Jednoduché alternatívy pre kuchyňu bez plastov

A while ago, we said that if you want to live more sustainably and are looking for easy alternatives to disposable and plastic products, the bathroom is a great place to start. It generates too much unnecessary waste, which you can easily reduce by reaching for cotton rounds to remove your makeup or a solid shampoo bar.
Another room in the home that you can focus on is the kitchen. We spend a lot of time in it every day — we cook, bake, try new recipes, clean, but also create waste, look for food storage options or bring in more food. There is even more waste in the kitchen than in the bathroom; and while it’s impossible for many to reduce it to zero, we can all apply simple tricks to eliminate the use of plastics and avoid them where they are not needed.

Glass containers for food storage

As we wrote in the article Are You Storing Food Correctly, dry foods like pasta, flour or oats thrive best in airtight containers. Glass has the advantage of being transparent, so you can easily see what you have a lot and what you need to buy. IKEA offers simple glass containers at a very affordable price and in various volumes, so you can easily assemble the combinations you need at home; and for the zero waste alternative, you can use jars from pickles and such, or from food bought in the store, so you don’t have to spend a penny.

Cloth / mesh produce bags

Thanks to them, you will no longer have to use plastic ones, which will end up in the garbage as soon as you get home; at best, in plastic recycling but it’s still an unnecessary waste. You can buy mesh reusable bags, for example, on Zemito.cz, they also sell them to drugstores or directly in supermarkets; and if you have time, you can make them at home from old fabrics or curtains.

Dishwashing brush

The wooden brush has several advantages compared to classic dish sponges — it lasts several times longer, doesn’t stink and is not greasy over time, thanks to the long handle it reaches the bottom of every cup and pot, you can easily compost the used head, and the spare head costs up to a hundred crowns. And if you try it, you’ll never want to go back to plastic sponges.
read next: My Zero Waste Bathroom

Wooden and stainless steel kitchen utensils

Although they tend to be more expensive than plastic variants, they last longer, don’t get easily destroyed, and are safe to use when preparing hot meals, without having to worry about dangerous substances being released into your food. When choosing, we also recommend following the principles of minimalism — often only two wooden spoons and one spatula instead of five in different sizes is enough.

Reusable coffee capsule

If you have a capsule coffee machine at home, think about this non-plastic zero waste alternative. You simply fill the capsule and rinse it after use, and it will serve you for a long time. It’s a great way to easily and quickly reduce the production of unnecessary waste.

Glass or stainless steel food containers

They are suitable for storing uneaten food when you prepare lunch for work or snacks for a trip, for storing food sold in packaging that cannot be resealed, and so on. Glass has the advantage that it is not harmful to health, stainless steel bowls are light and you do not have to worry about them getting chipped or broken. They last longer than their plastic alternatives, don’t retain the smell of food and don’t get stained with tomato sauces or soup.

Silicone pouches

Storing food in the freezer is a great way to extend its shelf life and avoid unnecessary waste. Glass bowls are often unnecessarily large and voluminous, and space in the freezer is often quite limited — so closable silicone pouches are a solution for storing food and meals for later, but at the same time you save space in the freezer. They can withstand temperatures down to -30 °C, you can also use them in the microwave, wash them in the dishwasher, they’re waterproof and airtight, and they can replace up to 3,000 plastic bags.

Wax wrap

Wax wraps have quickly become popular — and no wonder. If you use food foil to cover plates and bowls to prevent food from drying out, or to wrap sandwiches, wax wraps are a zero waste alternative that you can use all the time. They consist of a waxed cloth, which, after heating, adapts to the desired shape, and after use you just rinse it in lukewarm water and let it dry.

Cellulose sponge

As it’s made from a mixture of cellulose and cotton, it can be easily composted after use. In addition, it’s repeatedly washable up to 60 °C, which will kill bacteria and prolong its life, and thus you will get rid of unwanted odors. It can be used for cleaning any surfaces, wiping up spilled liquids or washing dishes.
What sustainable home products do you use?
Už dávnejšie sme hovorili o tom, že ak chcete žiť viac udržateľne a hľadáte jednoduché alternatívy k jednorazovým a plastovým výrobkom, skvelým miestom, kde začať, je kúpeľňa. V nej vzniká príliš veľké množstvo zbytočného odpadu, ktorý ľahko znížite tým, že siahnete po látkových odličovacích tampónikoch alebo tuhom šampóne.
Ďalšou miestnosťou v domácnosti, na ktorú sa môžete zamerať, je kuchyňa. Denne v nej trávime veľa času — varíme, pečieme, skúšame nové recepty, upratujeme, ale aj vytvárame odpad, hľadáme možnosti uskladnenia potravín alebo prinášame nákup. V kuchyni vzniká ešte viac odpadu ako v kúpeľni; a i keď je pre mnohých nemožné znížiť ho až na nulu, všetci vieme aplikovať jednoduché triky, ako eliminovať používanie plastov a vyhýbať sa im tam, kde ich netreba.

Sklenené nádoby na uskladňovanie potravín

Ako sme už písali v článku o správnom uskladňovaní potravín — cestovinám, múke či vločkám sa najlepšie darí vo vzduchotesných nádobách. Sklenené majú výhodu, že sú priehľadné, a tak ľahko vidíte, čoho máte veľa a čo potrebujete už dokúpiť. IKEA ponúka jednoduché sklenené nádoby za veľmi dostupnú cenu a v rôznych objemoch, takže si doma ľahko vyskladáte kombinácie, ktoré potrebujete; a pre zero waste alternatívu môžete využiť nádoby od zaváranín alebo potravín kúpených v obchode, a nemusíte tak minúť ani korunu.

Látkové/sieťové vrecká na nákup

Vďaka nim už nebudete musieť používať mikroténové, ktoré aj tak len čo prídete domov, skončia v koši; v tom lepšom prípade v nádobe na plast — ale aj tak je to zbytočné produkovanie odpadu. Sieťované znovupoužiteľné vrecká si kúpite napríklad na Zemito.cz, predávajú ich aj drogériách alebo aj priamo v supermarketoch; a ak máte čas, vyrobiť si ich viete aj doma zo starých látok alebo záclon.

Kefa na umývanie riadu

Drevená kefa má v porovnaní s klasickými hubkami na riad niekoľko výhod — vydrží niekoľkonásobne dlhšie, nesmrdí a po čase nie je mazľavá, vďaka dlhej rúčke sa dostane na dno každého poháru i hrnca, použité hlavicu môžete ľahko skompostovať, a náhradná hlavica stojí do sto korún. A ak ju vyskúšate, už sa nikdy nebudete chcieť vrátiť k plastovým hubkám.
čítaj ďalej: Moja Zero Waste Kúpeľňa

Drevené a nerezové kuchynské náčinie

Hoci zvyknú byť drahšie ako plastové varianty, vydržia dlhšie, tak ľahko sa nezničia, a je bezpečné používať ich aj pri príprave horúcich jedál, pričom sa nemusíte obávať, že sa vám do jedla budú uvoľňovať nebezpečné látky. Pri výbere sa tiež odporúčame riadiť zásadami minimalizmu — často úplne postačia len dve drevené varešky a jedna obracačka namiesto piatich v rôznych veľkostiach.

Znovupoužiteľná kapsula na kávu

Ak máte doma kávovar na kapsule, popremýšľajte o tejto neplastovej bezodpadovej alternatíve. Kapsulu jednoducho naplníte a po použití opláchnete, a bude vám slúžiť dlhú dobu. Je skvelým spôsobom, ako ľahko a rýchlo znížiť produkciu zbytočného odpadu.

Sklenené alebo nerezové misky

Hodia sa na uloženie nedojedeného jedla, keď si pripravíte obed do práce alebo občerstvenie na výlet, na uskladnenie potravín predávaných v obale, ktorý sa nedá opätovne uzavrieť a podobne. Sklo má výhodu, že je zdravotne nezávadné, nerezové misky sú zase ľahké a nemusíte sa báť, že sa obijú alebo rozbijú. Vydržia dlhšie ako ich plastové alternatívy, nedrží sa v nich pach z jedla a nezafarbia sa paradajkovými omáčkami či polievkou.

Silikónové vrecúška

Uchovávanie jedla v mrazničke je skvelým spôsobom, ako predĺžiť jeho trvanlivosť a vyhnúť sa zbytočnému plytvaniu. Sklenené misky sú často zbytočné veľké a objemné a priestor v mrazničke je často dosť obmedzený — a preto sú uzatvárateľné silikónové vrecká riešením, ako odložiť potraviny a pokrmy na neskôr, ale zároveň ušetriť miesto v mrazničke. Vydržia teploty až do -30°C, môžete ich používať aj v mikrovlnke, umývať ho v umývačke, je vodotesné a vzduchotesné, a nahradíte ním až 3000 plastových vrecúšok.

Voskový obal

Voskové obaly sa rýchlo stali populárnymi — a niet sa čomu diviť. Ak používate potravinovú fóliu na zakrytie tanierov a misiek, aby jedlo neobschlo, alebo na zabalenie sendvičov, voskový obal je zero waste alternatívou, ktorú môžete používať stále dookola. Pozostáva z povoskovanej látkovej utierky, ktorá sa po zahriatí prispôsobí na požadovaný tvar, a po použití ju stačí opláchnuť vo vlažnej vode a usušiť.

Celulózová hubka

Keďže je vyrobená zo zmesi celulózy a bavlny, po použití je možné je jednoducho skompostovať. Okrem toho je opakovane prateľná až na 60°C, čím ju zbavíte baktérií a predĺžite tak jej životnosť, a takto sa zbavíte aj nežiadúceho pachu. Využitie nájde pri upratovaní akýchkoľvek povrchov, utieraní rozliatych tekutín či umývaní riadu.
Aké produkty pre udržateľný domov používate vy?