Ako vytvoriť kapsulový šatník

I’ve already introduced a capsule wardrobe to you in this article. If you haven’t read it yet, I will just briefly say that it’s a collection of several – most often thirty-three – pieces that a person wears during one full season.
This method of dressing has several advantages. Primarily, it removes the burden that we create every day on ourselves – what do I wear today. As the capsule wardrobe contains only a small number of pieces (and therefore options), it shortens the selection of the outfit several times. At the same time, it forces to stop shopping, which decreases the interest in fast fashion chains, which have a negative impact on the environment and on people living in developing countries. It also supports minimalism and shifts attention to more important things.
There are many models, pictures, articles and videos about how a capsule wardrobe should look like. They are, of course, right, but they have one shortcoming – they only work for the person who created the plan, or only a small number of people can use it.
It’s because our lives are different. Everyone’s day looks different. Someone goes to school, someone goes to work, someone takes care for children. We have different duties and interests. And this will also be reflected in the capsule wardrobe, because what works for one may not work for the other.

How to start?

Open your closet and look what’s inside. What you wear most often. A T-shirt and jeans? Or a blouse and a skirt? A dress? Sweatpants? Think about what you do during the day. And what type of clothing do you need.
Also, try to determine how many pieces you will have in your wardrobe. The final number may change, but at least have a goal. Also, think about what your primary colors will be – the best are two basic ones, ie black and white, complemented by neutral tones such as beige or brown, or gray; and you can choose another one or even two colors by preference. In my opinion, five colors are the ideal number because it’s neither too little nor too many.

Basics

The reason why you should have basic pieces in your capsule wardrobe is easy – they’re simple and easy to combine. They’re timeless, always look good and complement more distinctive pieces. You can’t ruin anything with them.
There are four pieces that should not be missing in any (woman’s) wardrobe:
 • white and / or black T-shirt,
 • a white blouse,
 • blue / black jeans,
 • a simple dress.
T-shirts in two basic colors create a huge number of outfits, which can be worn for more formal as well as informal occasions, but they’re also very comfortable. Although a white blouse may sometimes seem unnecessary, it’s an ideal and quick choice for any occasion. The blouse can be in a soft, light color, too. Jeans are missing in hardly any closet and their color and cut can be changed according to preferences and seasons. And a simple, well-fitting dress will save you during any unplanned celebration or event.

By the seasons

The current season will significantly affect the composition of the wardrobe. Warm sunny summer weather offers more options for wearing dresses and skirts, and during the freezing winter they are replaced by sweaters and jackets. So, when planning a wardrobe, remember the possible weather fluctuations – that is, an unexpected rain or a surprise in the form of sun rays.

Customization

Below are some examples that can inspire you. Again, however, I repeat that you don’t have to follow them at all. Customize them to yourself. If you know you won’t wear a striped shirt, leather jacket or a skirt, or you don’t have these pieces at all, no worries. If you wear more T-shirts, dresses or your job requires more blouses in your wardrobe, have a few of them.
All images in the collage are from everlane.com.

Accessories

A capsule wardrobe also includes shoes, handbags and bags, and various accessories. You shouldn’t forget these pieces; and also remember that you will need options. One pair of shoes won’t be enough for you throughout the spring – especially when the weather changes so often. The accessories are also exactly what makes every outfit come alive.

Freedom

A capsule wardrobe is not about being able to try to fit in thirty-three pieces. It’s totally fine when you have thirty-five. Or thirty-seven.
Try it. And take it as a challenge. If it doesn’t work for you, it’s okay. But maybe you’ll fall in love with a capsule wardrobe and won’t be able to work without it.
Kapsulový šatník som vám už predstavila v tomto článku. V prípade, že ste ho ešte nečítali, stručne poviem iba toľko, že sa jedná o kolekciu niekoľkých – najčastejšie tridsiatich troch – kúskov, ktoré človek nosí počas jedného celého ročného obdobia.
Tento spôsob obliekania a prístupu k oblečeniu má viacero výhod. Primárne odstraňuje bremeno, ktoré na seba každý deň vytvárame my sami – a to otázkou čo si dnes oblečiem. Keďže kapsulový šatník obsahuje len malý počet kúskov, a teda i možností, skracuje výber outfitu hneď niekoľkonásobne. Zároveň núti nenakupovať, čím klesá záujem o fast fashion reťazce, ktoré majú negatívny vplyv na životné prostredie i na ľudí žijúcich v rozvojových krajinách. Taktiež podporuje minimalizmus a presúva pozornosť na dôležitejšie veci.
O tom, ako by mal kapsulový šatník vyzerať, nájdete mnoho vzorov, obrázkov, článkov i videí. Všetky sú, samozrejme, správne, no majú jeden nedostatok – fungujú iba pre osobu, ktorá daný plán vytvorila, respektíve ho môže uplatniť len malý počet ľudí.
Je to preto, že naše životy sa líšia. Každého deň vyzerá inak. Niekto chodí do školy, niekto do práce, niekto sa stará o deti. Máme iné povinnosti a záujmy. A to sa odrazí aj na kapsulovom šatníku, pretože to, čo platí pre jedného, nemusí pre druhého.

Ako začať?

Otvorte skriňu a pozrite, čo sa v nej nachádza. Čo nosíte najčastejšie. Tričko a rifle? Alebo blúzku a sukňu? Šaty? Tepláky? Zamyslite sa nad tým, čo počas dňa robíte. A aké na to potrebujete oblečenie.
Tiež si skúste určiť, koľko kúskov budete v šatníku mať. Finálne číslo sa možno ešte zmení, ale dajte si aspoň nejaký cieľ. Rovnako si premyslite, aké budú vaše primárne farby – najlepšie sú dve základné, teda čierna a biela, doplnené neutrálnymi ako je béžová alebo hnedá, prípadne sivá; a môžete si vybrať ďalšiu jednu alebo aj dve farby podľa preferencie. Päť farieb je podľa mňa ideálny počet, pretože to nie je ani príliš málo, ani príliš veľa.

Základ

Dôvod, prečo by vám v kapsulovom šatníku nemali chýbať základné kúsky, je prostý – sú jednoduché a ľahko sa kombinujú. Sú nadčasové, vždy vyzeraj dobre a dopĺňajú výraznejšie kúsky. Nič nimi nepokazíte.
Sú štyri kúsky, ktoré by mali byť v žiadnom (ženskom) šatníku:
 • biele a/alebo čierne tričko,
 • biela blúzka,
 • modré/čierne rifle,
 • jednoduché šaty.
Tričkami v dvoch základných farbách vytvoríte obrovský počet outfitov, dajú sa nosiť na formálnejšie aj neformálne príležitosti, no hlavne sú pohodlné. Hoci sa biela blúzka môže niekedy zdať byť zbytočnosťou, je ideálnou a rýchlou voľbou na akúkoľvek príležitosť. Obdobou môže byť blúzka v jemnej svetlej farbe. Rifle nechýbajú už v takmer žiadnom šatníku a ich farbu a strih je možné meniť podľa preferencií a ročného obdobia. No a jednoduché, dobre padnúce šaty vás zachránia pri každej neplánovanej oslave alebo udalosti.

Podľa ročného obdobia

Aktuálne ročné obdobie výrazne ovplyvní zloženie šatníka. Teplé slnečné letné počasie ponúka viac možností na nosenie šiat a sukní, počas mrazivej zimy ich nahradia svetre a bundy. Pri plánovaní šatníka teda nezabudnite na možné výkyvy počasia – teda nečakaný dážď alebo prekvapenie v podobe slnečných lúčov.

Prispôsobenie

Nižšie nájdete niekoľko príkladov, ktoré vám môžu poslúžiť na inšpiráciu. Opäť ale opakujem, že sa nimi nemusíte vôbec riadiť. Prispôsobte ich podľa seba. Ak viete, že pásikavé tričko, koženku alebo sukňu nosiť nebudete alebo tieto kúsky vôbec nemáte, no worries. Ak nosíte viac tričiek, šiat alebo si vaše zamestnanie vyžaduje viac blúzok v šatníku, pokojne ich majte niekoľko.
All images in the collage are from everlane.com.

Doplnky

Kapsulový šatník zahŕňa aj topánky, kabelky a tašky, prípadne rôzne doplnky. Práve na tieto kúsky by ste nemali zabudnúť; a tiež nezabudnite, že budete potrebovať možnosti. Jedny topánky vám počas celej jari stačiť nebudú – hlavne nie, keď sa tak často a výrazne mení počasie. Doplnky sú tiež presne to, čo oživí každý outfit.

Sloboda

Kapsulový šatník nie je o tom silou-mocou sa snažiť zmestiť do tridsiatich troch kúskov. Je úplne v poriadku, keď ich bude tridsaťpäť. Alebo tridsaťsedem.
Skúste to. A berte to ako výzvu. Ak to pre vás nebude fungovať, je to v poriadku. No možno sa do kapsulového šatníka zamilujete a nebude bez neho vedieť fungovať.

2 komentáre

 • excessivemind píše:

  Super článek! Já moc oblečení nemám, ale stále mám potřebu to nějak třídit, abych byla dost spokojená. (A taky trošičku přitele, hah.) Takhle bych se asi cítila nepohodlně, ale myslím, že pro někoho je to skvělá věc.

 • viki píše:

  Milá Bee,
  ďakujem za tento článok ❤️ Dlho som hľadala niečo takto pekne, prehľadne, jednoducho napísané ! Čo sa 4 základných kúskov týka, k šatám mi napadlo len toľko, že ideál sú "malé čierne", prípadne nejaké v zemitej či nude farbe. Tie sú istota v každej situácii a neexistuje človek, ktorému by také farby nesedeli.

  S LÁSKOU, TORILINKA 💕/ @Torilinka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *