EKO pranie — všetko, čo potrebujete vedieť

Správna starostlivosť je dôležitá, ak chceme, aby nám oblečenie dlho vydržalo. Nie každý spôsob prania je rovnaký; naučte sa prať s ohľadom na životné prostredie a pomôžete vašim obľúbeným kúskom i planéte.
text: Berenika — fotografie: Berenika & unsplash.com
Pranie je jednou z oblastí, na ktoré sa pri znižovaní produkcie odpadu, spotreby plastov alebo pri všeobecnom prechode na prírode prospešnejšie alternatívy akosi zabúda. Všetci zvykneme začínať v kúpeľni (aj ja sama som práve tam začala a naďalej to odporúčam všetkým, ktorý chcú so zero waste začať, ale nevedia kde) a postupne sa presunieme do kuchyne a nakupovania. Pranie však ostáva v úzadí, čo je dosť škoda, pretože je to jedno z najjednoduchších miest, kde môžete spraviť zmenu. A často ani nepocítite rozdiel.
Správna starostlivosť o oblečenie je kľúčová k tomu ak chceme, aby nám dlho vydržalo. Aj oblečenie, ktoré ste kupovali v reťazcoch s rýchlou módou vám môže vydržať roky — dôležité je správne sa oň starať. A platí to aj opačne — udržateľne a eticky vyrobené kúsky slow fashion značkami skončia v koši, ak ich nebudete prať tak, ako sa má. Účinnou cestou ako to zabezpečiť je ekologické pranie, ktoré vám dôkladne vyčistí vaše obľúbené oblečenie, a zároveň nevytvára takú záťaž na životné prostredie.
Ako teda na to? Čo všetko potrebujete vedieť o EKO praní?

Vetranie

Niekedy stačí oblečenie len vyvetrať, nemusí hneď putovať do práčky. To, samozrejme, záleží na tom, o akých kúskoch oblečenia hovoríme — spodnú bielizeň alebo ponožky z hygienických dôvodov nosíme len raz; a tiež nutnosť prania závisí od toho, či je oblečenie špinavé alebo prepotené. Vo väčšine prípadov však stačí, že ho poriadne vyvetráte. Mamky sa síce hnevajú, keď vidia tričká a rifle naskladané na operadle stoličky, ale vetranie je najúčinnejší spôsob, ako znížiť intervaly medzi nutným praním. Najlepšie je oblečenie zavesiť priamo do okna, ak sa chcete vyhnúť zmäteným pohľadom susedov, tak postačí balkón, vešiak alebo dvere. Nechajte ho takto visieť minimálne hodinu.

Voľba pracieho prášku

Keď už príde čas na pranie, dôležitá je voľba správneho pracieho prášku — takého, ktorý je šetrný k prírode. V súčasnosti je už viacero značiek, ktoré sa zaoberajú produkciou ekologických pracích prostriedkov, preto je výber skutočne široký a aj cenovo dostupný. Vybrať si môžete buď prací prášok alebo prací gél. Za spomenutie stojí značka Jelen, od ktorej kúpite prací prášok s mydlovým základom (15 kilové balenie vydrží 300 dávok a stojí len 1000 Kč/40 €), slovenská značka PÁNBACH vyrába biologicky rozložiteľné pracie gély v skle, a mojim obľúbencom je prací gél z mydlových orechov od Tierra Verde, ktorý má pomarančovú vôňu.
Bežných škvŕn sa zbavíte odmočením oblečenia vo vode s trochou jedlej sódy, na tie odolnejšie vám pomôže žlčové mydlo (to však nie je vegánske). Ak chcete, aby biela bielizeň ostala biela alebo jej chcete bielosť prinavrátiť, do práčky môžete prisypať aj bieliaci prášok puer (ale pozor, ten sa aktivuje len pri teplotách vyšších ako 60 °C).

Naučte sa správne prať

Čítajte etikety na oblečení. Je to otrava a všetci na to zabúdame, ale môže vám to zachrániť oblečenie. Keď si domov prinesiete nový kúsok, ešte predtým, než ho hodíte do práčky na prvé opratie, venujte pár sekúnd etikete.

Šetrite vodou a energiou

Práčka spotrebuje rovnaké množstvo vody a elektriny bez ohľadu na to, či je v nej len jedna vec alebo je úplne plná. Preto je lepšie prať raz za čas jednu väčšiu várku ako hodiť do práčky štyri kúsky oblečenia.
A ak je to možné, perte na čo najnižších teplotách. Vedeli ste, že až 90 % spotrebovanej elektriny pri praní sa využije len na zahrievanie vody? Taktiež je dobré vedieť, že číslo uvedené na etikete neoznačuje odporúčanú teplotu vody, ale maximálnu teplotu vody, ktoré látka ešte unesie. Preto sa nebojte prať v studenej vode. Oblečenie bude čisté, krásne a voňavé. Pri vyšších teplotách ostaňte len pri praní spodnej bielizne a ponožiek, oblečenia na cvičenie alebo oblečenia a posteľných obliečok po prekonaní choroby.

Sušenie

Sušičky sú síce skvelá vec, ak chcete, aby bolo oblečenie rýchlo suché, teplé a príjemne mäkké, ale pre životné prostredie nie sú žiadna sláva. Spotrebujú obrovské množstvo energie; u mnohých sušičiek je to až päťkrát viac energie ako spotrebuje práčka (kvôli zahrievaniu). A takéto sušenie často nie je ideálne ani pre tkaninu, ktorej sa časté sušenie v sušičke znižuje pružnosť. Sušenie na vzduchu je najlepšou a najekologickejšou možnosťou — i keď to trvá dlhšie, je to zadarmo a nezaťažuje to planétu.
Ako periete oblečenie vy?