20 jednoduchých tipov pre udržateľné Vianoce

Počas Vianoc až tak nemyslíme na plytvanie jedlom alebo koľko vyprodukujeme odpadu. No malými krokmi a zmenami môžu byť i vaše sviatky udržateľnejšie.
Vianoce sa nám už pomaly blížia. Tieto krásne sviatky sú spojené s láskou, radosťou, rodinou a blízkymi, tradíciami a dobrým jedlom. A plytvaním. Odpadom. Plastovými obalmi. Vyhodeným papierom z darčekov. Zbytočnými dekoráciami.
Pri prípravách na Vianoce sme trošku povoľnejší ako v iné bežné dni. Doprajeme si drahšie jedlo, minieme úspory na darčeky pre celú rodinu, v kuchyni s radosťou strávime aj hodiny pečením a varením. To všetko preto, aby sme toto obdobie v roku spravili ešte viac čarovným a jedinečným. Ale znamená to, že je vyhadzovanie v poriadku?
No na druhú stranu, ani udržateľnosť nemusí byť náročná. A ani by nemala byť. Stačí si osvojiť len pár jednoduchých tipov a urobiť malé zmeny, ktoré ale spravia veľký pozitívny rozdiel. Cieľom nie je zmeniť duch Vianoc alebo sa nejako obmedzovať. Cieľom je užiť si sviatky presne také, aké ich všetci milujeme, ale pro tom nezabúdať na náš dopad na životné prostredie.
Dali sme dokopy 20 jednoduchých tipov, ktoré považujeme za splniteľné a dosiahnuteľné, a budú mať pozitívny dopad.
1. Vyskúšajte rastlinné recepty

Pred rokom sme s vami zdieľali jednoduché štedrovečerné menu, v piatok vám ukážeme vegánsku verziu tradičnej českej večere. Nemusíte ale úplne z jedálnička vyradiť všetky živočíšne produkty. Avšak tam, kde sa to dá, skúste siahnuť po rastlinnej verzii. A pripraviť napríklad vegánske linecké koláčiky.

2. Vyhnite sa trblietkam

Áno, sú pekné a vyzerajú vianočne. Ale trblietky sú vyrobené z plastu a sú potenciálne nebezpečné pre naše zdravie i pre životné prostredie. Odhaduje sa, že práve trblietky majú výrazný podiel v množstve mikroplastov v oceánoch.

3. Darčeky zabaľte do tašiek

Skúste sa vyhnúť baliacemu papieru. Jeho jediná funkcia je vyzerať pekne; a okamžite sa stáva odpadom. Nehovoriac o tom, že jeho výroba vyžaduje obrovské množstvo vody a zdrojov, a recyklácia je náročná, často i nemožná. Vyskúšajte preto darčekové tašky.

4. Nakupujte z druhej ruky

Už dávno neplatí, že z druhej ruky kúpite len staré, škaredé a zničené veci. Práve naopak — často ľudia predávajú to, čo je v skvelom stave a len to nepotrebujú. Takto môžete kúpiť nielen pekné darčeky, ale aj dekorácie, spotrebiče alebo i vianočný stromček.

5. Varte a pečte v menšom

Je zvykom pripravovať niekoľko druhov koláčov a zákuskov, a variť pre desať ľudí. Ale je to naozaj potrebné? Cez sviatky zbytočne plytváme jedlom, ktoré ostáva nedojedené na tanieroch, obschne alebo sa pokazí. Pripravte len toľko porcií, koľko viete, že sa zje.

6. Vyrábajte sami

Z vyrábania môžete spraviť peknú rodinnú tradíciu. Vlastnoručne môžete pripraviť pekné darčeky pre najbližších, ale aj zaujímavé a originálne dekorácie do domácnosti. A ešte lepšie bude, ak touto cestou dáte nový život veciam, ktoré by ste inak už vyhodili.

7. Voľte recyklovateľné obaly

Recyklovanie odpadu nie je najlepším riešením, ale je to vždy lepšie ako hádzanie všetkého do komunálneho odpadu. Najhoršie obaly sú tie, ktoré sú zmesou plastu a papiera, plastu a kovu alebo iných kombinácií. Preto voľte radšej to, čo má na obale jasne daný recyklačný symbol. A nezabudnite, že obal musí byť čistý, dobre rozložený a nie mastný.

8. Nakupujte v bezobalovom obchode

Nakupovanie do vlastných obalov je jednoduchý, no veľmi efektívny spôsob, ako výrazne znížiť svoju produkciu odpadu. Skúste tento rok zájsť na nákup potravín do svojho lokálneho bezobalu — kúpite tu nielen múku a cukor, ale i koreniny, čaje či rôzne sladké a slané maškrty.

9. Majte nákupný zoznam

Spísanie nákupného zoznamu sa zdá byť iba činnosť navyše. Ale bezhlavé nakupovanie vedie k tomu, že vám v košíku skončí niečo, čo nepotrebujete. To sa možno nezdá ako veľké zlo; ale plytvá to nielen vašimi peniazmi, ale aj energiou a zdrojmi potrebnými na výrobu.

10. Spýtajte sa na darčeky

Nekupujte veci, o ktorých si nie ste istí, že to obdarovaný využije. Máme vyskúšané a overené, že mnoho ľudí vám samo rado povie, po čom by na Vianoce túžili. Vysnený darček poteší oveľa viac než nechcená zbytočnosť. Vy si takto ušetríte čas i peniaze, a vám blízka osoba sa môže tešiť. Aj bez prekvapenia.

11. Nekupujte nové dekorácie

Je veľmi ľahké nechať sa zlákať krásne vyzdobenými výkladmi. Ale naozaj potrebujete ďalšie vianočné ozdoby na stromček, nový veniec alebo girlandu na stenu? Namiesto kupovania využite to, čo už doma máte. Alebo sa dohodnite s rodinou a priateľmi a dekorácie si medzi sebou vymeňte.

12. Zhasnite svetielka

Tento rok to platí obzvlášť. Svetielka na stromčeku dodávajú miestnosti jedinečnú atmosféru a pravý pocit Vianoc, ale čo svetielka na balkóne alebo záhrade? Z tohto sa môžu tešiť akurát tak len vaši susedia a zbytočne míňate elektrinu.

13. Upratujte šetrne

K prípravám na Vianoce patrí aj veľké upratovanie. Počas sviatkov všetci očakávame viacero návštev; a toto obdobie je tiež skvelé na to prejsť každý kút miestnosti a zbaviť sa toho, čo už nepotrebujeme. No pri dôkladnom upratovaní sa skúste vyhnúť zbytočne agresívnym čistiacim prostriedkom a vsaďte radšej na sódu bikarbónu, kyselinu citrónovú, ocot a bavlnené utierky.

14. Noste to, čo máte

Už plánujete, čo si oblečiete k štedrovečernému stolu, na návštevy k rodine alebo na Silvestrovskú oslavu? Namiesto toho, aby ste prešli všetky obchody a kupovali nové oblečenie radšej zvoľte to, čo už máte v šatníku. Rýchla móda plytvá vodou a poškodzuje životné prostredie, a podporuje neférovosť a neetickosť.

15. Kvalita nad kvantitou

A to sa týka darčekov, dekorovania domácnosti, príprav na sviatky, pečenia, všetkého. Nejde o počet. Vianočné sviatky nie sú o porovnávaní sa, kto toho dostal viac alebo kto má krajší domov. Namiesto kvantity sa sústreďte na kvalitu — na dobré jedlo, darčeky vybrané z lásky a menšie, no o to významnejšie dekorácie.

16. Zvoľte sójové sviečky

Toto magické obdobie svoje čaro získava aj vďaka horiacim sviečkam, ktoré mu dodávajú nezameniteľnú atmosféru. Ale vedeli ste, že parafínové sviečky sú vyrobené z ropy, ich výroba škodí životnému prostrediu a pri horení vznikajú sadze? Sójové sviečky sú rovnako krásne, majú peknú vôňu a horia čisto a dlhšie.

17. Darujte zážitok

Zvykom je darovať hmotné veci, ale čo tak darovať zážitok? Záleží už od typu človeka — niekoho potešia lístky na koncert obľúbeného speváka, iného zase pobyt v horách a wellness, ďalší sa poteší letnej dovolenke vo vysnenej destinácii. Alebo môžete naplánovať pekný výlet.

18. Dekorujte prírodou

Vetvičky s ihličím, celá škorica, voňavé a vysušené kolieska pomarančov. Aj v prírode nájdete nádherné dekorácie, ktoré vám domov prinesú duch Vianoc. A výhodou je, že sú rozložiteľné, bez zbytočných obalov a často i oveľa lacnejšie (alebo zadarmo, ak ihličie nazbierate vonku).

19. Noste vlastnú tašku na nákupy

Ešte pred tým, než vyrazíte na vianočné nákupy, si nezabudnite so sebou vziať niekoľko tašiek. Tie máme doma všetci — či už plastové, papierové alebo bavlnené. Nosiť si so sebou vlastnú tašku je jeden z najjednoduchších krokov, ako sa vyhnúť tvorbe zbytočného odpadu.

20. Podporte lokálne

Nezabúdajte počas Vianoc aj na lokálnych výrobcov. Pre nich znamená vaša podpora stokrát viac ako pre veľké medzinárodné značky. Darujte slovenskú prírodnú kozmetiku, ponožky vyrobené u nás, pripravte recept s džemom z ovocia vypestovaného vo vašom regióne. A nezabudnite ani na rôzne zbierky, neziskovky a podporu tých, ktorí nemajú toľko šťastia ako vy.

Udržateľné Vianoce nemusia byť vôbec náročné. A ani nemusíte robiť všetkých 20 tipov. Je to o hľadaní kompromisov a robení malých krokov. Vyberte si to, čo je pre vás ľahko splniteľné a viete sa toho držať — napríklad nekupovanie nových dekorácií alebo vyskúšanie vegánskeho receptu. Zmyslom je mať viac uvedomelé sviatky; a nezabúdať počas tohto obdobia na prírodu, ktorá trpí viac, než si uvedomujeme.