Kapsulový šatník pre začiatočníkov

Kapsulový šatník definuje kolekciu niekoľkých základných kúskov, ktoré nikdy nevyjdú z módy, spolu s oblečením na rôzne ročné obdobia.
Pojem capsule wardrobe alebo kapsulový šatník ste už určite niekde počuli. V poslednej dobe zažíva obrovský boom a postupne sa tento trend dostáva aj k nám. V skratke sa jedná o vytvorenie šatníka, ktorý pozostáva z pomerne malého počtu kúskov, ktoré človek nosí dookola istý počet mesiacov. Práve kvôli tomu ho môžeme určite zaradiť pod pomalú módu (keďže cieľom je nosiť viac-menej to isté znova a znova a nič nové nekupovať), a tiež pod minimalizmus a udržateľnosť.
Pre niekoho, komu kapsulový šatník nie je veľmi známy, to môže znieť veľmi mätúco. V blízkej budúcnosti môžete čakať články zamerané na to, ako si takýto šatník vytvoriť (aj z kúskov, ktoré už vlastníte) alebo ako zabrániť, aby vás po čase nezačal nudiť; no dnes chcem ísť pekne po poriadku – odkiaľ tento pojem pochádza, čo vlastne capsule wardrobe znamená, aké má výhody a prečo by ste nad ním mali popremýšľať i vy.
Pojem capsule wardrobe je pomerne mladý – objavil sa v sedemdesiatych rokoch minulého storočia; a prvýkrát ho použila Susan Faux, majiteľka butiku “Wardrobe” v Londýne. Termín definuje kolekciu niekoľkých základných kúskov, ktoré nikdy nevyjdu z módy, spolu s oblečením na rôzne ročné obdobia. O niekoľko rokov neskôr, presnejšie v 1985, bol pojem popularizovaný americkou dizajnérkou Donnou Karan.
Asi najznámejší je Project 333 – šatník pozostávajúci z tridsiatich troch kúskov, ktoré človek nosí tri mesiace; teda jedno ročné obdobie. Číslo 33 už zahŕňa aj topánky, bundy či kabelky; no keďže mnohé kúsky je možné nosiť počas celého roka (ako obyčajné biele tričko či čierne rifle), finálny počet oblečenia je pomerne nízky.
Hoci číslo 33 je podľa mnohých ideálne, lebo to nie je ani príliš málo, ani príliš veľa, neznamená to, že funguje pre každého. Niekto si vystačí aj s dvadsiatimi siedmimi kúskami, iný toho potrebuje viac, no počet by určite nemal presiahnuť viac ako štyridsať.
Kapsulový šatník spočiatku vyzerá veľmi obmedzujúco. Nosiť celé leto stále dookola a dookola len pár kúskov môže znieť až desivo. No má hneď niekoľko výhod, vďaka ktorým si ho obľúbili milióny ľudí po celom svete.

01. Poriadok

Nič nie je krajšie ako nádherne poskladané alebo zavesené oblečenie. A to, že to takto vyzerá len v ten jeden deň za pár mesiacov, kedy sa k upratovaniu dokopete, je práve výsledok toho, že vlastníte veľa oblečenia. Pointou capsule wardrobe je to, že počas ročného obdobia máte na očiach len kúsky, ktoré ste si vybrali; a všetky ostatné sú schované. A pri počte tridsaťtri je takmer nemožné vytvoriť neporiadok.

02. Sebakontrola

Kapsulový šatník určite pomôže tým, ktorí majú problém s impulzívnym nakupovaním. Ak si na začiatku ročného obdobia poviete, že budete nosiť len týchto pár kúskov, aj keď neskôr vojdete do obchodu a niečo sa vám zapáči, budete vedieť, že keby ste si to kúpili, nebudete si to môcť obliecť.

03. Žiaden stres

Vetu “nemám si čo obliecť” paradoxne hovoria práve tí, ktorí toho v skrini schovávajú najviac. Nekonečné hromady oblečenia sú veľmi mätúce, nikdy neviete, čo kde máte, a čo k sebe ide. Keďže kapsulový šatník pozostáva primárne z kúskov, ktoré sú úplne základné a vždy vyzerajú dobre (ako biele tričko, modré rifle, biela blúzka, malé čierne šaty, telové lodičky a podobne), dať dokopy outfit je doslova hračka – všetko k sebe pasuje a ráno ušetríte aj polhodinu, ktorú namiesto toho, aby ste stáli pred skriňou a premýšľali, čo si oblečiete, môžete využiť na krátky beh, jógu, prípravu výdatných raňajok alebo len extra pár minút v posteli.

04. Kvalita

Fakt, že niektoré kúsky budete nosiť aj celý rok, dosť ovplyvní spôsob nakupovania. Pri fast fashion reťazcoch sme zvyknutí na pomerne nekvalitné materiály, ktoré stratia svoj tvar a farbu už po niekoľkých praniach. Preto je pochopiteľné siahnuť po síce drahšej, ale kvalitnejšej značke, ktorá zaručí, že biele tričko bude nádherne biele a priliehavé aj o päť rokov. Na začiatok je to možno investícia, no rýchlo sa vráti.
Rovnako ako neexistuje správny počet kúskov v kapsulovom šatníku, neexistuje ani jeho ideálne zloženie. Každý máme iný životný štýl – niekto chodí do školy, niekto do práce, máme rôzne zamestnania, ktoré vyžadujú iný dress code; a niekto, kto do práce nosí sukne a šaty, nevyužije troje nohavice. Sú isté kúsky, ktoré sú ľahko kombinovateľné, a preto sa odporúča mať ich v šatníku, ale stále to neznamená, že sú nevyhnutné.
Capsule wardrobe stále poskytuje dostatočné množstvo voľnosti a kreativity. Nie je o obmedzovaní sa; ale o slobode, živote bez zbytočného stresu (a ranný stres typu “čo si oblečiem” je fakt úplne zbytočný) a bez neporiadku.

5 komentárov

 • Když jsem si poprvé četla o capsule wardrobe, byla jsem z té myšlenky nadšená, postupně jsem svůj šatník třídila a třídila, až jsem došla k cca 50 kouskům a bylo to super, nic mi nechybělo, ale postupem času jsem přicházela na to, že mám přeci jenom radši, když mám více na výběr a tak nějak mi došlo, že capsule wardrobe s pár základními kousky není nic pro mě 🙂 Teď jsem ve stádiu, že jsem se svým šatníkem moc spokojená, vím, že tam mám kousky pro každou příležitost a na každou moji náladu 🙂 Ale snažím se nakupovat s rozvahou, téměř výhradě nakupuju už jen v second handech a snažím se co nejmíň podporovat fast fashion řetězce 🙂

  Another Dominika

 • excessivemind píše:

  Super článek, člověk i když toho nemusí mít tolik, stále se může vyřádit, přesně tak to mám já a jsem tak spokojená.

 • Hezký článek 🙂 podle mě je to super trend a jednou bych to určitě chtěla vyzkoušet. Stejně mě nejvíc baví kousky, které jsou jednoduché a využitelné 🙂
  One Loving Girl

 • Dária píše:

  Ako som už písala v príspevku -chlapčenská móda-…
  Viem, že ti prišiel skôr mätúci (a neviem či si to myslela v zlom alebo čo).
  Spomenula som tam dve oranžové mikiny, ktoré ako som spomínala, jedna nahradila druhú a obe sú už nepoužiteľné. Zimnú bundu mám od deviateho (?)ročníka. Topánky mám robené na mieru, na ktoré mám nárok iba raz ročne. A zatiaľ ovládam iba to, že pásikavé s bodkovaným spolu nejde.
  A okrem toho som zažila trapas, konkrétne v stredu, keď som asi porušila dress code.

 • viki píše:

  ❤ Krásny článok, Bee ! Šatník som triedila nedávno a zistila som, že mám príliš veľa vecí ku ktorým mám citový vzťah. No vzťah alebo nie, niektoré veci jednoducho leteli preč a ďalej 🙂 A je to fakt skvelý pocit.

  S LÁSKOU, TORILINKA ❤ / @Torilinka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *