12 jednoduchých tipov na každý deň / Ako byť minimalistom

Minimalizmus znamená pomalosť, harmóniu a organizovanosť. Láka i vás tento životný štýl? Podelíme sa o pár jednoduchých tipov, ako sa k nemu priblížiť.

Tým, že zo života odstránite všetko, čo vás rozptyľuje alebo vám neprináša šťastie, vám ostane viac času na veci, ktoré milujete.
Väčšina ľudí žije pomerne hektické a uponáhľané životy, kedy sa každý deň snažíme nájsť rovnováhu medzi prácou, školou, rodinou, priateľmi, koníčkami a povinnosťami. Z každej strany sa toho sype veľa; a narastá záujem o minimalizmus. Z celodenného zhonu prísť do teplého, uprataného a harmonického domova vie okamžite upokojiť a utíšiť myseľ. V minimalizme sa skrýva pomalosť. A nie je nad prehľadnosť a organizovanosť, kde presne viete, čo kde je, nič nemusíte zdĺhavo hľadať a upratovanie trvá len pár minút.
Ak aj vás láka minimalizmus a chceli by ste tento životný štýl postupne vniesť aj do vášho života, podelíme sa s vami o dvanásť jednoduchých tipov, ktoré vám na tejto ceste pomôžu.

Minimalizmus spočíva aj v správnej a hlavne funkčnej organizácii. Vďaka prehľadným dózam vždy vidíte, koľko danej potraviny vám ostáva.

01. Naučte sa povedať NIE

Mnoho drobností si k nám nájde cestu a ani nevieme ako. Ak už pri dostávaní viete, že danú vec nechcete, nebojte sa povedať nie. Vždy sa dá odmietnuť slušne a bez toho, aby sa druhá osoba urazila; občas stačí len vysvetliť svoje dôvody. Ale ak viete, že ponúkanú knihu či vzorku kozmetiky nevyužijete, odmietnite ich.
Aj darčeky k narodeninám či na Vianoce sa môžu stať príťažou. Je nám ľúto ich vyhodiť, lebo blízkeho stáli peniaze, no vec nevyužijeme a je pre nás zbytočná. Jednoduchým, no veľmi efektívnym trikom je dopredu povedať, čo by vás na sviatok potešilo. Už predsa nemáme sedem rokov, aby pre nás darček musel byť prekvapením, nie?

02. Vo všetkom si vytvorte systém

Každá vec, ktorú doma máte, by mala mať svoje miesto. Nič by nemalo byť len tak pohodené a žiadna skrinka či zásuvka by v sebe nemala skrývať neporiadok. Chvíľu trvá, kým si tento systém vytvoríte a osvojíte, ale skutočne to stojí za to. Pri tvorbe vlastného systému odporúčame sústrediť sa na to, aké druhy vecí zvyknete používať súčasne — spodná bielizeň je na poličke spolu s ponožkami, knihy o rovnakej téme sú na jednej poličke, pri zápisníkoch sú aj perá a ceruzky, a blízko pri vchodových dverách budú uložené kľúče, dáždnik, batoh i slúchadlá.

Nebojte sa zbaviť kníh. A ak si budete chcieť prečítať niečo nové, môžete zájsť do knižnice alebo si knihu požičať od známych.

03. Darujte veci, ktoré nevyužívate

Vždy sa nájde niekto, komu sa zíde vec, ktorú už vy nepotrebujete. Oblečenie môžete posunúť kamarátom, predať alebo darovať na charitu, spotrebiče v dobrom stave a za nízku cenu sa na bazoši alebo Facebooku predajú i za deň (alebo ich môžete ponúknuť i úplne zadarmo), knihy zaneste do knihobudky. To, čo je pre vás zbytočnosť, niekoho poteší — a vy sa doma opäť o kúsok priblížite k poriadku.

04. Každý nákup poriadne zvážte

Prestaňte nakupovať impulzívne a neplánovane. Bezcieľne chodenie po obchodoch má za výsledok často to, že podľahnete dobrej cene alebo peknému vzhľadu, a kúpite si niečo, čo vôbec nepotrebujete. Ak doma zistíte, že vám niečo chýba alebo po niečom zatúžite, nechajte si to pár dní prejsť hlavou.

05. “A čo ak náhodou…”

Veci, ktoré doma nechávame len preto, lebo sa nám možno niekedy raz môžu zísť. Týka sa to oblečenia, ktoré nám v skrini iba zaberá miesto, mixérov, sendvičovačov, tretej náhradnej nabíjačky na mobil, liekov na problém, ktorý nás trápil kedysi dávno. Keď ste danú vec nepoužili za posledný rok, tak nemá zmysel si ju nechávať.
čítať ďalej: Koľko toho naozaj potrebujeme / Ako byť minimalistom

06. To, čo malo byť už dávno v koši

Ešte stále máte doma krabičku od nového mobilu, staré pokladničné bločky na veci, ktorým už skončila záruka, lieky po dátume spotreby, staré jedlo, ktoré bolo kupované už pred rokmi, balenie od spotrebičov, noviny a časopisy a podobne? Všetko to malo byť už dávno preč. Vyseparujte, čo sa dá, odneste to na zberný dvor (lieky odneste do lekárne) a zvyšok vyhoďte.

07. Vyčistite svoje zariadenia

Mobil, tablet, notebook, počítač. A aj pamäťové karty, USB kľúče a externé disky. Vnútorná pamäť zariadení i doplnkov je čoraz väčšia a väčšia, a už sa netrápime dôkladným vyberaním, čo si uschováme a čo vymažeme. No dajte si tú námahu a pretrieďte svoj digitálny priestor. Oveľa jednoduchšie sa vám bude hľadať to, čo potrebujete.

08. A odhláste sa z newsletterov

Aj váš inbox má stovky neprečítaných emailov? Tak načo ich potom stále dostávate? Nielenže sa v nich ľahko stratí dôležitá správa, ale ak sa náhodou k niečomu potrebujete vrátiť, tak vás čaká i polhodina zúfalého prehrabovania medzi nepotrebnými správami. Na konci každého emailu je tlačidlo na odhlásenie — zaberie to len pár sekúnd, no vaša emailová schránka bude prehľadnejšia.

Každá vec, ktorú prinesiete domov, musí mať zmysel a svoje opodstatnenie, a mali by ste ju milovať.

09. Naučte sa po sebe upratovať

Neporiadok sa veľmi ľahko hromadí; a upratovanie je obľúbenou činnosťou len málokoho. No naučte sa ukladať veci späť na svoje miesto. Ak niečo už nepoužívate, namiesto toho, aby ste to nechali len tak pohodené, obetujte desať sekúnd tomu, aby ste to vrátili tam, kam to patrí. Zbavenie sa vizuálneho neporiadku vás výrazne priblíži k tomu, aby váš domov pôsobil minimalisticky.

10. Vyskúšajte kapsulový šatník

Čím menej oblečenia máte, tým jednoduchšie je ranné obliekanie. I keď sa zdá, že by opak mal byť pravdou. Kapsulový šatník pozostáva z nízkeho počtu dôkladne vybraných kúskov, ktoré nosíte počas jedného ročného obdobia. Podporuje pomalú módu, vedie k minimalizmu a odnaučí závislosti na kupovaní nového oblečenia.

11. Nekupujte, ale požičiavajte

Potrebujete vec len na jednu príležitosť? Ešte pred tým, než zamierite do obchodov, tak sa skúste opýtať rodiny a priateľov, či danú vec už nemajú doma. Ak máte chuť na waffle a radi by ste ich pripravili na nedeľné raňajky pre rodinu, najprv sa spýtajte, či wafflovač už nemá niekto, kto by vám ho mohol požičať. To isté aj pri knihe, ktorú si veľmi chcete prečítať, a možno ju už má doma vaša spolužiačka či kolegyňa v práci. Alebo pri šatách na svadbu, ples a podobnú udalosť, ktoré sú môžete požičať na jednu príležitosť a neostanú vám stáť v skrini.

Aj dekorácie môžu byť praktické a praktické veci môžu byť dekoráciami.

12. Suveníry? Často zbytočné

Je už zvykom, že si z dovolenky alebo výletu donesiete nejaký suvenír. Magnetku, kľúčenku, tričko, sošku, obrázok, kadečo možné. Ale aký to má zmysel? Pekný zážitok si môžete pripomenúť aj prezretím fotografií, ktoré vám dni pri mori alebo v horách oživia v pamäti viac ako hrnček zabudnutý kdesi vzadu v skrinke.
Cesta minimalizmom spočíva v robení menších krokov a osvojovaní si zvykov, ktoré vás oslobodia od hmotných vecí a dovolia vám sústrediť sa na to, čo je dôležité. Každá malá zmena, ktorú zahrniete do svojho bežného dňa, akou je napríklad nekupovanie vecí, ktoré nepotrebujete alebo naučenie sa vracať všetko na svoje miesto, vás k minimalistickému životu priblíži. Nesústreďte sa na cieľ, ale na celý proces.