Sprievodca bezobalovými obchodmi — Vyškov: Ekošpajzka

Svoju bezobalovú predajňu má aj mesto Vyškov neďaleko Brna. Obchodík Ekošpajzka nás zaujal svojim širokým výberom potravín, ovocia a zeleniny, drogérie i ekologických pomôcok do domácnosti. Čo všetko obchod ponúka a prečo sa oplatí sem zájsť?

Predajňu Ekošpajzka ľahko spozorujete už z diaľky vďaka krásnemu drevenému nápisu pred vstupom.

Ekošpajzka

Veľmi radi vidíme, že bezobalové obchody sú už aj v menších mestách! Predajňa Ekošpajzka (ktorú môžete niekde zahliadnuť aj pod názov Ecogrocery) sídli vo Vyškově — konkrétne na ulici Palánek 373/19a, vedľa Finančného úradu a Úradu práce. Je to neďaleko Masarykovho náměstí a Zámecké zahrady, takže sa opäť nachádzame veľmi blízko historického centra. Blízkosť úradov prichádza s výhodou dostatočne veľkého parkoviska priamo pred predajňou.
Veľkým plusom týchto priestorov je aj úžasná presvetlenosť. Dnu preniká dostatok slnečného svetla, ktoré sa odráža od všetkých sklenených dózičiek a nádob. Predajňa je rozdelená do niekoľkých častí — v samostatnej sekcii nájdete drogériu a kozmetiku, v ďalšej sú veľké násypné nádoby.
Používanie násypných nádob je jednoduché — k spodnému hrdlu priložíte svoju dózu alebo vrecúško a zatiahnete za páku. Odsypané množstvo regulujete držaním páky — keď máte toľko, koľko ste chceli, páku pustíte.

Sortiment

Ďalšou skvelou vecou je ich prehľadný eshop. Ten sa pri bezobalových obchodoch až tak často nevidí, no je obrovskou výhodou pre zákazníkov. Pred nákupom si tak už dopredu viete overiť, či majú na sklade dostatočné zásoby, prípadne či nemajú niečo momentálne vypredané, aby ste so sebou nebrali nádoby navyše. A možno vás pri prechádzaní eshopu inšpiruje nejaká potravina alebo pochúťka a budete vedieť, že si vziať nádobu navyše. Ale ak by ste si dózičku zabudli, žiadne obavy — majú široký výber veľkostí, z ktorých si môžete jednu požičať.
Ekošpajzka je jedna z väčších predajní — a je to vidieť aj na ich sortimente. Ten je skutočne veľmi bohatý! Kúpite u nich napríklad:

 • strukoviny, obilniny, ryžu, cestoviny;
 • múku (pšeničnú i bezlepkovú);
 • orechy, semienka, sušené ovocie;
 • cereálie, müsli, kaše, kukuričné lupienky a ovsené vločky;
 • puding v prášku, kakao, cukor;
 • sušienky, čokoládové pralinky a lízanky, chipsy, cukríky, sójové suky, piškóty;
 • ocot a oleje, sušené bylinky, koreniny.
Ovocie a zeleninu berú pôvodom z ČR — je lokálna a chuťovo úžasná. Druhy, ktoré u nás nie je možné vypestovať (ako napríklad citrusy) dovážajú z Kréty z ekologického poľnohospodárstva. Ovocie i zelenina sú tak nielen vynikajúce a kvalitné, ale aj šetrné k životnému prostrediu.
V chladničke mávajú:

 • živočíšne produkty:
  • farmárske maslo, jogurty a tvaroh;
  • čerstvé mlieko a smotanu, acidofilné mlieko, kefír;
  • syry — z kravského mlieka i kozieho, druhy ochutené bylinkami či orieškami, ricottu, halloumi;
  • čerstvé vajíčka;
 • vegánske produkty:
  • sójové mlieko, rastlinný kefír a smotanu, vegánske maslo;
  • rastlinné nápoje a jogurty od Optimistic;
  • tofu, tempeh a seitan (aj údené);
  • maj*nézu, rastlinné jogurty.
Každý deň u nich kúpite aj čerstvé ovocie a zeleninu — mnohé druhy sú vypestované priamo v ČR, teda sú lokálne a najvyššej kvality. A nemajú len základ ako jablká či zemiaky; ale aj baklažány, huby, brokolicu, šaláty, hrozno, mango, grep či dokonca avokádo. Ale samozrejme, záleží, v aký deň ich navštívite; a ponuka sa odvíja aj od sezóny. To isté platí aj pri pečive — majú chlebíky, koláče, sušienky, slimáky, slané plnené kapsy, sladké rohlíčky, quiche, bagety a mnohé ďalšie. Pečivo majú od rôznych dodávateľov a chodí im aj v rôzne dni, tak si radšej vopred skontrolujte, čo ešte majú na predaj.
Drogériu a kozmetiku majú v samostatnej miestnosti predajne. Právu tu môžete preskúmať ich tuhé mydielka alebo dezodoranty či sa inšpirovať výrobkami z udržateľných materiálov.
Z drogérie a prírodnej kozmetiky si u nich môžete kúpiť:

 • gél do umývačky, prášok do umývačky, gél na riad;
 • prací gél, prášok z mydlových orechov, aviváž, pracia sóda;
 • kyselina citrónová, puer, čistiaci piesok;
 • odmasťovač, osviežovač vzduchu, čističe do domácnosti, octový čistič;
 • tuhé mydlá a šampóny, čapované tekuté mydlo;
 • čapovanú zubnú pastu, zubnú pastu v prášku i v tabletách, ústnu vodu;
 • tuhé dezodoranty.
Nechýbajú ani drevené kefy na vlasy, zubné kefky a medzizubné kefky, morské hubky, holiace strojčeky, látkové tampóniky, konjac hubky, menštruačné kalíšky a látkové vložky a majú dokonca aj Last Swab, čo je znovu použiteľná tyčinka do uší či bambusový toaletný papier.
V Ekošpajzke majú jeden z najširších výberov korenín a sušených byliniek, aký sme videli. Majú tu skutočne všetko, na čo si len spomeniete. S naberaním vám ale pomôže obsluha.
Potraviny sú v rovnakých prehľadných dózach. Vďaka tomu ľahko a rýchlo nájdete presne to, čo hľadáte.
Kefy na umývanie riadu, na čistenie ovocia a zeleniny, na hrnce, na fľaše, na slamky, na umývanie rúk… Vďaka nim znížite svoju produkciu odpadu na minimum.

Nie len predajňa

Ekošpajzka ale nie je len bezobalový obchod. Je to komunitné centrum, ktoré podporuje rôzne iniciatívy — môžete k nim priniesť napríklad staré sviečky či staré látky, z ktorých vyrobia niečo nové, zbierajú veci, ktoré sa hodia novým mamičkám a podporujú aj Pecky z Moravy, ktoré vysádzajú stromy v okolí. Obchodík je zároveň aj kaviarničkou — a radi vám pripravia výberovú kávu (aj so sebou) s kravským i rastlinným mliekom a pochutnať si môžete aj na koláčiku či sladkej dobrote. Snažia sa vytvoriť priestor, ktorý bude podporovať stálych zákazníkov, ale aj priláka nových a pomôže im pri ceste udržateľnosti a znižovania tvorby zbytočného odpadu.
Táto predajňa nás už na prvý pohľad veľmi oslovila. Atmosféra, ktorú v nej pocítite už po pár sekundách od vstupu, je nezameniteľná — vládne pokoj a nakupovanie si užijete. Inšpirujete sa a budete mať dobrý pocit.

Adresa: Palánek 373/19a, Vyškov

Kontakt: info@ekospajzka.cz

Web: ekospajzka.cz

Otváracia doba: Po-Pia: 08:00-19:00, So: 09:00-12:00

Sociálne siete: Facebook & Instagram

Čo sa vám na Ekošpajzke páči najviac?