Čo jem cez deň / časť 01

I think Daria is not the only one who’s interested in what I usually eat; or more so what vegans eat during the day. When I switched to vegetarianism four years ago and eliminated meat from my diet, I did like the idea of eating only a plant-based diet, but I thought it was only eating salads, vegetables and other “boring” foods. Of course, this is not true at all, and I quickly discovered how wrong I was.
Today’s article is just a little demonstration of what I eat during the day – along with recipes of how you can prepare the same meals. If you like this type of content, I’ll be happy if you let me know; and there will be more.

Oatmeal

prep time 10 min for 1 person difficulty 1/5

ingredients oats, water, coconut oil, maple syrup

Oatmeal is my go-to recipe that always saves me when I want something quick but filling. We used to buy “prepared” oatmeal ​​in small bags, but they contain unnecessary milk and even more unnecessary plastic packaging, as the preparation is quick and easy.

All you need are oats (the best are instant, because they cook the fastest) and water (which you can also replace with milk, but I personally don’t see any difference in them) – in a 1:2 ratio; I use one 100 ml measuring cup of oats and 200 ml of water. Half of the teaspoon of coconut oil is additional, but if you have a good non-stick pot, you can skip it. I also flavor the oatmeal with a tablespoon of maple syrup (or cane sugar), and often with a spoon of cocoa, but you can also change it for cinnamon or other spices. Put the coconut oil into a small pot, and when it melts, add oats, water and maple syrup; mix it well and cook until the oatmeal thickens.
On top of it, I add what I like – a banana, forest fruit, peanut butter, grated coconut or nuts.

Vegan risotto with broccoli and tempeh

prep time 30 min for 1 person difficulty 3/5

ingredients rice arborio, broccoli, tempeh, onion, vegetable broth, oil, butter, nutritional yeast, salt

For many people it’s breakfast, but my favorite meal of the day is lunch. This is mostly because I’m not usually too hungry in the morning, but I think lunch offers much more room for creativity (at least for me, I know that many people can make a great breakfast).

I fell in love with this risotto as soon as I tasted it. It’s beautifully creamy, delicate, and melts on the tongue. And tempeh is my eternal love; therefore, if you haven’t tried it, I only recommend it.

Pour or make about a liter of vegetable broth into a medium-sized pot – then cook it on a small fire; the point is to keep it warm. In another pot, heat a spoonful of oil and add a half of a small onion finely chopped. When it’s soft and translucent, ​​add about half a cup of arborio rice, stir everything and “dry” cook for a few seconds. Then add about one to two ladles of warm broth – so much that the rice is covered, but not a soup. Once the rice absorbs the liquid, pour in another ladel; and do so until the rice is soft and cooked.
In the meantime, prepare the broccoli – clean it and cook it either over steam or in salted water. Cut about a quarter of the tempeh and cut it into smaller cubes. When the rice is almost cooked, fry the tempeh cubes in a heated pan with a little oil on each side – until they’re brown and crispy (hence, when the rice is almost cooked to keep the tempeh from getting cold).
When the rice is soft (and it’s neither a piece of mass nor a soup; it has a thick but creamy consistency), add a piece of vegan butter and two spoons of yeast to the pot. Mix and taste everything – then add salt as needed. Add cooked broccoli cut into smaller pieces and serve in a bowl. Put the tempeh on top and you can sprinkle it all with nutritional yeast.
If you’ve never made risotto before, it may seem challenging, but the opposite is true. And it really is worth it.

Tofu scramble

prep time 10 min for 1 person difficulty 2/5

ingredients tofu, onion, turmeric, salt, sweet paprika, black pepper, oil, vegetables, bread

I fell in love with tofu scramble after the first spoonful I tasted. Otherwise, I’m not trying to “copy” some foods with animal products (such as a steak, omelette, or a scramble) because I simply don’t miss them. Although tofu scramble is supposed to look like egg scramble, it has the same texture and to some extent even taste, I don’t eat it because I miss the eggs. I just like the taste of this food – but if you’re afraid to go vegan just because you’ll miss eggs, try this recipe.

Fry a quarter of the onion in a frying pan with a spoonful of oil. When soft, add one-third to a half (accordning to how hungry you are) of plain white tofu and vegetables of your choice. Finish with a teaspoon of turmeric, half a teaspoon of sweet paprika, salt and pepper; mix well and fry briefly – the point is just to keep the tofu warm and flavored. Serve with any other vegetables and bread of your choice.
What is your favourite meal?
Myslím, že Dária nie je jediná, ktorú zaujíma, čo bežne jedávam; respektíve teda čo vegáni jedia počas dňa. Keď som pred štyrmi rokmi prešla na vegetariánstvo a z jedálnička vylúčila mäso, predstava iba rastlinnej stravy sa mi síce páčila, ale videla som v nej iba šaláty, zeleninu a iné “nudné” jedlá. To však, samozrejme, vôbec nie je pravda a ja som rýchlo zistila, ako veľmi som sa mýlila.
Dnešný článok je len taká malá ukážka toho, čo počas dňa jem – spolu s receptami, ako si rovnaké jedlá môžete pripraviť aj vy. Ak sa vám takýto typ príspevkov páči, budem rada, ak mi dáte vedieť; a bude ich viac.

Ovsená kaša

príprava 10 min pre 1 osobu náročnosť 1/5

ingrediencie ovsené vločky, voda, kokosový olej, javorový sirup

Ovsená kaša je môj go-to recept, ktorý ma zachráni vždy, keď chcem niečo rýchle, ale sýte. Kedysi sme kupovali porciované kaše v malom vrecúšku, no tie obsahujú zbytočné mlieko a ešte zbytočnejší plastový obal, keďže príprava je rýchla a nenáročná.

Potrebujete iba ovsené vločky (najlepšie sú jemné, pretože sa rýchlo uvaria) a vodu (ktorú môžete nahradiť aj mliekom, ale ja osobne nevidím žiaden rozdiel) – v pomere 1:2; ja používam jednu 100 ml odmerku vločiek na 200 ml vody. Dodatočná je polovica čajovej lyžičky kokosového oleja, ale ak máte dobrý nepriľnavý hrniec, môžete ho vynechať. Ja kašu dochucujem ešte polievkovou lyžicou javorového sirupu (alebo aj trstinového cukru), a pomerne často aj lyžicou kakaa, no to môžete vymeniť aj za škoricu či iné korenie. Do menšieho hrnca dajte kokosový olej, a keď sa roztopí, pridajte ovsené vločky, vodu a javorový sirup; to dobre premiešajte a varte, pokiaľ kaša nezhustne.
Na vrch ide to, na čo mám chuť – banán, lesné ovocie, arašidové maslo, strúhaný kokos alebo orechy.

Vegánske rizoto s brokolicou a tempehom

príprava 30 min pre 1 osobu náročnosť 3/5

ingrediencie ryža arborio, brokolica, tempeh, cibuľa, zeleninový vývar, olej, maslo, lahôdkové droždie, soľ

Pre mnohých ľudí to sú raňajky, ale mojim obľúbeným jedlom dňa je obed. Je to jednak preto, lebo ráno nezvyknem byť príliš hladná, ale obed podľa mňa ponúka oveľa väčší priestor pre kreativitu (aspoň pre mňa, viem, že mnohí sa aj s raňajkami vedia pekne vyhrať).

Do tohto rizota som sa zamilovala hneď, ako som ho prvýkrát ochutnala. Je nádherne krémové, jemné a na jazyku sa priam rozplýva. A tempeh je moja večná láska; preto keď ste ho ešte neskúšali, iba odporúčam.

Do stredne veľkého hrnca nalejte alebo rozrobte približne liter vývaru – ten potom “varte” na malom ohni; pointou je iba to, aby bol stále teplý. V ďalšom hrnci rozohrejte lyžicu oleja a pridajte doň najemno nakrájanú polovicu malej cibule. Keď bude mäkká a sklovitá, pridajte polovicu hrnčeka ryže arborio, všetko premiešajte a “nasucho” opekajte pár sekúnd. Potom pridajte približne jednu až dve naberačky teplého vývaru – toľko, aby bola ryža celá zaliata, ale aby z toho nebola polievka. Len čo ryža absorbuje vodu, dolejte ďalšiu naberačku; a robte tak dovtedy, pokiaľ nebude ryža mäkká a uvarená.
Medzitým si pripravte brokolicu – očistite ju a uvarte domäkka buď nad parou alebo v osolenej vode. Z tempehu odkrojte približne štvrtinu a nakrájajte ich na menšie kocky. Keď bude ryža takmer uvarená, opečte kocky tempehu na rozohriatej panvici s troškou oleja z každej strany – pokiaľ nebudú hnedé a chrumkavé (preto až vtedy, keď bude ryža takmer uvarená, aby tempeh potom nevychladol).
Keď je ryža mäkká (a nie je to ani jeden kusisko hmoty, ani prívarok; má to hustú, ale krémovú konzistenciu), pridajte do hrnca kúsok vegánskeho masla a dve lyžice droždia. Všetko premiešajte a ochutnajte – potom podľa potreby dochuťte soľou. Pridajte uvarenú brokolicu nakrájanú na menšie kúsky a naservírujte do misky. Navrch dajte tempeh a všetko ešte môžete posypať lahôdkovým droždím.
Ak ste rizoto ešte nikdy nerobili, môže sa to zdať byť náročné, ale opak je pravdou. A naozaj to stojí za to.

Tofu scamble

príprava 10 min pre 1 osobu náročnosť 2/5

ingrediencie tofu, cibuľa, kurkuma, soľ, sladká paprika, čierne korenie, olej, zelenina, pečivo

Tofu scramble som si obľúbila už po prvom súste, ktoré som ochutnala. Inak sa nesnažím nejako “okopírovať” jedlá so živočíšnymi produktami (ako je rezeň, omeleta alebo práve praženica), pretože mi jednoducho nechýbajú. Hoci tofu scramble má ako praženica vyzerať, mať rovnakú textúru a do istej miery aj chuť, nejem ho preto, lebo by mi vajíčka chýbali. Jednoducho mi toto jedlo chutí – ale ak sa vegánstva bojíte práve preto, že vám budú chýbať vajcia, určite tento recept vyskúšajte.

Na rozohriatej panvici s lyžicou oleja opečte približne štvrtinu cibule. Keď bude mäkká, pridajte tretinu až polovicu (podľa toho, ako ste hladní) bieleho tofu a zeleniny podľa vlastného výberu. Dokoreňte čajovou lyžičkou kurkumy, polovicou lyžičky sladkej papriky, soľou a čiernym korením; dobre premiešajte a krátko opečte – pointou je iba to, aby bolo tofu teplé a dochutené. Servírujte s akoukoľvek ďalšou zeleninou a pečivom podľa vlastného výberu.
Aké je vaše obľúbené jedlo?
Zdieľaj článok