Sprievodca bezobalovými obchodmi — Bezobaláč v Zlíne

Priamo v centre Zlína sa nachádza Bezobaláč — útulná predajňa so širokým sortimentom, kde kúpite oveľa viac ako len potraviny na váhu alebo čapovanú drogériu.

Pred predajňou majú knihovničku a posedenie.
Dnes sa konečne dostávame k bezobalovému obchodu, ktorý je nám svojou polohou veľmi blízky — nachádza sa v Zlíne, kde obaja žijeme. Priamo v centre mesta sídli Bezobaláč, ktorý ale nie je iba obyčajnou bezobalovou predajňou. Okrem potravín alebo drogérie či dokonca pečiva si u nich môžete vymeniť knihu alebo kvetinku, konajú rôzne workshopy a pracujú na zaujímavých produktoch. Ale poďme na to postupne.

Drobná ukážka širokého sortimentu v Bezobaláči.

Kovová slamka je šikovnou pomôckou na doma i na cesty; a nevytvára zbytočný odpad.

Kde sa nachádza?

Bezobaláč nájdete priamo v strede Zlína, nad náměstím Práce, pri hoteloch Zlín a Garni — na náměstí T. G. Masaryka 2433. Sídla v tradičnej tehlovej budove (ale to nie je záchytný bod, lebo takýchto budov máme v Zlíne stovky) a knižnica, zelené stoličky a stolík a ich veľký sklenený výklad s nápisom vás budú vítať už z diaľky. Práve sklenený výklad je obrovskou výhodou, pretože celá predajňa je krásne presvetlená a pôsobí vzdušne.
Ak by sme mali jedným slovom opísať Bezobaláč, tak by sme vybrali krásny. Všetko na ňom lahodí oku. Drevené regály, sklenené dózy, veľké vedrá s potravinami, pri ktorých je ťažko nevziať ich domov celé. Obchodík pôsobí veľmi útulne a zorganizovane, a rýchlo v ňom nájdete presne to, čo hľadáte. Sú samoobslužnou predajňou — takže vy sami si naberiete to, čo chcete. Ale nemusíte mať obavy, milá obsluha vám so všetkým rada pomôže a ukáže, ako na to.

Čaje a bylinky — odsypať si môžete presne toľko, koľko potrebujete.

V Bezobaláči nechýbajú ani sladké dobroty.

Sortiment

Na to, aká je predajňa “malá” (i keď sme navštívili už aj menšie obchodíky), tak ich sortiment je skutočne veľmi bohatý. Kúpite u nich:

 • ryžu, cestoviny všetkých druhov i múk, bulgur a kuskus;
 • strukoviny — fazuľu, šošovicu, hrach, cícer a mungo;
 • múky — pšeničnú, špaldovú, kukuričnú, ryžovú, kokosovú, makovú a ďalšie;
 • obilniny — ovos, pšenicu, proso, pohánku, quinou, špaldu alebo žito;
 • vločky, kaše a müsli;
 • orechy, semienka a sušené ovocie;
 • čaje (asi všetky druhy, aké vám len napadnú), kávu, kakao, pivo, šťavy a limonádu;
 • oleje, ocot, soľ, škrob, droždie, koreniny a bylinky od výmyslu sveta;
 • džemy, lekvár a med, sterilizovanú zeleninu, kečup, a ďalšie;
 • sušienky, piškóty, čokoládu, tyčinky a ďalšie sladké i slané dobroty.

Čistiace a pracie prostriedky si môžete načapovať do vlastnej nádoby.

Vždy čerstvé, mäkké, voňavé a poctivo upečené.
Z čerstvých potravín majú pečivo, čerstvé ovocie a zeleninu, vajíčka, maslo, mlieko i ich vegánske alternatívy, tofu a tempeh. Ale všetko je len v obmedzenom množstve a chodí k nim v rôzne dni, takže ak pôjdete na mliečka od Optimistic alebo domáce vajíčka, nákup si dopredu naplánujte na konkrétny deň.
Okrem potravín majú aj drogériu, kozmetiku a ekologické pomôcky do domácnosti, ako napríklad:

 • prací gél a prášok, aviváž, gél do umývačky, WC čistič a univerzálny čistič;
 • tuhé mydlá a šampóny, sprchové gély;
 • slamky, kefy, lufu, zubné kefky;
 • rôznu prírodnú kozmetiku — krémy, masážne kocky, dezodoranty, balzamy na pery a ďalšie.

Pri takejto ponuke mydiel si vyberie naozaj každý.

Viac než predajňa

Bezobaláč nie je len bezobalová predajňa. U nich nekúpite len šošovicu na váhu alebo čerstvý chlebík; ale naučia vás, ako priniesť udržateľnosť do svojho života.
Aktuálny a veľmi zaujímavý projekt je re-Dílna. Ich cieľom je využiť odpad a vytvoriť z neho krásne veci. Takým sú papierové obaly, v ktorých im chodia viaceré potraviny a je škoda ho vyhadzovať; preto z neho chcú vyrábať obaly na zošity, obálky, hry pre deti a ďalšie. A pomôcť im k tomu môžete i vy — tým, že prispejete na Darujme.cz, kde beží ich kampaň. Prispeli sme i my a už sa nevieme dočkať, kedy sa tento projekt naplno rozbehne! V rámci re-Učebna konajú rôzne akcie a workshopy — na kváskovanie, ekologické pranie či kompostovanie. A stíhajú aj akcie pre základné školy alebo prednášky pre firmy.

Kefy na riad, na fľaše, na umývanie zeleniny, na hrnce…
Spomedzi bezobalových predajní, ktoré sme doposiaľ mali možnosť navštíviť, je Bezobaláč jednoznačne jedna z našich najobľúbenejších. Radi sa do nej vraciame, lebo vieme, že vždy sa veselo porozprávame s obsluhou, domov odídeme s vynikajúcimi dobrotami, kvalitnými potravinami a poctivými výrobkami. Z nakupovania v Bezobaláči človek jednoducho musí mať dobrý pocit.

Adresa: nám. T. G. Masaryka 2433, Zlín

Kontakt: +420 608 808 215, zdravim@bezobalac.cz

Web: bezobalac.cz

Otváracia doba: Po — Pia: 10.00 — 18.00, So: 9.00 — 12.00

Sociálne siete: Facebook & Instagram

Aký bezobalový obchodík máme navštíviť najbližšie?