Minimalistické a zmysluplné valentínske darčeky

Aj pri valentínskych darčekoch často vzniká zbytočný odpad — či už obalmi alebo darčekom samotným. Inšpirujte sa našimi nápadmi na minimalistické darčeky!
text: Berenika & Pavel — fotografie: unsplash.com + rôzne zdroje (link je v obrázku)
Valentín patrí medzi kontroverzné sviatky. Niektorí sa naň tešia mesiace dopredu, pečú alebo vytvárajú rezervácie v obľúbenej reštaurácii, plánujú a vymýšľajú, ako strávia tento deň so svojou polovičkou. Na druhom konci stoja tí, ktorí tento deň ignorujú, je pre nich rovnaký ako tie ostatné, či dokonca ho nenávidia a kritizujú.
To, že aj z Valentína sa stal prehnane komercializovaný sviatok, je pravda a niektoré veci okolo neho sú prehnané a zbytočné; ale rovnako sú ponímané aj Vianoce či Veľká noc, kedy z reklám a plagátov obchodov na vás už týždne dopredu vyskakujú snehuliaci a kuriatka. Pravdivý je aj argument, že “nie je nutný špeciálny deň v kalendári na to, aby sme niekomu povedali, že ho ľúbime”, ale niekedy je práve to potrebné. V súčasnej uponáhľanej dobe ľahko spadneme do každodenného stereotypu a popri množstve povinností si zabúdame spraviť chvíľku času na ľudí, ktorých milujeme.
Je na vás, ako ponímete štrnásty február vy; v dnešnom článku vás snáď inšpirujeme tipmi na jednoduché, no zmysluplné darčeky pre všetkých, ktorí sú vo vzťahu a radi by obdarovali svojho partnera.

Pre ňu

Ak neviete, čo by mohlo potešiť vašu ženskú polovičku, tak sa poriadne rozhliadnite po kúpeľni a produktoch a značkách, ktoré bežne používa. Set prírodnej kozmetiky je veľmi vďačným darčekom; hlavne ak bude obsahovať jej obľúbený hydratačný krém či upokojujúcu masku na pleť. Tie skvele doplní masážny valček a kameň gua sha z ruženínu, ktoré zlepšujú krvný obeh, spevňujú pokožku a zmierňujú kruhy pod očami, a domov vám privedú kúsok wellness. Z kozmetiky môžete siahnuť aj po parféme; a aj tu je spôsob, ako spraviť tento darček viac udržateľným — tuhý parfém slovenskej značky o’dore je balený v papierovej tube, ktorú môžete po použití skompostovať.
Medzi tradičnejšie valentínske darčeky patria šperky — a etické šperky z recyklovaných materiálov napríklad z ateliéru Juna sú výrazné svojou jednoduchosťou a dôrazom na minimalizmus. Rovnako populárnym darčekom je aj spodná bielizeň — avšak v ženskom šatníku nájde väčšie využitie pohodlná bielizeň vhodná na každý deň. Značka Organic Basics ponúka kúsky za veľmi prístupné ceny, v rôznych strihoch a farbách, a všetky sú udržateľné a eticky vyrobené. Ak si však netrúfate vybrať a obávate sa, že na netrafíte správne, darčekový poukaz do EtikButik je ideálna voľba. Poteší, a žena si môže sama vybrať, čo sa jej páči.
Krásná slečna – set — 1 275 Kč
SET – face roller & gua sha – Ruženín — 1029 Kč
Tuhý parfém Essence No.1 — 850 Kč
Geometrické náušnice – CIRCLE — 750 Kč
Spodná bielizeň Organic Basics 2 kusy — 33 €
Dárkový poukaz v hodnotě 2000 Kč

Pre neho

Aj pre mužov je kozmetika vhodným darčekom — darčeková sada na holenie obsahuje holiaci strojček, vymeniteľné žiletky a tuhé mydlo na holenie, všetko zabalené v krásnej krabičke, a pomôže tak zredukovať zbytočný odpad v kúpeľni. Ak holiaci strojček nie je to pravé, no rady by ste obdarovali prírodnou kozmetikou, značka Manna má v ponuke sadu starostlivosti o pleť pre mužov, ktorá obsahuje všetky produkty potrebné na každý deň. Knihomoľa určite potešíte darčekovým poukazom na nákup e-kníh; a sám si môže vybrať elektronickú alebo audioknihu, do ktorej sa začíta počas chladných večerov.
Pre tých, ktorí radi svoj voľný čas venujú autám a tieto dopravné prostriedky ich zaujímajú a sú ich nadšencami, určite ho poteší praktický darček v podobe autokozmetiky na údržbu auta s ekologickými prípravkami. Ak obdivuje rýchle autá, kúpte mu jazdu Teslou — tá je často označovaná ako “auto budúcnosti” vďaka svojej šetrnosti k životnému prostrediu (v porovnaní s inými autami). Milovník kvalitného alkoholu môže ochutnať valentínsku edíciu Jarošovského piva, ktoré je varené v malom pivovare pri Uherskom Hradišti.
Dárková sada pro zero waste holení — 1729 Kč
Sada přírodní péče o mužskou pokožku — 564 Kč
Dárkový poukaz v hodnotě 1000 Kč
Sada autokosmetiky s nano voskem — 776 Kč
Řidič v Tesle 40min — 1999 Kč
Jarošovské valentýnské 13% — 55 Kč

Spoločné darčeky

O českej značke ELKA ste už určite niekde počuli — je známa pre veselú a udržateľnú spodnú bielizeň; prevažne trenírok. Na Valentín pripravili krásne kolekcie s potlačou srdiečok, geometrických vzorov či kvetiniek, kde si vyberie naozaj každý. Milovníci čokolády prídu na svoje degustačným setom desiatich vegánskych čokolád, kde každá tabuľka obsahuje kakao z inej krajiny. Darovať strom možno znie nezvyčajne, ale je to nádherný darček — od neziskovky Na ovoce získate štvrťkmeň stromu hrušky, ktorý zasadíte, a ovocie vám bude pripomínať lásku a šťastie.
Darčeky však nemusia byť len hmotné. Niekedy je najkrajším darom spoločne strávený čas. Momentálna situácia nedovoľuje dovolenky v zahraničí alebo víkendové pobyty, ale to neznamená, že aj tak nemôžete niekam vyraziť. Výlet do lesa, národného parku či na zrúcaninu hradu je bezpečný, poskytne vám ticho a samotu, môžete si so sebou zbaliť jedlo a spraviť si malý piknik v prírode. Odradiť sa nenechajte ani zatvorenými reštauráciami — a spravte si reštauráciu doma. Pri spoločnej príprave jedla sa zasmejete, vyskúšať môžete zaujímavé vegánske recepty a odmenou vám bude vynikajúca večera.
Alebo úplne zabudnite na kozmetiku, oblečenie či čokolády; a peniaze, ktoré by ste inak využili na darčeky, spojte dokopy a kúpte si niečo, po čom už dlho túžite. Môže to byť nový kávovar, vďaka ktorému si už nebudete musieť kupovať kávu von, elektrický kompostér do bytu, umývačka riadu, ktorou ušetríte obrovské množstvo vody a podobne. Ako malí sme praktické darčeky nenávideli, ale občas je to to najlepšie, čo môžete dostať.
Valentýnské trenýrky — od 479 Kč
Čokoládová cesta kolem světa — 899 Kč
Štvrťkmeň sadenice Solanky — od 950 Kč
Tipy na výlety v Mikulove
Spoločne uvarte alebo upečte nový vegánsky recept
Vermikompostér Urbalive — 3 140 Kč
Nemusíte byť vo vzťahu na to, aby ste si tento deň mohli spríjemniť. Spravte si deň pre seba — jedzte svoje obľúbené jedlo, pozrite si obľúbený film, ktorý vám vždy zdvihne náladu a rozosmeje vás, venujte sa koníčku, na ktorý inokedy nemáte čas. A nezabudnite povedať ľuďom okolo vás, ako veľmi ich milujete a čo pre vás znamenajú. Často na to zabúdame a berieme to ako samozrejmosť, no je pekné im to pripomenúť a povedať to nahlas.