Ako vytvoriť kapsulový šatník

Ak vytvárate kapsulový šatník prvýkrát, môže sa to zdať komplikované. Ale žiadne obavy, my vám s tým pomôžeme a poradíme vám, ako na to.
Kapsulový šatník som vám už predstavila v tomto článku. V prípade, že ste ho ešte nečítali, stručne poviem iba toľko, že sa jedná o kolekciu niekoľkých – najčastejšie tridsiatich troch – kúskov, ktoré človek nosí počas jedného celého ročného obdobia.
Tento spôsob obliekania a prístupu k oblečeniu má viacero výhod. Primárne odstraňuje bremeno, ktoré na seba každý deň vytvárame my sami – a to otázkou čo si dnes oblečiem. Keďže kapsulový šatník obsahuje len malý počet kúskov, a teda i možností, skracuje výber outfitu hneď niekoľkonásobne. Zároveň núti nenakupovať, čím klesá záujem o fast fashion reťazce, ktoré majú negatívny vplyv na životné prostredie i na ľudí žijúcich v rozvojových krajinách. Taktiež podporuje minimalizmus a presúva pozornosť na dôležitejšie veci.
O tom, ako by mal kapsulový šatník vyzerať, nájdete mnoho vzorov, obrázkov, článkov i videí. Všetky sú, samozrejme, správne, no majú jeden nedostatok – fungujú iba pre osobu, ktorá daný plán vytvorila, respektíve ho môže uplatniť len malý počet ľudí.
Je to preto, že naše životy sa líšia. Každého deň vyzerá inak. Niekto chodí do školy, niekto do práce, niekto sa stará o deti. Máme iné povinnosti a záujmy. A to sa odrazí aj na kapsulovom šatníku, pretože to, čo platí pre jedného, nemusí pre druhého.

Ako začať?

Otvorte skriňu a pozrite, čo sa v nej nachádza. Čo nosíte najčastejšie. Tričko a rifle? Alebo blúzku a sukňu? Šaty? Tepláky? Zamyslite sa nad tým, čo počas dňa robíte. A aké na to potrebujete oblečenie.
Tiež si skúste určiť, koľko kúskov budete v šatníku mať. Finálne číslo sa možno ešte zmení, ale dajte si aspoň nejaký cieľ. Rovnako si premyslite, aké budú vaše primárne farby – najlepšie sú dve základné, teda čierna a biela, doplnené neutrálnymi ako je béžová alebo hnedá, prípadne sivá; a môžete si vybrať ďalšiu jednu alebo aj dve farby podľa preferencie. Päť farieb je podľa mňa ideálny počet, pretože to nie je ani príliš málo, ani príliš veľa.

Základ

Dôvod, prečo by vám v kapsulovom šatníku nemali chýbať základné kúsky, je prostý – sú jednoduché a ľahko sa kombinujú. Sú nadčasové, vždy vyzeraj dobre a dopĺňajú výraznejšie kúsky. Nič nimi nepokazíte.
Sú štyri kúsky, ktoré by mali byť v žiadnom (ženskom) šatníku:
  • biele a/alebo čierne tričko,
  • biela blúzka,
  • modré/čierne rifle,
  • jednoduché šaty.
Tričkami v dvoch základných farbách vytvoríte obrovský počet outfitov, dajú sa nosiť na formálnejšie aj neformálne príležitosti, no hlavne sú pohodlné. Hoci sa biela blúzka môže niekedy zdať byť zbytočnosťou, je ideálnou a rýchlou voľbou na akúkoľvek príležitosť. Obdobou môže byť blúzka v jemnej svetlej farbe. Rifle nechýbajú už v takmer žiadnom šatníku a ich farbu a strih je možné meniť podľa preferencií a ročného obdobia. No a jednoduché, dobre padnúce šaty vás zachránia pri každej neplánovanej oslave alebo udalosti.

Podľa ročného obdobia

Aktuálne ročné obdobie výrazne ovplyvní zloženie šatníka. Teplé slnečné letné počasie ponúka viac možností na nosenie šiat a sukní, počas mrazivej zimy ich nahradia svetre a bundy. Pri plánovaní šatníka teda nezabudnite na možné výkyvy počasia – teda nečakaný dážď alebo prekvapenie v podobe slnečných lúčov.

Prispôsobenie

Nižšie nájdete niekoľko príkladov, ktoré vám môžu poslúžiť na inšpiráciu. Opäť ale opakujem, že sa nimi nemusíte vôbec riadiť. Prispôsobte ich podľa seba. Ak viete, že pásikavé tričko, koženku alebo sukňu nosiť nebudete alebo tieto kúsky vôbec nemáte, no worries. Ak nosíte viac tričiek, šiat alebo si vaše zamestnanie vyžaduje viac blúzok v šatníku, pokojne ich majte niekoľko.

Obrázky v koláži sú z everlane.com.

Doplnky

Kapsulový šatník zahŕňa aj topánky, kabelky a tašky, prípadne rôzne doplnky. Práve na tieto kúsky by ste nemali zabudnúť; a tiež nezabudnite, že budete potrebovať možnosti. Jedny topánky vám počas celej jari stačiť nebudú – hlavne nie, keď sa tak často a výrazne mení počasie. Doplnky sú tiež presne to, čo oživí každý outfit.

Sloboda

Kapsulový šatník nie je o tom silou-mocou sa snažiť zmestiť do tridsiatich troch kúskov. Je úplne v poriadku, keď ich bude tridsaťpäť. Alebo tridsaťsedem.
Skúste to. A berte to ako výzvu. Ak to pre vás nebude fungovať, je to v poriadku. No možno sa do kapsulového šatníka zamilujete a nebude bez neho vedieť fungovať.