Testujeme vegánske alternatívy: Syry od Violife / časť 01

There are several brands of vegan cheeses on the market. However, choosing one that most closely resembles classic dairy cheese in consistency and taste is not always easy. The Greek brand Violife is a perfect example that vegan cheeses can also be tasty and affordable.
text: Berenica — photos: Berenica
Vegan charcuterie board with Violife cheeses.
A food that many people discourages from veganism, and which most of them start to miss after switching to a plant-based diet — cheese. There are dozens of types — hard, soft, aged, various flavors; and can be consumed alone or as part of sauces, spreads, savory foods and so on. Of course, the cheese is made from milk, so it’s not suitable for vegans (some cheeses are not even suitable for vegetarians). And if you don’t just want to give up the cheese, you have to look for alternatives.
However, finding vegan cheese that is easy to find, affordable, and especially similar in taste to “classic” cheese is not easy. And since we already have some experience with plant-based cheeses, today we will share with you our favourite brand and introduce you to some of their products.
Original flavour vegan cheese by Violife.

About the brand

Violife is a brand offering mainly plant-based cheeses that don’t contain lactose, gluten, soy, nuts, GMOs, stabilizers or cholesterol. They were founded thirty years ago in Thessaloniki, Greece, and today they import their products to more than fifty countries.
In their menu you will find sliced, grated, spreadable cheeses, but also blocks — in the taste of cheddar and mozzarella, flavoured with herbs, tomatoes, garlic, chilli or cranberries, “Greek” cheese or “Parmesan”. In addition, they also produce “​​chicken ham” in slices and a chocolate spread similar to nutella, but which is less sweet and contains less fat.

Our pick

Below we will show you three products that we fell in love with. Each is different — they have a different taste and are suitable for other dishes. Of course, there are many more cheeses in their offer, so if you would like a part two of the article, just let us know in the comments and we will show you other types of cheese from Violife.
Vegan cheese by Violife on a cracker.

Block original flavour

If you are looking for basic hard cheese, this is it. The taste and consistency are very reminiscent of a classic cheese like Eidam — it has a delicate, slightly salty taste. I haven’t eaten classic dairy cheese in over two years, but this is exactly the taste I remember. It’s suitable for everything from sandwiches to cheese sauces, as it melts very well. It consists of water, coconut oil and starch, contains their original mixture of flavorings and spices, and is also enriched with vitamin B12, which is especially necessary for vegans (and non-vegans).

INGREDIENTS

water, coconut oil, starch, modified starch*, sea salt, flavorings, olive extract, colour: beta-carotene, vitamin B12

NUTRITION DECLARATION PER 100 GRAMS

Energy 1130 kJ/270 kcal Fats 21 grams Carbohydrates 21 grams Protein 0 grams Salt 2.3 grams

THE PRICE

around 2-3 €

Vegan grilled cheese.

Grated mozzarella

Exactly as you can see on the packaging — this cheese is perfect for pizza. However, it’s an American style mozzarella; unlike Italian, which is soft and creamy, American mozzarella is more like a hard cheese with a mozzarella flavour. Compared to the original flavor of the block mentioned above, mozzarella has a milder taste. Thanks to the fact that it’s grated, it melts very easily and is great for pasta, for various baked dishes, such as grilled cheese sandwich or various savory delicacies.

INGREDIENTS

water, coconut oil, modified starch*, starch, sea salt, mozzarella flavour, olive extract, colour: beta-carotene, vitamin B12

NUTRITION DECLARATION PER 100 GRAMS

Energy 1247 kJ/298 kcal Fats 24 grams Carbohydrates 21 grams Protein 0 grams Salt 1.7 grams

THE PRICE

around 3-4 €

Healthy salad with vegetables and vegan cheese by Violife.

Greek white block cheese

I bought this cheese for the first time out of curiosity, and to be honest, I didn’t like it that much. But surprisingly quickly I found my way to it; and now this is my favourite from this list. It has an incredibly soft and light taste, a beautiful creamy consistency and almost dissolves on the tongue. It tastes excellent in salads — I personally recommend in combination with avocado, cherry tomatoes, olives and cucumber; but also in pasta, on bread or just on it’s own.

INGREDIENTS

water, coconut oil, starch, sea salt, acidity regulator: glucono-delta-lactone; aromas, olive extract, vitamin B12

NUTRITION DECLARATION PER 100 GRAMS

Energy 1260 kJ/305 kcal Fats 29 grams Carbohydrates 11 grams Protein 0 grams Salt 1.7 grams

THE PRICE

around 3-4 €

*does not mean genetically modified
Have you ever tasted any of these cheeses?
Would you be interested in part 02 of the article?
Na trhu je niekoľko značiek vegánskych syrov. Avšak vybrať taký, ktorý sa svojou konzistenciou a chuťou najviac podobá klasickým syrom z mlieka nie je vždy jednoduché. Grécka značka Violife je ale dokonalým príkladom, že aj vegánske syry vedia byť chutné a cenovo dostupné.
text: Berenica — fotografie: Berenica
Vegan charcuterie board with Violife cheeses.
Potravina, ktorá mnohých od vegánstva odhovára, a ktorá začne väčšine po prechode na rastlinnú stravu chýbať — syr. Existujú desiatky druhov — tvrdé, mäkké, zrejúce, rôzne ochutené; a konzumovať sa môžu samostatne alebo ako súčasť omáčok, nátierok, slaných pokrmov a podobne. Pochopiteľne, syr je z mlieka, a tým nie je vhodný pre vegánov (niektoré syry nie sú vhodné ani pre vegetariánov). A ak sa syru nechcete len tak vzdať, musíte hľadať alternatívy.
Avšak hľadať vegánsky syr, ktorý by bol dostupný, cenovo prijateľný a hlavne chuťovo podobný “klasickému” syru, nie je jednoduché. A keďže my už s rastlinnými syrmi nejakú skúsenosť máme, dnes sa s vami podelíme o našu obľúbenú značku a predstavíme vám niektoré z ich produktov.
Original flavour vegan cheese by Violife.

O značke

Violife je značka ponúkajúca prevažne rastlinné syry, ktoré neobsahujú laktózu, glutén, sóju, orechy, GMO, stabilizátory alebo cholesterol. Vznikli pred tridsiatimi rokmi v Solúne v Grécku, a dnes dovážajú svoje produkty do viac ako päťdesiatich krajín.
V ich ponuke nájdete plátkové, strúhané, natierateľné syry, ale aj bloky — v príchuti cheddaru a mozzarelly, ochutené bylinkami, paradajkami, cesnakom, chilli alebo brusnicami, “grécky” syr alebo “parmezán”. Okrem toho vyrábajú aj napodobeninu kuracej šunky v plátkoch a čokoládovú nátierku podobnú nutelle, ktorá je ale menej sladká a obsahuje menej tuku.

Náš výber

Nižšie vám predstavíme tri produkty, ktoré sme si zamilovali. Každý je iný — má inú chuť a hodí sa do iných jedál. Samozrejme, syrov majú v ponuke oveľa viac, preto ak by ste chceli pokračovanie článku, stačí nám napísať do komentárov a priblížime vám aj ďalšie druhy syrov od Violife.
Vegan cheese by Violife on a cracker.

Blok originálna príchuť

Ak hľadáte obyčajný tvrdý syr, tak toto je ono. Chuťovo i konzistenciou veľmi pripomína klasický syr ako Eidam — má jemnú, mierne slanú chuť. Nejedla som klasický syr z mlieka už viac ako dva roky, ale toto je presne chuť, na akú si pamätám. Je vhodný na úplne všetko od sendvičov až po syrové omáčky, keďže sa veľmi dobre rozpúšťa. Pozostáva na báze vody, kokosového oleja a škrobu, obsahuje ich originálnu zmes ochucovadiel a korenín, a tiež je obohatený o vitamín B12, ktorý je pre vegánov (i nevegánov) obzvlášť potrebný.

ZLOŽENIE

Voda, kokosový olej, škrob, modifikovaný škrob*, morská soľ, arómy, extrakt z olív, farbivo: betakarotén, vitamín B12

VÝŽIVOVÉ ÚDAJE NA 100 G

Energia 1130 kJ/270 kcal Tuky 21 gramov Sacharidy 21 gramov Bielkoviny 0 gramov Soľ 2.3 gramov

CENA

okolo 60-70 Kč / 2-3 €

Vegan grilled cheese.

Strúhaná mozzarella

Presne, ako vidíte na obale — tento syr je dokonalý na pizzu. Je to však americký štýl mozzarelly; na rozdiel od talianskej, ktorá je mäkká a krémová, je americká mozzarella skôr ako tvrdý syr s mozzarellovou príchuťou. V porovnaní s originálnou príchuťou, ktorú má blok spomínaný vyššie, má mozzarella jemnejšiu chuť. Aj vďaka tomu, že je strúhaná, sa veľmi ľahko rozpúšťa, a je tak skvelá do cestovín, na rôzne zapekané jedlá, ako grilled cheese sandwich či rôzne slané pochúťky.

ZLOŽENIE

Voda, kokosový olej, modifikovaný škrob*, škrob, morská soľ, aróma mozzarella, extrakt z olív, farbivo: betakarotén, vitamín B12

VÝŽIVOVÉ ÚDAJE NA 100 GRAMOV

Energia 1247 kJ/298 kcal Tuky 24 gramov Sacharidy 21 gramov Bielkoviny 0 gramov Soľ 1.7 gramov

CENA

okolo 70-100 Kč / 3-4 €

Healthy salad with vegetables and vegan cheese by Violife.

Grécky biely syr blok

Prvýkrát som si kúpila tento syr skôr zo zvedavosti, a ak mám byť úprimná, až tak veľmi mi nechutil. Ale až prekvapivo rýchlo som si k nemu našla cestu; a teraz je z tohto zoznamu môj najobľúbenejší. Má neskutočne jemnú a ľahkú chuť, krásne krémovú konzistenciu a takmer sa rozpúšťa na jazyku. Vynikajúco chutí v šalátoch — osobne odporúčam v kombinácii s avokádom, cherry paradajkami, olivami a uhorkou; ale aj k cestovinám, na chlebík alebo len tak osamote.

ZLOŽENIE

voda, kokosový olej, škrob, morská soľ, regulátor kyslosti: glukono-delta-lakton; arómy, extrakt z olív, vitamín B12

VÝŽIVOVÉ ÚDAJE NA 100 GRAMOV

Energia 1260 kJ/305 kcal Tuky 29 gramov Sacharidy 11 gramov Bielkoviny 0 gramov Soľ 1.7 gramov

CENA

okolo 70-100 Kč / 3-4 €

*neznamená geneticky modifikovaný
Chutnali ste už niektorý z týchto syrov?
Mali by ste záujem o pokračovanie článku?