EKO pranie — všetko, čo potrebujete vedieť

Správna starostlivosť je dôležitá, ak chceme, aby nám oblečenie dlho vydržalo. Nie každý spôsob prania je rovnaký; naučte sa prať s ohľadom na životné prostredie a pomôžete vašim obľúbeným kúskom i planéte.
text: Berenika — fotografie: Berenika & unsplash.com
Pranie je jednou z oblastí, na ktoré sa pri znižovaní produkcie odpadu, spotreby plastov alebo pri všeobecnom prechode na prírode prospešnejšie alternatívy akosi zabúda. Všetci zvykneme začínať v kúpeľni (aj ja sama som práve tam začala a naďalej to odporúčam všetkým, ktorý chcú so zero waste začať, ale nevedia kde) a postupne sa presunieme do kuchyne a nakupovania. Pranie však ostáva v úzadí, čo je dosť škoda, pretože je to jedno z najjednoduchších miest, kde môžete spraviť zmenu. A často ani nepocítite rozdiel.
Správna starostlivosť o oblečenie je kľúčová k tomu ak chceme, aby nám dlho vydržalo. Aj oblečenie, ktoré ste kupovali v reťazcoch s rýchlou módou vám môže vydržať roky — dôležité je správne sa oň starať. A platí to aj opačne — udržateľne a eticky vyrobené kúsky slow fashion značkami skončia v koši, ak ich nebudete prať tak, ako sa má. Účinnou cestou ako to zabezpečiť je ekologické pranie, ktoré vám dôkladne vyčistí vaše obľúbené oblečenie, a zároveň nevytvára takú záťaž na životné prostredie.
Ako teda na to? Čo všetko potrebujete vedieť o EKO praní?

Vetranie

Niekedy stačí oblečenie len vyvetrať, nemusí hneď putovať do práčky. To, samozrejme, záleží na tom, o akých kúskoch oblečenia hovoríme — spodnú bielizeň alebo ponožky z hygienických dôvodov nosíme len raz; a tiež nutnosť prania závisí od toho, či je oblečenie špinavé alebo prepotené. Vo väčšine prípadov však stačí, že ho poriadne vyvetráte. Mamky sa síce hnevajú, keď vidia tričká a rifle naskladané na operadle stoličky, ale vetranie je najúčinnejší spôsob, ako znížiť intervaly medzi nutným praním. Najlepšie je oblečenie zavesiť priamo do okna, ak sa chcete vyhnúť zmäteným pohľadom susedov, tak postačí balkón, vešiak alebo dvere. Nechajte ho takto visieť minimálne hodinu.

Voľba pracieho prášku

Keď už príde čas na pranie, dôležitá je voľba správneho pracieho prášku — takého, ktorý je šetrný k prírode. V súčasnosti je už viacero značiek, ktoré sa zaoberajú produkciou ekologických pracích prostriedkov, preto je výber skutočne široký a aj cenovo dostupný. Vybrať si môžete buď prací prášok alebo prací gél. Za spomenutie stojí značka Jelen, od ktorej kúpite prací prášok s mydlovým základom (15 kilové balenie vydrží 300 dávok a stojí len 1000 Kč/40 €), slovenská značka PÁNBACH vyrába biologicky rozložiteľné pracie gély v skle, a mojim obľúbencom je prací gél z mydlových orechov od Tierra Verde, ktorý má pomarančovú vôňu.
Bežných škvŕn sa zbavíte odmočením oblečenia vo vode s trochou jedlej sódy, na tie odolnejšie vám pomôže žlčové mydlo (to však nie je vegánske). Ak chcete, aby biela bielizeň ostala biela alebo jej chcete bielosť prinavrátiť, do práčky môžete prisypať aj bieliaci prášok puer (ale pozor, ten sa aktivuje len pri teplotách vyšších ako 60 °C).

Naučte sa správne prať

Čítajte etikety na oblečení. Je to otrava a všetci na to zabúdame, ale môže vám to zachrániť oblečenie. Keď si domov prinesiete nový kúsok, ešte predtým, než ho hodíte do práčky na prvé opratie, venujte pár sekúnd etikete.

Šetrite vodou a energiou

Práčka spotrebuje rovnaké množstvo vody a elektriny bez ohľadu na to, či je v nej len jedna vec alebo je úplne plná. Preto je lepšie prať raz za čas jednu väčšiu várku ako hodiť do práčky štyri kúsky oblečenia.
A ak je to možné, perte na čo najnižších teplotách. Vedeli ste, že až 90 % spotrebovanej elektriny pri praní sa využije len na zahrievanie vody? Taktiež je dobré vedieť, že číslo uvedené na etikete neoznačuje odporúčanú teplotu vody, ale maximálnu teplotu vody, ktoré látka ešte unesie. Preto sa nebojte prať v studenej vode. Oblečenie bude čisté, krásne a voňavé. Pri vyšších teplotách ostaňte len pri praní spodnej bielizne a ponožiek, oblečenia na cvičenie alebo oblečenia a posteľných obliečok po prekonaní choroby.

Sušenie

Sušičky sú síce skvelá vec, ak chcete, aby bolo oblečenie rýchlo suché, teplé a príjemne mäkké, ale pre životné prostredie nie sú žiadna sláva. Spotrebujú obrovské množstvo energie; u mnohých sušičiek je to až päťkrát viac energie ako spotrebuje práčka (kvôli zahrievaniu). A takéto sušenie často nie je ideálne ani pre tkaninu, ktorej sa časté sušenie v sušičke znižuje pružnosť. Sušenie na vzduchu je najlepšou a najekologickejšou možnosťou — i keď to trvá dlhšie, je to zadarmo a nezaťažuje to planétu.
Ako periete oblečenie vy?

6 komentárov

 • LIFE BY PAVLINA píše:

  Gel z mýdlových ořechů zní opravdu dobře! 🙂 Eko prací prostředky jsem nikdy nezkoušela, ale jsem této možnosti otevřená. 🙂

  • Lu píše:

   Gel z mýdlových ořechů je super 🙂 Ale je poměrně snadné a levné si prášek vyrobit doma ze sody. Ten používáme více než půl rok doma my a jsme maximálně spokojení 🙂

 • Dani píše:

  Ekologičtější varianty pracích prostředků nakupuji už dlouho. Mám ráda produkty Frosh, konkrétně aviváž s vůní bavlny. Nemyslím, že je aviváž must have, obejdu se bez ní, ale tuhle vůni já prostě zbožňuju! Prací gel jsem kupovala od FeelEco, Ecover, momentálně používám Lovelu, která není moc eko, ale je velmi šetrná a doporučovaná pro praní věcí pro miminka, aby se předešlo kožním problémům.
  Píšeš o tom, že bychom se o oblečení měli správě starat, aby nám dlouho vydrželo v dobrém stavu. To je podle mě zásadní problém, který se momentálně snažím řešit. 90% mého šatníku tvoří černé oblečení, které časem bledne a už to není hezké. Mám i oblečení bílé a to zase šedne a jelikož máme hodně tvrdou vodu, šedne o to rychleji. Neexistuje eko prostředek, který by toto účinně podpořil, spíše naopak. A budu upřímná, testuji prací gel, který je určen na černé prádlo – rozhodně nemá k ekologii ani trochu blízko, ale rozhodla jsem se to zkusit – protože co je horší: vyhazovat vybledlé oblečení, anebo prát v neeko pracím prostředku? Na skvrny používám žlučové mýdlo a jakýsi prostředek od FeelEco ve spreji, většinou žlučové mýdlo zabere. Peru na 30-40, samotné povlečení klidně na 60. A co se týče sušení, přiznám se bez mučení – do nového bytu jsme si pořídili sušičku. Není to ekologické. Ale šetří to mnoho času a energie, kterou lze věnovat něčemu nebo někomu jinému. Abych pravdu řekla, od té doby, co se mi narodilo miminko, jsem byla nucena přeházet si priority a chystám se o tom i napsat samostatný článek a budu potom ráda za připomínky nebo diskuzi.

  • Dani píše:

   A ještě malou poznámku k štítkům na oblečení a uvedenému doporučení, jak se o oblečení starat – kdybychom měli důkladně třídit oblečení podle toho, jak se má prát, tak bychom tu pračku možná nikdy nezaplnili, protože každý kus se může udržovat úplně jiným způsobem. Pokud teda například nenosíme oblečení pouze z bavlny a černé barvy, pak se to všechno hodí najedou do pračky a je to 🙂 Ale co když někdo nosí oblečení z různých materiálů a různých barev? Kdysi jsem třídila oblečení na bílé spodní prádlo, tmavé spodní prádlo – to jsem prala na vyšší teplotu. Pak oblečení na bílé, barevné a černé. A pak zvlášť ručníky a zvlášť povlečení. No to je dohromady opravdu hodně pracích cyklů. Teď už to dělím v podstatě jen bílá / tmavá a barevná / ručníky a utěrky / povlečení. I tak toho není málo 🙂 Nedejbože, kdybych to všechno měla ještě přirozeně sušit a pak žehlit 😀
   Nicméně nechci tady zpochybňovat snahu o ekologii, o které jsi se rozepsala, každá snaha a pokus o to udělat něco lépe jsou cenné! Tohle jsou jenom moje poznatky, přístup, momentální úhel pohledu. Člověk se učí, mění názory atd., Takže já jsem teď zrovna tady 🙂

 • Lu píše:

  Super článek, hlavně důležitý mi přijde podnět k větrání oblečení, které není nutné hned prát.

 • Domi píše:

  Akurát včera som premýšľala nad tým, ako by sme mohli prať ekologickejšie 😀 Neverím na náhody. Super tipy! čo sa týka prania na vyššej teplote, z toho som jednoznačne vinná a pritom je to tak jednoduchá zmena! Čo ale robím často miesto vetrania oblečenia (niekedy, samozrejme, aj to) je, že hodím viacero nazbieraných kúskov na 30° a 15 min len na taký preplach, keď mám pocit, že nepotrebujú vyslovene celý prací cyklus 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *