Testujeme vegánske alternatívy: Jogurty a dezerty od ALPRO

Otestovali sme ďalšie vegánske produkty — tentoraz prišli na rad rastlinné jogurty a dezerty od belgickej spoločnosti Alpro. V článku vám povieme, čo si o nich myslíme.

Absolutely mandľový, sójový jahodový a Absolutely kokosový s malinami.
Alpro je jedna z našich obľúbených značiek, ktoré sa sústredia na predaj rastlinných alternatív mliek a jogurtov. Cenovo sa ich produkty môžu niekomu zdať drahšie (ak ich porovnáme napríklad s produktami vlastnej značky Kauflandu), no naozaj sa to oplatí. Už po prvom ochutnaní pocítite, že v Alpro naozaj vedia, čo robia. A že to robia poctivo a kvalitne.
Alpro je belgická spoločnosť, ktorá spadá pod Danone. Svoje produkty vyrábajú vo Francúzsku, Spojenom kráľovstve a Belgicku a sústredia sa primárne na európsky trh. Vyrábajú rastlinné mlieka — sójové, ovsené, mandľové alebo ryžové; niektoré sú aj s príchuťou ako je čokoláda, vanilka alebo banán. Na mlieka sa ale v tomto článku sústrediť nebudeme; a pozrieme sa na ich alternatívy jogurtov a mliečnych dezertov. V tejto kategórii je z čoho vyberať.

Sójový, mandľový a kokosový jogurt, všetky vo veľkom balení 500 g. Zdroj obrázkov: alpro.com.

Biele neochutené jogurty

Majú až 500 gramov a sú dostupné tri varianty — kokosový, mandľový a sójový, ktorý kúpite aj v menšom balení o 150 g. Sójový je taký obyčajný, základný, ktorý sa hodí úplne na všetko; mandľový má trochu jemnejšiu chuť a krémovú konzistenciu. No a kokosový sa skôr hodí do ľahkých letných jedál, v ktorých jeho chuť a vôňa pekne vynikne. Ale aj mandľový a kokosový v sebe obsahujú aj sójový jogurt.
Sú skvelým základom do všetkého. Ak máte obľúbené jedlá, ktoré vyžadujú jogurt, tak jeden z týchto troch bude jasnou voľbou. Najčastejšie asi sójový, pretože má veľmi neutrálnu chuť; na rozdiel od mandľového, ktorý sa hodí skôr na raňajky k ovociu a granole vďaka svojej jemne sladkej chuti. Kokosový je tiež veľmi dobrý a nájde svoje využitie či už sám o sebe alebo na ozvláštnenie koláčov a dezertov.

Ochutené ovocné sójové jogurty sú skvelé na raňajky i ako poobedňajšia pochúťka. Zdroj obrázkov: alpro.com.

Ochutené sójové jogurty

Okrem bielych sójových jogurtov ich nájdete aj ochutené rôznym ovocím. U nás je dostupný čučoriedkový, jahodový, malinovo-brusnicový a broskyňový, no vyrábajú aj rôzne iné príchute, ktoré sú dostupné v zahraničí. Je to napríklad višňový, jahodovo-banánový, ananásovo-marakujový, černicový, granátové jablko a ďalšie. Tak už len dúfame, že niektoré dorazia aj k nám, lebo višňový alebo černicový znejú ako skvelá chuť.
Ak sa ale vrátime k tým, ktoré sú dostupné aj u nás — za nás je najlepší čučoriedkový. Má veľmi výraznú chuť, no cítiť, že je zo skutočných čučoriedok a nie sú to len umelé arómy. Broskyňový je tesný runner-up a je dokonalý na leto, má osviežujúcu chuť a obsahuje aj kúsky broskyne. Malinovo-brusnicový sme u nás ešte nikdy nevideli, takže ho nemôžeme ohodnotiť, no ak ste ho už ochutnali, svoj názor nám určite napíšte do komentárov!

Lahodné a doladené do dokonalosti — také je Alpro Absolutely. Zdroj obrázkov: alpro.com.

Absolutely

Alpro Absolutely je pomerne nová rada (teda aspoň u nás) — a pozostáva z ochutených kokosových alebo mandľových jogurtov. Kokosová rada sa celá nesie v tropickom duchu, ktorý vás prenesie na horúce letné dni pri mori. Tieto jogurty sú v troch príchutiach: biely, ananásový a malinový. Majú pomerne riedku konzistenciu, čo mňa osobne trošku prekvapilo — keďže napríklad kokosový krém je veľmi hustý, čakala som, že aj tieto jogurty budú pripomínať smotanové mliečne, no na skvelej chuti im to neškodí.
Našimi favoritmi sú ale Absolutely mandľové. Zatiaľ ich u nás predávajú len ako mandľový prírodný a slaný karamel, no dúfame, že príchute ešte rozšíria, lebo majú naozaj veľký potenciál. Mandľová chuť je v nich, samozrejme, veľmi príznačná, no o to sú lepšie a chutnejšie. A slaný karamel… Môžeme sa nad ním rozplývať až do konca článku, no ten musíte ochutnať. A neoľutujete, lebo je dokonalý. Za spomenutie stojí i to, že mandle, ktoré Alpro používa, sú zo Stredomoria, kde je dostatok zrážok a mandľové sady zavlažujú takmer bez ľudskej pomoci.

Ich chuť je takmer identická s mliečnymi alternatívami. Zdroj obrázkov: alpro.com.

Dezerty

Tie sú naše najobľúbenejšie. Ak by ich položili pred vás a nevedeli by ste, že sú zo sójového mlieka, nikdy by ste to nepoznali. Majú dokonalo krémovú, ľahkú a lahodnú chuť, a na jazyku sa rozplývajú. Vo väčšine obchodov ich kúpite vanilkové alebo čokoládové (tie odporúčam, sú úplná závislosť), ale napríklad v drogérii DM alebo na rôznych eshopoch ich predávajú aj karamelové, kokosové a tmavú čokoládu.
Novinkou, ktorá pulty obchodov obsadila len nedávno, je Pistáciová pena s čokoládou. A vau. I keď je cenovo veľmi dostupná, tak chutí veľmi luxusne. Ak milujete pistácie, tak túto penu si okamžite zamilujete. Je dokonalo ľahká a nadýchaná, má jemnú orieškovú chuť, a hustá čokoládová vrstva na dne ju perfektne dopĺňa. Vrstvy si môžete vychutnať každú zvlášť, no my odporúčame ich trošku premiešať, aby ste mali v každej lyžičke kúsok oboch. Rastlinnú penu vyrábajú aj mandľovú s čokoládou, a snáď je len otázkou času, kedy z eshopov príde aj do bežných supermarketov.
Ktorý produkt od Alpro je váš obľúbený?