Sprievodca bezobalovými obchodmi — Přerov: Bez Obalu

V tejto časti série spoločne navštívime bezobalový obchod v Přerove — a zameriame sa na to, aký majú sortiment, čím je predajňa výnimočná a či sa oplatí sem zájsť na nákup.

Veľký názov spolu so zeleným kolibríkom vidieť už z diaľky. Pekne sa vynímajú na oranžovej stene a lákajú pozornosť.

BezObalu — Přerov

Kde nájdete bezobalový obchod v Přerově? Presne na pol ceste medzi Autobusovou a železničnou stanicou a obchodným centrom Galerie — na ulici Čechova 949/25. Je to pomerne rušná ulica, takže ak prídete autom a budete chcieť zaparkovať pozdĺž budovy, tak si dávajte pozor na okoloidúce autá. S parkovaním celkovo nie je veľký problém a ak by miesta pred predajňou boli obsadené, môžete auto nechať v ktorejkoľvek z bočných uličiek. A priamo oproti je aj veľmi pekný Park nám. Svobody, kde si počas pekného dňa môžete posedieť a stráviť tu pár minút.
BezObalu má vo svojom logu pekného zeleného kolibríka a mottom je “Dělám, co můžu”. Tieto tri slová motivujú k zmene k lepšiemu a prinútia zamyslieť sa nad tým, čo pre lepší svet robí každý z nás. Každý má iné možnosti, no spoločnou snahou môžeme spraviť veľké pozitívny rozdiel a naša Zem sa nám poďakuje. Pod veľkým nápisom na čele budovy nájdete aj kriedové tabule — na jednej je rozpis, akú zeleninu si môžete objednať od lokálneho dodávateľa a druhá pripomenie, čo vám doma možno chýba. A určite sa zamyslite aj na odkazom pod zoznamom.
Masívne drevené regály vytvárajú z obchodíku veľmi útulné miesto, akoby ste prišli po potraviny do vlastnej špajze. Všetko je prehľadne a logicky zoradené a každá sekcia je viditeľne označená.

Sortiment

Aj bezobalový obchod v Přerově má veľmi prehľadný web s eshopom — potraviny si viete objednať aj z pohodlia domova a buď im na predajňu donesiete vlastné nádoby, do ktorých vám tovar navážia, alebo vám ho pripravia do sklenených dózičiek, ktoré majú k dispozícii. Vďaka webu si môžete nákup aj dopredu naplánovať, zistiť, čo majú k dispozícii a možno vás zaujme aj niečo zo sekcie “Zachraň jídlo”, kde ponúkajú potraviny po dátume spotreby, ktorým ale nič nie je, a snažia sa tak zamedziť zbytočnému plytvaniu jedlom.
BezObalu má pomerne veľké priestory a široký výber potravín. Snažia sa brať od lokálnych a regionálnych dodávateľov — a kúpou takýchto výrobkov podporujete domáci trh. Regály majú logicky usporiadané a vďaka tabuľkám sa v nich rýchlo zorientujete.
Nakúpite u nich zo širokého výberu trvanlivých potravín ako sú:

 • múky (pšeničná múka je od českého dodávateľa), obilniny, cestoviny a ryžu;
 • strukoviny, sušené ovocie i zeleninu, orechy a semienka;
 • müsli, kukuričné lupienky;
 • ocot, olej a ghí, soľ (aj čiernu), cukor;
 • korenie a koreninové zmesi, bylinky, čaje, kávu a kakao;
 • čokoládu, cukríky, sójové suky, sušienky, raw tyčinky.
Objednať si u nich môžete aj ovocie a zeleninu — v utorok nahlásite, o čo by ste mali záujem, a po debničku si môžete prísť v piatok. V ponuke majú paradajky, baklažán, mandarínky, avokádo, citróny, mrkvu, repu, zemiaky a mnoho ďalšieho; alebo si môžete objednať celú debničku, ktorej obsah pre aktuálny týždeň nájdete na ich webe alebo na Facebookovej stránke.
Výrobky v chladničke sú čerstvé, z najlepších a najkvalitnejších surovín, vyrobené v Česku. A väčšina z nich je v sklenených obaloch.
Čerstvé mliečne výrobky berú od neďalekej farmy Statek Slížany a v chladničke mávajú biele i ovocné jogurty a čerstvé maslo (aj bylinkové), tvarohové dezerty, syry (čerstvý syr i parené nite). Objednať si u nich môžete aj vegánske sójové produkty od značky Soyka — rastlinné mlieko, smotanu, jogurty, kefír, tofu či tempeh.
Pozdĺž celej pravej steny obchodu nájdete čapovanú drogériu, prírodnú kozmetiku a rôzne ekologické výrobky do domácnosti. Medzi nimi sú napríklad:

 • gél na riad, octový čistič, gél do umývačky;
 • prací gél, prací prášok, aviváž, mydlá na škvrny;
 • tuhé mydlá a šampóny, kondicionér;
 • dezodoranty, balzamy na pery, krémy;
 • zubné kefky, bambusovú zubnú niť;
 • lufa, hubky na riad, kefy na umývanie riadu, hrnce i čistenie zeleniny;
 • rCUP, sklenené fľaše, slamky, voskové obaly.
Každá dóza má na kartóne napísaný názov a cenu. Je to jeden z mála obchodov, ktorý má ceny uvedené na 100 g a cena z kilogram je uvedená len ako doplňujúci údaj.
Či už chcete prejsť na ekologickejšiu domácnosť alebo je to už pre vás samozrejmosť, v BezObalu kúpite všetko, na čo si len spomeniete. Ich výber je skutočne veľmi široký.
Jedna z vecí, ktorá sa nám na predajni veľmi páčila, boli zverejnené mená ľudí, ktorí prispeli k chodu BezObalu. Na veľkej kriedovej tabuli za pultom sú vymenovaní tí, ktorí sa zaslúžili o to, že má Přerov vlastný bezobalový obchodík; a aj nad regálmi s potravinami nájdete sponzorov. Je krásne vidieť, že si vedenie obchodu váži ľudí, ktorí ich podporujú. Táto vďaka sa prejavuje aj na celkovom prístupe — a počas nákupu sa môžete porozprávať s milou obsluhou, ktorá vám rada pomôže s výberom a naberaním. O to je potom nakupovanie príjemnejšie.

Adresa: Čechova 949/25, Přerov

Kontakt: kolibrici@bezobaluprerov.cz

Web: bezobaluprerov.cz

Otváracia doba: Po-Pi: 13.00-18.00

Sociálne siete: Facebook & Instagram

Ako sa vám páčila táto návšteva?