Kapsulový šatník pre začiatočníkov

You have definitely heard the term ‘capsule wardrobe‘ somewhere at least once. It has been experiencing a huge boom lately, and this trend is everywhere now. In short, it is a wardrobe that consists of a relatively small number of pieces that a person wears repeatedly for a certain number of months. This is exactly why we can certainly place it under slow fashion (since the goal is to wear more or less the same thing again and again and not to buy anything new), and also under minimalism and sustainability.
For someone who’s not very familiar with a capsule wardrobe, it can sound very confusing. In the near future, you can expect articles about how to create such a wardrobe (even from the pieces you already own) or how to prevent you from getting bored of it after a while; but today I want to go in the order – where does this term come from, what does a capsule wardrobe mean, what are the benefits and why should you think about it as well.
The term capsule wardrobe is relatively young – it appeared in the 1970s; and was first used by Susan Faux, the owner of the Wardrobe boutique based in London. The term defines a collection of a few basic pieces that will never go out of style, along with clothing for different seasons. A few years later, more precisely in 1985, the concept was popularized by American designer Donna Karan.
Perhaps the best known is Project 333 – a wardrobe consisting of thirty-three pieces that one wears for three months; or so one season. The number 33 already includes shoes, jackets or handbags; but since many pieces can be worn throughout the year (like a regular white T-shirt or black jeans), the final number of clothes is relatively low.
Although number 33 is, according to many, ideal, because it’s neither too small nor too big, it doesn’t mean that it works for everyone. Someone can do with twenty-seven pieces, another needs more, but the number certainly shouldn’t exceed forty.
A capsule wardrobe initially looks very restrictive. Wearing the same pieces for the entire summer over and over again sounds terrifying. But it has several benefits thanks to which millions of people around the world fell in love with it.

01. Tidiness

Nothing is prettier than a nicely folded or hanged clothes. And the fact that it looks like that only for one day in a couple of months, when you force yourself to clean it, is the result of having too many clothes. The point of a capsule wardrobe is that during the season you see only the pieces you have chosen; and all others are hidden. And with the number thirty-three is almost impossible to make a mess.

02. Self-control

A capsule wardrobe will certainly help those who have a problem with impulsive shopping. If you say to yourself at the beginning of a season that you will only wear these few pieces, even if you later go to the store and you will like something, you’ll know that even if you bought it, you can’t wear it.

03. No stress

The phrase “I have nothing to wear” is paradoxically said by those who have the most in their closet. Endless piles of clothing are very confusing, you never know what you have and what goes with what. Since a capsule wardrobe consists primarily of pieces that are absolutely basic and always look good (like a white T-shirt, blue jeans, a white blouse, a little black dress, tan high heels, etc.), putting toghter an outfit is a piece of cake – everything goes together and you’ll save half an hour in the morning, which, instead of standing in front of your closet thinking what to wear, you can spend going on a short run, doing yoga, making breakfast or just having extra few minutes in bed.

04. Quality

The fact that you’ll wear some pieces all year long, will also affect the way you shop. With fast fashion chains, we are used to relatively low-quality materials that lose their shape and colour after a few washes. Therefore, it’s understandable to reach for a more expensive but better quality brand that will ensure that the white T-shirt will be beautifully white and fitting in five years as well. At the beginning it’ll be an investment, but it will pay off quickly.
Just as there isn’t the right number of pieces in a capsule wardrobe, there is no ideal composition either. Everyone has a different lifestyle – someone goes to school, someone to work, we have different jobs that require a different dress code; and someone who wears skirts and dresses to work won’t use three trousers. There are some pieces that are easy to combine and therefore it’s recommended to have them in the closet, but it still doesn’t mean they’re necessary.
A capsule wardrobe still provides enough space for freedom and creativity. It’s not about being restricted; but about freedom, life without unnecessary stress (and being stressed about having “what to wear” is totally unnecessary) and without a mess.
Pojem capsule wardrobe alebo kapsulový šatník ste už určite niekde počuli. V poslednej dobe zažíva obrovský boom a postupne sa tento trend dostáva aj k nám. V skratke sa jedná o vytvorenie šatníka, ktorý pozostáva z pomerne malého počtu kúskov, ktoré človek nosí dookola istý počet mesiacov. Práve kvôli tomu ho môžeme určite zaradiť pod pomalú módu (keďže cieľom je nosiť viac-menej to isté znova a znova a nič nové nekupovať), a tiež pod minimalizmus a udržateľnosť.
Pre niekoho, komu kapsulový šatník nie je veľmi známy, to môže znieť veľmi mätúco. V blízkej budúcnosti môžete čakať články zamerané na to, ako si takýto šatník vytvoriť (aj z kúskov, ktoré už vlastníte) alebo ako zabrániť, aby vás po čase nezačal nudiť; no dnes chcem ísť pekne po poriadku – odkiaľ tento pojem pochádza, čo vlastne capsule wardrobe znamená, aké má výhody a prečo by ste nad ním mali popremýšľať i vy.
Pojem capsule wardrobe je pomerne mladý – objavil sa v sedemdesiatych rokoch minulého storočia; a prvýkrát ho použila Susan Faux, majiteľka butiku “Wardrobe” v Londýne. Termín definuje kolekciu niekoľkých základných kúskov, ktoré nikdy nevyjdu z módy, spolu s oblečením na rôzne ročné obdobia. O niekoľko rokov neskôr, presnejšie v 1985, bol pojem popularizovaný americkou dizajnérkou Donnou Karan.
Asi najznámejší je Project 333 – šatník pozostávajúci z tridsiatich troch kúskov, ktoré človek nosí tri mesiace; teda jedno ročné obdobie. Číslo 33 už zahŕňa aj topánky, bundy či kabelky; no keďže mnohé kúsky je možné nosiť počas celého roka (ako obyčajné biele tričko či čierne rifle), finálny počet oblečenia je pomerne nízky.
Hoci číslo 33 je podľa mnohých ideálne, lebo to nie je ani príliš málo, ani príliš veľa, neznamená to, že funguje pre každého. Niekto si vystačí aj s dvadsiatimi siedmimi kúskami, iný toho potrebuje viac, no počet by určite nemal presiahnuť viac ako štyridsať.
Kapsulový šatník spočiatku vyzerá veľmi obmedzujúco. Nosiť celé leto stále dookola a dookola len pár kúskov môže znieť až desivo. No má hneď niekoľko výhod, vďaka ktorým si ho obľúbili milióny ľudí po celom svete.

01. Poriadok

Nič nie je krajšie ako nádherne poskladané alebo zavesené oblečenie. A to, že to takto vyzerá len v ten jeden deň za pár mesiacov, kedy sa k upratovaniu dokopete, je práve výsledok toho, že vlastníte veľa oblečenia. Pointou capsule wardrobe je to, že počas ročného obdobia máte na očiach len kúsky, ktoré ste si vybrali; a všetky ostatné sú schované. A pri počte tridsaťtri je takmer nemožné vytvoriť neporiadok.

02. Sebakontrola

Kapsulový šatník určite pomôže tým, ktorí majú problém s impulzívnym nakupovaním. Ak si na začiatku ročného obdobia poviete, že budete nosiť len týchto pár kúskov, aj keď neskôr vojdete do obchodu a niečo sa vám zapáči, budete vedieť, že keby ste si to kúpili, nebudete si to môcť obliecť.

03. Žiaden stres

Vetu “nemám si čo obliecť” paradoxne hovoria práve tí, ktorí toho v skrini schovávajú najviac. Nekonečné hromady oblečenia sú veľmi mätúce, nikdy neviete, čo kde máte, a čo k sebe ide. Keďže kapsulový šatník pozostáva primárne z kúskov, ktoré sú úplne základné a vždy vyzerajú dobre (ako biele tričko, modré rifle, biela blúzka, malé čierne šaty, telové lodičky a podobne), dať dokopy outfit je doslova hračka – všetko k sebe pasuje a ráno ušetríte aj polhodinu, ktorú namiesto toho, aby ste stáli pred skriňou a premýšľali, čo si oblečiete, môžete využiť na krátky beh, jógu, prípravu výdatných raňajok alebo len extra pár minút v posteli.

04. Kvalita

Fakt, že niektoré kúsky budete nosiť aj celý rok, dosť ovplyvní spôsob nakupovania. Pri fast fashion reťazcoch sme zvyknutí na pomerne nekvalitné materiály, ktoré stratia svoj tvar a farbu už po niekoľkých praniach. Preto je pochopiteľné siahnuť po síce drahšej, ale kvalitnejšej značke, ktorá zaručí, že biele tričko bude nádherne biele a priliehavé aj o päť rokov. Na začiatok je to možno investícia, no rýchlo sa vráti.
Rovnako ako neexistuje správny počet kúskov v kapsulovom šatníku, neexistuje ani jeho ideálne zloženie. Každý máme iný životný štýl – niekto chodí do školy, niekto do práce, máme rôzne zamestnania, ktoré vyžadujú iný dress code; a niekto, kto do práce nosí sukne a šaty, nevyužije troje nohavice. Sú isté kúsky, ktoré sú ľahko kombinovateľné, a preto sa odporúča mať ich v šatníku, ale stále to neznamená, že sú nevyhnutné.
Capsule wardrobe stále poskytuje dostatočné množstvo voľnosti a kreativity. Nie je o obmedzovaní sa; ale o slobode, živote bez zbytočného stresu (a ranný stres typu “čo si oblečiem” je fakt úplne zbytočný) a bez neporiadku.

5 komentárov

 • Když jsem si poprvé četla o capsule wardrobe, byla jsem z té myšlenky nadšená, postupně jsem svůj šatník třídila a třídila, až jsem došla k cca 50 kouskům a bylo to super, nic mi nechybělo, ale postupem času jsem přicházela na to, že mám přeci jenom radši, když mám více na výběr a tak nějak mi došlo, že capsule wardrobe s pár základními kousky není nic pro mě 🙂 Teď jsem ve stádiu, že jsem se svým šatníkem moc spokojená, vím, že tam mám kousky pro každou příležitost a na každou moji náladu 🙂 Ale snažím se nakupovat s rozvahou, téměř výhradě nakupuju už jen v second handech a snažím se co nejmíň podporovat fast fashion řetězce 🙂

  Another Dominika

 • excessivemind píše:

  Super článek, člověk i když toho nemusí mít tolik, stále se může vyřádit, přesně tak to mám já a jsem tak spokojená.

 • Hezký článek 🙂 podle mě je to super trend a jednou bych to určitě chtěla vyzkoušet. Stejně mě nejvíc baví kousky, které jsou jednoduché a využitelné 🙂
  One Loving Girl

 • Dária píše:

  Ako som už písala v príspevku -chlapčenská móda-…
  Viem, že ti prišiel skôr mätúci (a neviem či si to myslela v zlom alebo čo).
  Spomenula som tam dve oranžové mikiny, ktoré ako som spomínala, jedna nahradila druhú a obe sú už nepoužiteľné. Zimnú bundu mám od deviateho (?)ročníka. Topánky mám robené na mieru, na ktoré mám nárok iba raz ročne. A zatiaľ ovládam iba to, že pásikavé s bodkovaným spolu nejde.
  A okrem toho som zažila trapas, konkrétne v stredu, keď som asi porušila dress code.

 • viki píše:

  ❤ Krásny článok, Bee ! Šatník som triedila nedávno a zistila som, že mám príliš veľa vecí ku ktorým mám citový vzťah. No vzťah alebo nie, niektoré veci jednoducho leteli preč a ďalej 🙂 A je to fakt skvelý pocit.

  S LÁSKOU, TORILINKA ❤ / @Torilinka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *