Ako nakupovať v bezobalových obchodoch

Nakupovanie v bezobalových obchodoch nie je žiadna veda, ale treba sa naň vopred pripraviť. Chystáte sa na váš prvý nákup? Priblížime vám, ako prebieha.

V bezobalovom obchode nie je nakupovanie povinnosťou — a stáva sa príjemnou zábavkou.
Bezobalové obchody milujeme! Je to veľmi jednoduchý, no veľmi efektívny spôsob, ako výrazne znížiť svoju spotrebu plastových obalov, a teda aj svoj negatívny dopad na životné prostredie. Okrem toho, takéto nakupovanie podporuje lokálnych výrobcov a pestovateľov (keďže mnohé potraviny v bezobalových obchodoch sú práve lokálne) a celkovo spomaľuje proces nakupovania. Nestretnete sa s ľuďmi, ktorí do seba narážajú nákupnými košíkmi a bijú sa o lacné veci z letáku. Stretnete sa so zaujímavými osobami, s ktorými sa môžete dať do reči, porozprávať sa môžete s majiteľmi bezobalov a inšpirujete sa v oblasti udržateľnosti. Pri takomto nakupovaní vládne pokoj.
V projekte SPRIEVODCA BEZOBALOVÝMI OBCHODMI vám postupne predstavujeme bezobalové obchody v Čechách a na Slovensku. Našim cieľom je nielen vás navigovať, ako sa do predajne dostanete, ako je to s hromadnou dopravou a parkovaním, ale vám aj predstaviť ich sortiment, podeliť sa o naše dojmy z návštevy a vyzdvihnúť, čo sa nám u nich páčilo či nepáčilo. Vďaka tomu budete vedieť všetko potrebné pred prvou návštevou.
Idete do bezobalového obchodu úplne prvý krát a neviete, čo od toho očakávať? Vôbec nemusíte mať obavy. Povieme vám, ako to v takejto predajni chodí a ako sa na nákup pripraviť.

Používanie vlastných nádob má výhodu v tom, že už doma vidíte, čo sa vám míňa a potrebujete to dokúpiť.

Čo si priniesť z domu

Ako je už z názvu jasné — bezobalový obchod je bezobalový. Potraviny ako je múka, cestoviny, cukor, ale i káva, cereálie a sladkosti; to všetko sa predáva bez obalu.
Väčšina bezobalových obchodov má k dispozícii sklenené zavarovacie poháre rôznych veľkostí alebo papierové vrecká. No tých nie je dostatok, preto je dobré na nákup sa pripraviť. Z domu si preto vezmite:

  • sklenené alebo plastové dózy — tie, ktoré používate doma na uskladnenie potravín alebo na obedy; najlepšie je vziať so sebou dózu, v ktorej danú potravinu i doma bežne máte a nemusíte potom už nič presypovať;
  • zavarovacie fľaše — na oriešky, koreniny, čaje a sladkosti, ale aj na potraviny, ktoré ste ešte nikdy nechutnali, a do malého sklíčka si odsypete len trošku na otestovanie;
  • látkové vrecká — v batohu alebo taške vám zaberú najmenej miesta a ľahko sa používajú pri násypných nádobách na kupovanie ryže, cestovín alebo strukovín;
  • látkovú vreckovku — menšia vám poslúži, keď si budete chcieť kúpiť tuhé mydlo alebo šampón, a väčšia, ak budete chcieť chlebík a pečivo.
Bezobalové nakupovanie má niekoľko výhod — kúpite len toľko, koľko chcete, potrebujete a využijete, a použiť môžete priamo obaly, ktoré používate i doma. Vďaka tomu budete vedieť, čo sa vám míňa a čo potrebujete dokúpiť, čím sa vyhnete kupovaniu zbytočností.

Váha so stojanom plným naberačiek rôznych veľkostí.

Do vlastnej nádoby si nasypete presne toľko, koľko potrebujete.

Ako to v bezobalovom obchode funguje

Sú dva druhy bezobalových obchodov. Väčšina z nich je samoobslužná, teda vy sami si do vlastných dóz nasypete, koľko potrebujete. Personál je, samozrejme, ochotní vám kedykoľvek pomôcť a poradiť. Sú aj predajne, kde vám do dóz nasypú potraviny oni, no je ich minimum — a aj v našom sprievodcovi uvidíte poznámku, či vás v predajni obsluhuje personál (pri samoobslužných predajniach neuvádzame nič).
Systém nakupovania je jednoduchý:

  1. položíte svoju nádobu na váhu, aby ste zistili jej hmotnosť,
  2. do nádoby nasypete produkt, ktorý si chcete kúpiť,
  3. nádobu opäť odvážite,
  4. od hmotnosti odpočítate váhu nádoby.
Niektoré predajne majú vo váhe zabudovaný aj štítkovač — teda po odvážení nádoby dostanete lístok s hmotnosťou, a pri vážení produktu dostanete druhý štítok. Pri pokladni vám oskenujú oba čiarové kódy, aby odpočítali hmotnosť obalu. Iné váhy fungujú iba na princípe vynulovania — teda pri vážení nádoby váhu vynulujete, a váha počíta už len hmotnosť potraviny. Niektoré predajne používajú pri zaznamenávaní produktu vlastné kódy (teda každej potravine je pridelený krátky unikátny kód), v iných pri pokladni nahlásite len názov.

Malý nákup na doplnenie zásob za pár minút. Bez zbytočného plastu.
Ak stále len zbierate odvahu a nakupovanie v bezobalových obchodoch odkladáte, tak skutočne nemusíte mať strach. Personál v každej predajni je pripravený na oboznámenie každého zákazníka, ktorý k nim ide nakupovať prvýkrát. So všetkým vám radi pomôžu, vysvetlia vám, ako to u nich funguje a poradia vám, ako ovládať ich násypné nádoby či váhu.
Máte bezobalový obchod vo svojom meste? Tak ho neváhajte navštíviť. Do tašky si pribaľte dózy, vrecká a sklíčka, a rýchlo zistíte, že z takéhoto nakupovania budete mať skvelý pocit. A poďakuje sa vám aj naša príroda.