Výzva roku 2022 — PRE LEPŠÍ SVET

Kvůli pandemii se výrazně zvýšila naše spotřeba jednorázových produktů i plastu. A ačkoli je to nutné, vzniká tím obrovské množství odpadu. Jelikož tato situace ještě nějakou dobu potrvá a tuto oblast až tak neovlivníme, neznamená to, že nemůžeme provést změny jinde.
Rok 2022 ať je rokem, kdy uděláme velký krok k lepší separaci odpadu a blíže k zero waste životu. Kdy začneme nakupovat v bezobalových obchodech, vyhneme se používání zbytečných plastů a budeme hledat udržitelné alternativy.
V článcích níže najdete inspiraci, užitečné tipy, vysvětlení, zajímavosti a mnoho dalšího, což vám pomůže, abyste se i vy zapojili do výzvy a udělali malý krok pro lepší svět.
SEPARUJ SPRÁVNĚ

Recyklací plastu ušetříme až 97 % energie a recyklace sto tun papíru zachrání jeden hektar lesa. Přestože systém není dokonalý, třídění odpadu má smysl a je velkým pozitivním krokem k udržitelnosti.

Ne každá věc je recyklovatelná a není plast jako plast; a některé výrobky, i když se zdá, že je to recyklovatelný materiál, patří do směsného kontejneru. Správné třídění je klíčem ke snížení odpadu, který končí na skládce nebo ve spalovně — vyhneme se zbytečnému vyhazování a naučíme se kupovat věci v materiálech lepších pro životní prostředí.

Víte, co patří do kterého kontejneru?

NAKUPUJ BEZOBALOVĚ

Až 40 % vyrobených plastů a 55 % papíru slouží jako obal, který využijeme pouze jednou a poté jej vyhodíme. Díky bezobalovým obchodům můžete nakupovat potraviny, drogerii i kosmetiku bez vytváření zbytečného odpadu.

Nakupování v bezobalových obchodech je mnohem jednodušší, než se může zdát. Stačí vlastní nádoba — a nasypat si do ní můžete cokoli od mouky, rýže a těstovin, přes sušené bylinky či koření, až po různé krekry, sušenky a kaše. Nechybí stáčené prací a čistící prostředky, přírodní kosmetika a různé ekologické pomůcky do domácnosti.
Už rok na SimplyBerenica funguje náš jedinečný projekt Průvodce bezobalovými obchody, ve kterém mapujeme bezobalové obchody v Česku a na Slovensku — popisujeme nejen to, kde se prodejna nachází, ale také shrneme její sortiment a nabídku, a sdílíme naše dojmy z návštěvy.

Které obchody jsme navštívili?

Klikni na odznáček a přečti si více o obchodu.
Další výzvy najdeš na našem Instagramu spolu se zajímavými soutěžemi!
ŽIJ UDRŽITELNĚ

Každý, i ten nejmenší krok, se počítá. I na první pohled maličkost, jakou je výměna zubního kartáčku za bambusový nebo kupováním tuhého mýdla a šamponu, snížíte svou zátěž na životní prostředí.

Udržitelný životní styl nevyžaduje mnoho námahy a času. Zakládá se na hledání alternativ, které jsou z ekologičtějších, recyklovatelných a kompostovatelných materiálů, snižování své produkce zbytečného odpadu a dělání rozhodnutí, která jsou lepší pro planetu. Pomalými kroky a implementováním malých změn dokážeme všichni udělat velký pozitivní rozdíl.

Začínáš žít více udržitelně?

Naše články a návody ti během této cesty pomohou.
Připraven začít tvou cestu udržitelností?