Moja každodenná make-up rutina

In my phone I have a list of posts I want to write. I used to have it in my bullet journal, but my ideas never come when I’m planning posts, but when I running to catch a bus or sitting in a class. This list is neither long nor short – I update it regularly, because when I delete an idea and write an article on the topic, shortly I have another idea and a new topic is added into this list.
But what I’m trying to get into is that this post title has been on the list for a very long time. A few months to be more accurate. I knew I wanted to put toghter my everyday make-up routine, the products that I use daily, but I kept postponing it. Why? Because I’ve never been 100 percent satisfied with what’s hiding in my drawer. I try to switch to products that are vegan and cruelty free, I’d also like them to contain only natural ingredients and also to create as little waste as possible. And although there’s a huge selection in a regular drugstore, neither product satisfies all of my requirements.
But then, under one article, a comment appeared, where someone was interested in seeing what decorative cosmetics I use. So I said that I don’t care about perfection anymore – although I’m still trying to find “perfect” products, it will take me a long while to make my makeup routine look exactly what I imagine.
So keep an opened mine while reading this. And I hope I’ll be able to update you as soon as possible.
I used to start with a primer, I was preaching it to the heavens, but it’s not a part of my routine today. I simply don’t need it. My skin very quickly got used to the fact that I don’t use it anymore and to be honest – I don’t feel any difference between when I used it every day and today.
As a foundation I still use the same one which I worte about on my old blog almost three years ago – so All Matt Plus Schine Control by Catrice. I’ve tried other brands, but I can’t help it and I always go back to this one. So far I haven’t found no other product that would suit me like this. It has an ideal consistency, medium coverage (so it replaces a concealer, but doesn’t feel too heavy), it doesn’t oxidize, it really lasts all day and the brightest shade is a perfect match with my skin. Although it’s not zero waste, it is vegan and wasn’t tested on animals.
Therefore, a concealer is no longer among the products I use (or own) and I don’t even miss it.
However, a setting power is something I can’t get rid of. In order to make my make-up last and look good, I need something to fix it with. Now I don’t know when and where I came to the fact that a good alternative to a classic powder is a baby powder (aka for babies’ butts). I tried it, I don’t regret it. It’s light, delicate, contains only natural substances, and since it’s intended for newborns, they’re very careful about making it super safe. It’s vegan and just like all DM products is cruelty free. One tube has one hundred grams and lasts forever. Really. I’ve been using it for more than half a year, and I’ve used barely a half of it. It does have a plastic packaging, which I’m not happy about, but thanks to the fact that I won’t have to buy any new pack for a few months, the amount of waste generated can’t be compared to buying a different compact powder. And I repeat, it’s really great.
And if you’re interested – when using, I put a small amount to an old compact packaging, but I didn’t want to show it, because it doesn’t look very pretty anymore. But it still works.
Bronzer is also a product that I would otherwise miss. I’m white as a wall, and if I don’t want my face to look like an egg, I need a little to highlight the contours. I’ve tried a few bronzers, but I usually have the same problem with them – they have an orange undertone that I don’t like at all. Recently, however, I have managed to find an excellent zero waste alternative – cocoa! I mixed it with a little bit of baby powder to lighten the shade, and I’m very happy with it. I poured the powder into the older (thoroughly washed) package and gently pat it down (do you know where I can get rubbing alcohol?); and I can’t get enough of it!
The next step is the eyebrows. I used to use a pencil, shadow and toned gel to fix them because I felt like I need all three of these products to make my eyebrows look good. But once I ran out of the gel and I realized that I don’t need it, and also that I can easily replace the shadow with the pencil. That’s why I use only that one. A few times I swithced from a pencil from Catrice with a pencil from Alverde; both suit me and the result is the same. But the big difference is that the Catrice pencil is not vegan. None, however, is tested on animals.
And lastly, mascara. I’ve tried dozens of different types, and although I don’t know if it’s just luck, they all worked for me. Now I have stuck with Alverde mascaras – mainy because they’re vegan, cruelty free, and contain only natural ingredients; and I’m happy. More than just satisfied. It seamlessly separates the lashes, gives them volume and prolongs them. It lasts for quite a long time, but I can’t say whether I’ll buy another package or try something else, which will also check off the zero waste condition. But it suits me nevertheless.
An occasional item is a lipstick – I’m using Essence‘s lipstick, which I’ve had for a long time, and two by Catrice; but I don’t wear them very often in the usual day and I only occasionally.
That’s all. I’m satisfied with the number of products, I have nothing extra and I can pack it all into one small beauty bag. I used to use a primer, a concealer, a highlighter, a gel and a shadow for eyebrows, eye shadows, pencils, and so on – because I felt I had to use them. I don’t. But I’m not trying to say that this is the ideal number of products; of course, someone wants to use more, someone even less.
That’s how my every day make-up routine looks like. It’s not perfect, it’s not like I imagine it, but it’s much closer to my goal.
V mobile mám uložený zoznam článkov, ktoré by som chcela napísať. Kedysi som ho mala v zápisníku, no ako naschvál ku mne nápady neprichádzajú vtedy, keď plánujem príspevky, ale keď utekám na autobus alebo sedím na prednáške. Tento zoznam nie je ani dlhý, ani krátky – pravidelne ho aktualizujem, pretože keď jeden nápad vyškrtnem a napíšem článok na danú tému, o krátku chvíľu ma kopne múza a pribudne doň ďalšia položka.
K čomu sa ale snažím dostať je to, že tento názov článku ležal v zozname veľmi dlho. Niekoľko mesiacov, aby som bola presnejšia. Vedela som, že by som chcela dať dokopy moju každodennú make-up rutinu, teda produkty, ktorými sa každý deň líčim, no dookola som písanie prekladala. Prečo? Lebo som nikdy nebola na sto percent spokojná s tým, čo sa schováva v mojej zásuvke. Snažím sa prejsť na produkty, ktoré sú vegánske a netestované, tiež by som chcela, aby obsahovali len prírodné zložky a v mojich požiadavkách je aj to, aby vytvárali čo najmenej odpadu. A hoci je v bežnej drogérií obrovský výber, ani jeden výrobok nespĺňa všetky moje požiadavky.
Potom sa však pod jedným článkom objavil komentár, kde bol záujem vidieť, akú dekoratívnu kozmetiku používam. Tak som si povedala, že momentálne kašlem na dokonalosť – hoci sa stále snažím hľadať “perfektné” produkty, asi ešte dosť dlhú chvíľu mi potrvá, pokiaľ moja make-up rutina bude vyzerať presne tak, ako si predstavujem.
Berte teda tento článok s rezervou. A ja dúfam, že čo najskôr vám budem môcť priniesť update.
Kedysi som začínala primerom, vychvaľovala som ho do nebies, dnes už do mojej rutiny nepatrí. Jednoducho ho nepotrebujem. Moja pleť si veľmi rýchlo zvykla na to, že ho už nepoužívam a popravde – necítim žiaden rozdiel medzi tým, keď som ho každý deň používala a dneškom.
Ako samotný make-up používam stále ten istý, o ktorom som písala ešte na starom blogu pred takmer troma rokmi – teda All Matt Plus Shine Control od Catrice. Vyskúšala som už aj iné značky, ale neviem si pomôcť a vraciam sa dookola k tomuto. Zatiaľ som nenašla žiaden iný produkt, ktorý by mi vyhovoval ako tento. Má pre mňa ideálnu konzistenciu, stredné krytie (takže nahrádza aj korektor, ale nepôsobí príliš ťažko), neoxiduje, naozaj vydrží celý deň a najsvetlejší odtieň je priam dokonalou zhodou s mojou pokožkou. Hoci nie je zero waste, je vegánsky a netestovaný na zvieratách.
Korektor teda už nepatrí medzi produkty, ktoré používam (alebo vlastním) a tiež mi vôbec nechýba.
Púder je však niečo, čoho sa neviem zbaviť. Na to, aby mi make-up vydržal a vyzeral dobre, ho potrebujem niečím zafixovať. Teraz už neviem, kedy a kde som sa dostala k tomu, že dobrou alternatívou klasického púdru je detský púder (aka zásyp na bábätkovské zadky). Skúsila som, neľutujem. Je ľahký, jemný, obsahuje iba prírodné látky a keďže je určený pre najmenších, pozorne sa dbá na to, aby bol nezávadný. Je vegánsky a rovnako ako všetky produkty od DM je cruelty free. Balenie má sto gramov a vydrží celú večnosť. Naozaj. Používam ho už viac ako polrok a som ledva v polovici. Má síce plastový obal, z ktorého nie som dvakrát nadšená, ale vďaka tomu, že ešte niekoľko mesiacov si nebudem musieť zaobstarať nové balenie, sa množstvo vzniknutého odpadu nedá porovnať s tým, keby som si mala kupovať iný kompaktný púder. A opakujem, je fakt skvelý.
A ak by vás zaujímalo – pri používaní malé množstvo nasypem do obalu zo starého púdru, no ten radšej nefotím, lebo už dávno nie je v pôvodnom stave. Ale svoju úlohu stále plní.
Bronzer je tiež produkt, ktorý by mi inak veľmi chýbal. Som biela ako stena a keď nechcem, aby moja tvár vyzerala ako vajce, potrebujem trochu zvýrazniť kontúry. Vystriedala som už niekoľko bronzerov, no väčšinou som s nimi mala rovnaký problém – mali oranžový podtón, čo sa mi vôbec nepáčilo. Nedávno sa mi však podarilo nájsť vynikajúcu zero waste alternatívu – kakao! To som zmiešala s troškou detského púdru na zosvetlenie odtieňa, a som maximálne spokojná. Prášok som nasypala do staršieho (dôkladne umytého) obalu a mierne poutláčala (neviete, kde zoženiem izopropylalkohol?); a bronzer si neviem vynachváliť!
Ďalším krokom je obočie. Kedysi som používala ceruzku, tieň a tónovaný gél na zafixovanie, pretože som mala pocit, že všetky tieto tri produkty potrebujem na to, aby moje obočie vyzeralo dobre. Raz mi ale došiel gél a zistila som, že mi ho vôbec netreba, a tiež že tieň viem jednoducho nahradiť ceruzkou. Preto používam už len tú. Párkrát som vystriedala ceruzku od Catrice s ceruzkou od Alverde; obe mi vyhovujú a výsledok je rovnaký. Veľký rozdiel je však v tom, že ceruzka od Catrice nie je vegánska. Ani jedna však nie je testovaná na zvieratách.
A ako posledná – maskara. Vyskúšala som už desiatky rôznych typov, a hoci neviem, či to je iba šťastím, zatiaľ mi všetky vyhovovali. Teraz som sa usadila pri maskarách od Alverde – práve preto, že sú vegánske, netestované a obsahujú iba prírodné zložky; a som spokojná. Viac než len spokojná. Táto riasy pekne oddeľuje, dodáva im objem a predlžuje ich. Vydrží pomerne dlho, avšak neviem povedať, či si kúpim aj ďalšie balenie alebo vyskúšam niečo iné, čo bude spĺňať aj zero waste podmienku. Nateraz mi však vyhovuje.
Občasnou položkou je aj rúž – striedam medzi rúžom od Essence, ktorý mám už dosť dlho, a dvoma od Catrice; no v bežný deň ich veľmi nepoužívam a nosím ich len príležitostne.
To je všetko. S počtom produktov som spokojná, nemám nič navyše a viem sa zbaliť do jednej malej kozmetickej taštičky. Zvykla som používať primer, korektor, rozjasňovač, spomenutý gél a tieň na obočie, očné tiene, ceruzky a podobne – lebo som mala pocit, že ich musím používať. Nemusím. Ale tým nechcem povedať, že toto je ideálny počet produktov; samozrejme, že niekomu ich vyhovuje viac, niekomu dokonca ešte menej.
Takto teda vyzerá moje každodenné líčenie. Nie je perfektné, nie je také, ako by som si ho predstavovala, ale je oveľa bližšie k môjmu cieľu.