Sprievodca bezobalovými obchodmi — Brno: Friendly Place & Zvaž to

Pokračujeme v mapovaní bezobalových obchodov v Brne — a navštívime predajňu Friendly Place s bezobalovou kozmetikou a dve pobočky Zvaž To v Lesné a Bohunicích.

Výrazný čierny banner určite neminiete; a už aj z neho sa dozviete, čo dnu kúpite.

Friendly Place — Brno-střed

Bývate, študujete, pracujete alebo často navštevujete strednú časť Brna a zaujíma vás prírodná kozmetika a drogéria? Tak určite navštívte Friendly Place. Nájdete ju na Čápkové 21, vedľa potravín Brněnka a neďaleko Filozofickej fakulty Masarykovej univerzity. Keďže sídlia v prízemnej časti paneláku, zaparkovať môžete na prícestnom parkovisku oproti. Ak chcete prísť hromadnou dopravou, v blízkosti sú zastávky Úhoz a Grohova, kde sa dostanete autobusom i električkou.
Ako už samotný názov naznačuje, jedná sa o veľmi útulnú predajňu, ktorá sa zameriava na kvalitnú kozmetiku od českých a slovenských výrobcov a ekologickú drogériu. Mnohé produkty majú vo veľkých nádobách, z ktorých si môžete načapovať presne toľko, koľko potrebujete. Vďaka tomu nielen doplníte zásoby, ale budete mať možnosť otestovať aj nové produkty. A tých majú v sortimente neúrekom.
Prírodné mydlá značky LUNATURA sú vyrábané ručne a stojí za nimi Lucka z Hranic. Sú šetrné k prírode i životnému prostrediu, a ich vôňu si zamilujete.

Sortiment

Ak by sme mali vypisovať všetky druhy produktov, ktoré ponúkajú, tak by ste zoznam čítali ešte pol hodiny. To aby sme to zhrnuli…
Z kozmetiky majú:

 • tuhé i tekuté mydlá, sprchové gély, šampóny a kondicionéry;
 • odličovacie oleje, telové mlieka, krémy, peelingy;
 • zubnú pastu, dezodoranty, vône a produkty na opaľovanie;
 • kozmetiku pre deti a produkty starostlivosti o bradu, fúzy a na holenie;
 • dekoratívnu kozmetiku, prírodné farby na vlasy, šumivky do kúpeľa.

Z drogérie u nich kúpite:

 • prací gél, prací prášok a aviváž;
 • WC čističe, gél aj tablety do umývačky, gél na umývanie riadu;
 • univerzálny čistič, praciu sódu, PUER a mydlá na pranie.

A majú aj:

 • včelí a sójový vosk na váhu.
Rovnako bohatý je aj ich výber rôznych ekologických pomôcok do domácnosti. Drevené dózičky, misky z kokosových orechov, drevený príbor, mydelničky, termohrnčeky, rôzne hliníkové prenosky, sklenené rozprašovače na kozmetiku, obaly na potraviny, menštruačné nohavičky… To všetko zoženiete práve vo Friendly Place.
Okrem kozmetiky majú niečo málo aj z potravín, ale je to skôr len doplnkový výber, keďže na to sa primárne nezameriavajú. Ale v sortimente majú zaradenú čerstvo mletú kávu, nepražené RAW kakao, chia semienka, banánovú múku, sezamový proteín a ďalšie. Objednať si môžete aj RAW tortičky, ktoré sú vegánske, bez lepku, sóje, bieleho cukru a plné ovocia.

Tuhé šampóny, kondicionéry či dokonca zubná pasta na váhu. To všetko kúpite práve tu.

Kanistre šetria zbytočné plastové obaly a výrobca ich môže plniť znova a znova.

Nedoniesli ste si vlastnú nádobu? Nevadí. Vybrať si môžete z rôznych ekologickejších variantov.

Nádherné drevené vidličky, nože a puzdra na slamky.
Či už prírodnú kozmetiku a drogériu používate niekoľko rokov alebo by ste s ňou chceli iba začať, tak Friendly Place jednoznačne odporúčame. Milá majiteľka spolu s jej šikovnou mamkou vám veľmi radi pomôžu s výberom a poradia, ktoré produkty by boli pre vás vhodné.

Adresa: Čápkova 28/21, Brno-střed

Kontakt: +420 775 671 315, friendlyplacebrno@gmail.com

Web: friendlyplacebrno.com

Otváracia doba: Po & St: 10.00-18.00, Ut, Št & Pi: 13.00-18:00

Sociálne siete: Facebook & InstagramVstup do predajne v Lesné značí veľký názov.

Okoloidúcich v Bohunicích láka pútač s ponukou zmrzliny a oznam o káve so sebou.

Zvaž To — Brno-Lesná & Brno-Bohunice

Zvaž To je jedna z dvoch predajní v Brne, ktoré majú viac ako len jednu pobočku. V septembri tohto roku, kedy sme bezobalové obchody v Brne navštevovali, fungovali na dvoch miestach — a to v mestskej časti Lesná, na ulici Nezvalova 4, a tiež v časti Brno-Bohunice, na ulici Dlouhá 3. Ich tretia pobočka na Venhudovej 25, v časti Černá pole, spustila svoje fungovanie iba nedávno.
Čo sa vzhľadu predajní týka, sú veľmi odlišné. Pobočka na Lesnej sídli v paneláku, kde ju ale môžu navštíviť všetci, ktorí bývajú v tejto mestskej časti. Samotná predajňa je celkom malá, naraz môžu pohodlne nakupovať maximálne asi tak tri osoby, viac sa ich dnu nevojde. No v rámci prístupnosti je to skvelé, keďže priamo pred vstupom je rozsiahle parkovisko, pár metrov je zastávka električky i autobusu.
Zatiaľ čo prvá pobočka je skvelá svojou polohou na úkor menšieho priestoru, druhá predajňa v časti Bohunice je rozlohou oveľa väčšia. Sídli vo väčšom obchodom komplexe spolu so supermarketom a poštou, a nájdete ju v podchode. Ak chcete prísť električkou, tak nie je problém; a hoci po oboch stranách budovy je parkovisko, ak vystihnete rovnako rušný deň ako my, asi budete mať s parkovaním menší problém.
Nádherná kriedová tabuľa s ozdobnými nápismi a kresbami vám pomôže, ak nakupujete bez obalu prvýkrát, a celý proces vám jednoducho vysvetlí.

Sortiment

Ponuka je v oboch predajniach viac-menej rovnaká. No keďže je predajňa v Bohunicích väčšia, ponúka aj viac priestoru pre sortiment. To sa odráža nielen na väčších nádobách, väčšom počte regálov (ktoré potom nepôsobia tak preplnene) a celkovo vzdušnejšom priestore, ale aj v samotnej ponuke. Čo je pochopiteľné, pretože na Lesnej sú limitovaní a nemôžu vystaviť všetko ako v Bohunicích.
Ich sortiment zahŕňa:

 • sušené ovocie, orechy a orieškové zmesi, semienka;
 • strukoviny, obilniny, ryžu a široký výber cestovín;
 • viaceré druhy pšeničnej i bezlepkovej múky;
 • granolu, vločky, kaše, müsli, vločky a cereálie;
 • oleje, ocot, ghí a tahini;
 • lahôdkové droždie, prísady na varenie, soľ a cukor;
 • čaje — čierny i ovocný, a kávu;
 • široký výber korenín a sušených byliniek;
 • čokoládu, nugát, sladké maškrty, RAW tyčinky, chipsy, želé cukríky.
Z drogérie majú:

 • gél na umývanie riadu a do umývačky;
 • aviváž, pracie prostriedky, mydlové orechy;
 • hygienický gél na ruky, tekuté mydlo, sprchové gély a šampón;
 • PUER, univerzálny čistič, WC čistič a zmäkčovač vody.
Od značky Kozí Hrádek berú aj čerstvé mlieko, maslo, syry, jogurty (biele aj ochutené), jogurtové mlieka, tvaroh a smotanu. Pre vegánov majú značku Soyka a ich rastlinné jogurty, mlieka a smotanu, tofu a tempeh. Podľa sezóny majú aj čerstvé ovocie a zeleninu (od jabĺk a zemiakov až po tekvicu hokkaido a fazuľové lusky). Na Lesnej kúpite aj čerstvé pečivo, a na Bohunicích vám uvaria čerstvú kávu.
Ak k nim budete chcieť zájsť na kozmetiku, nájdete u nich široký výber od značiek Almara, ktorá sa sústredí na nádherné tuhé mydlí, od Anela kúpite rôzne krémy, séra alebo balzamy, od BEN&ANNA dezodoranty a zubnú pastu, tuhé šampóny od MusK, prírodné rúže od Le Papier a tiež sortiment od Caltha a CandySoap.
Spomedzi doplnkov do domácnosti majú všetko, čo by ste mohli potrebovať — zubné kefky, lufu, slamky, filter na kávu, kefy na umývanie riadu i čistenie, konjac hubky, sieťovky, odličovacie tampóny, utierky, voskované obaly na potraviny, termohrnčeky či dokonca aj vermikompostér.

Ryža, obilniny, strukoviny. V násypných nádobách nájdete všetko.

Ponuka korenín v predajni v Lesné je veľmi bohatá.

V Lesné nájdete každý týždeň aj čerstvé pečivo…

… a aj široký výber kozmetiky bez obalu, v skle alebo papieri.

Len čo vstúpite do predajne v Bohunicích oľutujete, že ste si nepriniesli viac vreciek.

Semienka na klíčenie, sušienky, sušené ovocie, bujónky, omáčky…

V Bohunicích si kúpite aj lokálne ovocie a zeleninu.

Prázdnu nádobu od drogérie si opäť naplníte a nemíňate zbytočné plasty.
Veľkým úspechom je, že sa Zvaž to podarilo otvoriť viac než len jednu predajňu. Vďaka tomu je nakupovanie v bezobalových obchodoch v Brne opäť trošku jednoduchšie a prístupnejšie. Ak teda máte niektorú z ich pobočiek blízko, určite ich navštívte. Ale určite si pribaľte viac vreciek a nádob, pretože ich sortiment je taký bohatý, že si budete chcieť vziať zo všetkého.

Lesná

Adresa: Nezvalova 399/4, Brno-sever-Lesná

Kontakt: + 420 731 904 806, bezobalubrno@gmail.com

Web: bezobalovyobchod.cz

Otváracia doba: Po — Pia: 10.00-13.00, 14.00-18.00, So: 10.00-13:00

Sociálne siete: Facebook & Instagram

Bohunice

Adresa: Dlouhá 577/3, Brno-Bohunice

Kontakt: + 420 731 904 806, bezobalubrno@gmail.com

Web: bezobalovyobchod.cz

Otváracia doba: Po — Pia: 12.00-18.00, So: 10.00-14.00

Sociálne siete: Facebook & Instagram

Aký bezobalový obchod je vo vašom meste?