Kapsulový šatník na letnú dovolenku

To many, the summer means a holiday. Whether it’s at home or abroad, by the sea or in the mountains, for a day or two weeks. During a year full of duties, stress and stereotype, a few days away from home is an ideal opportunity to relax and recharge.
In my neighborhood (and even quite often with myself), I see that people who pack on holiday travel with a huge suitcase, where an adult can fit without problems. A big suitcase means a lot of things; and a lot of clothes. We’re going to the sea and into the heat, but what if it gets really cool and I need long jeans and a thick sweatshirt? And another backup sweatshirt if the first one wasn’t enough for me? Are four pairs of shoes enough or will I pack one more just in case? Such thinking usually leads to a trunk being almost teared in the seams and a minimum of three people are needed to close it. But even so, it always ends up with the same scenario – we wear the same three things during the holiday and we don’t even touch a half of the clothes.
So how do you use a capsule wardrobe while packing for a holiday – and how to pack efficiently, quickly, but especially easily?
Every packing begins with preparation. Without it you don’t know what to pack and what you need, which leads to unnecessary stuff.
 1. Weather. It’s unpredictable. Even by the sea it rains and during hiking in the woods it can be hot. It’ll take you only a minute to check the weather forecast, but it’ll help you keep track of whether you need more long clothes or get by just fine with tops and shorts.
 2. Activities. You don’t have to have a schedule for every second of every day to have at least a rough idea of ​​what you’re going to do on your holiday. If you only want to sunbathe on the beach, you’ll need fewer pieces than if you want to go exploring the towns nearby and all day long want to go sightseeing. Different activities require different clothing.
 3. Colours. One of the basics of a capsule wardrobe is that all the pieces are carried in a certain colour pallete. This ensures that everything co-ordinates and matches together, making creating new outfits simple.
In most cases, holiday during the summer months means staying by the seaside or in places where it’s relatively warm, so the pieces I’ll mention are suitable for a warm climate. However, if you go to the mountains or somewhere cold this summer, shorts and short T-shirts can be swaped for longer alternatives.
So what should you pack?
read next: capsule wardrobe for beginners
A swimsuit. They are a necessity. And however long your holiday is, two swimsuits will do the job for you. You have a backup if something happened to the first one, but believe me, you don’t need a new swimsuit for every single day. However, if you can’t get by without a two-piece swimsuit, you have even more options – you can change the top and bottom parts and combine them by your mood.
A tank top. Light and airy, which will be your saviour in the heat. You can choose a single-color piece that is easy to style, but also for patterns or prints.
A short sleeve T-shirt. Best is monochromatic, maybe even with stripes. But the simpler it is, the easier it is to combine and wear, as basic t-shirts are the basis of a wardrobe.
A shirt or a blouse. Loose, of course, and of a fine and breathable material. It’s not only a top by itself, and therefore a part of an outfit, but it can also be layered on swimsuits or during colder days.
A dress. It’s amazing since it’s a full outfit itself. And it always looks amazing! It’s suitable for both during the day and in the evening, and with the appropriate accessories you can wear it on different occasions.
Shorts. If you want more options, pack two of them – in different colours or even in different materials. Denim is a classic, but loose cotton ones are perfect for hot weather.
Long pants. You have a few options here. If you know it’s supposed to cool down, thanks to denim jeans you won’t freeze. If you want to walk around the historical sights all day long, loose linen trousers will protect you from the sun, but will also cool you down. If you’ll travel for a long time or are going on a hike, simple leggings or light tracksuits can look good.
A light jacket. Denim, fabric or a sweatshirt. It’s up to you. But make sure to pack something for cool evenings or rainy days.
Sandals. They are suitable with dresses, but also with shorts and a T-shirt; on a beach and for a dinner in a restaurant. Easy to wear and easy to combine.
Sneakers. Use them during travelling, sightseeing in the area, during the day and in the evening. Choose something simple, and preferably not too thick that would only keep your feet warm.
Accessories. One thing that will surely revive every outfit are accessories. If you don’t want to wear bracelets or necklaces, grab at least some earrings – they look casual and are an interesting detail. Of course, pack sunglasses!
A bag. When it comes to choosing a bag – a handbag or a backpack – that you can carry with you to the beach, to the city center or even on hike, it’s up to you! But choose something you can wear every day and fit in all the stuff you need.
And that is all! There is no need for more during a summer holiday. The advantage of a capsule wardrobe and a minimalist packaging is that you won’t carry any uselessness with you that will only take up space in your suitcase.
Ten pieces. Only ten! But you can easily go by with them for a two-week holiday as you can create ten different outfits – not counting a jacket and a swimsuit and all the other options you can get with the various accessories!
Leto pre mnohých znamená dovolenku. Či už je to doma alebo v zahraničí, pri mori alebo v horách, na deň alebo dva týždne. Počas dlhého roka plného povinností, stresu a stereotypu je práve pár dní mimo domova ideálnou príležitosťou ako si poriadne oddýchnuť a načerpať nové sily.
Vo svojom okolí (a dokonca pomerne často i u seba) vidím, že ľudia, ktorí sa balia na dovolenku, cestujú s obrovským kufrom, kde by sa bez problémov zmestila dospelá osoba. Veľký kufor znamená veľa vecí; a aj veľa oblečenia. Ideme síce k moru a do horúčav, ale čo keď sa poriadne ochladí a budem potrebovať dlhé rifle a hrubú mikinu? A ďalšiu záložnú mikinu, keby mi tá prvá nestačila? Sú štyri páry topánok dosť alebo pre istotu zbalím ešte jedny? Takéto zmýšľanie zväčša vedie k tomu, že kufor takmer praská vo švíkoch a na jeho zatvorenie sú potrebné minimálne tri osoby. No aj tak sa to vždy skončí rovnakým scenárom – počas dovolenky nosíme dookola tie isté tri veci a polovice oblečenia sa ani nedotkneme.
Ako teda využiť kapsulový šatník počas balenia na dovolenku – a zbaliť sa efektívne, rýchlo, no najmä ľahko?
Každé balenie začína prípravou. Bez toho neviete, čo si máte zbaliť a čo všetko potrebujete, čo vedie k zbytočným kúskom.
 1. Počasie. Je nevyspytateľné. Aj pri mori prší a na túrach v lese môže byť horúco. Skontrolovanie predpovede počasia potrvá len minútku, no pomôže vám spraviť si prehľad o tom, či budete potrebovať viac dlhého oblečenia alebo si bohate vystačíte s tielkami a šortkami.
 2. Aktivity. Nemusíte mať naplánovaný každý deň do poslednej sekundy na to, aby ste nemali aspoň hrubú predstavu o tom, čo budete na dovolenke robiť. Ak sa chcete iba opaľovať na pláži, budete potrebovať menej kúskov ako keď pôjdete objavovať mestá okolo a celý deň chcete chodiť po pamiatkach. Rôzne aktivity vyžadujú rôzne oblečenie.
 3. Farby. Jeden zo základov kapsulového šatníka je ten, že všetky kúsky sa nesú v istých vopred určených farbách. To zaručuje, že všetko spolu farebne ladí a korešponduje, a teda je vytváranie nových outfitov jednoduché.
Vo väčšine prípadov dovolenka počas letných mesiacov znamená pobyt pri mori alebo na miestach, kde je pomerne teplo, preto kúsky, ktoré spomeniem, sú vhodné do teplej klímy. Ak sa však v lete chystáte do hôr alebo niekde, kde je chladno, šortky a krátke tričká viete vymeniť sa dlhšie alternatívy.
Čo si teda zbaliť?
čítaj ďalej: kapsulový šatník pre začiatočníkov
Plavky. Tie sú samozrejmosťou. A nech už idete na akokoľvek dlhú dovolenku, dvoje plavky vám úplne vystačia. Máte zálohu, keby sa niečo s jednými stalo, no verte mi, určite nepotrebujete nové plavky na každý jeden deň. Ak však nedáte dopustiť na dvojdielne plavky, možností máte ešte viac – môžete meniť vrchné a spodné diely a kombinovať ich podľa nálady.
Tielko. Voľné a vzdušné, ktoré bude v horúčavách záchranou. Môžete siahnuť po jednofarebnom kúsku, ktorý je jednoduché zladiť, ale aj po vzoroch či motívoch.
Tričko s krátkym rukávom. Najlepšie jednofarebné, prípadne s prúžkami. No čím je jednoduchšie, tým ľahšie sa kombinuje a nosí, nakoľko obyčajné tričká sú základom šatníka.
Košeľa alebo blúzka. Voľná, samozrejme, a z jemného a priedušného materiálu. Tá je nielen samostatným vrch, a teda i časťou outfitu, ale dá sa aj vrstviť k plavkám alebo počas chladnejších dní.
Šaty. Tie sú úžasné v tom, že sú outfitom samy o sebe. A vždy vyzerajú úžasne! Sú vhodné počas dňa i na večer, a s vhodnými doplnkami ich môžete na rôzne príležitosti.
Šortky. Ak chcete viac možností, zbaľte si dvoje – v rôznych farbách, či dokonca v rôznych materiáloch. Denim je klasika, no voľné bavlnené sú do horúceho počasia ako stvorené.
Dlhé nohavice. Tu máte možností hneď niekoľko. Ak viete, že sa má ochladiť, vďaka rifliam nezamrznete. Ak budete chodiť celý deň po historických pamiatkach, voľné dlhé nohavice z ľanu vás ochránia pred slnkom, no zároveň vás ochladia. Ak budete dlho cestovať alebo sa chystáte na túry, aj obyčajné legíny alebo ľahké tepláky môžu vyzerať dobre.
Ľahká bunda. Rifľová, látková alebo mikina. Je to na vás. No určite si zbaľte niečo na chladnejšie večery alebo upršané dni.
Sandále. Tie sú vhodné k šatám, ale aj ku šortkám a tričku; na pláž i na večeru v reštaurácii. Ľahko sa nosia a ľahko sa kombinujú.
Tenisky. Využijete ich počas cestovania, prehliadky pamätihodností v okolí, počas dňa i večera. Zvoľte niečo jednoduché, a najlepšie aj nie príliš hrubé, aby sa vám neuvarili nohy.
Doplnky. Jedna vec, ktorá zaručene oživí každý outfit, sú doplnky. Ak nechcete nosiť náramky alebo náhrdelníky, siahnite aspoň po náušniciach – tie vyzerajú nenútene a sú zaujímavým detailom. Samozrejmosťou sú slnečné okuliare!
Taška. Čo sa týka výberu tašky – kabelky alebo batohu – ktorý so sebou môžete nosiť na pláž, do centra alebo i na túru, je to na vás! No zvoľte si niečo, čo môžete nosiť každý deň a zmestia sa vám dnu všetky potrebné veci.
A to je všetko! Viac vám na letnú dovolenku netreba. Výhoda kapsulového šatníka a minimalistického balenia spočíva v tom, že so sebou nebudete nosiť žiadne zbytočnosti, ktoré vám iba zaberú miesto v kufri.
Desať kúskov. Iba desať! No bez problémov si s nimi vystačíte aj na dvojtýždňovú dovolenku, keďže viete vytvoriť desať rôznych outfitov – a to nerátam bundu a plavky a všetky ďalšie možnosti, ktoré dosiahnete vďaka rôznym doplnkom!

6 komentárov

 • Lea píše:

  Škoda, že si tento článok nenapísala skôr, predtým, než som išla prvýkrát na dovolenku. Nikdy predtým som pri mori ešte nebola a tak som nemala poriadne šancu vedieť, čo si zbalím. Tak som na to išla typicky a to že "túto bundu si zoberiem pre prípad núdze ak by bola zima"; "mikiny radšej dve čo ak pôjdeme fotiť a ja budem oblečená stále v tom istom?!" a podobne. Takže môj kufor praskal vo švíkoch a realita bola taká, že som naozaj nosila maximálne 10 kúskov, ak nie menej počas našej dovolenky a ostatné sa len zbytočne váľali v kufri. Takisto som fotila skoro stále v rovnakých veciach a už ma to ani tak neštve 😂 takže o rok už aspoň budem vedieť, čo a ako sa zbaliť 🙂

  THE EFFLORESCENCE GIRL

 • excessivemind píše:

  Tyjo, mě by asi ani nenapadlo si vzít dvoje plavky, jedny mi stačí. 😀 Místo nich spíš nějakou osušku, pokud nebude v ubytování. Ale moc pěkný článek! 🙂 Mnoho lidí si bere tolik věcí, že nechápu proč.

 • Úžasný post, akurát sa chystám na dovolenku čiže tvoje rady určite využijem <3

 • Dária píše:

  Vzhľadom k tomu, že som už na dovolenke bola, môžem potvrdiť, že:
  – nosila som TROJE plavky;
  – mala som jedny topánky – sandále, teda ak nerátam tie do vody, také látkové;
  – troje nohavice (1ks dlhšie, 2ks krátke);
  – troje tričká s krátkym rukávom;
  – dvoje šaty;
  – šiltovku.
  Nič viac, lebo som sa po dvoh dňoch spálila a okrem šiat som nič iné na seba nemohla položiť 😀 Kufor bol však ako vždy prepchatý, lebo ako každý rok si povieme – nabudúce idem na dovolenku s igelitkou 😀

 • Skvělý článek :)) Je pravda, že člověk toho na dovolenou vlastně moc nepotřebuje 🙂 Ale bohužel já jsem spíše ten druhý extrém – moje zavazadla jsou vždycky naplněná k prasknutí už při odjezdu :/ Je ale pravda, že už se to snažím korigovat a nevozit s sebou zbytečnosti 🙂

  Another Dominika

 • Sabi píše:

  Skvelý post. 🙂 Ja v podstate tieto kroky sledujem, ale aj tak skončím s plným kufrom práve z toho dôvodu, že veď čo ak. 😀 Som hrozne nerada nepripravená, ale zase sa mi už veľakrát potvrdilo, že radšej mať, ako nemať!

  Sabi z blogu Beautiful savage

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *