Ako si doma pripraviť ovsené, ryžové a mandľové mlieko

Príprava rastlinného mlieka doma má mnoho výhod — je to jednoduché, rýchle, lacné, ekologickejšie a môžete si pripraviť presne toľko, koľko práve potrebujete.
text: Berenika — fotky: SimplyBerenica & unsplash.com
Tento článok je pomerne krátky, ale určite ho ocenia všetci tí, ktorí už niekedy premýšľali nad výrobou vlastného rastlinného mlieka, no nikdy sa do toho nepustili či už preto, že sa im koncept zdal byť zložitý alebo preto, lebo im nenapadlo nájsť si na to postup.
Dnes si preto ukážeme tri postupy, ako si vyrobiť rastlinné mlieko — a to ovsené, ryžové a mandľové. Ovsené a ryžové mlieko je na výrobu veľmi jednoduché; ovsené máte hotové za pár minút, a pri ryžovom je najvyššia šanca, že budete mať doma základnú surovinu. Mandľové mlieko je ale veľmi obľúbené pre svoju lahodnú chuť, čím sa hodí do rôznych sladkých receptov alebo do kávy.

Ovsené mlieko

príprava 5 minút
ingrediencie 1 hrnček jemných ovsených vločiek, 4 hrnčeky vody
Ovsené vločky a vodu mixujte 30-45 sekúnd, následne preceďte cez vrecko na výrobu mliek alebo cez čistú, jemne tkanú látku (ako utierku alebo tričko). Mlieko môžete ochutiť sirupom (javorovým, čakankovým alebo ďatľovým), vanilkovým extraktom, kakaom a odporúčame pridať aj štipku soli.
Ovsené vločky nepredmáčajte. Predmáčanie vločiek nemá žiaden výrazný pozitívny dopad na výsledné mlieko; ale kvôli tomu je mlieko a dužina potom zbytočne mazľavá. Taktiež sa snažte mlieko nemixovať viac ako minútu; tiež tým zabránite mazľavosti.

Ryžové mlieko

príprava 2 hodiny
ingrediencie 3/4 hrnčeka dlhozrnnej ryže, 4 hrnčeky vody
Ryžu namočte do horúcej (nie vriacej vody) a nechajte odstáť dve hodiny. Ryža by mala byť mäkká, ale stále nie úplne uvarená. Sceďte a ryžu pridajte do mixéra spolu so štyrmi hrnčekmi vody (alebo aj menej, ak chcete hustejšie mlieko). Mixujte približne minútu a preceďte cez vrecko alebo látku. Môžete dochutiť sirupom či kakaom.

Mandľové mlieko

príprava 4-6 hodín
ingrediencie 1 hrnček mandlí, 4 hrnčeky vody
Najlepšie je mandle namočiť na celú noc do vody, tak sa o nich nemusíte starať a ranná príprava mlieka potrvá už len pári minút, ale postačí ich namáčať aj štyri až šesť hodín. Mandle sceďte a pridajte do mixéra spolu s vodou, opäť môžete pridať aj sladidlo, soľ, datle alebo kakao. Preceďte cez tkaninu.
Mlieko môžete uchovávať v chladničke 4-5 dní. Výhoda takto vyrobeného mlieka je, že si môžete pripraviť presne taký objem, aký potrebujete — ak potrebujete len malé množstvo napríklad do koláča, môžete si pripraviť mlieko iba z polovičnej alebo tretinovej dávky, čím sa vyhnete zbytočnému plytvaniu a vyhadzovaniu. Ak ovsené vločky, ryžu a mandle kúpite v bezobalovom obchode, nevytvoríte žiaden odpad a ešte viac znížite svoju uhlíkovú stopu.
Ak vás zaujíma, aké rastlinné mlieko sa najviac hodí do ktorých jedál a receptov, prečítajte si náš prehľad Ktoré rastlinné mlieko je najlepšie.