Čo je hygge a ako tento životný štýl vyzerá v praxi?

Hovorí sa o ňom ako o dánskom spôsobe života. No hygge je oveľa viac — zachytáva pomalosť, šťastie, pokoj, uvedomelosť, pohodlie. A ako vyzerá v bežnom živote?

Pokojné pomalé večery pri dobrej knihe a teplom čaji.
Nepochybujem o tom, že väčšina z vás sa s pojmom hygge už niekedy stretla. V posledných rokoch dorazil tento trend a pojem aj k nám a objavuje sa čoraz častejšie. No aj napriek tomu mnohí tak úplne nevedia, čo hygge vôbec znamená. A čo viac — nevedia, ako vyzerá v praxi.

Čo je hygge?

Hygge (vyslovené ako hue-gah) je slovo, ktoré má pôvod v dánčine a nemá doslovný slovenský preklad. No znamená moment či pocit, ktorý každý pozná — útulnosť. Príjemnosť. Pohodlie.
Vďaka médiám a sociálnym sieťam vznikla mylná predstava, že sa jedná o akýsi dánsky životný štýl; že je to spôsob, akým žijú všetci Dáni. To však ale nie je pravda. To, že slovo ako také má dánsky pôvod neznamená, že sa aj jeho význam vzťahuje výlučne na danú lokalitu.
Hygge totiž pre každého znamená niečo iné a neexistuje presný model alebo návod, ako hygge vyzerá. Pointou je prinášať do života pokoj a radosť. Vychutnávať si daný okamih, tešiť sa z maličkostí. Hygge je o uvedomelom bytí a o sledovaní vlastného šťastia. Veľmi úzko súvisí aj s pomalým životným štýlom, ktorý má koniec-koncov rovnaký cieľ a tiež sa snaží o žití v prítomnosti.

Aj toto je hygge — horúca čokoláda, sladké koláčik a čas strávený s priateľmi.

Ako hygge vyzerá v praxi?

S pojmom hygge si často spájame práve jeseň a zimu. Počas týchto mesiacov, kedy sú dni krátke a noci dlhé, a chladné počasie nás núti tráviť viac času doma. A všetci máme obľúbené spôsoby, ako si to spríjemniť. Ale samozrejme, hygge môže byť v každom ročnom období.
Ako hygge vyzerá v praxi záleží už na vás. Čo vám evokuje pocit pohodlia a šťastia? Posedenie s kamarátmi v obľúbenom podniku, pri skvelom jedle a pití, s hudbou hrajúcou v pozadí a smiechom? To je hygge. Alebo je to večer doma s teplým čajom, tlmeným svetlom a mäkkou dekou? Aj to je hygge. Ranná prechádzka, kedy sa svet iba prebúdza? Hygge. Dopoludnie v kaviarni s najlepšou kamarátkou, vynikajúcou kávou a čokoládovým koláčikom, kedy sa viete rozprávať aj hodiny? To je tiež hygge.
Ale opäť — záleží to na vás. Na tom, ako sa v danom okamihu cítite. Ste nervózny z ďalšieho dňa v práci? Myslíte na to, koľko práce vás doma čaká, že musíte ísť na nákup, objednať sa k lekárovi a na poštu? Vaše myšlienky stále utekajú kade-tade? Alebo sa cítite šťastne a pokojne? Vychutnávate si pomalosť chvíle?
„Hygge je skôr o atmosfére a zážitku ako o veciach. Ide o to byť s ľuďmi, ktorých milujeme. Pocit domova. Pocit, že sme v bezpečí, že sme chránení pred svetom a dovoľujeme si poľaviť v ostražitosti.“
— Meik Wiking, Malá kniha HYGGE: Dánske umenie šťastného života

Hygge sa nedá kúpiť

Žijeme vo svete, kedy sa každý niekam ponáhľa, nikto nemá na nič čas a každý tretí človek by bol nadovšetko rád, keby mal deň čo i len o hodinu viac. Hygge sa zameriava na pravý opak — na výnimočnosť maličkostí, prítomnosť a kladie dôraz na vďačnosť.
Vychutnajte si raňajky v posteli, napustite vaňu, nebojte sa pospať si o hodinku navyše. Čítajte knihy. Sledujte západy a východy slnka. Trávte čas s rodinou a priateľmi — nemusíte organizovať komplikované výlety, niekedy stačí len rozhovor pri šálke čaju. Sadnite si na balkón či terasu a započúvajte sa do šumenia lístia. Vnímajte veci, ktoré sa dejú okolo vás práve teraz.
Aký je váš názor na hygge?