Je nakupovanie v bezobale drahšie než v supermarkete?

Mnohých ľudí odrádza od bezobalového nakupovania predstava vyššej ceny produktov. No je to naozaj tak? Je takéto nakupovanie naozaj drahšie oproti supermarketu alebo je rozdiel medzi cenami minimálny? Môže byť bezobalý nákup dokonca aj lacnejší?

V bezobalovom obchode kúpite takmer všetky potraviny bežne využívané v domácnosti.
S nakupovaním v bezobalových obchodoch často prichádza predsudok, že je to drahšie. Predsa len, malé obchodíky zvyknú mať vyššie ceny, aby tak pokryli náklady na priestory, energie, zamestnancov a podobne. Z toho vzniká predstava, že oproti bezobalovým obchodom sú supermarkety oveľa lacnejšie — a cena potravín je pre mnohých podstatnejšia ako dopad na životné prostredie.
Je ťažké vytvoriť si prehľad o tom, čo je drahšie — či nakupovanie v bežnom alebo v bezobalovom obchode. V bezobale si sami naberiete množstvo, ktoré potrebujete, zatiaľ čo supermarket vám určí, akú hmotnosť si môžete vziať. Má to svoje výhody, pretože to skracuje čas strávený v obchode, ale zároveň prichádza nevýhoda toho, že z mnohých potravín sme nútení kúpiť viac ako sme schopní skonzumovať. To má za následok zbytočné plytvanie jedlom, ktoré sa pokazí.

Aké potraviny budeme porovnávať?

Aby sme vám ale pomohli vytvoriť lepší prehľad o tom, či sú bezobalové nákupy skutočne drahšie, sme porovnali niekoľko základných potravín kúpených v supermarkete Albert a v našom lokálnom bezobalovom obchodíku Bezobaláč, ktorí sídli v Zlíne. Budeme porovnávať desať trvanlivých potravín — teda nie pečivo, ovocie a zeleninu, a ani drogériu. Z porovnávania vynecháme i sladkosti a slané maškrty, pretože pri týchto je cena v bezobalovom obchode pochopiteľne vyššia, keďže zvyknú byť robené ručne a v malých množstvách od lokálnych výrobcov, zatiaľ čo v supermarkete sú vyrábané strojovo.
Porovnávať teda budeme:

  • BIO cícer;
  • BIO červenú šošovicu;
  • mletú sladkú papriku;
  • celozrnný kuskus;
  • ryžu natural;
  • pšeničné fussili;
  • kakao;
  • kukuričné lupienky.

A ako budeme porovnávať?

U jedného produktu si všimnete, že bol v danej chvíli v akcii. My budeme porovnávať ale jeho plnú neakčnú cenu — to je stála cena produktu a do akcie ide len raz za čas. Zvolili sme túto cestu, aby boli ceny čo najférovejšie a aby sme nikoho neuprednostňovali a nezvýhodňovali. Rôzne produkty viete nakúpiť v akcii ako v supermarkete, tak i v bezobalovom obchode; no my sa dnes budeme držať plnej ceny. Ceny v Bezobaláči boli aktuálne ku dňu 26. februára a v supermarkete Albert sme fotili 2. apríla 2022.

Cícer

tvrdý suchý cícer v BIO kvalite

109.80 Kč/kg

105 Kč/kg

Cícer je obľúbenou potravinou nielen vo vegánskej kuchyni. My z neho najradšej pripravujeme hummus alebo si pridávame do jedál chrumkavý a opečený v rúre alebo na panvici. V obchode ho kúpite najčastejšie v polkilovom balení. Porovnávať budeme cícer v BIO kvalite, aby to bolo spravodlivé; i keď obyčajný cícer je lacnejší. V Alberte stojí 54.90 Kč, pričom v prepočte na kilogram je to 109.50 Kč. Cícer kúpený v Bezobaláči stojí 105 Kč/kg. Rozdiel je síce len pár korún, ale lacnejší je v Bezobaláči.

BIO Červená šošovica

lúpaná a polená červená šošovica v BIO kvalite

109.80 Kč/kg

90 Kč/kg

Ani červená šošovica by nemala chýbať v žiadnej kuchyni — je skvelá v polievke, v dahle alebo aj ako náhrada mäsa v bolonskej omáčke. Rýchlo sa uvarí a netreba u namáčať. V BIO kvalite od značky Nature’s Promise, ktorú kúpite v Alberte, stojí 54.90 Kč za polkilové balenie, čo je v prepočte 109.80 Kč/kg. A v Bezobaláči? Kilogram BIO červenej šošovice stál 90 Kč/kg. Takže je lacnejšie nakúpiť bez obalu.

Sladká paprika

korenie sladká mletá paprika

30 Kč/100 g

100 Kč/100 g

Korenie, ktoré každému jedlu dodá krásnu červenú farbu a jemne sladkú chuť. Je súčasťou mnohých koreninových zmesí a má široké využitie. Pri kupovaní sladkej mletej papriky v supermarkete máte na výber z mnohých značiek (a niekedy je to až zbytočne mnoho výrobcov), no opäť sme ostali pri vlastnej značke Albertu. Balenie má hmotnosť 25 g a po prepočte na 100 g cena vychádza na 30 Kč/100 g. V Bezobaláči to vyjde až trikrát drahšie — sladká paprika stojí až 100 Kč/100 g. Musíme však upozorniť na to, že sladká paprika z bezobalového obchodu je v kvalite BIO, preto je aj pochopiteľne drahšia; a v Alberte sme BIO sladkú papriku nenašli. Avšak víťazom je jasne Albert.

Celozrnný kuskus

BIO kuskus zo sušenej celozrnnej pšenice

89.80 Kč/kg

110 Kč/kg

Jednoduchá príloha k mnohým jedlám, ktorá je hotová za pár minút — kuskus stačí len zaliať horúcou vodou alebo vývarom a dochutiť. Skvelý je obzvlášť v letných receptoch a šalátoch, s tofu a pečenou zeleninou. Balenie z Albertu, opäť od značky Nature’s Promise v BIO kvalite stojí polkilové balenie 44.90 Kč; a v Bezobaláči, kde si môžete nasypať do vlastnej nádoby, vás vyjde rovnaké množstvo za 55 Kč. Rozdiel je aj tentoraz pomerne malý, no lacnejšie nakúpite v Alberte.

Ryža natural

prírodná neleštená ryža natural

67.80 Kč/kg

89 Kč/kg

Do porovnávania sme chceli zahrnúť aj ryžu, lebo ani táto potravina nechýba v asi žiadnej kuchyni. Výber je ale veľmi široký — niekto má rád jazmínovú ryžu, iný zase nedá dopustiť na basmati, milovníci rizota majú doma vždy Arborio. No vybrali sme ryžu natural, ktorá je bohatá na vlákninu a vitamíny a má skvelú výraznú chuť, i keď jej nevýhodou je dlhšie varenie. Od značky Albert sme v regáli ryžu natural nezazreli, no ryža od Lagris je medzi mnohými obľúbená. Balenie v prepočte na kilogram stojí 67.80 Kč a v Bezobaláči to vyjde na 89 Kč/kg. Opäť, rozdiel nie je až taký veľký, no prvé miesto naďalej drží Albert.

BIO cestoviny

pšeničné cestoviny fusilli v BIO kvalite

74.75 Kč/kg

110 Kč/kg

Výber cestovín je ešte širší ako pri ryži, až je to trochu chaotické. Kto vôbec potrebuje toľko rôznych výrobcov a dodávateľov? Pri výbere druhov do tohto porovnania sme sa snažili aspoň ako-tak priblížiť, no nie je to úplne dokonalé. Porovnávať ale budeme fusilli v BIO kvalite — od značky Nature’s Promise sú celozrnné pšeničné a stoja 74.75 Kč/kg, a v Bezobaláči sú biele pšeničné za 110 Kč/kg. V tejto kategórii je rozdiel už jasnejší. Vyhráva Albert.

Kakao

kakaový prášok

554 Kč/kg

460 Kč/kg

Predposledná kategória je kakao. Toto je zároveň dvojica, kde budeme porovnávať plnú cenu produktov, teda nie tú akciovú. V daný deň, kedy sme Albert navštívili, mali všetky produkty potrebné na pečenie (pravdepodobne kvôli príchodu Veľkej noci) v akcii. Akcie zvyknú ale trvať len pár dní, percento zľavy vždy kolíše a je to skôr len o šťastí, akú cenu produktu zastihnete; preto budeme do porovnávania brať cenu 49.90 Kč za balenie, ktoré má 90 g. V prepočte na kilogram je to 554 Kč, zatiaľ čo RAW kakao z Bezobaláču stojí 410 Kč/kg. Bezobaláč toto kolo vyhráva.

Kukuričné lupienky

raňajkové lupienky z kukuričnej múky

55.80 Kč/kg

149 Kč/kg

Pri pohľade na cenu uvedenú vyššie je tiež jasné, kto vyhráva. A cena kukuričných lupienok, ktoré na raňajky obľubujú nielen deti, je v Bezobaláči až takmer trikrát drahšia. Faktom ale ostáva, že sú v BIO kvalite a nie sú ničím sladené, teda ich zloženie tvorí len stopercentná bio kukuričná múka. BIO kukuričné lupienky od značky Albert sme nenašli a toto veľké balenie je spomedzi ostatných značiek i tak najviac kupované. Pravidlá sú ale jasné, teda vyhráva Albert!

Výsledok

Ak si to zhrnieme, tak vyhráva Albert v pomere 5:3. V Bezobaláči sme lacnejšie kúpili iba cícer, červenú šošovicu a kakao. No ak sa na niektoré ceny pozrieme bližšie, pri kuskuse a ryži nie je cenový rozdiel až tak veľký.
Primárny rozdiel, prečo sú ceny v bezobalovom obchode drahšie, je množstvo ľudí, ktoré tu chodí nakupovať. Aby predajňa pokryla svoje náklady na prevádzku musí svoje ceny mierne navýšiť. No potraviny, ktoré tu kúpite, sú vo vysokej kvalite a od najlepších dodávateľov. A nesmieme zabúdať na fakt, že každý jeden z produktov, ktoré sme kúpili v Alberte, bol zabalený v plaste. Osem vecí, osem obalov, ktoré putujú do koša.
Rozhodnutie je už teda na každom z nás. Nie každý má na výber a cena produktu je pre neho prvoradá — a je to v poriadku. Všetci môžeme prispieť k zmene, i keď každý iným spôsobom. No ak pre vás nie je problém priplatiť pár korún navyše a záleží vám na životnom prostredí, navštívte váš lokálny bezobalový obchodík. Podporíte tým dobrú vec.
Ak vás článok zaujal a privítali by ste jeho pokračovanie, dajte nám vedieť — a spoločne porovnáme aj ďalšie potraviny.