Největší výzva roku 2022? Udělat něco PRE LEPŠÍ SVET!

Každý máme do nového roku nějaké předsevzetí nebo něco, co bychom chtěli ten rok dokázat. Co by však mohlo být opravdu velkou výzvou pro rok 2022? Vytvořit méně odpadů a mnohem lépe jej třídit.
Pandemie Covidu-19 zasáhla lidstvo ve spoustě směrů a zdá se, že i přes blížící se světlo na konci tunelu se její konec jen tak neblíží. Jen okrajově pak zaznívají hlasy upozorňující na to, že se spustila obrovská odpadová lavina. Ta se valí světem a během dvou let dala těžké KO snahám o zlepšení situace s odpady. Obzvláště plastovými. Všude okolo vidíme letáčky upozorňující na nutnost nošení ochranných pomůcek. Kde jsou pak letáčky s upozorněním, co s použitou pomůckou udělat? Nikde jsem neviděl zvýšenou osvětu ohledně správného třídění těchto odpadů, toho jak naložit s prázdnou láhví od desinfekce, kam s použitým domácím testem.
Boj s Covid-19 vede ke zvýšenému používání výrobků, často na jedno použití, které jsou vyrobeny z plastů. A jak víme, plasty mají jako odpad velmi dlouhou životnost. Hlavní část tohoto odpadu tvoří zdravotnický materiál, masky, rukavice a další osobní ochranné prostředky. Zpracování tak velkého množství odpadu vyprodukovaného během krátké doby je velmi náročné a snadno se tak stává, že není řádně zpracován. Kapacity měst a obcí v tomto ohledu jsou nedostatečné.

Odpad vzniklý kvůli pandemii Covid19 vidíme prakticky všude. / Zdroj obrázku: unsplash.com

Nevlídná doba — nevlídné chování

V posledních měsících jsme to viděli všichni. Rouška/respirátor, pro zjednodušení obličejová maska, na zemi. Dalo by se skoro říct “nic neobvyklého”. Je až překvapivé, jak lehce jsme si na to zvykli. Jaké množství to může být v globálním měřítku? Relevantní data jsou těžko dohledatelná. Problém je příliš čerstvý na to, abychom viděli skutečný rozsah “pandemického znečištění”. Probíhají studie, vědci dělají odhady a ty se mnohdy velmi liší.
Jedním z nich je, že denně se vyhodí přibližně 3,4 miliardy obličejových masek. Odhad začíná v prosinci 2019, tj. řekněme 750 dnů. Pak už je to jednoduchá a trochu děsivá matematika. Jiné odhady pak upřesňují, že za rok 2020 se 1,5 miliardy obličejových masek dostalo do oceánů. Co dovedou plasty v oceánech jsme si přiblížili nedávno. I v tomto případě platí, že čím chudší země, tím větší problém. Není to jen o obličejových maskách. Během pandemie byly prolity miliony litrů desinfekčních prostředků. Osobně jsem nikdy před tím neviděl tolik malinkatých lahviček s desinfekcí a tolik lidí, co je používá všude možně. Končí všechny správně očištěné a tam, kde po použití mají?
S ohledem na statní a různé místní “lockdowny” všeho druhu se do maximálních obrátek roztočily kola internetových obchodů. A každá jedna zásilka potřebuje svůj obal, potřebuje přemístit z bodu A do bodu B. Jenom v České republice byl růst online nákupů kolem 25 %. Nesčetné množství restaurací, které byly pandemií zasaženy velmi těžce, přešlo na dovážkovou službu, případně dle možností na systém výdejových okének. V Evropě byl nárůst rozvozů jídla přibližně 20 %. A stejně jako u objednávek zboží, i zde se vše muselo pečlivě zabalit. Na druhé straně světa, v Singapuru, se během celostátního lockdownu od dubna do května 2020 vyprodukovalo o 1,21 milionu tun plastového odpadu navíc. To jenom díky donáškovým službám jídla.
Číst dále: Jednoduché tipy, ako žiť viac udržateľne v roku 2022

Výzva pro rok 2022

Jelikož situace kolem zvýšené produkce plastů a odpadů celkově ještě nějakou dobu potrvá, tak je rok 2022 ten správný čas na to vzít aspoň částečně věci do vlastních rukou. Nikdo jiný, než my, lidé spotřebitelé, to neudělá. Nikdo jiný za nás nesáhne po bezobalovém výrobku místo po tom v plastu. No a už vůbec nikdo jiný nám neroztřídí domácí odpad.
A proto přichází naše VÝZVA, která se může stát i výzvou pro vás. Rok 2022 ať je rokem, kdy uděláme velký krok k lepšímu třídění odpadů a jejich následné recyklaci a ještě lépe blíže k zero waste životu. Udělejme vše pro to, aby v této krušné a náročné době nevznikalo ještě více odpadu, než je opravdu nutné. Udělejme vše pro to, aby žádný odpad nemusel vzniknout.
V průběhu roku budeme tuto výzvu připomínat a propagovat. Pokusíme se ji dostat k co nejvíce lidem. Připravíme pro vás kvízy, soutěže a další zábavu, protože co nás baví, to děláme rádi. Budeme sdílet zajímavé a důležité informace, psát články a možná organizovat vlastní akce. Doufáme, že i vás, naše čtenáře, zapojíme na maximum a všichni společně ukážeme, že změna je možná.

Udělejme všichni něco PRE LEPŠÍ SVET!