte mu šancu. Zmení vám život.

Používanie

Používanie kalíšku je jednoduché — po zavedení ho môžete mať 6-12 hodín (podľa toho intenzity krvácania), potom krv stačí vyliať, kalíšok umyť a zaviesť znova; tým ho môžete používať počas celej menštruácie. Zavádzanie vyžaduje trochu cviku, ale určite sa toho nebojte. Existuje niekoľko spôsobov, ako ho prehnúť a zaviesť, už vy si musíte nájsť to, čo najviac vyhovuje vám. Po správnom zavedení sa vytvorí podtlak, a teda sa nemusíte báť pretekania alebo nepríjemného zápachu (ktorý vzniká tým, že krv príde do kontaktu so vzduchom).

Údržba

Počas menštruácie stačí, ak ho dôkladne opláchnete dostatočným množstvom vody, prípadne očistíte jemným mydlom. Po ukončení menštruácie je nutné ho vyvariť vo vriacej vode, čím sa poriadne prečistí a sterilizuje — a o mesiac ho môžete použiť znova. Ja ho vyváram aj pred začatím ďalšieho cyklu, aj keď to skôr pre lepší pocit, aby som si bola istá, že je stopercentne čistý.

Výber správneho kalíšku

Na trhu nájdete množstvo značiek, a každý vyrába trochu iné kalíšky — rozdiel je v materiáli, tvare, veľkosti a podobne. Na internete nájdete tabuľky, kde porovnávajú rôzne kalíšky, ale je to veľmi individuálna vec. Nie každému sadne rovnaký tvar. Pri veľkosti je to trochu jednoduchšie — väčšina veľkostí sa delí podľa toho, či už žena rodila alebo nie. Ja som si pred kúpou čítala niekoľko takých porovnaní, ale ako som spomínala, na kalíšky od Lunette som narazila náhodou a sedí mi ako uliaty, vyhovuje mi veľkosť, počas menštruácie ho vôbec necítim a nepreteká.

Výhody

V porovnaní s vložkami a tampónmi má kalíšok niekoľko výhod:
  1. Nevytvára odpad. Jediný odpad bude krabička, v ktorej ho prvýkrát kúpite. Potom už žiadne plastové obaly či plastové aplikátory, ktoré sa nedajú recyklovať. Tým, že ho používate stále dookola, nemusíte už používať žiadne jednorazové produkty a môžete vyhodiť odpadkový kôš na záchode. A vedeli ste, že žena spotrebuje až 10 000 vložiek alebo tampónov počas svojho života?
  2. Dlho vydrží. Ak sa oň budete správne starať, môže vydržať až desať rokov.
  3. Je pohodlný. Na tom závisí voľba vám vyhovujúceho tvaru a veľkosti a správne zavádzanie, ale počas používania ho vôbec necítiť, nikde netlačí, nemáte pocit, že v sebe máte niečo “veľké” a “cudzie”. Až zabudnete, že vôbec menštruáciu máte.
  4. Nahradí všetky hygienické produkty. Už nebudete potrebovať vložky, väčšie predĺžené vložky na noc, tampóny či akékoľvek iné pomôcky. Kalíšok viete používať od začiatku menštruácie až po jej koniec.
  5. “Neminie” sa. Každá žena s menštruáciou zažila nemálo situácií, kedy bola niekde von a až neskoro zistila, že nemá pri sebe náhradnú vložku, alebo doma sa minul balíček skôr, než stihla dokúpiť ďalší. S kalíškom sa tohto nemusíte obávať.
  6. Je čistejší. Síce sa zdá, že je to strašne nechutné, ale používanie kalíška považujem za oveľa čistejšie ako používanie vložiek, keďže do kontaktu s krvou prichádzate iba na tých pár sekúnd predtým, než kalíšok vylejete a vyčistíte.
  7. Je lacnejší. Priemerná cena kalíška sa pohybuje okolo 20 € (500 Kč), čo je menej ako cena vložiek na pár mesiacov. A kalíšok vám vydrží roky a roky.
  8. Je bezpečný a zdravotne nezávadný. Pri používaní tampónov vzniká riziko toxického šoku a vložky vedia spôsobiť nepríjemné vyrážky z neustáleho šúchania povrchu o kožu.
  9. Môžete ho používať pri akejkoľvek činnosti. Pri športe, počas noci, v lete i v zime, pri kúpaní a plávaní, kdekoľvek a kedykoľvek.

Moja skúsenosť

Som s ním tak spokojná, že ho vrelo odporúčam a nechcem sa vrátiť ku klasickým vložkám a tampónom.
Keď som ho pred troma rokmi začala používať, mala som pred ním obrovský rešpekt. Zdal sa mi byť obrovský a predstava, že by niečo také malo vo mne byť takmer týždeň vkuse ma desila. Ale už po prvej menštruácii som bola z neho nadšená — veľmi ma prekvapil tým, aký bol pohodlný a že počas dňa som sa oň nemusela vôbec starať. Pri silnejšej menštruácii ho musím vyprázdňovať ho častejšie, aj každých päť/šesť hodín, ale posledné dni stačí, že ho vyprázdnim hneď ráno a potom až večer. Čo sa cyklu týka, prvýkrát ho zavádzam už deň predtým, než mi má začať menštruácia, aby som sa vyhla prekvapeniu.

Tipy

Ak sa stále rozhodujete, či si kalíšok kúpiť alebo nie, alebo ste si už jeden kúpili a neviete, ako ho začať používať, možno vám pomôžu ešte nejaké tipy:
  • Spravte si o kalíškoch prehľad. Hoci ak nemáte žiadne skúsenosti, je ťažké odhadnúť, aký tvar vám bude vyhovovať najviac, ale je fajn prečítať si niečo málo o značkách a prejsť zopár recenzií.
  • Dajte mu čas. Zavádzanie chce cvik, preto odporúčam si toto “natrénovať” ešte predtým, než menštruáciu dostanete. Vyhraďte si čas na to, aby ste zistili, ako sa vám zavádza najjednoduchšie, ako sa vyberá, či viete, kedy je správne otvorený a nepretečie. Ušetríte si tak veľa nervov a stresu.
  • Toalety pre invalidov. Niekedy sa vyprázdňovaniu kalíška mimo domova jednoducho nevyhnete. Ale nie je to také hrozné, ako sa zdá a aj na verejných toaletách sa to dá zvládnuť. Od Lily mám tip vyprázdňovať ho na toaletách pre invalidov, kde máte k dispozícii aj umývadlo, ale za tri roky, čo ho používam, som to ani raz nemusela využiť. Ale je dobré vedieť o tejto možnosti.
  • Nebojte sa pýtať. Komunita ľudí, ktorí kalíšok používajú, je dnes už pomerne veľká a určite máte kamošku alebo sesternicu, ktorá ho už skúsila a na ktorú sa viete obrátiť. Kedykoľvek môžete napísať aj mne na berenica@simplyberenica.com a veľmi rada vám odpoviem na akúkoľvek otázku.
Čo si o kalíšku myslíte vy?