Kapsulový šatník na letnú dovolenku

Kufor takmer praská vo švíkoch, no počas dovolenky nosíme dookola tie isté tri veci. Ako využiť kapsulový šatník aj počas balenia na dovolenku?
Leto pre mnohých znamená dovolenku. Či už je to doma alebo v zahraničí, pri mori alebo v horách, na deň alebo dva týždne. Počas dlhého roka plného povinností, stresu a stereotypu je práve pár dní mimo domova ideálnou príležitosťou ako si poriadne oddýchnuť a načerpať nové sily.
Vo svojom okolí (a dokonca pomerne často i u seba) vidím, že ľudia, ktorí sa balia na dovolenku, cestujú s obrovským kufrom, kde by sa bez problémov zmestila dospelá osoba. Veľký kufor znamená veľa vecí; a aj veľa oblečenia. Ideme síce k moru a do horúčav, ale čo keď sa poriadne ochladí a budem potrebovať dlhé rifle a hrubú mikinu? A ďalšiu záložnú mikinu, keby mi tá prvá nestačila? Sú štyri páry topánok dosť alebo pre istotu zbalím ešte jedny? Takéto zmýšľanie zväčša vedie k tomu, že kufor takmer praská vo švíkoch a na jeho zatvorenie sú potrebné minimálne tri osoby. No aj tak sa to vždy skončí rovnakým scenárom – počas dovolenky nosíme dookola tie isté tri veci a polovice oblečenia sa ani nedotkneme.
Ako teda využiť kapsulový šatník počas balenia na dovolenku – a zbaliť sa efektívne, rýchlo, no najmä ľahko?
Každé balenie začína prípravou. Bez toho neviete, čo si máte zbaliť a čo všetko potrebujete, čo vedie k zbytočným kúskom.
 1. Počasie. Je nevyspytateľné. Aj pri mori prší a na túrach v lese môže byť horúco. Skontrolovanie predpovede počasia potrvá len minútku, no pomôže vám spraviť si prehľad o tom, či budete potrebovať viac dlhého oblečenia alebo si bohate vystačíte s tielkami a šortkami.
 2. Aktivity. Nemusíte mať naplánovaný každý deň do poslednej sekundy na to, aby ste nemali aspoň hrubú predstavu o tom, čo budete na dovolenke robiť. Ak sa chcete iba opaľovať na pláži, budete potrebovať menej kúskov ako keď pôjdete objavovať mestá okolo a celý deň chcete chodiť po pamiatkach. Rôzne aktivity vyžadujú rôzne oblečenie.
 3. Farby. Jeden zo základov kapsulového šatníka je ten, že všetky kúsky sa nesú v istých vopred určených farbách. To zaručuje, že všetko spolu farebne ladí a korešponduje, a teda je vytváranie nových outfitov jednoduché.
Vo väčšine prípadov dovolenka počas letných mesiacov znamená pobyt pri mori alebo na miestach, kde je pomerne teplo, preto kúsky, ktoré spomeniem, sú vhodné do teplej klímy. Ak sa však v lete chystáte do hôr alebo niekde, kde je chladno, šortky a krátke tričká viete vymeniť sa dlhšie alternatívy.
Čo si teda zbaliť?
čítaj ďalej: kapsulový šatník pre začiatočníkov
Plavky. Tie sú samozrejmosťou. A nech už idete na akokoľvek dlhú dovolenku, dvoje plavky vám úplne vystačia. Máte zálohu, keby sa niečo s jednými stalo, no verte mi, určite nepotrebujete nové plavky na každý jeden deň. Ak však nedáte dopustiť na dvojdielne plavky, možností máte ešte viac – môžete meniť vrchné a spodné diely a kombinovať ich podľa nálady.
Tielko. Voľné a vzdušné, ktoré bude v horúčavách záchranou. Môžete siahnuť po jednofarebnom kúsku, ktorý je jednoduché zladiť, ale aj po vzoroch či motívoch.
Tričko s krátkym rukávom. Najlepšie jednofarebné, prípadne s prúžkami. No čím je jednoduchšie, tým ľahšie sa kombinuje a nosí, nakoľko obyčajné tričká sú základom šatníka.
Košeľa alebo blúzka. Voľná, samozrejme, a z jemného a priedušného materiálu. Tá je nielen samostatným vrch, a teda i časťou outfitu, ale dá sa aj vrstviť k plavkám alebo počas chladnejších dní.
Šaty. Tie sú úžasné v tom, že sú outfitom samy o sebe. A vždy vyzerajú úžasne! Sú vhodné počas dňa i na večer, a s vhodnými doplnkami ich môžete na rôzne príležitosti.
Šortky. Ak chcete viac možností, zbaľte si dvoje – v rôznych farbách, či dokonca v rôznych materiáloch. Denim je klasika, no voľné bavlnené sú do horúceho počasia ako stvorené.
Dlhé nohavice. Tu máte možností hneď niekoľko. Ak viete, že sa má ochladiť, vďaka rifliam nezamrznete. Ak budete chodiť celý deň po historických pamiatkach, voľné dlhé nohavice z ľanu vás ochránia pred slnkom, no zároveň vás ochladia. Ak budete dlho cestovať alebo sa chystáte na túry, aj obyčajné legíny alebo ľahké tepláky môžu vyzerať dobre.
Ľahká bunda. Rifľová, látková alebo mikina. Je to na vás. No určite si zbaľte niečo na chladnejšie večery alebo upršané dni.
Sandále. Tie sú vhodné k šatám, ale aj ku šortkám a tričku; na pláž i na večeru v reštaurácii. Ľahko sa nosia a ľahko sa kombinujú.
Tenisky. Využijete ich počas cestovania, prehliadky pamätihodností v okolí, počas dňa i večera. Zvoľte niečo jednoduché, a najlepšie aj nie príliš hrubé, aby sa vám neuvarili nohy.
Doplnky. Jedna vec, ktorá zaručene oživí každý outfit, sú doplnky. Ak nechcete nosiť náramky alebo náhrdelníky, siahnite aspoň po náušniciach – tie vyzerajú nenútene a sú zaujímavým detailom. Samozrejmosťou sú slnečné okuliare!
Taška. Čo sa týka výberu tašky – kabelky alebo batohu – ktorý so sebou môžete nosiť na pláž, do centra alebo i na túru, je to na vás! No zvoľte si niečo, čo môžete nosiť každý deň a zmestia sa vám dnu všetky potrebné veci.
A to je všetko! Viac vám na letnú dovolenku netreba. Výhoda kapsulového šatníka a minimalistického balenia spočíva v tom, že so sebou nebudete nosiť žiadne zbytočnosti, ktoré vám iba zaberú miesto v kufri.
Desať kúskov. Iba desať! No bez problémov si s nimi vystačíte aj na dvojtýždňovú dovolenku, keďže viete vytvoriť desať rôznych outfitov – a to nerátam bundu a plavky a všetky ďalšie možnosti, ktoré dosiahnete vďaka rôznym doplnkom!

6 komentárov

 • Lea píše:

  Škoda, že si tento článok nenapísala skôr, predtým, než som išla prvýkrát na dovolenku. Nikdy predtým som pri mori ešte nebola a tak som nemala poriadne šancu vedieť, čo si zbalím. Tak som na to išla typicky a to že "túto bundu si zoberiem pre prípad núdze ak by bola zima"; "mikiny radšej dve čo ak pôjdeme fotiť a ja budem oblečená stále v tom istom?!" a podobne. Takže môj kufor praskal vo švíkoch a realita bola taká, že som naozaj nosila maximálne 10 kúskov, ak nie menej počas našej dovolenky a ostatné sa len zbytočne váľali v kufri. Takisto som fotila skoro stále v rovnakých veciach a už ma to ani tak neštve 😂 takže o rok už aspoň budem vedieť, čo a ako sa zbaliť 🙂

  THE EFFLORESCENCE GIRL

 • excessivemind píše:

  Tyjo, mě by asi ani nenapadlo si vzít dvoje plavky, jedny mi stačí. 😀 Místo nich spíš nějakou osušku, pokud nebude v ubytování. Ale moc pěkný článek! 🙂 Mnoho lidí si bere tolik věcí, že nechápu proč.

 • Úžasný post, akurát sa chystám na dovolenku čiže tvoje rady určite využijem <3

 • Dária píše:

  Vzhľadom k tomu, že som už na dovolenke bola, môžem potvrdiť, že:
  – nosila som TROJE plavky;
  – mala som jedny topánky – sandále, teda ak nerátam tie do vody, také látkové;
  – troje nohavice (1ks dlhšie, 2ks krátke);
  – troje tričká s krátkym rukávom;
  – dvoje šaty;
  – šiltovku.
  Nič viac, lebo som sa po dvoh dňoch spálila a okrem šiat som nič iné na seba nemohla položiť 😀 Kufor bol však ako vždy prepchatý, lebo ako každý rok si povieme – nabudúce idem na dovolenku s igelitkou 😀

 • Skvělý článek :)) Je pravda, že člověk toho na dovolenou vlastně moc nepotřebuje 🙂 Ale bohužel já jsem spíše ten druhý extrém – moje zavazadla jsou vždycky naplněná k prasknutí už při odjezdu :/ Je ale pravda, že už se to snažím korigovat a nevozit s sebou zbytečnosti 🙂

  Another Dominika

 • Sabi píše:

  Skvelý post. 🙂 Ja v podstate tieto kroky sledujem, ale aj tak skončím s plným kufrom práve z toho dôvodu, že veď čo ak. 😀 Som hrozne nerada nepripravená, ale zase sa mi už veľakrát potvrdilo, že radšej mať, ako nemať!

  Sabi z blogu Beautiful savage

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *