Ako na ekologické a minimalistické upratovanie a čistenie

Pre čistý a uprataný domov nepotrebujete desiatky čistiacich prostriedkov. Stačí pár, ktoré nezaťažujú životné prostredie, a šikovné ekologické pomôcky, ktoré vám upratovanie uľahčia.

Upratovanie s ekologickými čistiacimi prostriedkami nie je vôbec také ťažké.
Ak je vašim cieľom vytvoriť minimalistický a udržateľný domov, musí sa to prejaviť nielen v organizovaní, dekorovaní a plánovaní, ale aj v upratovaní a čistení. Vďaka médiám a reklamám máme zaužívané, že na to potrebujeme desiatky rôznych prostriedkov a produktov, no vo väčšine prípadov je to len spôsob, ako ľuďom predať veci, ktoré im vôbec netreba. Nepotrebujete celú skrinku prostriedkov, aby bol váš domov čistý a uprataný. Stačí vyberať prakticky a rozumne.

Česko-slovenská značka ISOKOR BOHEMIA spája čistotu prírody a silu biotechnológií.

Čistiace prostriedky

Pri výbere čistiacich prostriedkov, ktoré sú ekologické a šetrnú k životnému prostrediu máte dve možnosti — buď si ich môžete pripraviť sami alebo ich kúpite. Ja som vyskúšala obe; a prikláňam sa k druhému. Síce príprava vlastných čističov je lacnejšia a presne viete, čo do nich ide, vyžaduje to čas a myslenie dopredu.
Existuje viacero receptov a návodov, ako si vytvoriť univerzálny čistiaci prostriedok, no u väčšiny tvorí základ ocot. Ak vám jeho pach až tak veľmi nevadí, tak mu skúste dať šancu, no ja som sa cez to nevedela preniesť. Nevedela som ho z miestnosti vyvetrať, aj po niekoľkých hodinách som ho stále cítila a veľmi mi to prekážalo. Verím, že niekomu takýto čistič veľmi vyhovuje, no ja som musela hľadať iné alternatívy. Na eshopoch i v drogériách nájdete niekoľko univerzálnych čističov. No niektoré povrchy vyžadujú dôkladnejšiu starostlivosť — a v takomto prípade opäť odporúčame značku ISOKOR BOHEMIA.
čítaj ďalej: Recenzia na ISOKOR — Sú EKO čistiace prostriedky účinné?
O ISOKOR BOHEMIA sme už písali samostatný článok, kde ste si mohli prečítať detailnú recenziu na pár ich produktov. Tie majú vegánske a prírodné zloženie a nezaťažujú životné prostredie. Celkovo majú veľmi širokú ponuku produktov, takže si ľahko vyberiete tie, ktoré potrebujete — ako čistič do kúpeľne, do kuchyne, na drevený nábytok alebo na okná. Čo mne na nich vyhovuje najviac je to, že majú veľmi jemnú vôňu, ktorá je prchavá, takže po pár minútach už necítiť ani najmenšie stopy toho, že ste upratovali. Druhým veľkým plusom je to, že nezanechávajú lepkavý povlak a nie sú mastné. Ľahko sa s nimi upratuje a skutočne plnia to, čo sľubujú. A poradia si aj s tvrdohlavou špinou.

Lacná, no efektívna — sóda bikarbóna si poradí s takmer každou špinou.
Prekvapivo skvelým všestranným čistiacim prostriedkom je sóda bikarbóna. Tú kúpite v drogérii alebo v bezobalových obchodoch. Bez problémov zdolá akékoľvek nečistoty, napríklad:

  • mastnú špinu na sporáku,
  • zafarbené plastové dózy,
  • zápach z odtokov,
  • zašlú špinu vo vani a sprchovom kúte,
  • škvrny na koberci,
  • a mnohé ďalšie!

Univerzálne utierky

Som alergická na prach, preto je jeho pravidelné utieranie pre mňa veľmi dôležité. Klasické prachovky som zanevrela už dávno a zdajú sa mi zbytočné, pretože väčšina dokáže reálne utierať prach len dve minúty, a potom ho už len víria všade okolo seba.
Používam dve bavlnené utierky. Majú akurátnu veľkosť, takže nie sú ani príliš malé, ani príliš veľké. Ľahko sa používajú “nasucho” na utieranie rozliatej vody alebo usušenie umytého povrchu, ale najčastejšie ich používam navlhčené. Tak s nimi utieram prach (keď je prach mokrý, tak sa nevíri), ale aj čistím kuchyňu, kúpeľňu a podobne. Ich výhoda je, že sa dajú prať v práčke a akákoľvek špina sa z nich jednoducho vymýva. Mám dve takéto utierky, čo je počet, ktorý mi úplne stačí. Používam ich už asi rok, a okrem jednej maličkej dierky na sebe nemajú žiadne známky opotrebenia. Takže viem, že mi budú slúžiť ešte veľmi dlho.
Podobné pletené utierky z bavlny kúpite napríklad v JYSK-u.

Dvojica, ktorá nesklame — bavlnená utierka a drevená kefa.

Staré kefy a zubné kefky

Rada používam veci viac než len jedným spôsobom a vždy pred tým, než niečo vyhodím, popremýšľam, či ju neviem využiť ešte nejako. A tak drevené hlavice na kefu na riad používam ešte na čistenie kúpeľne alebo kuchyne. Hoci drevená kefa vydrží niekoľkonásobne dlhšie ako plastová hubka, tak nie je nesmrteľná. A keď už s ňou nechcem umývať riad, tak slúži na čistenie umývadla, drezu, sprchového kúta alebo sporáku.
Rovnako využívam aj staré zubné kefky. Tie sú šikovné v tom, že sa jednoducho dostanú aj na menej dostupné miesta s dokonalou presnosťou. A je to dobré využitie veci, ktorá by inak skončila ako odpad.
Ako vyzerá vaša upratovacia rutina? Dajte nám vedieť v komentároch!