Ako vytvoriť kapsulový šatník z vášho oblečenia

Kapsulový šatník často budí dojem, že na jeho vytvorenie si musíte kúpiť nové oblečenie. Naučte sa, ako ho vytvoriť z kúskov, ktoré už doma máte; krok za krokom.
Kapsulový šatník je téma, ktorej by sme chceli na blogu venovať viac pozornosti. Zatiaľ sme o nej hovorili len v zopár článkoch, kde sme sa bavili o tom, čo je kapsulový šatník alebo ako sa kapsulový šatník tvorí, pár príspevkov sme venovali aj príkladom kapsulového šatníka na jar alebo leto.
Kapsulový šatník však v mnohých vytvára predstavu, že si musia kúpiť nové oblečenie. Presne daný zoznam kúskov môže byť ako inšpirovať, tak aj odradiť — ak nemáme nejaký konkrétny kúsok, akoby sme zrazu nemohli vytvoriť vlastnú kapsulu. Práve proti tejto myšlienke sme sa rozhodli postaviť a ukázať vám, že kapsulový šatník si môžete ľahko vytvoriť aj z oblečenia, ktoré máte doma a bežne ho nosíte. A povieme si aj, aké bude mať tento “mini šatník” pre vás benefity.
Na začiatok si ale ešte pripomenieme, čo kapsulový šatník vôbec je. Kapsulový šatník je kolekcia oblečenia najčastejšie pozostávajúca z približne tridsiatich kúskov, ktoré človek nosí tri mesiace, teda jedno ročné obdobie. Tento šatník zahŕňa už aj bundy, kabáty, topánky, kabelky, ruksaky, čiapky alebo klobúky, a rôzne doplnky ako sú náhrdelníky, náušnice alebo prstene; ale nepočítame doň oblečenie na doma alebo na šport, pracovné uniformy, pyžamo a spodnú bielizeň.
Cieľom kapsulového šatníka je prestať podporovať rýchlu módu a preniesť minimalizmus a udržateľnosť aj do obliekania.
Ako teda vytvoriť kapsulový šatník z toho, čo už doma máte?

Čo nosíte najradšej

Otvorte skriňu a zásuvky a vyberte kúsok, ktorý v aktuálnom ročnom období nosíte najradšej. Napríklad pre mňa to teraz v zime bude jednoznačne karamelový rolák, ktorý som kupovala približne pred rokom a zbožňujem ho; ale napríklad v lete to bude ľahká prúžkovaná košeľa.
Vyberte daný kus oblečenia a položte ho na posteľ, kde ho dobre uvidíte. A teraz k nemu vyberte dva vrchné alebo spodné kúsky — ak ste tiež vybrali nejaké tričko, blúzku alebo sveter, tak zo skrine vyberte nohavice alebo sukne, ktoré k vrchu radi nosíte; a opačne — ak ste vybrali nohavice, v šatníku budete hľadať dva topy.
Teraz sa pozrite na druhé dva kúsky, ktoré ste vybrali. Môžu to byť napríklad vaše obľúbené rifle, slušné čierne nohavice alebo vzorovaná sukňa. Čo radi nosíte k týmto kúskom (okrem toho, čo ste vybrali ako prvú vec)? V čom sa cítite sebavedomo a pohodlne? Čo spolu vyzerá dobre? Tiež sa snažte vybrať po ďalšie dva kusy oblečenia, takže momentálne by ste pred sebou mali mať sedem vecí.

Základné, nadčasové a ľahko kombinovateľné

Práve táto druhá skupina bude vašim najväčším pomocníkom. Základné kúsky sa ľahko kombinujú nielen medzi sebou, ale najmä s výraznejším oblečením, ktoré bude na seba pútať pozornosť. Tiež vám pomôže vytvoriť zakaždým inú kombináciu, a tak sa pri kapsulovom šatníku nebudete nikdy nudiť.
Medzi takéto kúsky patria jednofarebné tričká v jednoduchom strihu, biela blúzka alebo košeľa, čierne šaty, čierne alebo biele rifle, denimové rifle v jednoduchom strihu, a obyčajná sukňa. Samozrejme, nemusíte zvoliť všetkých všetkých šesť príkladov — tie slúžia len ako inšpirácia. Je na vás, koľko kúskov si vyberiete; ale číslo by sa malo pohybovať okolo sedem až desať a tiež sa snažte, aby bol pomer medzi vrchnými a spodnými časťami medzi 1:1 až 1:1.5 (aby ste na konci nezistili, že máte len dvoje nohavice a pätnásť tričiek).

Do počasia

Podľa daného ročného obdobia vyberte doplňujúce kúsky. Počas leta budete potrebovať viac ľahkých šiat, tielok alebo šortiek, v jeseni sa zíde denimová alebo nepremokavá bunda, a počas zimy sa vonku nezaobídete bez poriadne teplého kabátu a mäkkých hrejivých svetrov.
Nezabúdajte aj na zmeny počasia — napríklad na začiatku jesene je ešte pomerne teplo a počas dňa sa dá von chodiť aj v dlhom tričku, ale koncom novembra by ste takto zamrzli a bude sa vám hodiť teplejšia bunda.

Doplňujúce a príležitostné oblečenie

Na poslednú skupinu, ktorou budú rôzne doplnky, si nechajte približne sedem až desať položiek; a podľa toho zvoľte, koľko kúskov vám ostane na túto kategóriu. My v tomto príklade počítame presne do 33, a teda nám ostali ešte tri voľné miesta.
Určite vás v danom období (na ktoré pripravujete kapsulový šatník) čakajú nejaké formálnejšie udalosti — svadby, oslavy narodenín, možno sa chystáte do divadla alebo budete mať výročie s priateľom. Preto sa zíde zakomponovať do šatníka aj nejaké formálne šaty, pekné blúzky alebo slušné nohavice.

Doplnky, topánky & tašky

Na záver ostávajú všetky doplnky — čiapka, šál, šatka, rukavice, batoh, kabelka, plátenka, ľadvinka, topánky, čižmy, botasky, sandále, opasky a bižutéria. V tomto platí pravidlo menej je viac — nenechajte sa zlákať komercializovanou predstavou o tom, že musíte mať desať párov topánok a ku každému z nich ladiacu kabelku. Siahnite po kvalitných kúskoch, ktoré vám vydržia roky a budú sa hodiť k tričku a rifliam, ale aj šatám a sukni. Aj tu sa riaďte počasím podľa oblasti, v ktorej žijete.
A to je všetko! Váš kapsulový šatník je hotový a pripravený slúžiť vám celé ročné obdobie. Zostavíte z neho až takmer sedemdesiat rôznych outfitov (číslo sa odvíja aj od ročného obdobia — v zime budete potrebovať viac svetrov a búnd, ale v lete tieto položky nahradíte viacerými tričkami alebo šatami), takže nudiť sa pri ňom tak skoro určite nezačnete a nebudete mať pocit, že nosíte stále dookola to isté.

Výhody kapsulového šatníka

Aj o výhodách sme hovorili už niekoľkokrát, ale pre istotu ich dáme aj sem:
  1. Viac času. Ráno nemusíte premýšľať, čo si oblečiete. Všetko k sebe ladí a nižší počet možností robí vyberanie outfitu jenoduchšie a rýchlejšie.
  2. Poriadok. Oblečenie, ktoré v danom ročnom období nenosíte, bude odložené na inom mieste — a tak máte vždy prehľad o tom, čo máte v šatníku.
  3. Ušetríte. Nebude vás lákať nakupovanie — keď máte jasne daný šatník, nebudete mať pocit, že nemáte čo nosiť a musíte ísť nakupovať.
  4. Koniec rýchlej módy. Vo fast fashion nie je jediná dobrá vec a je na čase, aby sme s týmto zmýšľaním čo najskôr skončili.
  5. Viac komplimentov. Kombinovaním kúskov vždy vytvoríte ucelené a dobre doladené outfity.
  6. Sebavedomie. Pri tvorbe kapsulového šatníka budete siahať iba po kúskoch, ktoré nosíte radi, cítite sa v nich skvelo a budete mať viac sebavedomia.
  7. Minimalizmus. Minimalistický štýl je založený na upriamení pozornosti na to, čo je skutočne dôležité. A stáť každý deň pol hodiny pred skriňou to určite nie je.
  8. Vďačnosť. Pri kapsulovom šatníku zistíte, že aj keď oblečenie dokáže povedať veľa, nie je také dôležité, za aké ho považujeme. A keď si uvedomíte, že aj menej vám stačí k šťastiu, budete viac vďační.
Čo vy a kapsulové šatníky — skúšali ste ich už niekedy?