Pleťové sérum Ako vánok od Mylo

Not so long ago I wrote about the moisturizing cream I used before, and I was quite satisfied with it. But when I became more interested in a zero waste lifestyle, I had to say goodbye to it – and quite voluntarily, because when I began to examine its ingredients more closely, I wasn’t very happy (same with the fact that it wasn’t cruelty free and was in a plastic non-recyclable packaging).
So I started looking for what would suit me. I have mostly oily skin, which is very dry after any cleaning. I don’t like anything that takes a long time to soak in or leaves a sticky complexion. Nothing that has a very pronounced scent. And at the same time, I need something that is easy to carry around, because when I travel to Prešov and back, huge packs take up unnecessary space in my suitcase.
And I found this little miracle.

Mylo is a brand of natural cosmetics made by Barb in Slovakia in Bernolákovo. All products are handmade, vegan, not tested on animals and contain relatively simple ingredients which are only plant based – and they prefer local, organic and fair trade ingredients. Packaging is recyclable or can be returned directly to Mylo where it is cleaned and used again.
When it comes to cosmetics, Mylo checks off all of my requirements, so perhaps you can imagine my excitemet. And that has even multiplied when I found out that they’re selling various skin serums – and among them I found a serum for oily skin with acne “Ako vánok” (or as a breeze), about which will be today’s article.
We will begin – as always – with packaging. The serum is packed in a natural brown paper. There is no glue, no tape, the packaging holds only thanks to cuts on the paper, but it still holds its shape quite well. On the bottom, you can even find a message that it can be composted or recycled.
In this simple box is the serum itself. I bought a smaller packing of fifteen milliliters for the beginning – although I knew it will quickly become my favourite things ever, I didn’t want to risk anything. But it is also available in a fifty-milliliter package. Its base is made up of a glass bottle and a dropper, only the screwing and dropping part is made out of plastic (but I think there’s no better alternative for that yet).
The entire serum has a very simple look – no unnecessary pictures or descriptions, which is very pleasing for my minimalist soul and I admire it on my bathroom shelf few times a day.
Ako vánok is meant for oily skin with acne – but you can also choose serum for tired, mature or dry and sensitive skin. And even though I was initially skeptical because putting oil to already oily skin doesn’t sound the best idea, but after the first use I found out how wrong I was.
As I have already mentioned, my skin is very dry after cleaning (which is understandable because I try to wash off my make-up and any dirt as well as excess oil) – but that is why it’s necessary to give it some moisture back in the form of oil, because of this the natural sebum production decreases (the skin feels that it’s “oily” enough, and doesn’t produce any more oil). What surprised me the most, however, is how fast the serum absorbs into the skin. It leaves it wonderfully soft and hydrated.
The serum promises to bring natural self-regulatory capabilities to the skin, doesn’t clog the pores and heals scars. It supports new cell production and helps reduce wrinkles. It has a yellow-green color with a blue undertone; very light and fresh smell and it smells like spring to me.
On the paper packaing you will find the Latin names of the ingredients used in the serum. The serum therefore contains:
 • grape seed oil – has soothing properties and leaves the skin soft;
 • jojoba oil – regenerates the skin and regains its balance, relieves the visibility of scars and has healing and anti-inflammatory effects;
 • olive squalane – has antioxidant effects and helps protect against sunlight;
 • rose oil – regenerates, accelerates the healing of the scars, reduces the visibility of pigment stains and eliminates the appearance of acne;
 • raspberry seed oil – slows down aging, helps to heal, calms and is antibacterial;
 • CO2 extract from sea buckthorn – helps to restore cells, which works against wrinkles, strengthens and calms;
 • vitamin E – fights free radicals, prevents premature aging and slows down the scalability of the skin;
 • essential oil from chamomilla recutita – is hypoallergenic, analgesic and healing;
 • lemongrass – helps with acne and a slows down overproduction of sebum.
Again – all of these are purely natural and health-conscious substances.
I use it every night after cleaning my skin – I apply a few drops in my palm and I heat it up a bit between my fingers, so it absorbes easily, and I gently massaage it into the skin.
I fell in love with it after the first use. I would like to evaluate it objectively and have something bad to mention, but I really have nothing – because it’s just perfect. And whether you care if your beauty products are purely natural and cruelty free or not, you should definitely try it. You won’t regret it.

advantages contains only natural ingredients, is vegan and cruelty free, packaging can be recycled/returned, is simply perfect

disadvantages

price online – 10.00€

rating 10/10

Nie tak dávno som písala o hydratačnom kréme, ktorý som kedysi používala, a bola som s ním vcelku spokojná. No keď som sa začala viac zaujímať o bezodpadový životný štýl, musela som sa s ním rozlúčiť – a celkom dobrovoľne, pretože keď som začala bližšie skúmať jeho zloženie, nebolo mi všetko jedno (rovnako ani to, že nebol netestovaný na zvieratách a bol v plastovom nerecyklovateľnom obale).
Tak som začala hľadať, čo by mi vyhovovalo. Mám prevažne mastnú pleť, ktorá je však po akomkoľvek čistiacom géle veľmi suchá. Nemám rada nič, čo dlho vsakuje alebo zanecháva lepkavú pokožku. Nič, čo má veľmi výraznú vôňu. A zároveň potrebujem niečo, čo sa ľahko prenáša, pretože keď cestujem do Prešova a späť, obrovské balenia zbytočne zaberajú miesto v kufri.
A našla som tento malý zázrak.

Mylo je značka prírodnej kozmetiky, ktorú vyrába Barb na Slovensku v Bernolákove. Všetky produkty sú ručne vyrábané, sú vegánske, neboli testované na zvieratách a obsahujú pomerne jednoduché ingrediencie výlučne rastlinného pôvodu – a uprednostňujú sa lokálne, organické a fair trade suroviny. Obaly sú recyklovateľné alebo je možné ich vrátiť priamo Mylo, kde ich vyčistia a znovu použijú.
Keďže čo sa kozmetiky týka, Mylo s prehľadom spĺňa všetky moje požiadavky, asi si viete predstaviť moje nadšenie. To sa dokonca ešte znásobilo, keď som zistila, že predávajú rôzne séra na pleť – a spomedzi nich som objavila aj sérum na mastnú pleť s akné Ako vánok, o ktorom bude aj dnešný článok.
Začnem – ako vždy – obalom. Sérum je zabalené v prírodnom hnedom papieri. Nie je na ňom žiadne lepidlo, žiadna páska, obal drží len vďaka výkrojom na papieri, no aj napriek tomu pôsobí pomerne pevne. Na spodnej strane dokonca nájdete odkaz, že je možné ho skompostovať alebo hodiť do triedeného odpadu.
V tejto jednoduchej krabičke je schované samotné sérum. Ja som si pre začiatok kúpila menšie balenie, ktoré má pätnásť mililitrov – hoci som už akosi dopredu vedela, že si ho rýchlo obľúbim, nechcela som nič riskovať. No dostupné je aj v päťdesiat mililitrovom balení. Jeho základ tvorí sklenená fľaštička a kvapkadlo, iba šrubovacia a samotná kvapkacia časť je vyrobená z plastu (na toto asi neexistuje iná alternatíva).
Celé sérum má veľmi jednoduchý vzhľad – žiadne zbytočné obrázky alebo popisy, čo je doslova pohladenie pre moju minimalistickú dušu a na poličke v kúpeľni ho obdivujem niekoľkokrát denne.
Ako vánok je určené na mastnú pleť s akné – no vybrať si môžete aj sérum na unavenú, zrelú alebo suchú a citlivú pleť. A hoci som bola spočiatku skeptická, pretože dávať olej na už mastnú pleť neznie ako najlepšia voľba, už hneď po prvom použití som zistila, ako veľmi som sa mýlila.
Ako som už spomínala, moja pleť je po čistení veľmi suchá (čo je pochopiteľné, pretože sa večer snažím okrem make-upu a nečistôt zmyť aj prebytočný maz) – no práve preto je potrebné dodať jej hydratáciu v podobe oleja, pretože vďaka tomu sa prirodzená produkcia mazu znižuje (pleť cíti, že je “mastnoty” dosť, a tak ďalší maz už neprodukuje). Čo ma však prekvapilo asi najviac je to, ako rýchlo sa sérum vstrebáva do pokožky. Zanecháva ju nádherne jemnú a citeľne hydratovanú.
Sérum sľubuje prinavrátenie prirodzených samoregulačných schopností pleti, neupcháva póry a lieči jazvy. Podporuje tvorbu nových buniek a pomáha redukovať vrásky. Má žlto-zelenú farbu s modrým podtónom; veľmi ľahkú a sviežu vôňu a podľa mňa vonia ako jar.
Na papierovom obale nájdete anglicko-latinské názvy zložiek použitých v sére, no na oficiálnej stránke Mylo sú všetky preložené do slovenčiny. Sérum teda obsahuje:
 • olej z hroznových jadier – má zvláčňujúce schopnosti a zanecháva pokožku hebkú;
 • jojobový olej – regeneruje pokožku a navracia rovnováhu, zmierňuje viditeľnosť jaziev a má hojivé a protizápalové účinky;
 • olivový skvalan – má antioxidačné účinky a pomáha chrániť pred slnečným žiarením;
 • šípkový olej – regeneruje, urýchľuje hojenie jazvičiek, znižuje viditeľnosť pigmentových škvŕn a eliminuje výskyt akné;
 • malinový olej – spomaľuje starnutie, pomáha hojiť, upokojuje a je antibakteriálny;
 • CO2 extrakt z rakytníka rašetliakového – pomáha obnove buniek, čím pôsobí proti vráskam, spevňuje a tiež upokojuje;
 • vitamín E – bojuje proti voľným radikálom, zabraňuje predčasnému starnutiu a spomaľuje šupinatosť pokožky;
 • esenciálny olej z rumančeku pravého – je hypoalergénny, analgetický a hojivý;
 • citrónovú trávu – pomáha pri akné a mierni nadmernú produkciu kožného mazu.
Opäť – všetko to sú čisto prírodné a zdravotne nezávadné látky.
Používam ho každý večer po vyčistení pleti – do dlane nanesiem pár kvapiek a medzi prstami olej mierne zahrejem, vďaka čomu sa potom lepšie vstrebáva, a zľahka ho vmasírujem do pokožky.
Zamilovala som sa doň už po prvom použití. Rada by som ho zhodnotila objektívne a niečo mu aj vytkla, ale skutočne nemám čo – lebo je jednoducho perfektný. A či už vám záleží na tom, aby bola vaša kozmetika výlučne prírodná a netestovaná alebo nie, určite po ňom siahnite. Neoľutujete.

plusy obsahuje len prírodné zložky, je vegánsky a netestovaný, obal je možné zrecyklovať alebo vrátiť, je jednoducho dokonalý

mínusy

cena online – 10.00€

hodnotenie 10/10