Ktoré rastlinné mlieko je najlepšie?

Plant-based milks are no longer something new. You can buy them in regular supermarkets, where their offer is quite wide, and many cafes offer the possibility of exchanging cow’s milk for soy, almond or coconut in drinks, and often at no extra charge. But since, in addition to the three plant-based milk alternatives mentioned, there are many more on the market, and many of you have asked me which milk is the best, I decided to prepare a clear table for you, which includes nutritional values but also the average water consumption needed for production, environmental impact and some advantages and disadvantages. For a better idea, you will also find cow’s milk in the table, so that you have numbers and data to compare with.
I will compare only the five plant-based milks that I think are the most common and available — oat, soy, almond, rice and coconut. If interested, I will be happy to create a continuation of the article with other vegan milks.
  OAT SOY ALMOND RICE COCONUT COW’S
CALORIES (per 100 ml) 54 37.5 16.7 50 18.8 42
PROTEIN (g) 1.6 3.8 0.4 0.4 0 3.2
CARBS (g) 1.4 2 0.8 9.6 0.4 4.8
FATS (g) 0.8 1.6 1.3 1 1.6 1
WATER USAGE (l) 48 28 371 270 ? 628
NEEDED LAND (m2/l) 0.8 0.7 0.5 0.3 ? 9.0
CO2 EMMISIONS (kg) 0.9 1.0 0.7 1.2 ? 3.2
NUTRIENTS, VITAMINS A, iron, calcium, fiber B2, calcium E calcium, A a D zinc, magnesium B12, D, calcium
ADVANTAGES sweet, similar to cow’s milk a lot of protein and vitamins low calories sweet, source of vitamins not an allergen cheap, easily available
DISADVANTAGES many carbs soynis a common allergen high water usage many carbs, little protein not a source of protein negative health impact
BEST FOR tea and coffee cakes, desserts cereal and oatmeal smoothie curry and sauces
None of the plant-based milks can be described as the best. Each has its advantages and disadvantages — almond contains the least calories, but is not a good source of protein, soy has the necessary vitamins and nutrients, but it can cause digestive problems for many, as soy is one of the eight most common allergens. The most popular is probably oat milk, which is closest in qualities to cow’s milk, and if you make it yourself at home, it’s also significantly cheaper, but it contains quite a few carbohydrates. Therefore, it’s good to alternate vegan milks, use their advantages and look for which foods and recipes work best.
Rastlinné mlieka už dávno nie sú žiadnou novinkou. Kúpite ich v bežných supermarketoch, kde je ich výber pomerne široký, a i mnohé kaviarne ponúkajú možnosť zámeny kravského mlieka v nápojoch za sójové, mandľové či kokosové, a často i bez príplatku. No keďže okrem spomenutých troch rastlinných alternatív mlieka je ich na trhu oveľa viac, a i mňa sa viacerí z vás pýtali, aké mlieko je najlepšie, rozhodla som sa pripraviť pre vás prehľadnú tabuľku, ktorá zahŕňa nutričné hodnoty, ale aj priemernú spotrebu vody potrebnú na produkciu, ekologický dopad a nejaké výhody a nevýhody. Pre lepšiu predstavu v tabuľke nájdete aj kravské mlieko, aby ste mali čísla a údaje s čím porovnávať.
Budem porovnávať len päť rastlinných mliek, ktoré sú podľa mňa najbežnejšie a najdostupnejšie — a to sójové, ovsené, mandľové, ryžové a kokosové. Ak bude záujem, rada vytvorím pokračovanie článku s ďalšími rastlinnými mliekami.
  OVSENÉ SÓJOVÉ MANDĽOVÉ RYŽOVÉ KOKOSOVÉ KRAVSKÉ
KALÓRIE (na 100 ml) 54 37.5 16.7 50 18.8 42
BIELKOVINY (g) 1.6 3.8 0.4 0.4 0 3.2
SACHARIDY (g) 1.4 2 0.8 9.6 0.4 4.8
TUKY (g) 0.8 1.6 1.3 1 1.6 1
SPOTREBA VODY (l) 48 28 371 270 ? 628
POTREBNÁ PÔDA (m2/l) 0.8 0.7 0.5 0.3 ? 9.0
EMISIE CO2 (kg) 0.9 1.0 0.7 1.2 ? 3.2
ŽIVINY, VITAMÍNY A, železo, vápnik, vláknina B2, vápnik E vápnik, A a D zinok, magnézium B12, D, vápnik
POZITÍVA sladké, podobné kravskému veľa bielkovín a vitamínov nízkokalorické sladká chuť, zdroj vitamínov nie je alergén lacné, dostupné
NEGATÍVA vyšší podiel sacharidov sója je častý alergén vysoká spotreba vody veľa sacharidov, málo bielkovín nie je zdrojom bielkovín negatívny dopad na zdravie
NAJLEPŠIE DO čaj a káva koláče, dezerty cereálie a ovsené kaše smoothie kari a omáčky
Ani jedno z rastlinných mliek sa nedá označiť za najlepšie. Každé má svoje výhody i nevýhody — mandľové obsahuje najmenej kalórií, ale nie je dobrým zdrojom bielkovín, sójové síce v sebe má potrebné vitamíny a živiny, ale môže mnohým spôsobovať tráviace ťažkosti, nakoľko sója je jeden z ôsmych najčastejších alergénov. Najpopulárnejšie je asi ovsené mlieko, ktoré sa svojimi vlastnosťami najviac približuje kravskému, a ak si ho budete doma robiť sami, je i výrazne lacnejšie, ale obsahuje pomerne dosť sacharidov. Preto je dobré rastlinné mlieka striedať, využívať ich výhody a hľadať, v ktorých jedlách a receptoch fungujú najlepšie.

8 komentárov

 • LIFE BY PAVLINA píše:

  Nemléko jsem zatím nechutnala, ale hrozně mě to láká! 🙂

 • Barborah píše:

  Musím říct, že už dlouho nepiji kravské mléko, nebo jen velmi vyjímečně. Vyzkoušela jsem už snad všechna mléka a nejvíce mi chutná kokosové a z kešu oříšků. To kešu je ale bohužel poměrně drahé, jaká škoda. Jinak ale domů pravidelně kupujeme mandlové, kokosové a sojové a právě je různě střídáme podle chuti, jídla nebo nálady.
  Doma jsem si i dělala kokosové mléko a je výborné, ale samozřejmě na výrobu není vždy čas.
  Vím, že hodně lidí chválí právě to ovesné, ale přestože mi chutná, vždy mě po něm nebylo moc dobře, tak už jsem se ho vzdala.

 • Sabi píše:

  Veľmi pekný článok, obzvlášť chválim tabuľku. 🙂 Ja by som veľmi rada prešla na rastlinné mlieka, ale obrovskou prekážkou je chuť. Skúšala som mandľové a kokosové, o ktorých som si myslela, že wow, tie budú skvelé, ale ani jedno ma neoslovilo. Veľmi ma zaujíma ryžové a ovsené mlieko, akurát sa bojím dať pomerne dosť peňazí za čosi, čo nakoniec nebudem schopná skonzumovať. :/

  Sabi z blogu Beautiful savage

 • ishhu píše:

  Cow's milk is meant to contain the precise amount of calcium and protein necessary to feed a calf which will find yourself being a minimum of 3-4 times larger than the physical body is If we gave human breast milk to a calf it might not grow strong enough even to survive against includes nutritional values but also the average water consumption needed for production. I hope my reply is helpful you i'm working Cheap Essay Writing Service company , but what’s the purpose of getting admitted like this it might only make your child become more dependent within the near future. If you've got faced an identical situation and wondered what is often a possible remedy that will actually help your child with college essays then take a while bent read this informative blog. it might convince be genuinely helpful within the end of the day.

 • Já kravské mléko nevyhledávám a ani ho samotné nepiju, radši dávám přednost právě rostlinným mlékům 🙂 Ale je pravda, že ani ty si moc nekupuji, do kávy si dávám sójového zajíce (což není zrovna nejzdravější varianta, ale vyhovuje mi, že mi jedno balení vydrží dlouho a nejsem limitovaná tím, že po otevření mléka ho musím co nejdříve spotřebovat) 🙂

  Another Dominika

 • hellen píše:

  Thank you so much for share this post, very helpful 🙂

  lace front fashion wigs

 • Dária píše:

  Vždy som pila len kravské mlieko, ale zdravotné problémy mi spôsobovalo už dlhšie – preto som jeho konzumáciu a taktiež aj výrobky z neho, presunula z rána na večer, respektíve po prvom jedle dňa. Avšak minulý rok a ja viem, že tento problém som mala už dlhšie, iba som to ignorovala, som urobila ráznu zmenu. Kristy mi povedala, že mala tie isté problémy ako ja, a keď prešla na sójové, tak už žiadne problémy nemala.
  Následne som prekopala všetky rastlinné mlieka, napriek tomu, že ma rodičia súdili. Značka Alpro bola mojim východiskom, vyskúšala som už takmer všetky okrem tých s príchuťou. A teraz, keď tak pozerám tú tabuľku, tak si hovorím upsik.
  Pravda je, že ovsené mi spôsobilo zažívacie ťažkosti, sójové mi nechutilo, mandľové je pre mňa bez chuti, a až ryžové, uspokojilo aj môj žalúdok, telo, jeho konzumácia je bez ťažkostí a aj mi reálne chutí. Kokosové je v spojení s nesquik cereáliami nechutné, ale neviem sa ho dopiť.
  Preto aj nejem ovsené vločky, pretože sa bojím, že dopadnem ako s ovseným mliekom, vyhýbam sa im veľkým oblúkom a mám pocit, že je to práve pre vlákninu, ktorú obsahuje.
  Kravskému sa však už takmer polroka, nie už je to vyše polroka, obkľukou vyhýbam, výrobky z neho, avšak naďalej jem – jogurty, ak si dám puding, omáčku a podobne. Potom je tu ešte kozie mlieko, ktoré konzumujem iba ako tvaroh, pretože už aj bryndza mi spôsobuje problémy.
  Aj tak asi zostanem pri ryžovom, kokosovom mlieku, kravských a ovčích výrobkoch, pretože mňa nejaké tabuľky a hodnoty nezaujímajú. Nerobím to pre prírodu, pre zvieratá, ale pre mňa – človeka.

  A rodine s tým dosť leziem na nervy. 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *