Recenzia na ISOKOR — Sú EKO čistiace prostriedky účinné?

Čistiace prostriedky od česko-slovenskej značky ISOKOR sebe spájajú čistotu prírody a silu biotechnológií. My sme otestovali ich radu CLEANEE ECO.
text: Berenika & Pavel — fotografie: SimplyBerenica
Premýšľali ste niekedy nad zložením čistiacich produktov, ktoré doma bežne používate? Na druhú stranu ich obalov sa pozeráme málokedy, pretože veríme, že sa o našu domácnosť postarajú. Avšak mnohé z takýchto konvenčných prostriedkov obsahujú látky, ktoré nie sú úplne bezpečné — môžu podráždiť pokožku, páliť oči alebo spôsobiť vyrážky, a tieto látky sú často škodlivé aj pre vodné ekosystémy a živočíchy žijúce v podzemných vodách, kde sa tieto zvyšky často dostávajú. Ak má čistiaci produkt na obale napísané, že ho môžete používať len vo veľmi dobre vetraných priestoroch alebo upozornenie, že ak sa dostane do kontaktu s pokožkou, máte miesto poriadne umyť vodou a okamžite vyhľadať lekára, čo to hovorí o jeho zložení? Naozaj slepo veríme, že takéto produkty sú pre nás a pre životné prostredie prospešné?
Keď sa rozhodnete aj vy skončiť s používaním potenciálne nebezpečných konvenčných čističov, máte dve možnosti. Prvou je začať si vyrábať čistiace prostriedky doma. Výhoda je tá, že presne viete, čo v ktorom produkte je; ale nie je to také jednoduché. Osobne som vyskúšala vytvoriť si bežný zero waste čistič na každodenné upratovanie, ktorý pozostáva z vody a octu, no nech som sa snažila akokoľvek, cez ten pach octu som sa jednoducho nevedela preniesť a neskutočne mi prekážal. Skúšala som prostriedok rozriediť, skúšala som esenciálne oleje, ale nič nepomohlo. A práve v momente, kedy som to po dlhom snažení vzdala a pomaly sa začala obzerať po možných alternatívach, nás oslovila značka ISOKOR s ponukou spolupráce. Dostali sme možnosť vyskúšať sedem ich produktov; a už rovno hovorím, že získali nového verného zákazníka.

ISOKOR Bohemia je česko-slovenská rodinná značka, ktorá sa sústredí na produkciu jedinečných čistiacich produktov, ktoré v sebe spájajú jednoduchosť a prírodné zloženie spolu s dlhodobým výskumom biotechnológií. Ich rada CLEANEE ECO obsahuje široký výber produktov na každodenné upratovanie a čistenie všetkých plôch v celej domácnosti. Produkty majú prírodné zloženie a neobsahujú žiadne nebezpečné a toxické látky, a sú šetrné k pokožke i prírode. Neobsahujú žiadne umelé arómy, parfumy alebo farbivá. Ich vegánske zloženie zaručuje aj to, že žiadna z látok alebo výsledný produkt neboli testované na zvieratách. Počas celého procesu produkcie i predaja dbajú na udržateľnosť, výroba je bezodpadová a produkty si môžete zakúpiť aj v bezobalovej verzii.
Rada CLEANEE ECO obsahuje viacero produktov; my sme mali možnosť vyskúšať čistič Home KUCHYNĚ, HOME KOUPELNY, čistiť na OKNA, na HRAČKY, čistič PET na odstránenie škvŕn a zápachu pri domácich zvieratách a hygienický sprej na ruky.

CLEANEE ECO HOME KUCHYNĚ

Aj u vás je kuchyňa miesto, kde je akýmsi zázrakom vždy neporiadok? Aj keď sa mi podarí dať ju do poriadku, príde čas obeda alebo večere, a opäť sú zvyšky jedla v dreze, horúcim lepkavým olejom je ošpliechaná polovica linky a na spotrebičoch sú odtlačky rúk a prstov po tom, čo ste ich otvárali a zatvárali. S tým všetkým si jednoducho poradí CLEANEE ECO Home čistič do kuchyne. Úprimne, nečakala som nejaké zázraky, pretože napríklad v stojane, kde mám nádobky s olejmi, alebo priamo na varnej doske, boli mastné plochy, s ktorými som sa už zmierila, že sa ich nezbavím. A bola som veľmi príjemne prekvapená, keď boli zrazu preč! Okrem odmasťovania povrchov vám čistiť pomôže aj pri leštení povrchov ako sú nerezové spotrebiče, očistí nábytok a ľahko si poradí so špinou na sklenených, drevených, kovových i plastových povrchoch. Je dokonca natoľko šetrný a bezpečný, že ho môžete používať aj na umývanie striekaného ovocia či umývanie riadu. Za mňa má jedno veľké plus a je to môj obľúbený prostriedok z celej rady.

CLEANEE ECO HOME KOUPELNY

Kúpeľňa je druhé miesto, ktoré má vo zvyku priťahovať špinu a nečistoty. Tie sa usadzujú na dlažbe a obkladoch, v umývadle, sprchovom kúte a vo vani, na batériách a kohútikoch, ale aj v odtokoch. V obchodoch nájdete desiatky čističov, ktoré sú špecializované na jeden druh povrchu, a často sú pri kontakte s pokožkou pomerne nebezpečné. CLEANEE ECO Home do kúpeľne si poradí s akoukoľvek špinou v kúpeľni — ja ho najradšej používam na vyčistenie a vyleštenie vodovodnej batérie, dôkladné prečistenie toalety, usadeniny na dne sprchového kúta alebo na zaschnuté kvapky vody na skle do sprchy. A vrelo ho odporúčam aj na čistenie okolia odtokov — práve okolo odtoku sa zvykne zadržiavať obrovské množstvo špiny, ktoré je nielen škaredé, ale po čase až smrdí. Stačia dve streknutia, počkať pár minút a miesto vydrhnúť; a bude ako nové!
Koupelna je jedno z míst, které je celkem fajn na úklid. Dá se uklidit rychle a když se poklidí veškeré drobnosti co se různě nechají ležet, naleští vana, zrcadla, umývadlo, tak z toho má člověk snad i dobrý pocit. Po velmi logickém nastříkání na ruku a tím otestování toho, co výrobek provede s pokožkou, jsem se s klidnou duší vrhnul na koupelnu. Forma ve spreji je super, čistil jsem s ním všechny možné povrchy a zákoutí a nečistoty mizí dost v pohodě. Naopak kůže z ruky neslezla, což je výborné, protože už tak nerad používám rukavice na úklid. Obzvláště bych ocenil, že CLEANEE ECO Home Koupelny má neutrální vůni. Drtivá většina takovýchto čistících prostředků vám kromě kůže usmaží i čichové buňky. Aspoň mě to tak přijde. Ale tento je výjimkou a úklid s ním je v tomto ohledu super.

CLEANEE ECO HOME OKNA

Čistenie okien nie je asi nikoho obľúbená záležitosť. Ale čistič na okná CLEANEE ECO vám prácu uľahčí — z okien odstráni zaschnuté kvapky po daždi, zvyšky prachu a rôznych nečistôt, nevytvára šmuhy a dokonale leští. Okrem okien je skvelý aj na zrkadlá, na ktorých zachováva dlhodobý lesk, ale aj na všetky sklenené povrchy ako sú dvierka spotrebičov (rúra alebo mikrovlnka), na sklenený digestor (ideálne v kombinácii s čističom do kuchyne, ktorý odstráni mastnotu, a čistič na okná plochu vyleští), na výklady, ale tiež na sklo do sprchového kúta.

CLEANEE ECO HOME NÁBYTEK

Hygienický čistič CLEANEE ECO na nábytok je novinkou v sortimente, no okamžite sa stane vašim verným pomocníkom v domácnosti. Je určený na čistenie všetkého nábytku — od jedálneho stola a stoličiek, cez kožené a koženkové sedačky, až po stoly v kancelárii. Pomáha odstraňovať prach a nečistoty, nábytok leští a vytvára mikrofilm, ktorý dlhodobo chráni pred vplyvom mikroorganizmov. Prekvapila ma jeho jemná vôňa — už na obale je uvedené, že má vôňu lesa, ktorá ale nie je až príliš výrazná; naopak, dodáva nábytku i celej miestnosti po upratovaní nádych čistoty.

CLEANEE ECO BABY HRAČKY

Pred malým dieťaťom neuchránite nič — a do úst sa budú snažiť dať všetko od hračiek až po dosku jedálneho stola. Preto je dôležité tieto plochy pravidelne čistiť, aby na nich nebola špina, prach a mikroorganizmy. Šetrný hygienický čistič, ktorý hĺbkovo vyčistí všetky umývateľné hračky, hrkálky, prebaľovací pult i podložku, detskú stoličku, stolík, postieľku i iný nábytok, či dokonca nočník, je si obľúbia všetci rodičia. Má 100 % prírodné zloženie a je bezpečný k pokožke i prírode, takže sa nemusíte báť, pri jeho používaní a môžete si byť istí, že vášmu dieťatku nijako neuškodia.
Ačkoliv text na zadní straně výrobku obsahuje varování, ať je uchováván mimo dosah dětí, tak jako každý správný rodič jsem ani já neodolal tomu, nechat ho otestovat přímo zdrojem znečištění hraček. Po prvotním krátkém vlastním testu se do úklidu pustily děti. Sen každého rodiče – děti, které si samy čistí hračky a pokojík. No, chvilku jim to vydrželo, ale úklidoví supermani se z nich nestali. Vypucovali pár hraček a musím uznat, že i hračky, které toho měly dost za sebou, vypadaly o něco více k světu. S ohledem na přírodní složení a neškodlivost, kterou jsem, jak jinak, otestoval na vlastní ruce, bych se určitě nebál CLEANEE ECO Baby Hračky použít prakticky na cokoliv, co se nachází v dětském pokoji. Třeba si, jako my, užijete trochu srandy u čištění hraček, nebo potom projedete i různé větší domečky a samotné boxy na hračky. Vše je po použití čisté, nemusíte se obávat toho, že na površích hraček ulpí nebezpečná chemie a skvělou výhodou je neutrální vůně.

CLEANEE ECO PET

Domáci maznáčikovia po sebe občas vedia zanechať peknú neplechu. Zvyšky potravy, zaschnuté stopy po tľapkách, nečistoty po hraní i rôzny nehody — na to všetko sa vám bude hodiť čistič CLEANEE ECO Pet. Ako všetky produkty od ISOKOR, aj tento prostriedok má výlučne prírodné zloženie, nebol testovaný na zvieratách a je bezpečný pre človeka, prírodu i, samozrejme, pre vášho maznáčika. Neobsahuje látky škodlivé pre dýchanie a nemá žiadnu pridanú vôňu. Či už máte doma psíka, mačku, škrečkov, rybičky, alebo aj andulky, hada alebo tarantulu — tento CLEANEE Eco Pet bude vašou záchranou na každý deň.
A opravdu záchranou na každý den může být. Zprvu jsem tento výrobek použil na takové ty “věčné nečistoty” co pes, nejčastěji na obložkách, zanechal a kterým se nechtělo moc dolů. No s CLEANEE ECO Pet to šlo dost v pohodě. Běžné denní nečistoty typu: příchod z venku, pes se napije, samozřejmě okape půl bytu a ještě to rozešlape, tak to je brnkačka. Co se mi velmi opět líbilo je, že se jedná o rozprašovač, takže lehké použití. Ještě více jsem ocenil neutrálnost vůně, kterou to zanechává nebo spíše nezanechává. Pes je tvor zvídavý a co mu voní, to očuchá a nezřídka i olíže. CLEANEE ECO Pet čistí a nezanechá vůni, která by psa nalákala. To se obzvláště mě líbí, protože co fakt nechci je, aby mi pes jazykem ojel půlku čerstvě vyčištěného bytu.

CLEANEE ECO BODY NA RUCE

Po minulom roku sme si už všetci zvykli používať dezinfekciu na ruky po vstupe i východe z akejkoľvek miestnosti i budovy, a pri akomkoľvek styku s cudzími osobami. ISOKOR má vo svojej ponuke aj hygienický antimikrobiálny sprej na ruky, ktorý dôkladne čistí a následne aj chráni pred nežiaducimi vplyvmi. Jeho výhody? Nevysušuje ako bežná dezinfekcia a má veľmi príjemnú jemnú vôňu, má prírodné a vegánske zloženie a je vhodný aj pre alergikov, atopikov i pre malé deti. Dostupný je v štyroch rôznych objemoch — v praktickom malom spreji, ktorý môžete nosiť v kabelke, batohu alebo aute, v spreji o objeme 500 ml, ktorý je skvelý doma na vyčistenie plôch, keď sa vrátite zvonku (ako sú kľučky, vypínače alebo mobil), ako náhradná litrová náplň na doplnenie malého i veľkého spreja, alebo vo výhodnom balení 5 litrov.

Prechod na prírodné a netestované čistiace produkty, ktoré neškodia životnému prostrediu, je krok, ktorý sa oplatí a ktorý neoľutujete. S prostriedkami od ISOKOR sa budete môcť tešiť čistému domovu každý deň. Vďaka tomu, že sa jednoducho používajú a sú efektívne, bude upratovanie zábavou a nie frustrujúcou povinnosťou. Určite mrknite na ich eshop — kde nájdete široký výber čistiacich prostriedkov, ale aj pracie prostriedky a odstraňovače škvŕn z oblečenia, prostriedok na riad i do umývačky riadu, odstraňovače vodného kameňa, čistič na gril a mnoho ďalšieho!