Testujeme vegánske alternatívy: Syry od Violife / časť 02

Druhé pokračovanie série o vegánskych syroch, kde sa dozviete všetko potrebné od ich chute a konzistencie cez zloženie a výživové údaje až po využitie.
text: Berenika — fotografie: Berenika
Prvý článok o vegánskych syroch bol úspešný a sme radi, že sa vám páčil! Preto sme sa aj rozhodli pre jeho pokračovanie; a vytvoríme kompletný prehľad o vegánskych syroch, ktoré kúpite v našich supermarketoch alebo obchodoch so zdravou výživou.
Dnes budeme opäť hovoriť o syroch značky Violife. Táto grécka značka ponúka široký výber plátkových, strúhaných a natierateľných syrov alebo blokov, dochutených bylinkami, korením, ovocím alebo zeleninou. Do tohto pokračovania sme vybrali dva ďalšie syry dostupné aj v Čechách — plátky s príchuťou čedaru a nátierku s bylinkami.

Plátky s príchuťou čedaru

Violife u nás predáva tri druhy plátkových syrov — originál, mozzarellu a čedar, ktorý kupujem ja najčastejšie. Tým, že obsahuje paprikový extrakt a betakarotén má výraznú oranžovú farbu, chuť však nie je až tak odlišná od originálneho bloku. Keďže tento syr sa nerozpúšťa tak dobre ako napríklad strúhaná mozzarella, v teplých jedlách nemá široké využitie, ale plátky sú praktické a sú skvelé, ak chcete syr použiť do sendvičov alebo na chlebík.

ZLOŽENIE

Voda, kokosový olej, modifikovaný škrob*, škrob, morská soľ, aróma čedar, extrakt z olív, farbivá: paprikový extrakt, betakarotén, vitamín B12.

VÝŽIVOVÉ ÚDAJE NA 100 GRAMOV

Energia 1190 kJ/285 kcal Tuky 23 gramov Sacharidy 20 gramov Bielkoviny 0 gramov Soľ 2.3 gramov

CENA

60 Kč — 70 Kč

Nátierka s bylinkami

U nás kúpite nátierku buď obyčajnú alebo s bylinkami, do iných krajín ju Violife distribuuje aj v príchuti čedaru alebo ochutenú pálivými papričkami. Je takmer na nerozoznanie od smotanových nátierok z kravského mlieka, má jemnú krémovú chuť a rozplýva sa na jazyku. Odporúčam túto ochutenú bylinkami — obsahuje bazalku, sušený cesnak a aj mleté slnečnicové semienka, ktoré spolu tvoria dokonalú kombináciu. Nátierka chutí skvele na akomkoľvek druhu pečiva či už sama alebo s čerstvou zeleninou. A ak siahnete po obyčajnej nátierke, tak sú môžete využiť aj na sladko (ale o tom niekedy nabudúce).

ZLOŽENIE

Voda, rastlinné oleje (kokosový slnečnicový a olivový), škrob, bazalka, mleté slnečnicové semienka, morská soľ, cukor, zemiaková kaša, sušený cesnak, extrakt z droždia, zahusťovadlo: celulóza, modifikovaný škrob*, antioxidant: výťažky z rozmarýnu, regulátor kyslosti (kyselina mliečna, kyselina citrónová), arómy, extrakt z olív, vitamín B12.

VÝŽIVOVÉ ÚDAJE NA 100 GRAMOV

Energia 1027 kJ/249 kcal Tuky 25 gramov Sacharidy 4.8 gramov Bielkoviny 0.7 gramov Soľ 1.1 gramov

CENA

60 Kč — 70 Kč

*neznamená geneticky modifikovaný
Aký syr je váš obľúbený?