Sprievodca bezobalovými obchodmi — Slavkov u Brna: Dokola

Vlastný bezobalový obchod má aj Slavkov u Brna. Predajňa Dokola vás možno prekvapí malými priestormi, ale určite aj širokým výberom potravín a dobrôt.

Vstup do predajne zdobí pekná drevená tabuľa s logom obchodu. Veľký výklad prináša dnu slnečné svetlo.

Dokola — Slavkov u Brna

Slavkov je pomerne malé mesto, ktoré sa nachádza asi pätnásť kilometrov od Brna a je to posledná predajňa, ktorú sme navštívili pri našom okruhu naprieč Moravou. Prekvapivé je, že mnoho väčších miest nemám svoj bezobalový obchod, no o to viac pekný je fakt, že v Slavkove už päť rokov funguje Dokola. Je to najmenší obchodík, aký sme doposiaľ navštívili. Nájdete ho na ulici Husova 58, neďaleko Zámku a Zámockej záhrady.
Čo sa dostupnosti týka, zaparkovať môžete priamo pred budovou. Parkovisko, ktoré vedie popri rade budov naproti je dostatočne veľké a nemali by sme mať problém nájsť tu aspoň jedno voľné miesto. Ak sa rozhodnete prísť autobusom, zastávka hromadnej dopravy je necelých sto metrov odtiaľto.
Prehľadné dózy s potravinami idú doslova až po strop. Na malý priestor majú ale veľmi široký a bohatý výber z mnohých kategórií.

Sortiment

Obchodík je skutočne veľmi maličký. Tak malý, že dnu môžu nakupovať dva, maximálne tak traja ľudia, no to už do seba narážajú a prekážajú si. Malý priestor je ale veľmi efektívne a šikovne využitý a regály s potravinami idú doslova až po strop.
V Dokola prídu na svoje hlavne všetci milovníci sladkých a slaných maškŕt. Zatiaľ čo v iných obchodoch sú len doplnkovým tovarom, tu sú hlavnou hviezdou. Výber sušeného ovocia, cukríkov, orechov v čokoláde a ďalšieho je naozaj obrovský; až nebudete vedieť, kam skôr pozerať a z čoho si vybrať.
No samozrejme, sladkosti nie je to jediné, čo tu kúpite. V sortimente majú:

  • široký výber pšeničných i bezlepkových múk,
  • cestoviny (i bezlepkové), obilniny, ryžu, strukoviny,
  • sušené ovocie od výmyslu sveta, orechy i orechy v čokoláde či inak dochutené, semienka,
  • vločky, müsli, ovsené kaše,
  • ocot, oleje, soľ, prísady na pečenie,
  • obrovský výber korenín a sušených byliniek,
  • čaje a kávu.
V praktickom stojane nájdete čapovanú drogériu od značky Yellow & Blue. Do vlastnej nádoby si vďaka kohútiku odlejete požadované množstvo. Výber čerstvých mliečnych výrobkov je ale limitovaný viac-menej len na syry.
Z drogérie u nich kúpite:

  • aviváž, tekutý prací prostriedok,
  • gél i soľ do umývačky, gél na riad,
  • WC čistič, puer, zmäkčovač vody.

Z kozmetiky si tu môžete načapovať z troch druhov tekutých šampónov.

Vzhľadom na priestory je z čoho vyberať aj čo sa týka rôznych ekologických pomôcok do domácnosti — majú sklenené dózy, sieťovky, plátenky, kefu na riad, utierky, zubné kefky či slamky. V predajni majú aj menšiu chladničku, kde si môžete vybrať z mliečnych výrobkov, konkrétne rôznych syrov na váhu, ale i z výrobkov ako je nakladaný hermelín alebo utopenci, oboje v skle.
Vegánske náhrady mliečnych či mäsových výrobkov nemajú, rovnako ako ani ovocie, zeleninu alebo pečivo.
Na stene pri vstupe nájdete zoznam múk, ktorú v Dokola kúpite — a to i múky, ktoré nie sú len tak dostupné. Na druhej fotografii môžete vidieť ich výber čajov, a to tento regál nie je všetko. Čaje sú kvalitné a so špecifickým zameraním.
Orechy v čokoláde vyzerajú veľmi lákavo. My sme ochutnali pekanové orechy v škorici a soli, a boli vynikajúce! V ponuke majú aj rôozne druhy sušeného ovocia. Na opačnej strane predajne majú malý kútik s eko pomôckami do domácnosti.
Počas našej návštevy sme sa krátko rozprávali aj s majiteľom Dokola. Jeho práca je pomerne náročná — väčšinu času je v obchode sám, a okrem toho je predajňa aj výdajným miesto Zásilkovny. Kvôli tomu je tu i počas dňa pomerne rušno a každých pár minút dnu niekto vojde. No málokto odchádza len s doručeným balíčkom. Stačí ochutnať nejakú maškrtu, ktorú vám pán odporučí, a hneď si budete chcieť domov odniesť celé vrecúško.
Dokola má byť ako vaša špajza. Vojdete dnu a siahnete po niečom, čo potrebujete, niečom, čo vám chutilo, ale aj po nejakej dobrote, na ktorú máte práve chuť. Výber je obrovský a len máločo sú nezdravé veci. Väčšinu dóz zaberajú orechy v čokoláde, karameli, jogurte, v tiramisu poleve, údené mandle, Wasabi arašidy, liofilizované ovocie, zeleninové chipsy či kokosové hrudky. A to nie je ani zďaleka ani polovica toho, čo tu majú.
Ak teda bývate niekde nablízku alebo budete mať cez Slavkov cestu, určite odporúčame sa tu zastaviť. Ochutnať sladkú či slanú maličkosť, o ktorej sa vám ani nesnívalo, vziať si maškrty na cestu i sa porozprávať s majiteľom, ktorý rád zdieľa svoje zaujímavé príbehy a poznatky.

Adresa: Husova 58, Slavkov u Brna

Kontakt: rostislav.vizina@gmail.com

Web:

Otváracia doba: Po, Ut, Št, Pi: 09.00-17.00, St: 09.00-18.00

Sociálne siete: Facebook

V ďalšej časti sa už presunieme na Slovensko — uhádnete, do ktorého mesta?