Sprievodca bezobalovými obchodmi — Brno: Brána ke zdraví & NOsáček

Brána ke zdraví a Nosáček. Bezobalové obchody, ktoré sme navštívili — a podelíme sa o naše dojmy. Kde sa nachádzajú, aký majú sortiment a oplatí sa k ním zájsť?

Vďaka veselému banneru s obrázkami vstup do predajne určite neminiete.

Brána ke zdraví — Brno-střed

Bezobalový obchod priamo v historickom centre Brna? Presne tak — predajňa Brána ke zdraví sídli necelých sto metrov od Náměstí svobody a Zeleného trhu, na ulici Orlí 17. Na prvý pohľad sa môže zdať, že vstup len tak splýva pomedzi ostatnými v tejto bočnej uličke, no vďaka veľkému farebnému nápisu s veselými kresbami ho neprehliadnete.
Zo začiatku je trochu mätúce, do ktorých dverí vôbec vojsť. Vstupy sú totiž dva a tomu, aby bola predajňa prepojená v jedno, bráni malé, no do očí bijúce Call Centrum. Po názvom Brána ke zdraví sa teda skrývajú dva obchodíky — jeden sa sústredí na prírodnú kozmetiku, drogériu a eko pomôcky do domácnosti, a v druhom kúpite potraviny a pečivo.
Široký výber zaručí, že si z ich ponuky vyberie naozaj každý. Veľkosť ich sortimentu sa bez problémov vyrovná akejkoľvek drogérii.

Sortiment

Čo sa potravín týka — obchodík sa primárne sústredí na zdravú výživu, teda väčšina sortimentu je balená. No v typických násypných nádobách nájdete pomerne slušný výber trvanlivých potravín i sladkých a slaných maškŕt, ako napríklad:

 • strukoviny — šošovicu, fazuľu, hrach, cícer;
 • kuskus, bulgur, quinou, pšeno, pohánku;
 • vločky ovsené i bezlepkové, granolu, kukuričné lupienky;
 • rôzne druhy ryže;
 • orechy, semienka, sušené ovocie;
 • krekry, sušienky.
Bez obalu u nich kúpite aj pečivo — ako kváskový a špaldový chlebík, chlebíky so semienkami, kváskovú bagetu či celozrnné koláčiky.
Druhá ich predajňa ponúka naozaj široký výber prírodnej a bezobalovej kozmetiky a drogérie. Doposiaľ sme nikde nevideli toľko mydielok a šampónov, kde si vyberie skutočne každý — od značky, ktorá mu je blízka, ale vďaka ich obrovskej ponuke máte možnosť otestovať rôznych výrobcov a nájsť produkt, ktorý bude pre vás ako vyrobený.
Z drogérie si u nich môžete načapovať:

 • prací gél z mydlových orechov vo viacerých vôňach, na vlnu, ekologický prací gél s mydlovým práškom, pre bielu i jemnú bielizeň, na hodváb a na funkčný textil;
 • aviváže v rôznych vôňach a od viacerých výrobcov;
 • prášok, tabletovú soľ i tablety do umývačky;
 • zmäkčovač vody, čistiaci piesok;
 • taed a puer, praciu sódu, kyselinu citrónovú a jedlú sódu;
 • octový čistič;
 • sprchové gély — aj pre citlivú pokožku a pre deti, a tekuté šampóny pre všetky typy vlasov.
A ak zháňate nejaký ekologický produkt do domácnosti, tak ho jednoznačne kúpite práve tu. Majú snáď úplne všetko; takže ak sa snažíte znížiť svoj negatívny dopad na životné prostredie a hľadáte alternatívy k bežným výrobkom, tak ich zoženiete v Bráně ke zdraví. Lufa, kovové slamky či kefy na riad sú samozrejmosťou, no majú aj kefy na čistenie fľaše, kompostovateľné vrecká, štipce na bielizeň, ekologický toaletný papier, fľaše s rozprašovačom, kompostovateľný príbor, drevené misky, nerezové dózy, rôzne kefy a hrebene na vlasy, pemzu, masážne kefy, morské hubky, mydelničky, či dokonca aj sójové sviečky a sójový vosk na váhu.

Vďaka násypným nádobám je nakupovanie jednoduché a rýchle.

S praktickou naberačkou si odsypete toľko, koľko potrebujete.

Stojan s čapovanou drogériou nesmie chýbať ani tu.

A takto plných regálov so zaujímavými eko produktami majú niekoľko!
Výber v Bráně ke zdraví je obdivuhodný a len tak ho niekde nenájdete. No keďže sa snažia ponúkať čoraz viac a viac produktov, niektoré regály pôsobia chaoticky a preplnene. To trošku sťažuje nakupovanie, keďže pri vyberaní mydielka alebo kefy na čistenie fliaš hrozí, že im zhodíte polovicu police, no ak máte obavy, milý personál vám s nakupovaním ochotne pomôže, prípadne i poradí s výberom.

Adresa: Orlí 17, Brno-střed

Kontakt: +420 720 070 274, branakezdravi@seznam.cz

Web: branakezdravi.cz

Otváracia doba: Po-Št: 09:00-18:00, Pia: 09:00-17:00

Sociálne siete: Facebook & InstagramVstup do predajne na ulici Milady Horákové — malá dvojka v logu značí, že je to ich druhá pobočka.

NOsáček — Brno-střed

NOsáček má v Brne dve predajne v strede Brna, ktoré sú približne kilometer od seba. Tak ako pri Zvaž to, aj tieto sú svojou veľkosťou odlišné. Prvá predajňa sa nachádza na ulici Milady Horákové 24 a je rozlohou väčšia. Sídli na pomerne rušnej ulici, cez ktorú vedie aj trať električiek; to poteší tých, ktorí využijú hromadnú dopravu, pretože zastávky sú len dvadsať metrov od predajne. No s parkovaním to také jednoduché nie je a auto budete musieť nechať opodiaľ v jednej z bočných uličiek. Samotný vstup do predajne je z hlavnej ulice a veľkou výhodou je, že hluk áut a električiek vo vnútri obchodíku veľmi nepočuť, a tak vás pri nakupovaní nebude nič rušiť.
Druhá predajňa sa nachádza na ulici Smetanova 339/1 — presnejšie na križovatke, kde sa stretáva Smetanova ulica s Veveří. Dostupnosť hromadnej dopravy je tiež skvelá, tuto je už prístupnejšie i parkovanie, keďže pár miest je aj priamo pred predajňou a ulica už nie je tak rušná a vyťažená. Nevýhodou je ale veľkosť predajne. Je to dlhý, pomerne úzky priestor rozdelený na menšie časti, a keďže je mierne pod zemou, nedostáva sa doň žiadne prirodzené svetlo. Plusom ale ostáva, že do tejto časti mesta prináša obyvateľom možnosť nakupovania bez obalu.
Z druhej predajne, teda na Smetanovej ulici, nemáme žiadne fotografie, pretože brigádnik, ktorý bol v tom čase v obchodíku, nám nedovolil fotografovať. Všetky fotky, ktoré máme, sú z predajne na ulici Milady Horákové. Preto i sortiment, ktorý nižšie opíšeme, bude z tejto predajne.
Bezobalové nakupovanie už dávno nie je obmedzujúce. Bez zbytočných plastových obalov tu kúpite napríklad aj farbu na vlasy.

Sortiment

Hoci ich priestory nie sú najväčšie a v Brne nájdete aj rozlohou väčšie predajne, čo sa sortimentu týka, tu určite nezaostávajú. Majú typické násypné nádoby, ale aj veľké i menšie dózy, takže je z čoho vyberať. Boli sme príjemne prekvapení, aký široký výber potravín i drogérie sa im podarilo dostať do predajne a ponúknuť.
Kúpite u nich:

 • rôzne druhy ryže a cestovín, kuskus, krúpy, quinou, pšeno, bulgur a pohánku;
 • múku — pšeničnú, ryžovú, pohánkovú, kokosovú, kukuričnú, mandľovú a ďalšie;
 • strukoviny — šošovicu, cícer, sóju, fazuľu a hrach;
 • ovsené vločky, müsli, granolu a kukuričné lupienky;
 • orechy, sušené ovocie a semienka;
 • kukuricu na popcorn, sušienky, piškóty a ďalšie maškrty;
 • široký výber korenín a sušených byliniek, kakao a kakaové bôby,
 • rastlinné nápoje v prášku, vegánsky proteín, sójový granulát i plátky a lahôdkové droždie, vláknina, spirulina, aktívne droždie a kypriaci prášok;
 • ocot, viaceré druhy olejov a sójovú omáčku.

Z drogérie a kozmetiky ponúkajú:

 • prací gél (aj na vlnu a športové oblečenie) a prací prášok;
 • aviváž a plákadlo (náhrada aviváže);
 • gél na riad, gél do umývačky a gél na vodný kameň;
 • octový čistič, WC čistič, univerzálny čistič a čistič na podlahu;
 • taed a puer, pracia sóda olivové mydlo a mydlové vločky;
 • tuhé mydlá od Almara Soap a tuhé šampóny od Caltha;
 • zubnú pastu a zubné tablety, dezodorant na váhu.
Okrem toho v ich sortimente nájdete aj rôzne ekologické výrobky do domácnosti ako sú bambusové zubné kefky, ale majú aj detské plienky či dokonca farbu na vlasy v prášku, ktorú si kúpite tiež úplne bez obalu.

Vločky, granola, popcorn, pražená kukurica, orechy…

V NOsáčekkúpite aj viacero druhov proteínu alebo rastlinného nápoja v prášku.

Vybrať si môžete aj nejaké maškrty.

Čapovanie z veľkých nádob zvládne každý.
Ak bývate, študujete alebo pracujete v mestskej časti Brno-střed, alebo sem chodíte za zábavou, oddychom a priateľmi, tak určite nevynechajte tento malý bezobal. Niektoré obchody sú navrhnuté tak, aby ste za nimi museli prísť autom a spravíte jeden veľký týždenný nákup, no NOsáček plní funkciu malého obchodíku, do ktorého môžete zabehnúť len tak po ceste, kúpiť dve-tri veci, ktoré práve potrebujete, a o pár dní sem zabehnete znova. Menšia rozloha predajne sa potom stáva výhodou a je to skvelý spôsob, ako priniesť bezobalové nakupovanie aj do srdca Brna.

Adresa: Milady Horákové 24, Brno-střed

Kontakt: +420 776 166 926, nosacekbrno@gmail.com

Web:

Otváracia doba: Po, St & Pia: 11.00-19.00, Ut & Št: 9.00-19.00, So: 10.00-12.00 & 14.00-16.00

Sociálne siete: Facebook & Instagram

Adresa: Smetanova 339/1, Brno-střed-Veveří

Kontakt: +420 776 166 926, nosacekbrno@gmail.com

Web:

Otváracia doba: Po, St & Pia: 11.00-19.00, Ut & Št: 9.00-19.00

Sociálne siete: Facebook & Instagram