Sprievodca bezobalovými obchodmi — Prostějov: Bez Obalu v srdci Hané

Ďalšia bezobalová predajňa, ktorú vám v sprievodcovi ukážeme, je Bez Obalu v srdci Hané, ktorá sídli v Prostějově. Ako sa nám počas návštevy páčila? Aký majú sortiment a oplatí sa k nim zavítať?

Veľký výklad dnu prináša slnečné lúče. A vďaka zelenej stene pod ním obchodík určite neminiete.

Bez Obalu v srdci Hané — Prostějov

Pri mapovaní bezobalových obchodov na Morave sme nemohli nevynechať ani Prostějov. V tomto menšom, no veľmi peknom mestečku sídli obchodík Bez Obalu v srdci Hané. Nachádza sa na ulici Hlaváčkovo nám. 4177/2a — oproti Národnímu domu a Městskému divadlu. Opäť sa zase nachádzame veľmi blízko historického centra — len pár metrov odtiaľto je Náměstí T. G. Masaryka, Zámek Prostějov či Smetanovy sady, ale aj obchodné centrum Zlatá Brána.
Stačí vojsť do jednej z bočných uličiek; a nemôžete si nevšimnúť žiarivo zelenú stenu pod výkladom, ktorá hneď priláka pozornosť. Už veľký názov Bez Obalu naznačuje, že sa jedná o bezobalový obchodík. Veľká kovová mreža síce slúži pre zvýšenie bezpečnosti, keď je predajňa zatvorená, no keď nie je úplne vytiahnutá, nepôsobí veľmi lákavo. No čierne kriedové tabule s aktuálnou ponukou čerstvého pečiva či trvanlivých produktov vás presvedčia vojsť dnu.
Vďaka rovnakým skleneným dózam pôsobí predajňa veľmi upratane a zorganizovane. Každá nádoba má na sebe čierne štítok s názvom a cenou, ale aj zemou pôvodu.

Sortiment

Predajňa je veľká tak akurát. Pôsobí útulne a domácky, no ak by naraz bolo dnu viacero ľudí, nakupovanie je už o čosi komplikovanejšie. Regály sú ale pomerne prehľadné a vďaka veľkým nápisom na známych, často používaných sklenených dózach rýchlo nájdete presne to, čo hľadáte. Produkty sú usporiadané do rôznych kategórií pre zvýšenie ľahkej orientácie, no chýbajú nejaké väčšie tabuľky, ktoré by vás navigovali, ktorá sekcia je kde.
Výber ale majú naozaj veľmi široký. A to nie len ten klasický základ, ktorý majú na takmer všetkých bezobalových predajniach — ale kúpite tu aj rôzne lákavé, a hlavne lokálne maškrty a dobroty. A veľké plus im dávame aj za prehľadný zoznam celého sortimentu, ktorý majú na svojom webe — vrátane pôvodu krajiny, odkiaľ danú potravinu berú.
Na ich regáloch nájdete:

  • široký výber múky — vrátanie kukuričnej, ryžovej, čirokovej, kokosovej či žitnej;
  • cestoviny a ryžu, strukoviny a obilniny;
  • raňajkové kaše, cereálie a kukuričné lupienky;
  • semienka, orechy (aj máčané v čokoláde), sušené ovocie;
  • čokoláda, RAW ovocné tyčinky, cukríky, sušienky, perníčky, piškóty;
  • chipsy a slané pochutiny vyrábané v ČR, kukuricu na popcorn;
  • čaj, kávu, karob, kakao, cukor, soľ,
  • sušené bylinky, koreniny, olej a ocot.
Mliečne výrobky vyrába Farma Kozí Hrádek, ktorá sídli neďaleko Nového Jičína a Hranic na Moravě. Čerstvé ovocie a zeleninu berú z Kréty. Na tomto ostrove sú ideálne podmienky pre pestovanie aj citrusových plodov či avokáda.
V chladničke majú rôzne mliečne výrobky v skle — jogurty biele i ochutené, a aj z kozieho mlieka, tvaroh, smotanu, čerstvé mlieko, jogurtové mlieko, kefír a syry. Majú aj čerstvé vajíčka a je to jedna v mála predajní, kde sme zazreli aj mäsové výrobky ako párky, masť, tlačenku či paštétu.
Taktiež berú čerstvé ovocie a zeleninu z Kréty — a kúpite u nich jablká, pomaranče, citróny, papriku, uhorky, paradajky či avokádo. Dostupnosť mliečnych a mäsových výrobkov či ovocia a zeleniny závisí jednak na sezóne, ale aj na dni, kedy ich navštívite, takže odporúčame si ju vopred zistiť a kontaktovať ich pred nákupom.
Z drogérie majú veľmi známy stojan s produktami od Tierra Verde — kde si môžete načapovať prací gél, aviváž, gél na umývanie riadu a gél do umývačky, WC čistič či univerzálny čistič. Prírodnú kozmetiku berú od ANELA — českej značky so širokým výberom produktov starostlivosti o pleť i telo, a majú aj tuhé mydlá a šampóny od naturinka. Z ekologických pomôcok do domácnosti majú zubné kefky, kefy na riad, lufu, látkové utierky či konjac hubky.
Malá ukážka výberu obilnín a cestovín. Možno si všimnete, že za mnohými dózami sa skrýva ďalšia — vďaka tomu je na predajni vždy dostatočná zásoba a môže nakupovať i viac zákazníkov naraz.
Čapovanie drogérie je jednoduché — stačí si doniesť vlastnú nádobu, otočiť kohútikom a odliať si presne toľko, koľko potrebujete. Nájdete tu aj produkty od českých ANELA alebo naturinka, ktoré sa sústredia na prírodnú kozmetiku.
Chuť na sladké alebo čosi slané? Máte z čoho vyberať! Naberiete si tu rôzne sušienky, perníčky, čoko-kokosky alebo piškóty, ale aj chipsy dochutené rôznym korením či kukuricu na popcorn. A nechýba ani čokoláda!
Bez Obalu v srdci Hané je predajňa, kde sa budete radi vracať. Pôsobí útulne a lákavo, a milá obsluha vám nielen rada pomôže s naberaním potravín, ale aj poradí s výberom. Takže ak budete mať cestu okolo, určite si do tašky prihoďte jednu či dve dózičky alebo nádoby — nebudete chcieť odísť len tak na prázdno!

Adresa: Hlaváčkovo nám 4177/2a, Prostějov

Kontakt: bezobaluprostejov@seznam.cz

Web: bezobal.cz

Otváracia doba: St-Pia: 09.00-12.00 & 12.30-17.00, So: 09.00-11.00

Sociálne siete: Facebook

Viete, ktorá predajňa v okolí nám ešte chýba a zavítame do nej najbližšie?